Jump to content

Moto Zajednica

Tomos 14 (ili tako nesto) - nebulozno pitanje :P

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 140 postova
  • Lokacija: Srbija
  • Motocikl: CBR 900 RR Fireblade

Prosle nedelje mastam ja tu i tamo koji cu motor uzeti na prolece i citam ja tu non-stop ovaj bjb forum i setim se svog motora Tomos 14 (neznam tacnu oznaku ali znam da je plave boje - potrazicu saobracajnu pa cu javiti).

 

Prosetam ja do stare kuce kad ono moj Tomos je tamo :P...

 

Ziv i zdrav. Heh sada je tu jedna jako zanimljiva stvar i voleo bih da cujem vase misljenje o tome.

 

Do pre nekoliko godina kada sam ga ja zadnji put vozio (citaj 5-6 - bio sam OSNOVNA SKOLA) on je bio u voznom stanju a posle toga sam ga ja popravljao i stvarno je bilo sve ok dok se nije zeznulo nesto unutar motora (ne secam se sta). Tada sam ga otvorio i to je tako ostalo...

 

Posle toga sam ja TOTALNO zaboravio da ga imam... LOL (sam se sebi smejem) do pre par dana...

 

Sada da svedemo ovo sve na nesto krace da ne pricam celu istoriju ako vec nisam do sada smorio. :roll:

 

Uglavnom, neke svoje poslove sam sredio i mislim da cu tokom zime imati podosta vremena- ono sto mene zanima je sta mislite da je pametno da uradim - molim zaokruzite samo jedan odgovor... :)

 

a) Ja nabavim neki manual, tutorial, knjigu ili tako nesto iz mehanike ili tako nesto i da se ja zaje*avam sa ovim motorom da pokusam da ga sklopim... :lol:8) Ono kao zezanje tokom zime da ubijam vreme posto volim motore. Znaci da se igram njime kao igrackom... :?

Alat imam - radionicu imam... :wink:

 

b) Ja uz pomoc radoznalih i dokonih forumasa probam da ga sklopim... Znaci totalno sam spreman da otvorimo temu i razglabamo o sklapanju Tomosa tokom ceeeleeeeeee zimeeeee... :wink: Uz pitanja poput cemu sluzi ovaj mali shraf koji uz to nicemu ne sluzi? Jel' kroz lanac ili kroz karburator ide benzin... I photo podrska. Kad neznam kako nesto da objasnim slikacu... Uglavnom mislim da bi nam bilo zanimljivo ako ima neko raspolozen da se bakce sa deckom koji ume da programira a nema veze sa motorima... Napomena: Brzo ucim...

 

c) Daj bre to nekom majstoru i ne smaraj nas ovde svojim glupim pitanjima. :roll:

 

d) O boze. Tomos 14. Baci to na prvi otpad ne treba ti to djubre u kuci.

 

Post je malo poduzi ali sta cu... :) Nesto mi doslo.

Uglavnom nadam se da ce bar neko hteti da mi odgovori.

 

Puno pozdrava svima!

 

P.S.: Iako ne pisem po forumu tu sam svaki dan i chitam postove... :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 140 postova
  • Lokacija: Srbija
  • Motocikl: CBR 900 RR Fireblade

:D:D:D

 

Jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!

Bar 2 b odgovora (kojima sam se potajno nadao...) videcemo da li ce jos neko zeleti da se prikljuci ali sto se mene tice i dvojica koja se razumeju u motore a raspolozena su da pomognu su sasvim dovoljna za nas mali eksperiment... :wink:

 

Heh... Sacekacemo jos malo mozda da se neko umesa pa cemo videti - sto se mene tice, ja sam u fazonu da odmah "ovih dana" pripremim teren i krenem lagano sa "radom"... Jer ako ne bude vas da pomognete uvek mogu da odnesem motor kod majstora :cry: mada to ne zelim iskreno. 'ocuuu jaaaa da ga sklopim!!!

 

Mozda ostanemo na ovoj temi da ne otvaramo novu. :!:

 

U sustini hvala na podrsci - cujemo se kasnije. :)

 

P.S.: Hm razmislio sam da uradim i full photo session svega ovoga... Ono "pre i posle"... Videcemo kako ide... :roll:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 140 postova
  • Lokacija: Srbija
  • Motocikl: CBR 900 RR Fireblade

Extra!!! :D :D :D

 

Ok. E pa ovako pocecemo za par dana nasu avanturu. Pokusacu vec sutra da pripremim "radni prostor" i da uzmem digitalni aparat od seke za dokaze. :wink:

 

Okrade hvala unapred na svemu :)

 

Bice ovo zanimljiv period... :P I iskreno jedva cekam... :)

 

Cujemo se. Mozda ostanemo na ovoj temi da ne otvaramo novu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

a) ne - tesko ces naci manual za to

b) da - kao kad je tesko pitanje u "Milijunasu" :) iskoristi pomoc priljatelja ( a ovde ces ih naci dosta) :D

c) Bezbolno i jednostavno resenje, ali je i krajnje nezanimljivo, -ne

d) Ja imam jednu Tomos T13 sve sa rucnim menjacem, rdjav, neispravan, bez nekih sajli...A siguran sam da cu ga srediti...

 

Znaci , samo polako i spremi se da uprljas ruke!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Ja sam definitivno za plan B. Posebno što si verovatno video moj post na temu sledeæeg motora, jer planiram kupovinu T15. Meni æe ova tema biti izuzetno zanimljiva, poslednje sreðivanje cvaje koje sam radio bilo je kada sam imao 11 godina. Ja sam tu za bilo kakvu pomoæ.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 140 postova
  • Lokacija: Srbija
  • Motocikl: CBR 900 RR Fireblade

:D:D:D

 

To je to - ekipa spremna. :P

 

Ja spremam radni prostor i javljam se uskoro i pocinjemo! :)

 

@Najzli

Da video sam post i bas sam hteo da te upitam - cemu takva promena ako sme da se zna! :) Mis'im vozis HONDU VFR 750 (cini mi se), i hoces da uzmes Tomosa T15... :?: Nostalgija? :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator
:D:D:D

 

To je to - ekipa spremna. :P

 

Ja spremam radni prostor i javljam se uskoro i pocinjemo! :)

 

@Najzli

Da video sam post i bas sam hteo da te upitam - cemu takva promena ako sme da se zna! :) Mis'im vozis HONDU VFR 750 (cini mi se)' date=' i hoces da uzmes Tomosa T15... :?: Nostalgija? :wink:[/quote']

 

Nisam rekao da se odvajam od Honde. A i ono èudo se ne kvari, a ja volim da prèkam oko motora, tu je Tomos prava stvar. :wink:

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 273 postova
  • Lokacija: Beograd, Slavija

hihi, definitivno B, mada necu moci da pomognem. Osim sitnim prcanjem. :-) Jedva cekam postove. :-D

 

P.S. A da dogovorimo s ovim silnim profesionalcima s kamerama pa da napravimo filmici i prodajemo po belom svetu... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 140 postova
  • Lokacija: Srbija
  • Motocikl: CBR 900 RR Fireblade

@Pedriic

kasno :oops: :roll:

 

Vec je prepolovljen... Kazem ja bice zanimljivo... Mozda neki delovi i fale (spomenuo sam da dugo stoji rasklopljen)... Ali dokupicu sve sto bude falilo...

 

Nisam uzeo jos aparat od sestre da pocnem sa fotkama ali ima vec par stvari koje bi mogli da mi kazete da nabavim:

 

PITANJE BROJ 1

------------------

Cime da perem delove i sta ce mi u toku rada od tecnosti non-stop trebati - ja imam alat ali nemam te pomocne stvarcice... (benzin? wd 40? ulje? silikon?).

Mis'im hocu da ih sredim delove da onako fino da sijaju onda da ih fotografisem da ih vi vidite pa cemo onda dalje da sklapamo. :)

------------------

 

Ram motora, sajle, lanac, tockove, kocnice, kvacilo, svetla i slicno za sada necemo da diramo i spominjemo dok ne spakujemo "ljutu maKinu"...

 

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5344 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR
Imas u svakov farbari tecnost za odmascivanje ili ' date='jednostavno, nafta.[/quote']

 

Bolji je Ekoklin... Na bazi nafte je, ali se vodom spere kompletno. Nafta odmasti, al opet ostane sve od nafte masno :D

 

Ekoklin se moze kupiti na svakoj Jugopetrolovoj pumpi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Trebace ti set dihtunga, i ako vec radis, kupi nove semeringe i lezajeve. To nije skupo, ali ce ti motor duze raditi :)

Da, i treba ti onaj crveni silikon za sklapanje bloka motora. Dovoljno je da kupis u tubi. Ili ako imas nekog automehanicara drugara, samo pozajmi..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 140 postova
  • Lokacija: Srbija
  • Motocikl: CBR 900 RR Fireblade

E ovako:

 

Nafte imam a kupicu i Ekoklin for just in case...

 

Nasao sam prodavnicu odakle cu kupovati delove. (jeeeeee)

 

E dalje ===>>>

 

Set dihtunga - IMA (110 din - hihihi k'o ladno pivo)

Semerinzi - IMA (30 dinara komad i ona teta mi je rekla da mi treba 5 komada - jel' mi 5 treba ili vise?)

Lezajevi - E tu imamo mali problem. Koliko mi lezajeva treba i koji tip?

Ona teta sa kojom sam razgovarao se vise razume u mehaniku od mene :oops: nabrojala mi tamo x782 tvrdo bruseni, 6000s, 9383o lepo bruseni (izmisljam naaravno pricala je tako brzo da nisam zapamtio ni jedan)... i spominjala je nesto radilicu... Nisam ni zapamtio sve... :roll: takodje mi je rekla da pitam majstora. :D Pa eto ja pitam.

 

Koliko lezajeva mi treba i koji tip ili oznaka ili sta vec... :wink:

 

Crveni silikon - nabavicu.

 

Eto opet svezih pitanja od mene. :) Cujemo se i pozdrav svima!

 

IZMENA: E da cilindar - nisam pogledao ali necu zaboraviti (nemam trenutno vremena) pogledacu i javljam! P.S.: Kako mislis zub? Mislis da nije onako gladak i to? :?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS
Zar niko nezna koji lezajevi su mi neophodni... :cry: :cry: :cry:

Zar nemas stare lezajeve?

Znao bih da ti kazem za APN, ali ne i za T14.Motor ja sigurno iste konstrukcije, ali delovi nisu isti. Sta ti treba u stvari? Mogu da ti kazem gde treba da imas lezajeve, ali ne i mere...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 140 postova
  • Lokacija: Srbija
  • Motocikl: CBR 900 RR Fireblade

E ovako stoje stvari:

 

Dobio sam odlicno uputstvo za sklapanje (tnx MarkoM :) ) tako da ce nam biti lakse...

 

Motoru izgleda fale neki delovi ali nije problem kupicu ili neki stari APN ili tako nesto da sredimo sve...

Samo da napravimo listu delova koji fale...

 

Slike stizu ovih dana seka mi jos nije donela aparat :( ... tako da zvanicno ne pocinjemo jos.

 

Ja krecem sa ciscenjem delova i rasklapanjem da vidim sta imam sta ne...

 

Koliko vidim onako na 'oko' radilica je OK nije blokirana, mislim da mi fali klip, karburator... (to su moji podavali komsijama dok je bilo rastavljeno) al' nema veze bitna je zabava sklapanja motora. :)

 

Dosta sam pisao sada ali nastavljamo na ovoj temi cim stigne aparat...

 

@Joseph B.

 

Imam stare lezajeve i mislim da su svi OK. Funkcionalni su.

Kad si vec spomenuo APN sta mislis da uzmem neku staru masinu da kupim pa da sa nje prebacim delove i sitnice koje mi fale na ovom motoru.

 

Mozda cak da eventualno dodam 5 brzinu ako bude falila (i ako to moze).

 

I te zupcanike za brzine pokusavam da nadjem ali mislim da znam gde su... Ako ne ne gine mi uzimanje nekog polovnog starog motora... :)

 

Nadam se da ne smaram previse... Budite malo tolerantni (kao i do sada) ipak sam ja novajlija u svemu ovome. :wink:

 

Hvala svima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja