Jump to content

Moto Zajednica

Moto elektrika i elektronika - pitanja i odgovori

Recommended Posts

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Ne verujem,dosta dobro su zasticeni od kratkih spojeva.Pre ce biti kao sto i Guja kaze da fali neki od uslova.

Prosle godine sam imao jedan slucaj sa yamahom(ne znam koja,neka trkalica je bila),da je sve bilo ok,ali varnice nema.Problem je bio u prekinutom kablu na rezervnoj instalaciji za fabricki alarm,immobilizer.Kazem rezervna,jer su svi kablovi tu sa svim utikacima ali bez elektronike.Te su zice sve crne,imaju i uticnice i u uticnicama utikace sa kratkospajacima.Dva dana sam se zezao dok sam pronasao sta je.Nemam el.shemu tvog motora,pa ne znam da li i kod tebe postoji ova opcija.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

pazi ako je prekidac copave izbacen, ok, ali ako je to samo premosteno a ostalo parce instalacije do konektora ka ostatku a ti nisi ustekao konektor... svakave stvari mogu da se previde. neki rastavljeni konektor ili recimo jedna jedini pin koji je malko iskocio iz plasticnog saca moze da bude savrseni imobilajzer. nema spoja-sve mrtvo-elektronika nema uslov..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

znaci insistiranje na falicnom spoju je zato sto je sve radilo dok nisi rastavio i opet sastavio bajk. to nije kvar kao crkotina, jednostavno ti nesto fali u postupku sklapanja

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Hvala Gujo za shemu!

Po shemi nema fabrickog immobiliser-a,ali zato uslova dobija dosta.

Samo strpljivo,i pregledaj celu instalaciju jos jednom,drugacije ne ide.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

ovo za pregled instalacije , pod obavezno , bar prekontroliši da li slučajno ima nekih improvizacija ili "extra" konektora jer ovo što se vidi na "školskoj šemi" u praksi mož bude i malko različito.

primer su ti bile bobine, ono što je obično da se bobina završava (na tvom modelu) dvopolnim konektorom a ti imaš fastonke.

na šemi je prekidac copave nacrtan kao da je spojen preko kablovskih spojki pa vidi kako je to premosceno (ne veruj konektorima, to je zlo :lol: )

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Ehej ekipo :)

 

Imam kojekakve potrošače na motorčetu (navigacija, autocom, xenoni, uticnica 12v, ko zna šta će još da mi padne na pamet...), i imam šum/zujanje u slušalicama kada radi navigacija. Nikako da mu nahvatam pravilo, ali čim se uključi navigacija imam jednog zujka, a još kada navigacija emituje zvuk (ili uključi izlaz, makar emitovala tišinu) onda dobijem još jednog jačeg zujka :( a sve to reaguje i na obrtaje....

 

LM, pade mi na pamet da odradim neku posebnu granu za napajanje el. uređaja - regulisanu, filtriranu itd... E sad...

 

7812 ima veliki pad, pa bi pri naponu instalacije od 12v imao neadekvatan izlaz...

Ne znam koliko je pametno (u slučaju jačeg potrošača) seći višak od 12v zener diodom, mada uređaji koje bih priključio na ovu granu i ne srču nešto naročito. hm...

 

7805 (za navigaciju - da preskočim njen punjač) nije problem - osim ako u tom punjaču nema još neke pameti, u šta sumnjam....

 

To je što se tiče regulacije, a šta da radim povodom filtriranja smetnji sa motora?

 

 

Ili razmišljam u skroz pogrešnom pravcu?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

pa kao što si i sam spomenuo, stavi FILTER. to je bar lako za napraviti (kad si uspeo one trafoe i ledare, ovo je za tebe mačiji kašalj)

 

uzgred, navedi koji su ti naponi potrebni, ne skači odma na 78xx

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Hehe...Been there before...

Sta god uradio,imaces smetnje,zujanje,ma sve i svasta.

Isprobao sam sa 7805(jer druge pameti nema),ali ne vredi.Bezbroj prigusnica,elektrolita i kojecega,ali ne vredi.Ono sto vredi je galvanski odvojeno napajanje.

Kod sebe sam resio tako sto sam napravio neki bezveze dc-dc pretvarac 12 na 12V i to je resilo problem.

kazem bezveze,jer sam radio skroz napamet,pa mi ovaj pretvarac "trci" i do 50V bez regulacije.Regulacija je,...pa smesna,ali o tom-po tom.Daleko od prihvatljivog,a svetlosnu godinu od savrsenog.Kao i svaki projekat za 5 minuta...Ali radi posao.

Vec sam pribavio svu dokumentaciju o dizajniranju smps napajanja,ali jos uvek nemam vremena da se bacim na ucenje,a hocu da resim to napajanje jednom i zauvek,a hocu da mu dodam jos jedan izlaz.

Da ipak ne bude da pricam bezveze,prikljuci punjac na neki drugi akumulator,napajanje,bilo sta,samo da nije ni u kakvoj vezi sa instalacijom na motoru.I uveren sam da tih cudnih zvukova nece biti.

Kod mene se desavalo isto sa tri razlicite vrste gps uredjaja,i dva mp4 playera.

Cini mi se da sve sto ima lcd display,pravi strasne smetnje.Nema nikakve logike,ali to se desava.

Neki ce reci-pogresio si sto nisi mase spojio na isto mesto.E pa jesam,toliko vec znam.Pravio sam i ja pojacala nekada,ali je ovo nesto sasvim novo i skroz nelogicno.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12368 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Isti slučaj i kod mene, sve što se napaja iz instalacije motora a ima procesor u sebi zuji baš onako lepo, za medalju. Da li je problem u RF-u (ne verujem) ili sam procesor gura smetnje kroz svoj ulaz za spoljašnje napajanje - punjenje i sve to prolazi kroz čoper u instalaciju. Baš ću da stavim osciloskop na DC ulaz GPS-a i da vidim kakve tu "prljavštine" sve ima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • skuter-servis, 406 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: dr mr

drugari imam problem sa strujom na jednom skuteru izglega su namotaji negde u prekidu, kinesko sokocalo, kinez tupav stavio tanke zice od releja anlasera do namotaja pa su vremenom izolatori izgoreli tj samo na zelenoj zici i spojio sa ostalim belom i zutom i tako stao sa strujom na svecici. Krenuo sam od zamene bobine, cdi-a, merenje zazora na pick-up i sve dok nisam skinuo magneti i izvadio namotaj, skinuo izolator za snop zica i imao sta da vidim zelena izgorela i spojila ostale. Skinuo sam ih i ponovo zaletovao deblju zicu ali struje i dalje nema, tako da je namotaj po mom misljenju negde prso. Interesuje me kako se krece cena premotavanje namotaja i ko-gde to radi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Da li je moguce?

Slucajno sam ostavio par puta motor na kontaktu i ispraznio mi se akumulator prvih par puta je bilo ok napuni se u voznji ali sad nece da se napuni?

Sta se dogodilo jel moguce da je crko akumulator?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Moguce je.Neki akumulatori ne trpe duboko praznjenje.Za svaki slucaj,prikaci ga na redovan punjac,pa probaj tako da ga napunis.Mozda se i povrati 0zbunjen.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Nadam se da hoce navodno je akumuator nov tako mi reec predhodni vlasnik.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taj sam, 175 postova
  • Lokacija: Bosna i Hercegovina
  • Motocikl: Bandit 600

Da li je neko imao posla sa "SEM" paljenjem na KTM-u?

Naime stradao mi je stator , pa sam ja čačkajući spalio i CDI.

Elem,pozajmio sam stator a cdi nemogu naći.Da li se neko bakćao sa ovakvim cdi-jem, i da li je moguće skopčati drugi CDI sa četiri žice (npr piaggio)hoće li raditi?

Da li se ovakav stator može viklovati?

LINK na kom se može pogledati

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12368 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Dovezli momci danas Yzf 750 do Laboratorije pa smo ga garažirali do trenutka kad budem imao vremena da se ozbiljno posvetim instalaciji i da vidim zašto ne daje napon na bobinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1318 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Uljara 1127cm i tetejac 600cm

Sad nesto razmisljam,da li bi neispravan tci ukljucivao pumpu za gorivo.

 

I ima li kakve veze sto nije spojen davac temperature na hladnjaku,mozda mu je i to neki uslov.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12368 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Veruj mi druže još nisam stigao da se detaljno udubim u problem...nabavio sam šemu i samo da nahvatam vremena da sednem i redom...;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1318 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Uljara 1127cm i tetejac 600cm

Ma ok :) ,nego i ja po malo pukusavam da shvatim sta i kako.

 

Dogovorio sam se sa Havarisanim,za tci, i kad ga dobijem videcu da dodjem ili nekako da ti

 

posaljem. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

Da li je neko imao posla sa "SEM" paljenjem na KTM-u?

Naime stradao mi je stator , pa sam ja čačkajući spalio i CDI.

Elem,pozajmio sam stator a cdi nemogu naći.Da li se neko bakćao sa ovakvim cdi-jem, i da li je moguće skopčati drugi CDI sa četiri žice (npr piaggio)hoće li raditi?

Da li se ovakav stator može viklovati?

LINK na kom se može pogledati

 

jes ti siguran u godišta? ono sa linka je daleko iza '88. jel ti imaš ovaku narandžastu budževinu ko sa linka?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taj sam, 175 postova
  • Lokacija: Bosna i Hercegovina
  • Motocikl: Bandit 600

Da li je neko imao posla sa "SEM" paljenjem na KTM-u?

Naime stradao mi je stator , pa sam ja čačkajući spalio i CDI.

Elem,pozajmio sam stator a cdi nemogu naći.Da li se neko bakćao sa ovakvim cdi-jem, i da li je moguće skopčati drugi CDI sa četiri žice (npr piaggio)hoće li raditi?

Da li se ovakav stator može viklovati?

LINK na kom se može pogledati

 

jes ti siguran u godišta? ono sa linka je daleko iza '88. jel ti imaš ovaku narandžastu budževinu ko sa linka?

IDENTIČNI SU STATOR I CDI

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja