Jump to content

Moto Zajednica

Problem sa QM125-2D (motor se gasi)

Recommended Posts

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Ne znam iz kog razloga se gasi, ali danas sam isao preko novosadskog mosta oko 90km/h u 5-toj brzini, a nakon nekog vremena takve voznje se motor ugasio. I to je bas nasao u sred tunela da se ugasi. U prvi mah nisam ni skontao da se motor ugasio jer sam imao kacigu a u tunelu je strasna buka od kola koja prolaze. Stao sam sa strane i pokusavao da ga upalim, ali nikako nije hteo. Pustio sam ga malo da "odmori" i onda nakon nekoliko ponovnih pokusaja paljenja je nekako upalio. Odvozao sam malo i nakon nekih par kilometara voznje opet ista prica. Prethodnih 10-tak dana se nista na tu temu nije desavalo. A sada motor jednostavno jedva upali i kada upali cim malo dam gas pocne da se gasi (cak i u leru). Simptomi su kao da je presisao ali mi nije jasno kako kada upali ide nekih par kilometara i opet pocne da se gasi. Sada mi se bukvalno na svakom semaforu cim stanem motor ugasi i onda moram da ga "odmaram" par minuta pored puta da bi mogao da nastavim voznju. Jel zna neko sta bi moglo biti problem?

 

E da, sad se setih. Posle tog nekog jedva uspesnog paljenja, motor moze da se vozi, ali u toku voznje je osecaj kao da motor sam povuce pa koci pa povuce pa koci (ili bolje receno kao da sam sebi dodaje i otpusta gas i pored toga sto drizm konstantan gas na rucici). Drugim recima kao da nece vise da zadrzi obrtaje nego ih podgine pa opadaju i tako tih par kilometara koje uspem da napravim dok se posle sam ne ugasi totalno... Please help :) Voleo bi da cujem vasa misljenja o ovome.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Beograd

Da li imas filter za gorivo?

Meni se prosle godine desavalo nesto slicno i ispostavilo se da je zbog prljavstine iz rezervoara prelivao karburator, tj. plovak nije zatvarao i dolazilo je do gusenja motora i tesko je palio posle toga. Resenje je bio filter za gorivo i pranje karburatora, tj. samo sam pustio na sraf da izadje sve iz njega. Proveri da li ti curi gorivo na prelivu iz karburatora, ako curi sigurno onda je to to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 547 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: BMW F650 GS

Proveri prvo dal gorivo dobro curi,ako je to ok proveri svecicu i dal je kapica skroz navucena.Mozda od vibracija izgubi kontakt.(perverzno znam) ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Nemam filter za gorivo. Motor je presao tek 200km i tada je to pocelo da se desava. Iskreno ne razumem se mnogo jer mi je to prvi motor. Ne znam da li se gubi garancija ako postavim sam taj filter za gorivo. Mozda je najbolje da ga ipak nekako dogegam do servisa jer je jos pod garancijom (nije jos ni prvi servis uradjen koji se radi na 400km), mada mi servis nije bas blizu da guram motor pa sam mislio da nekako fiksiram to bar privremeno do servisa :)

Uglavnom postupicu po vasim savetima u vezi svecice i protoka goriva, pa mozda i skontam sta se desava...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Samo ti stavljaj filter, nema to veze sa garancijom. Secnes crevo na pola puta izmedju rezervoara i karba i ubaci filter.

Inace, idi na neku proverenu pumpu, ili bar ne onu na kojoj si sipao kada je to pocelo da se desava, moguce je da si sipao neko smece.

 

Proveri jos kapicu svecice, proveri da li gorivo dobro curi kroz slavinu, pusti ga na kratko dok budes menjao filter, ako posle svega nastavi da se isto desava, idi u servis da ti to rese pod garancijom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Uh, nesto mi se cini da je 90 velika brzina za nerazradjen motor. U servisu, bi to trebali da rese. Mom komsiji je crkla svecica posle 50km. On je tvrdio da je dan pre toga vozio ali da je tesko palio. Ja sam samo stavio moju staru svecicu (kinesku) koja radila preka 12000 i motor odlicno radi. Na mom starom skuteru sam menjao CDI i stavio neoriginal. Tesko je primao gas na leru, kad dodam samo se ugasi. U radnji sam dao jedan Jonway skuter na nagradnu igru. Posle 200 km me dobitnica zove. Pored samopaljenja alarma imala je problem sa gasenjem na leru i paljenjem. Ja probam, upalim motor sve lepo. Ugasim, upalim opet i kad da dodam gas on se ugasi. Posle par pokusaja opet upalim i radi normalno. Reko sam joj da sumnjam u svecicu ali neka otera motor u ovlascenom servisu da ga ja ne cackam zbog garancije.

 

Moj Princ odlicno ide, odlicno pali ali sam primetio nesto, po meni cudno. Kada ga vozim kroz grad radi lepo. Kad ga vozim na duzim relacijama tipa auto put, pod jednim gasom, posle nekog vremena pocne kao da secka. To je vrlo malo, skoro da se i ne oseti. Osecaj je kao da vas malo dune vetar pa prestane. Mislim da je do karburatora ali verujem da nije opasno. Kao i kod Max-a kad se vozi konstantnim gasom pocne da stuca na dodavanje gasa. Moguce i da je jos nerazradjen pa mu smeta konstantna voznja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Beograd

Definitivno ti treba filter goriva, jer je motor stajao  negde pre nego sto si ga kupio sva prljavstina je sada sisla u karburator i pravi ti problem. to je najverovatnije, znaci samo isprazni karburator na srafu sa strane ili odozdo, naravno zatvori dovod goriva pre toga i secni crevo i postavi filter.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Moracu da stavim filter. Ja sve odugovlacim ajde danas, ajde sutra i napravio vec 1000km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Hvala svima na savetima. Upravo sam bio do motora da ga malo osmotrim :) Odvrnuo sam svecicu i pogledao deo koji varnici i nekako mi cudno izgleda kao spaljen taj krajnji deo navoja i sam "pipak" na svecici. Suva je kao barut, ali kao barut i izgleda (izgorelo). Pre ovog motora sam imao zoljicu i ne secam se da sam video da tako izgleda svecica :) Doduse moja zoljica je malo kvasila svecicu pa to drugacije izgelda, ali ovo sto malopre videh je bas izgorelo. Sad jos uvek nisam siguran da li je do svecice ili do prljavog goriva (ili neceg treceg) dok ne zamenim svecicu i postavim filter za gorivo.

 

Sto se tice filtera svakako bi to da stavim, jer sam cuo da je kod nas benzin najnekvalitetniji a najskuplji (tuga i zalost u prevodu).

U vezi tog filtera me sad zanima jel to neka specijalna vrsta filtera tj. sta da kazem prodavcu sta mi treba? Taj filter se kupuje u nekim servisima ili radnjama sa moto opremom?

 

Kad secnem crevo taj filter se posle samo uglavi u presecene krajeve creva ili ima neka specijalna tehnika za to?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova

 

Moj Princ odlicno ide, odlicno pali ali sam primetio nesto, po meni cudno. Kada ga vozim kroz grad radi lepo. Kad ga vozim na duzim relacijama tipa auto put, pod jednim gasom, posle nekog vremena pocne kao da secka. To je vrlo malo, skoro da se i ne oseti. Osecaj je kao da vas malo dune vetar pa prestane. Mislim da je do karburatora ali verujem da nije opasno. Kao i kod Max-a kad se vozi konstantnim gasom pocne da stuca na dodavanje gasa. Moguce i da je jos nerazradjen pa mu smeta konstantna voznja.

-------------------------

Uh, imam i ja slični problem, ali moj PRINCE ima več 8000 pređenih kilometara. I ja sumnjam na karburator. Isti se mi simptom pojavlja sada oko poslednjihi dva meseca. Ide odlično ali kod konstantne vožnje isto počne da secka (sasvim mali intervali gušenja), a onda se sredi. Imao sam problem kad sam ga kupio novog, jer mi je po nekoliko pređenih kilometara konstantne vožnje počeo da secka, a onda se ugasio i nikako još vručeg,  da ga ponovo upalim. Morao sam sačekati nekoliko minuta, a potom je paljenje bilo bez problema, ali se je greška pojavila ponovo kroz nekoliko kilometara. To je bilo još prije 1. servisa, pa sam odlučio, da sačekam na servis. No, na servisu kažem za taj problem i momak tamo nešto šara oko karburatora, a očito napravi još gore (do vraga i takav servis. Taj čovjek po mome još nije vidio motor, kamoli ga servisirao). Uglavnom kod kuče sam sredio problem sam, pošto su bile "razštelane" dve dizne sasvim na dnu karburatora (bile su previše odvrnute). Tako je bilo dobro sve dosad. Pošto mi ponovno pojavljujuči simptomi sliče na taj problem od početka, može biti, da su se zbog vibracija dizne ponovo odvrnule, pa sam ih baš danas ponovo regulirao. Sutra ču, da isprobam jel je sve u redu i, da li če to seckanje ("cukanje")  prestati. Može biti to problem i kod tebe.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Hvala svima na savetima. Upravo sam bio do motora da ga malo osmotrim :) Odvrnuo sam svecicu i pogledao deo koji varnici i nekako mi cudno izgleda kao spaljen taj krajnji deo navoja i sam "pipak" na svecici. Suva je kao barut, ali kao barut i izgleda (izgorelo). Pre ovog motora sam imao zoljicu i ne secam se da sam video da tako izgleda svecica :) Doduse moja zoljica je malo kvasila svecicu pa to drugacije izgelda, ali ovo sto malopre videh je bas izgorelo. Sad jos uvek nisam siguran da li je do svecice ili do prljavog goriva (ili neceg treceg) dok ne zamenim svecicu i postavim filter za gorivo.

 

Sto se tice filtera svakako bi to da stavim, jer sam cuo da je kod nas benzin najnekvalitetniji a najskuplji (tuga i zalost u prevodu).

U vezi tog filtera me sad zanima jel to neka specijalna vrsta filtera tj. sta da kazem prodavcu sta mi treba? Taj filter se kupuje u nekim servisima ili radnjama sa moto opremom?

 

Kad secnem crevo taj filter se posle samo uglavi u presecene krajeve creva ili ima neka specijalna tehnika za to?

 

Postavi sliku svecice da vidimo kako izgleda. Potrazi samo Filter za gorivo za benzin. Ima ga u obicnim radnjama auto delova. Za postavljanje si sam sebi dao odgovor. Samo preseces i ubacis crevo na krajeve filtera i po potrebi skratis malo crevo ako je predugacko mada ako ne pravi problem i ne viri ne mora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

 

Moj Princ odlicno ide, odlicno pali ali sam primetio nesto, po meni cudno. Kada ga vozim kroz grad radi lepo. Kad ga vozim na duzim relacijama tipa auto put, pod jednim gasom, posle nekog vremena pocne kao da secka. To je vrlo malo, skoro da se i ne oseti. Osecaj je kao da vas malo dune vetar pa prestane. Mislim da je do karburatora ali verujem da nije opasno. Kao i kod Max-a kad se vozi konstantnim gasom pocne da stuca na dodavanje gasa. Moguce i da je jos nerazradjen pa mu smeta konstantna voznja.

-------------------------

Uh, imam i ja slični problem, ali moj PRINCE ima več 8000 pređenih kilometara. I ja sumnjam na karburator. Isti se mi simptom pojavlja sada oko poslednjihi dva meseca. Ide odlično ali kod konstantne vožnje isto počne da secka (sasvim mali intervali gušenja), a onda se sredi. Imao sam problem kad sam ga kupio novog, jer mi je po nekoliko pređenih kilometara konstantne vožnje počeo da secka, a onda se ugasio i nikako još vručeg,  da ga ponovo upalim. Morao sam sačekati nekoliko minuta, a potom je paljenje bilo bez problema, ali se je greška pojavila ponovo kroz nekoliko kilometara. To je bilo još prije 1. servisa, pa sam odlučio, da sačekam na servis. No, na servisu kažem za taj problem i momak tamo nešto šara oko karburatora, a očito napravi još gore (do vraga i takav servis. Taj čovjek po mome još nije vidio motor, kamoli ga servisirao). Uglavnom kod kuče sam sredio problem sam, pošto su bile "razštelane" dve dizne sasvim na dnu karburatora (bile su previše odvrnute). Tako je bilo dobro sve dosad. Pošto mi ponovno pojavljujuči simptomi sliče na taj problem od početka, može biti, da su se zbog vibracija dizne ponovo odvrnule, pa sam ih baš danas ponovo regulirao. Sutra ču, da isprobam jel je sve u redu i, da li če to seckanje ("cukanje")  prestati. Može biti to problem i kod tebe.

 

 

 

 

Presao sam za ove 4 nedelje samo 1000km jer jos nisam polozio tako da ne mogu bas da tvrdim ali sam primetio. Primetio sam samo dva puta. Jednom kad sam vozio na auto putu do Nisha i jednom do leskovca. Koliko se secam to blago seckanje je trajalo par minuta ali ume da iritira. Cim dodam ili smanjim gas samo malo prestane da se to oseca. Karburatori mislim da su dobro nastelovani, lepo radi na oba cilindra, svecice su ok. Po paljenju odma radi na oba cilindra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Kako se steluju te dizne na karburatoru? Mozda su se i meni od vibracija rastelovale posle te prve brze voznje, posto motor hoce bas dobro da vibrira na oko 5000 obrtaja.

 

Ne razumem zasto taj filter za gorivo nije proizvodjac motora namestio nego mi to rucno moramo? Da li se dodavanjem tog filtera gubi nesto pa je to razlog da proizvodjac ne ugradi filter? Heh, mozda je cak i u kini gorivo mnogo kvalitetnije nego ovde pa nema ni potrebe za to...

 

@Bogda

Sutra cu da slikam svecicu i kacim je ovde na uvid ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Ne diraj dizne ni u kom slucaju, previse je to delikatno za onog ko je slabo upucen.

 

Zasto ne ugradjuju filter goriva, jedino njih da pitas.

Mozda zato sto bi bili prljavi na prvo sipanje pa bi se ljudi paranoisali, mozda im oduzima vreme, i malo je jeftinije za proizvodnju, a mozda ih jednostavno zabole. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 268 postova
  • Lokacija: backa palanka

i meni se desavalo isto.jednom sam jedva dosao kuci iz BG zbog slicnog problema.vozio sam ga tako nedelju dana i taman kada sam dogovorio sa majstorom da ga pogleda desilo se da je prilikom paljenja poceo da gusi,upalio i onda je pukao iz auspuha.od tada ide kao da m nije nista bilo.u medjuvremenu sam promenio pumpu na kojoj sipam gorivo i nemam vise tih problema.dosao sam do zakljucka da je gorivo bilo u pitanju.potrosi svo gorivo iz rezervoara pa sipaj na nekoj proverenoj pumpi i vidi onda.ako nije to onda tek pocni da cackas oko karba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Uspeo sam nekako da osposobim motor tako sto sam okrenuo slavinu za gorivo prema gore (to je polozaj kada je gorivo na rezervi). Posle toga sam uz par paljenja upalio motor nakon cega se vise nije gasio i provozao sam ga par km nakon cega se nije ugasio. Posle sam vratio na normalan polozaj slavinu i ponovo se poceo gusiti i gasiti nakon samo pola kilometra. Ovo mi bas i nije jasno jer po pokazivacu goriva na tabli nije gorivo bilo na crvenom, nego je bilo na trecoj crtici a to je jos "zuta zona". Izgleda da je taj pokazivac nesto lose podesen. I tako sam odlucio da za svaki slucaj dospem jos goriva. Dodao jos jedno 10-tak litara i okrenuo slavinu na normal polozaj i evo sad radi. Provozao sam par km i nije se gasio ni gusio. Jos uvek ne mogu da dam konacan zakljucan da je kolicina goriva bila problem. Provozacu na neku dalju relaciju pa cemo da vidimo kako se ponasa.

 

Ajde da pitam jos nesto. Da li je normalno da se kada se izbaci motor iz brzine nekada ne napise ono slovo N nego ne sija nista? Tada moram malo da cimnem menjac dole ili gore da bi se upalilo zuto N slovo kao neutral. Desava mi se to cesto kada smanjujem brzine 3, pa 2 pa kad planiram da stanem stavim u neutral ali se nekada ne upali to N slovo. E sad kad ugasim motor tako da ne pise to N (tj. kada ne sija nista) motor nece da upali. Bukvalno mora da mu pise ili 1 ili N da bi uopste reagovalo dugme za paljenje (ako ne sija na display-u neka brzina dugme za paljenje kao da je mrtvo). To mi je prvi motor sa brzinama pa se jos uvek ne snalazim bas najbolje ili taj menjac na mom motoru nesto zeza.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Rezerva goriva se smesta u poseban deo tako da se dva goriva mozda nisu izmesala. To je mozda razlog zasto ti na rezervi motor dobro radi. Sto se tiche menjacha zezaju (bar mene moj). Probaj da nadjes koliko treba da nategnes kvacilo (ne uvek do kraja) da mozes lako na semaforu da presaltas u N pa ga onda odvezi na stelovanje. Pretpostavljam da ti se ovo desava samokad motor stoji, a dok je u pokretu je sve ok. Ako je tako gurni ga u trenutku saltanja malo nogama da "uhvati"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Rezerva goriva se smesta u poseban deo tako da se dva goriva mozda nisu izmesala. To je mozda razlog zasto ti na rezervi motor dobro radi. Sto se tiche menjacha zezaju (bar mene moj). Probaj da nadjes koliko treba da nategnes kvacilo (ne uvek do kraja) da mozes lako na semaforu da presaltas u N pa ga onda odvezi na stelovanje. Pretpostavljam da ti se ovo desava samokad motor stoji, a dok je u pokretu je sve ok. Ako je tako gurni ga u trenutku saltanja malo nogama da "uhvati"

Da bas tako. U voznji prebacuje bez problema, sve radi kao sat, ali kad stanem potrebna mi je zestoka koncetracija da ga nateram u neutral. Cimnem ga dole on ode na prvu, cimnem ga gore on ode u drugu ili u neko nedefinisano stanje koje nije neutral nego ne pise nista :) Najvise me nervira sto se nekad kao zakoci pa nece da izbaci iz brzine. Ako sam recimo stao dok je menjac bio u drugoj ili trecoj, a na vreme nisam presalto u prvu, jednostavno ne smem da pustim kvacilo jer ce se ugasiti, a ne mogu ni da prebacim iz druge u prvu jer menjac "ne dozvoljava" (kao da je zakocen). Zeznuta situacija posebno na semaforu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Zategni malo sajlu kvacila, a inace praktikuj neutral pre nego sto skroz zakocis, jednostavnije je.

Jeste jednostavnije je :) Samo jos uvek ucim pa mi se desava da ne izbacim na vreme u neutral posebno ako iznenada moram da stanem pa ne stignem...

Sto se tice zatezanje sajle kvacila, probacu. Nadam se da necu sam sebi napraviti "mess" kao antonu sto su mangupi pretegli kvacilo pa nije hteo da povuce :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Nauchen na tezi nacin savetujem ti da ti neko oko toga pomogne prvi put. Ma koliko je to lako moze da se desi da posle moras da odguras motor jer ti ne pada nista na pamet kako da sredis problemchic koji si napravio (ako ga uopste napravish). Posle ces lako sve sam da zatezesh.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 268 postova
  • Lokacija: backa palanka

neka ti neko pogleda polugu menjaca. ako je jako blizu bloka motora onda hoce da zapinje za njega i da smeta pri saltanju. popustis onaj saraf sto steze polugu na osovinu menjaca i izvuces polugu prema napolje pa opet zategnes.tako sam ja resio problem.a sto se tice paljenja kada ti ne sija N onda ga mozes upaliti sa stisnutim kvacilom.kada stisnes kvacilo upalice u bilo kojoj brzini.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja