Jump to content

Moto Zajednica

Sa ili bez kvacila

Recommended Posts

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014

Od dosta iskusnih motorasa sam cuo da kvacilo koriste samo za prvu i drugu. Ja licno to ne radim. Pa me zanima koliko to steti masini?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Samo iz prve u drugu saltam sa kvacilom, dalje sve bez, mnogo mirnije prebaci. To mu nista ne steti ako znas kako da prebecis. U manju obavezno sa kvacilom!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4272 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

da dok ne saspes zupacanike u karter ili korpu kvacila.Da netreba kvacilo nebi ga bilo na motoru

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: underlittleforest
  • Motocikl: nekakvo motokros sokocalo

upravo tako, kakva glupost , i jso veca kad neko kaze to ne steti ,ma jok idem ja na autu to da radim koji ce mi djavo kvacilo, kakva glupost

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 355 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: VFR750F, XRV750, KTM 250EXC

Kapiram da Zo hoce da kaze da vremenom dodjes do toga da menjas bez kvacila, ali pocinjes tako sto ga normalno koristis, pa kako vremenom postajes sve vestiji u pronalazanju pravih obrtaja, gasa i stiskanja kvacila, tako fakticki dodjes do toga da ga i ne koristis... Ja se trenutno nalazim u fazi da ga (da prostis) samo pipnem kada prebacujem u visu, pomerim rucicu za 1cm max.

 

Naravno, za nizu se nista nije promenilo od kada sam prvi put seo na motor, jednostavno-kvacilo uvek...

 

U svakom slucaju, ne steti ni malo ako se menjac ne cuje. Sto se vise cuje, to vise steti...

 

Sve je to u funkciji sto brzeg menjanja brzina, niko ne shalta bez kvacila jer ga mrzi da ga stiska ili samo zato sto je tako brze. Licno mislim da ne treba vezbati takvo shaltanje, jednostavno menjas brzine tako da se menjac ne cuje, a vremenom ce se sigurno doci do "bez kvacila" ali tako da ne cuje nikakav prelaz, kao kada menjaju brzine u F1...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 212 postova

Evil_Zo je potpuno u pravu:

Samo iz prve u drugu saltam sa kvacilom, dalje sve bez, mnogo mirnije prebaci. To mu nista ne steti ako znas kako da prebecis. U manju obavezno sa kvacilom!

Ali, naravno treba znati, a pod znati u stvari treba steci osecaj, saziveti se sa masinom.

To ne moze svako, veliki broj vozace vozi po principu sedi drvo na drvo. (bez osecaja).

:lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Nešto mora da trpi višak sila prilikom promene prenosa. Ukoliko se koristi kvaèilo, sile deluju na lamele rilikom prijanjanja, ukoliko se radi o menjanju bez kvaèila, te sile se prenose na korpu kvaèila. Uvežbano, to ide kao u puter, nestruèno... kao što Æaæa reèe... ode mast u propast.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
da dok ne saspes zupacanike u karter ili korpu kvacila.Da netreba kvacilo nebi ga bilo na motoru

Ajde mi malo detaljnije objasni ovo?

Meni je mjenjac mnogo tisi i prebacivanje je vise "glatko i bezbolno" kada presaltam bez kvacila. Sa kvacilom ima "udare" u mjenjacu... Naravno, odje govorimo samo o prebacivanju u veci stepen prenosa. Kod saltanja iz prve u drugu svakako imam "udare" tako da tu mijenjam sa kvacilom uvijek...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada
Samo iz prve u drugu saltam sa kvacilom' date=' dalje sve bez, mnogo mirnije prebaci. To mu nista ne steti ako znas kako da prebecis. U manju obavezno sa kvacilom![/quote']

 

 

Ako objasnis zasto u manju obavezno s kvacilom, objasnices i zasto je bolje koristiti kvacilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Ja mislim da je mnogo bolje za ceo menjacki sklop menjati brzine bez kvacila na gore. Ovde ne podrazumevam laganu voznju po gradu, vec kada se izadje na otvoren put. Kada se ta promena radi kako treba ni jedan deo ni ne oseti da je brzina promenjena. Kod mene na Africi je drugaciji slucaj, brzine se lepse saltaju sa kvacilom, nego bez, pa onda menjam sa njim :(. Na Fazeru, Stromu, CBR neuporedivo bolje se menjaju brzine bez kvacila nego sa. Pogotovo na Fazeru.

Najteze je promeniti iz prve u drugu, za to treba puno iskustva, pa dosta ljudi samo tu koristi kvacilo.

Menjacu u kolima nema nikakve veza sa menjacem u motorciklu...

Probajte, dodjite do trece, pun gas, dignite obrtaje, pre promene malo popustite rucicu gasa, u tom trenutku se rasterecuju snopovi menjaca, pedalu menjaca na gore i opet pun gas... brzinu menjate delic sekunde nakon pustanja gasa, znaci kad krenete da rotirate gas u suprotnom smerum po mili sekun posle toga. sve ovo treba uraditi munjevitom brzinom... Kada uvezbate, motor nece ni najmanje trzati, ima da ide ki automatik

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 355 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: VFR750F, XRV750, KTM 250EXC
Samo iz prve u drugu saltam sa kvacilom' date=' dalje sve bez, mnogo mirnije prebaci. To mu nista ne steti ako znas kako da prebecis. U manju obavezno sa kvacilom![/quote']

 

 

Ako objasnis zasto u manju obavezno s kvacilom, objasnices i zasto je bolje koristiti kvacilo.

 

Kao što Dane reèe, kada šaltaš iz niže u višu brzinu i kada otpuštanjem gasa rasteretiš menjaèki sklop, stepen prenosa se vrlo lako promeni. Isto važi i za nižu, s tim što je za rastereæenje sklopa u tom sluèaju potrebno daleko veæa preciznost na gasu. Pored toga, kada šaltamo u višu brzinu, puštamo gas, a tada mašina ima tendenciju da smanjuje obrtaje i silu koja je u igri, pa mašina i mnogo lakše uspori obrtaje kako bi sve to uklizilo. A kada bi šaltali u nižu, onda od mašine tražimo da ubrza broj obrtaja, za šta je potrebno dati gas. A kada preteramo sa gasom, onda je mašina u fazi ubrzavanja i poveæane snage, pa menjaè lupi. A kada damo premalo gasa, onda teramo mašinu da se zavrti brže nego što se vrtela, što opet stvara silu viška koja se rezultuje lupanjem menjaèa.

 

Probajte i sami, znaèi: Kada se kotrljaš u npr. èetvrtoj, blago stavi nogu na menjaè, taman toliko da ne ubaci u nižu, malkice stisni kvaèilo i polako dodaj gas, ali polako, polako. U jednom trenutku æe pedala menjaèa sama od sebe da propadne u nižu. Ako nisi dovoljno pritisnuo kvaèilo ili zavrnuo gas, menjaè lupi i bajk cime. A kada utrefiš sve lepo menjaè promeni kao kada šaltaš u višu.

 

Ako ste razumeli šta sam napisao, objasnite i meni, izgubio sam se skroz... :D:D:D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: underlittleforest
  • Motocikl: nekakvo motokros sokocalo

ja eo cupam upravo menjac tj kvacilo o jadu me zabavi, pi tolko sam se mucio sa tim nisam ni iamo pojma da mi to ne treba

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4272 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
da dok ne saspes zupacanike u karter ili korpu kvacila.Da netreba kvacilo nebi ga bilo na motoru

Ajde mi malo detaljnije objasni ovo?

Meni je mjenjac mnogo tisi i prebacivanje je vise "glatko i bezbolno" kada presaltam bez kvacila. Sa kvacilom ima "udare" u mjenjacu... Naravno' date=' odje govorimo samo o prebacivanju u veci stepen prenosa. Kod saltanja iz prve u drugu svakako imam "udare" tako da tu mijenjam sa kvacilom uvijek...[/quote']

 

ja ti pricam i licnog iskustva jer sam ja sasuja par menjaca na stazi i nikad vise jel' svaka skola me skupo kostala.A to sta ti radis je ono sta rade trkaci da mi dobili na saljtanju 1000-i deo sekunde za pobedu.A zapamti da oni ne placaju te popravke,a ti ces debelo da platis ako ti se desi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Na Suzani GS500 koju sam ja vozio postoji oznaka SLINGSHOT. U bukvalnom prevodu ona znaèi - katapult. Negde sam na netu proèitao i uputstvo za upotrebu, u isto vreme kada spustiš gas na nulu, spustiš i pedalu menjaèa u niži stepen prenosa, i daš pun gas. I radi! Sve to, naravno, bez kvaèila. Ali, to je slingshot, ne znam kako je na drugim motorima. Na VFR-u nisam ni probao, menjaè je lak i precizan, nije mi palo na pamet da menjam bez kvaèila.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
ja ti pricam i licnog iskustva jer sam ja sasuja par menjaca na stazi i nikad vise jel' svaka skola me skupo kostala.A to sta ti radis je ono sta rade trkaci da mi dobili na saljtanju 1000-i deo sekunde za pobedu.A zapamti da oni ne placaju te popravke' date='a ti ces debelo da platis ako ti se desi[/quote']

Da li ti stalno na novoj makini saltas sa kvacilom? Ti Caca vozis trke oldtimer-a, vjerujem da ti mjenjaci nisu konstruisani i nisu od istih materijala kao kod danasnjih trkackih motora. Ili mozda grijesim? Naravno, apsolutno ti vjerujem svaku rijec napisanu, samo sam pitao zasto.

 

P.S. Nemoj da se ljutis na mene, samo pricamo :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4272 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
ja ti pricam i licnog iskustva jer sam ja sasuja par menjaca na stazi i nikad vise jel' svaka skola me skupo kostala.A to sta ti radis je ono sta rade trkaci da mi dobili na saljtanju 1000-i deo sekunde za pobedu.A zapamti da oni ne placaju te popravke' date='a ti ces debelo da platis ako ti se desi[/quote']

Da li ti stalno na novoj makini saltas sa kvacilom? Ti Caca vozis trke oldtimer-a, vjerujem da ti mjenjaci nisu konstruisani i nisu od istih materijala kao kod danasnjih trkackih motora. Ili mozda grijesim? Naravno, apsolutno ti vjerujem svaku rijec napisanu, samo sam pitao zasto.

 

P.S. Nemoj da se ljutis na mene, samo pricamo :wink:

 

mozda zvucim ozbiljno a da se ljutim NE taman polsa :D .Na svom motoru nikada mi ne padanappamde da saltam bez kvacila u visu mislim na Daytoni 955i.....vozio sami moderne motore na stazi i to ti kazem od drugih ljudi sta su mi pricali.Kod mog starog Triumpha zupcanici su 2.5 siri i jaci nego od ovih danasnjih pa isto pucaju pod silom saltanja cez kvacila.Ali sito tako prenosis ogromdu silu na korpu kacalica koja radi ma principu torzije sa par federa u njoj.I kad se ti federi razlupaju bukvalno receno onda postiju mogucnost da izpadnu u menjac sto niko nebih zeleo i tada nastaje katastrofa ako ides brzo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG
Pa u nizu obavezno medju gas. Ima da ide ko u puter...

 

koji meðu gas!?! meðugas radi po principu izbaciš na ler - pustiš kvaèilo - daš gas dok je menjaè na leru- stisneš kvaèilo ponovo i prebaciš u niži stepen. (ja to radim samo kad vozim kamion!)

 

davanje gasa dok je stisnuto kvaèilo nema veze sa meðugasom, znam da jednocilindriène i dvocilindriène mašine lakše prihvate nižu brzinu kada se motor malo "vrti" to jest kada ne radi na leru u trenutku puštanja kvaèila i da u tom sluèaju ne dolazi do trzanja i naglog smanjenja brzine kretanja usled motornog koèenja ali to nije meðugas!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4272 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pa u nizu obavezno medju gas. Ima da ide ko u puter...

 

koji meðu gas!?! meðugas radi po principu izbaciš na ler - pustiš kvaèilo - daš gas dok je menjaè na leru- stisneš kvaèilo ponovo i prebaciš u niži stepen. (ja to radim samo kad vozim kamion!)

 

davanje gasa dok je stisnuto kvaèilo nema veze sa meðugasom' date=' znam da jednocilindriène i dvocilindriène mašine lakše prihvate nižu brzinu kada se motor malo "vrti" to jest kada ne radi na leru u trenutku puštanja kvaèila i da u tom sluèaju ne dolazi do trzanja i naglog smanjenja brzine kretanja usled motornog koèenja ali to nije meðugas![/quote']

 

Nisi u pravi bas se tako radi da stisnes kvacilo i cimnes gas malo da se motor zavrti i odma u nizu i pustas kvacilo sto brze da ti nebi zadnji tocak usporija previse.Ustvari ti s tim medju gasom drzis motor na vecim obrtajima kao sto svi znamo i nedajes da se "cima" kvacilo,menjac,pogonski lanac/kardan i naravno da ne blokira zadnji tocak jer je prenosni odnos nizi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric
koji meðu gas!?! meðugas radi po principu izbaciš na ler - pustiš kvaèilo - daš gas dok je menjaè na leru- stisneš kvaèilo ponovo i prebaciš u niži stepen.

 

To što ti prièaš je duplo kvaèilo a ne meðugas, ali mnogi to zovu meðugas pa si pobrkao. Na R-ovima kad šaltaš u nižu pri 6000+ rpm, bez meðugasa teško da æeš da prešaltaš, a i ako uspeš, najverovatnije da æe doæi do poskakivanja zadnjeg toèka pri otpustanju kvaèila.

 

Što se tièe šaltanja bez kvaèila, ja uglavnom šaltam bez kvaèila u višu a ponekad i u nižu kad se vozikam po gradu, pa me mrzi da stisnem kvaèilo. Kada šaltam u nižu bez kvaèila, malo dodam gas i blago pritegnem menjaè ka nižoj brzini, i onda otpustim gas i on sam uleti u nižu bez ikakvog trzanja i lupanja (ovo radim naravno ispod 4000 rpm).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

Nisi u pravi bas se tako radi da stisnes kvacilo i cimnes gas malo da se motor zavrti i odma u nizu i pustas kvacilo sto brze da ti nebi zadnji tocak usporija previse.Ustvari ti s tim medju gasom drzis motor na vecim obrtajima kao sto svi znamo i nedajes da se "cima" kvacilo' date='menjac,pogonski lanac/kardan i naravno da ne blokira zadnji tocak jer je prenosni odnos nizi[/quote']

 

znam da se tako radi (to sam i mislio ali nisam se izgleda dobro izrazio), ja tako vozim sva vozila, na samo motocikl, naravno da neæu prešaltati u nižu brzinu i pustiti kvaèilo dok motor radi na ler-gasu.dodam malo gas da bi motor+menjaè+celo vozilo lakše prihvatilo niži stepen prenosa i usporavanje. to je za mene normalna tehnika vožnje a ne meðugas.

 

za primer sam uzeo jednocilindriène i dvocilindriène mašine jer je kod njih motorno koèenje izraženije u odnosu na ostale.

 

i dalje mislim da je meðugas kada se gas dodaje dok je menjaè van brzine (jeste to duplo kvaèilo ali to ide jedno sa drugim pa meni doðe isto)

 

ako sam pogrešio izvinjavam se svima. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir
Pa u nizu obavezno medju gas. Ima da ide ko u puter...

 

koji meðu gas!?! meðugas radi po principu izbaciš na ler - pustiš kvaèilo - daš gas dok je menjaè na leru- stisneš kvaèilo ponovo i prebaciš u niži stepen. (ja to radim samo kad vozim kamion!)

 

davanje gasa dok je stisnuto kvaèilo nema veze sa meðugasom' date=' znam da jednocilindriène i dvocilindriène mašine lakše prihvate nižu brzinu kada se motor malo "vrti" to jest kada ne radi na leru u trenutku puštanja kvaèila i da u tom sluèaju ne dolazi do trzanja i naglog smanjenja brzine kretanja usled motornog koèenja ali to nije meðugas![/quote']

 

Kad stisnes kvacilo, pri menjanju u nizu das malo gasa, i snopovi se lepse uklope... npr. ides 80 u 3 na lupam 4 000 rpm, i oces u 2, a on se u drugoj na 80 vrti na 5 000 rpm, ti mu das medjugas da se on zavrti na 5 000 rpm i promena protekne glatko... ili ako si u kocenju onda ma malo nize obrtaje, da se uklope snopovi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4272 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Nisi u pravi bas se tako radi da stisnes kvacilo i cimnes gas malo da se motor zavrti i odma u nizu i pustas kvacilo sto brze da ti nebi zadnji tocak usporija previse.Ustvari ti s tim medju gasom drzis motor na vecim obrtajima kao sto svi znamo i nedajes da se "cima" kvacilo' date='menjac,pogonski lanac/kardan i naravno da ne blokira zadnji tocak jer je prenosni odnos nizi[/quote']

 

znam da se tako radi (to sam i mislio ali nisam se izgleda dobro izrazio), ja tako vozim sva vozila, na samo motocikl, naravno da neæu prešaltati u nižu brzinu i pustiti kvaèilo dok motor radi na ler-gasu.dodam malo gas da bi motor+menjaè+celo vozilo lakše prihvatilo niži stepen prenosa i usporavanje. to je za mene normalna tehnika vožnje a ne meðugas.

 

za primer sam uzeo jednocilindriène i dvocilindriène mašine jer je kod njih motorno koèenje izraženije u odnosu na ostale.

 

i dalje mislim da je meðugas kada se gas dodaje dok je menjaè van brzine (jeste to duplo kvaèilo ali to ide jedno sa drugim pa meni doðe isto)

 

ako sam pogrešio izvinjavam se svima. :)

 

e bas tako nisi se dobro izrazio tj. napisao :D :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • jedan od DDMZ, 807 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R, gsx R

Menjanje bez kvaèila... Moguæi "dobitak" je nekoliko milisekundi brža promena brzine, a moguæi "gubitak" je otvaranje menjaèa.

Neka hvala. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja