Jump to content

Moto Zajednica

Africa Twin XRV 750 1990-1993 (model RD04)

Recommended Posts

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Honda Africa Twin XRV 750 1990-1993 (model RD04)

 

mYePp_rd04640x480gn6.jpg

 

Dajte svoj komentar iskljucivo ako ste vozili ili posjedovali ovaj motorcikl. Niposto nikakve komentare u stilu "cuo sam", "rekli su mi" i slicno. Odgovorite na sledeca pitanja u skladu sa pravilima bez dodatnih komentara ili slika. Svaki komentar koji ne bude u skladu sa pravilima bice istog trenutka obrisan.

 

1. Godiste motocikla koji ste vozili:

Navesti tacno godiste motocikla koji ste vozili..

 

2. Vrijeme provedeno na motorciklu:

"Posjedovao sam ga tri godine." ili npr. "Probao sam ga par puta na lokalnom putu" ili "Napravio sam par krugova oko bloka"

 

3. Sta mi se dopada:

"Odlicne kocnice i dobra zastita od vjetra." ili "Sjajan za duza putovanja, odlican polozaj vozaca, mala potrosnja" ili neko moze napisati i par pasosa ako zeli, tim bolje.

 

4. Sta je moglo biti bolje:

"Prednja kocnica ima lose doziranje i slaba zastita od vjetra" ili nesto slicno u stilu prethodnog pitanja.

 

5. Moj utisak:

Vas mali review. Tu sad moze svasta da se napise, da se detaljnije objasne i opisu stvari iz prethodne dvije stavke i da se jos malo prica o motoru i generalnom stavu prema njemu. Mogu se opisati i neki detalji i moze se dati i neka ocjena i recimo preporuka za kupovinu. Takodje, ovdje bi bilo dobro da onaj ko je proveo vise vremena sa motorm napise na sta treba obratiti paznju pri kupovini tog polovnjaka i generalno o odrzavanju...

 

 

 

Najlakse vam je da uradite copy-paste sadrzaja ovog koda i samo ispod svakog pitanja dodate vas odgovor:


[b]1. Godiste motocikla koji ste vozili:[/b]


[b]2. Vrijeme provedeno na motorciklu:[/b]


[b]3. Sta mi se dopada:[/b]


[b]4. Sta je moglo biti bolje:[/b]


[b]5. Moj utisak:[/b]

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6285 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

1. Godiste motocikla koji ste vozili:

 

1990

 

 

2. Vrijeme provedeno na motorciklu:

 

Sada je vec druga sezona

 

 

3. Sta mi se dopada:

 

Vec legendarna pouzdanost

Izgled - nekima je Afrika ruzna, meni je naprotiv bas lep motor, izgleda mocno i nikog ne ostavlja ravnodusnim

Zvuk - V2 + dobar izduvni lonac = milina ;)

Udobnost - ni posle 500 km u sedistu covek nije umoran

Zastita od vetra - odlicna je. Nisam vozio sa fabrickim vizirom, pa ne znam, ali sa touring Givijem je poprilicno dobra, plus rezervoar je tako oblikovan da stiti kolena od vetra.

Svestranost - moze autoput 140-150 km/h konstantno bez problema, odlicno upija neravnine, pa je dobra i za losije puteve, ogibljenje je poprilicno dobro, pa se bez problema probija krivudavim putevima i to - brzo. Za dobrog vozaca ni offroad nije problem, motor je uglavnom sposobniji za offroad od vas :)

Tovarni kapacitet - sasvim dovoljno mesta za saputnicu/ka, sa gornjim, bocnim koferima i tank torbom mozete poneti gomilu stvari na put oko sveta :)

Jak alternator - mozete prikaciti gomilu gadgeta, grejace rucica, dodatne farove

 

4. Sta je moglo biti bolje:

 

Fali joj snage, da je 20tak ks jaca ne bi joj bilo premca ni danas

Tezina - to je ono sto mi najvise smeta, uzasno je teska (230 kg), jos kad se natovari stvarima....  ali kad se krene ta tezina se ne oseca.

Potrosnja - nije strasno, ali bi voleo da je manja

 

 

5. Moj utisak:

 

Prvi utisak je bio - ala je ogromna i teska. Vremenom se covek navikne i na velicinu i tezinu. Afrika se uglavnom zavoli na drugi pogled, posle celodnevnog putovanja, posle nekog vremena provedenog na njoj bez ikakvog problema i nagovestaja kvara. Velika je, ali radice ono sto joj vi kazete, ni vise ni manje od toga. Afrika je nesto kao pripitomljen golijat koji ce vas odvesti bukvalno gde hocete i kad hocete. Ja sam se lepo navozao jednu sezonu, evo pocinje i druga, verujem da ce se lepo druzenje i nastaviti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Yamaha FZS 1000 , Beverly 250 ie

1. Godiste motocikla koji ste vozili:

1991

 

2. Vrijeme provedeno na motorciklu:

20.000 km

 

3. Sta mi se dopada:

Ciklistika je super, osecas se mocno na motoru, nema umora kod putovanja, lep izgled i posle 20 god, kvalitet vrhunski.

 

4. Sta je moglo biti bolje:

Sesta brzina, 20 KS vise, sediste bolje a narocito za suvozaca da se nekliza kod kocenja, vetrobran vario, odusak za benzin na karburatoru da se prepravi da ne isparava benzin kad stoji par dana, mozda i potrosnja da je manja za 1 litar.

 

5. Moj utisak:

Medju enduro motorima jos uvek je vrh, nije me zao ni jednog dinara ( Еvra ) ulozenog u ovaj motor. Sa Afrikom je isto kao sa svojom zenom, ni u cemu nije savrsena, u svemu je dobra i zato je volis i ne bi je menjao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post
  • Lokacija: Stip, MAKEDONIJA
  • Motocikl: HONDA AFRICATWIN 750, RD04

1. Godiste motocikla koji vozim:

1992 god./ RD 04 proizvedena u Japanu/

 

2. Vrijeme provedeno na motorciklu:

15.000 km, dve sezone svaki dan idem na posao njome, auto samo kad je kisa

 

3. Sta mi se dopada:

Pouzdana do besvesti /nema elektronike, bord kompjutera mozes da je popravis bilo gde kao recimo Jugo/,

Izgled /neosporan je fakat da niko nije ravnodusan na nju/,

Ram je veoma krut i ne uvija se skoro nikad,

Veliki rezervoar,

Sedi se visoko /fantasticna preglednost ispred/,

Dobra ergonomija nema zamora /zena pocne da dremucka iza mene  posle 50- tak km,

Kvalitet izrade vrhunski /stari dobri Japan od pre 20 godina danas vise ne/,

Veoma lako se vozi of road /makadam/ u uspravljenom polozaju / povisio sam upravljac za 4 sm/,

Iako ima >230 kg ide kao po sinama u pesku a po belom makadamu ide bolje nego po asfaltu /vozio sam ranije soft enduro za svoju dusu/ ,

Dobar menjac ?honda/,

Neogranicena nosivost ko sleper je.

 

4. Sta je moglo biti bolje:

Sesta brzina, stalno je trazim

Mali manjak snage 10 - 15  ks, 

Tezina - jes da je  teska kad stojis u mestu ili kad je klizavo /minimum 180 sm/, tesko se podize na centralni stalak posebno kad je natovarena, ali u voznji nema problema /rol barovi obavezno/

Potrosnja - ipak nije lose za tehnologiju od pre 20 godina

Sediste - /ziveo Luis/

 

5. Moj utisak:

Medju enduro motorima legenda i dan danas i mislim da je jos uvek u vrhu te kategorije /ma kakva yamaha XTZ iil slicno a BMW 1200 gs Adv. je brend za kojeg das previse para za MOZDA samo malo vise muzike a mozda i ne/,

Jeste velika ali zato mi se i dopada ostali sportski patuljci pored nje su kao minijature,

Afriku ili volis i postujes do daske bez ikakvih predrasuda ili ne, nema sredine, isto kao sa zenama !!!!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 648 postova
  • Lokacija: Banja Luka-Srpske Toplice
  • Motocikl: AFRICA TWIN RD 03

Pozdrav, evo napravicu mali esej o ovom motoru obzirom da sam ga imao godinu dana pa se nadam da ce posluziti svim ljudima koji zele da kupe ovakakv motocikl. Necu imati nimalo milosti al pri tome ne zelim da ljudi pomisle kako joj zelim umanjiti vrijednost jer zelim da napomenem da jednog dana bi opet rado imao ovaj motor.

 

1. Godiste motocikla koji ste vozili:

1991

 

 

2. Vrijeme provedeno na motorciklu:

 

 

6500 KM ili negdje oko 13 mjeseci.

 

3. Sta mi se dopada:

Kvalitet izrade, robusnost tipicna za taj period i te godine. Motor ide sa ostecenih 40 posto vitalnih dijelova, jednostavnost za odrzavanje mada jako rijetko trazi ikakvo odrzavanje. Ima velikih problema sa pumpom goriva i lomovima stampane plocice na CDI jedinici a to nije nimalo jeftino. U stvari ako uzmete ovaj model a ima original pumpu i regler odma to mjenjate jer bolje nego da vas ostavi u nekoj vukojebini Ima jako lose rijesene pojedine elektronske sklopove ali zato fenomenalno resene mehanicke sklopove tipicno za hondu sve u svemu jako pouzdana masina. 4 Svjecice na dva cilindra znace i 4 bobine a to jamci put na kraj svijeta i nazad bez problema, KEIHIN karbovi vole malo popiti, 23 litra rezervar u turing rezimu voznje pruza nekih 370 kilometara voznje posle toga grlo joj se osusi :) V masina jako dobro koci kad se pusti gas, prednje kocnice su solidne iritira jedino tonjenje prednjeg kraja kod jaceg kocenja tipicno za viljuske iz tog doba. Ni jedan motor ne pali tako brzo kao afrika.

 

 

4. Sta je moglo biti bolje:

 

Extremna komplikovanost kod zamjene bilo cega, posebno svjecica ili neceg slicnog sto je ispod. mora se rastaviti pola motocikla. Srecom te zamijene su rijetke. Nervira me sto se mora skinuti donja oplata kad se oce promijeniti filter ulja. Da bi se skino rezervar mora se takodje razvaliti pola masine. Ima takodje problem sa bolesno postavljenim reglerom koji redovno voli crknut sto je logicno jer jadan naprosto se usija na onom mjestu gdje je postavljen a kad rikne pri tome redovno zapali CDI i Obrtomjer. Bocne prednje oplate su katastrofalno rijesene i tako krhko djeluju, kvalitet plastike je realno los za jednu hondu. Meni su popucale one sabljice sto vezu rezervar i masku Takodje pripaziti na izbor guma za ovaj motor jer je jako tezak i zahvaljujuci velikom obrtnom momentu zadnji tocak jako lako voli bjezat u stranu. Neki se zale na visoku tezisnu tacku, meni nije smetalo iako sam pomalen 177 CM :) Prednja viljuska voli origigi semeringe jer oni jeftini propisaju nakon par stotina kilometara. Takodje pripazite kod montaze disk plocica jer nerijetko vole da ostanu ukoso i da onda tako lijepo ukoso tokare disk koji nije jeftin 98 Evra komad na Ebay.com

Pomalo iritira V masina i vibracije preko 140 KMh, I nije toliko jaka kao sto kazu, ne vuce bas ko sleper ali s druge strane nudi vjecnost trajanja . Mozete zapravo sipati 10 w 40 ulje ili bilo sta drugo masno nebitno je, honda je to.

Ima fenomenalan mjenjac koji nikad mi nece biti jasno ima 5 brzina i redovno mu rikne NESTO pa posle toga tesko oce da se ubaci u ler al i pored toga sluzi 200.000 KM min. Takodje problem se javlja sa senzorom lera koji je mogao biti bolje rijesen. Taj sex ce vas kostati ne ebay 13 evra .

Sto se tice brzine moja RD 04 je mogla ici maximalno 165 KMh i nemojte da vas lazu i varaju, ne moze brze jer mislim da ako sa mojih 79 Kila ne moze da se izbori onda....

Kod brzina preko 150 na sata javljaju se nepodnosljive vibracije fuzastera tako da mi je to bilo nepodnosljivo za voziti. Problem je sto su to jako frekventne vibracije tako da izludjuju. Ako je vozite zestokim tempom popice i onda ladno 9 litara. Malo zapravo nervira ta masina od VT 500 naslijedjena. Za moj ukus premalo snage ali zato svejedno je kojom brzinom krecete prvom ili petom!

 

 

Na kraju da rezimiramo.

 

Ako je uzmete,

 

odma menjajete original fuel pumpu sa facetnom i

 

regler sa joskinim

 

NIKAD ne stavljajte Mitas E 08 gume na nju jer cete sigurno poginut samo je pitanje vremena !!!

 

Ako polomite retrovizore, samo uzimajte origigi honda, isti su i od varadera jer sam probao sve aftermarket retrovizore i pri 130 na sat sve i jedan se preklopi i opasno oduzima paznju jer svi refleksno letimo da ga popravimo jer mrzimo gledati cep od sopstevnog rezervara u retrovizoru! Takodje ozbiljna zamjerka je sto nema tubeless gume ? Ne znam sta im je falilo da stave felge kao na XL 600 L ???

Ah da, Sic, Sic je jako udoban, barem meni posle sica od KLE 500 koji je udoban kao prag od zeljeznicke pruge!

 

i..................ma, vozicete je dugo u stvari jedino vas faktor zasicenja u vasoj glavi moze naterati da se date u potragu za drugim motorom. Ona nece stati sigurno .

Nemojte gaziti u vodu preko 65 CM jer ode voda u karbove....

Prava istina je da honda ima najbolju mehaniku i najogoru elektriku na svetu bar za mene....

 

5. Moj utisak:

 

Kupite ovaj motor i odnece vas gdje pozelite, nemojte joj zamjeriti na premekanom ovjesu ,nedostatku ABS,EPS,TCS ili programiranom ovjesu jer neki znaju srati kako joj bas to fali da bude motor, a posebno na nedostatak ansprica ? Jer koji je enduro motor iz 1991 to imao ??? posebno koji je enduro motor napravljen 1991 dozivjeo ove godine a da moze reci da se tek razradio.?

RD 04 sigurno moze .

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja