Jump to content

Moto Zajednica

TDM Srbija

Recommended Posts

  • U prolazu, 95 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FJ 1200

E da se ja vratim sa podpitanjima... Caure u prednjim stapovima...

 

Da li je neko , ko zivi u Beogradu/okolini, slobodan i raspolozen da se vidimo da provoza moj mopedic i iskustveno proceni dal' su crkle caure ili zvecka nesto drugo? Da li se menjaju u paru tj. i unutrasnja i spoljna ili moze samo jedna? Hocu reci da li se menja samo ona sto ne valja ili zbog naleganja/zazora idu obe?

 

Nasao sam ih na E-bay, nisu skupe ali zato postarina kolje. Poslao sam upit mail-om Platneru i Barelu iz Nisa i jos uvek nema odgovora. Veoma su poslovni!  :jok:

U Platneru se naruce (mogu ja da ti ih porucim) i kostaju oko 3000 din a stignu za 20ak dana. Ja sam moje promenio u paru a semeringe sam kupio u Kompcu i kostaju 1300 din. Ide jos i 512 grama ulja po stapu to je oko 1100 din. Preporucio bih ti da uradis u paru jerbo ako je procureo jedan uskoro ce i drugi. Postoji i opcija da se caute okrenu za 180 stepeni ako nisu mnogo potrosene, Ako ti nesto od ovoga moze biti od pomoci javi se na PP Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 100 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: XV 1100SP Virago

Pokušaću da ti odgovorim ukratko:

Radi zadovoljenja propisa o emisiji izduvnih gasova na malim obrtajima postoji sistem koji zatvara glavni dovod vazduha i vazduh dolazi samo kroz mali pomoćni otvor. Zbog toga se motor guši na malim obrtajima. Izmena se sastoji u "isključenju" ovog sistema koji se sastoji od aktuatora-elektromagnetnog ventila i izvršnog dela koji pokreće klapnu na glavnom dovodu vazduha. Srećna okolnost je što je sama klapna "normalno otvorena" a zatvara se samo kada računar da signal da je motor ispod 3000 obrtaja. Postoje u osnovi dva načina da se ovo uradi: isključivanjem kontakta sa računara koji aktivira aktuator (nažalost zaboravio sam koji je to kontakt, ali se može naći kad se skine rezervoar i vidi boja žice koja ide u aktuator) ili mehaničkim onesposobljavanjem izvršnog ventila - otkači se crevo izmedju aktuatora i njega i ubaci kuglica ili šraf da ne bi vukao falš vazduh. Sve se to lepo vidi kada se podigne rezervoar.

 

Evo jedno zanimljivog klipa kako je cini mi se upravo to reseno. U naslovu kaze da je problem nizak broj obrtaja u leru, ali govori upravo o tom elektronskom iskljucivanju te klapne koja ostaje otvorena sve vreme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Crveni...opet!!!

Sale

 

Oš u Batajnicu ili ja da dolazim u Vinču?

Cini mi se da cemo obojica na Srebrno jezero...

 

Sent from my HTC Desire 510 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 173 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900

 

Pokušaću da ti odgovorim ukratko:

Radi zadovoljenja propisa o emisiji izduvnih gasova na malim obrtajima postoji sistem koji zatvara glavni dovod vazduha i vazduh dolazi samo kroz mali pomoćni otvor. Zbog toga se motor guši na malim obrtajima. Izmena se sastoji u "isključenju" ovog sistema koji se sastoji od aktuatora-elektromagnetnog ventila i izvršnog dela koji pokreće klapnu na glavnom dovodu vazduha. Srećna okolnost je što je sama klapna "normalno otvorena" a zatvara se samo kada računar da signal da je motor ispod 3000 obrtaja. Postoje u osnovi dva načina da se ovo uradi: isključivanjem kontakta sa računara koji aktivira aktuator (nažalost zaboravio sam koji je to kontakt, ali se može naći kad se skine rezervoar i vidi boja žice koja ide u aktuator) ili mehaničkim onesposobljavanjem izvršnog ventila - otkači se crevo izmedju aktuatora i njega i ubaci kuglica ili šraf da ne bi vukao falš vazduh. Sve se to lepo vidi kada se podigne rezervoar.

Mala pomoć i oko zatezača: spolja se ne vidi da li je stari ili novi tip, razlikuju se u dužini dela koji ulazi unutra. Da bi se bezbedno skinuo i proverio, levi cilindar mora biti u GMT paljenja, tada je najmanji rizik da preskoči zub. Kataloški broj starog zatezača je 5PS-12210-00, a poboljšanog 5PS-12210-10. Kod zamene menja se i zaptivka 5JW-12213-00.

Nadam se da sam pomgao.

 

Druze svaka cast na odgovoru , ustedeo si mi nekoliko sati citanja razno raznih foruma .

Znam da sam to citao o TDM jos dok sam se dvoumio koji motor da kupim ali nisam sve detaljno zapamtio a i sad bih morao ispocetka da trazim dok ne nadjem sve ovako lepo napisano.

U svakom slucaju hvala jos jednom .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 118 postova
  • Lokacija: Beograd , Borča
  • Motocikl: TDM 900

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/84567-yamaha-tdm-900-stuca-i-gasi-se/?view=getnewpost

Ima li ko resenje za ovaj problem? Desava mi se isti problem i probacu sa dijagnostikom. TPS sam proverio preko displeja na motoru i sve je ok (mada je motor u tom momentu bio hladan i nije pokazivao problem. Probacu kad se zagreje i kad pocne da se gusi)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

 

Да се упишем и ја као нови ТДМ-аш! :)

Dobrodosao, u zdravlju da se vozis!

Хвала астрал-е,

Ево управо се намучих са монтирањем Wingrack-a 2, који сам добио уз мотор. Пошто сам добио и један Гивијем задњи кофер, мислио сам да набавим још и бочне, али ме сад забринуло дал ће стати кофер на бочни носач јер је јако близу ауспуха. А опција да скинем овај ауспух ми баш и не пије воду :)

 

post-24813-14428423569164.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Crveni...opet!!!

@Almighty

Premestio sam posudu za ulje, napravio nosac za istu i premestio elektro-ventil, a i sama mazalica na lancu je promenjena, tj oblik, a sad po mestu podmazivanja podmazuje tamo gde je scottoiler stavio svoju i mogu reci da bolje podmazuje, a i sad sam dobio mesto na zadnjoj vili da podmetnem stender...

z1a2.jpg

 

Kako si uspeo da ozracis sistem kada je posuda za ulje mnogo nize od elektroventila tj. sta si uradio da ulje iz posude krene na gore do samog ventila? Koliko ovakav "visinski" odnos utice na sam protok ulja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banda Opasnih, 396 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4TX

Na vrhu cepa se nalazi rupica, nabio tanko crevce u rupicu, drugi kraj u usta i duvao dok ulje nije pocelo da kaplje sa mazalice, (naravno dok je otvoren ventil)... A mozes i da podignes posudu i da cekas (sto je mene mrzelo) :D

 

Ps: Ne preporucujem ti da na isti nacin upotrebis kompresor za gume jer ti se nece svideti posledica toga...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banda Opasnih, 396 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4TX

Koliko ovakav "visinski" odnos utice na sam protok ulja?

Protok ulja je onakav kakavog si ga ti nastelovao na ventilu, sve ostalo je manje/vise nebitno, razlike su mizerne osim kada je temperatura ispod cirka nekih 15'C konstantno, onda treba prestelovati ventil...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Crveni...opet!!!

 

 

Ps: Ne preporucujem ti da na isti nacin upotrebis kompresor za gume jer ti se nece svideti posledica toga...

Znaci ako necu da padnem u nesvest, rucna pumpa za decje balone je idealna...

 

Sent from my HTC Desire 510 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banda Opasnih, 396 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4TX

 

Ps: Ne preporucujem ti da na isti nacin upotrebis kompresor za gume jer ti se nece svideti posledica toga...

Znaci ako necu da padnem u nesvest, rucna pumpa za decje balone je idealna...

 

Ako uspes da udihtujes, mozda ti i uspe...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Crveni...opet!!!

A podici posudu i zagrejati fenom?

Predpostavljam da nema potrebe grejati ako se podigne, prirodan pad ce uciniti svoje... Treba samo paziti da se posuda ne isprazni jer je muka isterati vazduh iz tankog creva narocito ako je ulje unutra.

 

Sent from my HTC Desire 510 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja