Jump to content

Moto Zajednica

Problem sa paljenjem

Recommended Posts

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: BiH
  • Motocikl: Husqvarna TE310 2012g

E ovako, novi sam na forumu. Potrebna mi je pomoc. Imam motocikl Husqvarnu TE310, 2012 g. proizvodnje. Na kick start pali odlicno. Medjutim na alnaser nece da pali. Kupio sam ga nedavno sa tim problemom. Nekad  malo pokrene alnaser, ali uglavnom cuje se samo cak. Ja sam inace po profesiji auto elektricar, tako da nisam bas laik. Akumulator i Bendix su novi. Na kablove sa drugog akumulatora ista stvar. Prenosni mehanizam sa alnasera i zupcanik bendixa su u redu  (ima malo tragova ostecenja na zupcima zupcanika bendixa).

Kada okrecem rukom zupcanici se okrecu bez zapinjanja. Alnaser kad spojim na stolu radi. Ali smatram da je oslabio, odnosno da nema snage. Sta mislite o ovom problemu? Hvala  unaprijed.
Pokusao sam naci novi alnaser. Nisam uspio. Da li ima ko iskustva da bi se mogao ugraditi alnaser od nekog drugog modela? Za informaciju ovaj ima 7 zuba na osovini rotora. Sve sto sam pronasao bilo je sa 9 ili 11 zuba.
Lijep pozdrav.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp

Pogledaj relej i kuciste releja.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4389 postova

Отвори декло код магнета, извади магнет и све остало, ако гледаш "отворених очију" биче јасније

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: BiH
  • Motocikl: Husqvarna TE310 2012g
pre 6 minuta, brdy je napisao:

Pogledaj relej i kuciste releja.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока
 

Spajao sam i direktno na alnaser, tako da  sam otklonio sumnju na relej. Ista stvar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: BiH
  • Motocikl: Husqvarna TE310 2012g
pre 7 minuta, Krokodilo je napisao:

Отвори декло код магнета, извади магнет и све остало, ако гледаш "отворених очију" биче јаснијеemoji41.png

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Vec sam rasklapao alnaser. Kolektor, cetkice izgledaju ok. Da li je moguce da su stalni magneti oslabili?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4389 postova

Са алансера излази вретено које ради као некадашњи пуж за волан. Односно гура зубчаник бендекса и тако пали агрегат, најчешче је упропашчен доњи лежај који не држи вретено у правац и кврц, не функционише. Ако је дуго време вучен проблем зезнут је и зубчаник бендекса, и још ово, акумулатор мора бити YUASA, све друго је само очајнички покушај.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: BiH
  • Motocikl: Husqvarna TE310 2012g
pre 2 minuta, Krokodilo je napisao:

Са алансера излази вретено које ради као некадашњи пуж за волан. Односно гура зубчаник бендекса и тако пали агрегат, најчешче је упропашчен доњи лежај који не држи вретено у правац и кврц, не функционише. Ако је дуго време вучен проблем зезнут је и зубчаник бендекса, и још ово, акумулатор мора бити YUASA, све друго је само очајнички покушај.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Na donjem dijelu vretena je iglicasti lezaj koji nema ostecenja ni lufta. Dobio sam ga sa  Yuasa akumulatorom. Sumnjajuci u njega nabavim novi, apsolutno nikakva promjena, isto. 

pre 17 minuta, Krokodilo je napisao:

Отвори декло код магнета, извади магнет и све остало, ако гледаш "отворених очију" биче јаснијеemoji41.png

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Vec sam rasklapao alnaser. Kolektor, cetkice izgledaju ok. Da li je moguce da su stalni magneti oslabili?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: BiH
  • Motocikl: Husqvarna TE310 2012g
pre 7 minuta, Krokodilo je napisao:

Немогуче, провери масу до агрегата.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Provjericu. Mada mislim da sam direktno dovodio minus i plus sa automobilskog akumulatora direktno na alnaser. Probacu ponovo pa vam se javim. Hvala vam puno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4389 postova

Све Хускварне овог типа које сам радио а имале су проблем са паљењем, била је горенаведена зезанција(ако је све друго ок). Моторцикл можеш да заверглаш и са орвореним деклом и без уља, скини кабл са свечице и види како се склоп понаша. Ако вретено цима напред - назад, док вергла није добро.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: BiH
  • Motocikl: Husqvarna TE310 2012g
Pre 14 sati, Krokodilo je napisao:

Све Хускварне овог типа које сам радио а имале су проблем са паљењем, била је горенаведена зезанција(ако је све друго ок). Моторцикл можеш да заверглаш и са орвореним деклом и без уља, скини кабл са свечице и види како се склоп понаша. Ако вретено цима напред - назад, док вергла није добро.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Probao sam direktnim dovodjenjem plus i minus pol na alnaser. Ista stvar. Vreteno ne cima gore-dole. Snimio sam i video, ali ne znam kako poslati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4389 postova

Не цима горе дола веч напред назад, односно има тенденцију да одвоји вретено од зубчаник бендекса.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4389 postova

Још и ако је зупчаник бендекса потрошен онда........ Иначе у те алансере сам налазио графитне четкице, неки "зналци" који су их репарирали пре мене мислили да је исто као код усисивача

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Još jedan primer gde fabrika napravi propust, kada na platformi pravog  malog lepotana i provereno dobro složene mašine TE 250 (76 x 55 mm) izvede "razbušivanje" na 302,4 ccm (82 x 57,35 mm).

 

Pri tome zadrži isti stepen kompresije 13:1 (loše u ovom slučaju), sačuvaju istu masu motora od 22 kg (odlično) i zadrže kick starter (fantastično).

 

Husky dosta pati zbog kombinacije slabašnog startera i jakog stepena kompresije (13:1).

Zato elektrostarter nema problem da vrti "na suvo" ali čim ga opteretiš on zabaguje.

 

Na svu muku treba dodati i automatski dekompresor, koji može da se ne otvara dovoljno, zbog većeg zazora "njegovog" izduvnog ventila.

 

Proveri zazore (posebno izduvnih) ventila.

Problem je što se ventili "šteluju" uz korištenje namenskih pločica.

 

Samo udri po kurbli i teraj.👍

 

 

 

 

Promenio član feniks

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: BiH
  • Motocikl: Husqvarna TE310 2012g
Pre 4 sati, Krokodilo je napisao:

Још и ако је зупчаник бендекса потрошен онда........ Иначе у те алансере сам налазио графитне четкице, неки "зналци" који су их репарирали пре мене мислили да је исто као код усисивачаemoji41.png

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

 

Pre 5 sati, Krokodilo je napisao:

Не цима горе дола веч напред назад, односно има тенденцију да одвоји вретено од зубчаник бендекса.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

 

Pre 5 sati, Krokodilo je napisao:

Не цима горе дола веч напред назад, односно има тенденцију да одвоји вретено од зубчаник бендекса.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Nema lufta ni gore dole ni napred nazad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: BiH
  • Motocikl: Husqvarna TE310 2012g
Pre 5 sati, Krokodilo je napisao:

Још и ако је зупчаник бендекса потрошен онда........ Иначе у те алансере сам налазио графитне четкице, неки "зналци" који су их репарирали пре мене мислили да је исто као код усисивачаemoji41.png

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Zupcanik alnasera ima manjih ostecenja. Razmisljao sam o prepravci instalacije alnasera na 24 V. Vidio sam da su pojedinci rijesili na taj nacin. Jer i dalje smatram da jednostavno alnaser nema snage( oslabio).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: BiH
  • Motocikl: Husqvarna TE310 2012g
Pre 2 sati, feniks je napisao:

Još jedan primer gde fabrika napravi propust, kada na platformi pravog  malog lepotana i provereno dobro složene mašine TE 250 (76 x 55 mm) izvede "razbušivanje" na 302,4 ccm (82 x 57,35 mm).

 

Pri tome zadrži isti stepen kompresije 13:1 (loše u ovom slučaju), sačuvaju istu masu motora od 22 kg (odlično) i zadrže kick starter (fantastično).

 

Husky dosta pati zbog kombinacije slabašnog startera i jakog stepena kompresije (13:1).

Zato elektrostarter nema problem da vrti "na suvo" ali čim ga opteretiš on zabaguje.

 

Na svu muku treba dodati i automatski dekompresor, koji može da se ne otvara dovoljno, zbog većeg zazora "njegovog" izduvnog ventila.

 

Proveri zazore (posebno izduvnih) ventila.

Problem je što se ventili "šteluju" uz korištenje namenskih pločica.

 

Samo udri po kurbli i teraj.👍

 

 

 

 

Da, u pravu ste sto se tice alnasera. Alnaser je iste velicine kao na Keewayu 50 ccm(posto imam taj skuter)Autoelektricar sam po zanimanju pa sam se zapitao da bas alnaser ove velicine moze zaverglati ovu masinu. Danas sam bio kod loko prodavca dijelova za motocikle, pa mi je pokazao alnaser (mislim da je KTM 300 ccm)  koji je bukvalno duplo veci od mog. Ali nazalost nema dovoljno prostora da bi se mogao taj ugraditi. Razmisljao sam o prepravci instalacije prema alnaseru na 24V. Mozda uspijem time rijesiti problem, jer smatram da je alnaser jednostavno oslabio. L.p. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4389 postova

Шта је онај "стари Грк" реко - дајте довољно велику полугу и земљу чу поместим. Него реч ми је да измеџу алансера и вретена имаш редукцију. Провери декомпресор ко што предходњи колега рече, то ми баш не паде на уму а држи воду.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja