Jump to content

Moto Zajednica

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 263 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Nekad: BMW R50/5, Suzuki GSX 750 Inazuma; Yamaha xt 660 r; TDM 850; BMW R 1100 RT; sada: nemam.

Pozdrav.

 

Posle dužeg niza godina bez motora, stvorila se prilika da, na desetogodišnjicu prethodnog, ponovim putovanje za Tursku.

 

Ono što mi trenutno predstavlja nedoumicu je HGS - odnosno turski način naplate putarine/mostarine.

 

Istražio sam skoro sve što sam mogao da nadjem na netu (uključujući i YT, zvanične sajtove... čak i SAT patrolu), znam gde mogu da je kupim, koliko košta nalepnica i kako izgleda, znam da aplikacija i sajt za proveru stanja i dopunu ne radi za strance, medjutim informacije koja je meni potrebna - nema.

A info je:

Količina potrebnih sredstava koju treba da uplatim na HGS za putarine/mostarine od ulaska u Tursku - Istanbul - 15 juli most - Gebze - Osmangazi most - Izmir - Kušadasi - Čanakale - 1915 Čanakale most - Edirne.

 

Molim one koji imaju saznanja iz "PRVE RUKE"  za 2022. godinu ili PROVERENE informacije da mi daju neku okvirnu (ili još bolje tačnu cifru) potrebnih sredstava na tagu za motocikl.

 

Saveti tipa "nemoj auto-putem", "niko neće da te juri", "što tom rutom, evo ti bolja"... nisu neophodni.

 

Ponovljamo putovanje koje smo obavili pre 10 godina i ruta nam je manje-više zacrtana. 

 

P.S. poslednji put kad sam bio motorom u Bugarsku vinjeta se nije kupovala za motocikl. Da li je i sada tako?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 886 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure

Za Bugarsku ne treba vinjeta, samo vozi.
Za Tursku se kupuje vinjeta u pošti (kao što si rekao). Iznos koji kupuješ biraš sam. Mi smo krajem maja kupili za minimalni iznos. Nismo se se previše vozili po autoputu, ali smo potrošili ono što smo platili. Ono što se dogodilo je bilo da na kontroli nije bio dovoljan iznos na računu i nije se moglo proći pa smo platili i to je to. Na odlasku iz Turske smo išli preko mosta Canakkale i nakon prelaska platili na rampi (naplatnoj kućici) i vozi dalje.

Poslano sa mog 2201116PG koristeći Tapatalk



Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Vidi ovo (azurirano 2022):

https://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Otoyollar/UcretlerYeni.aspx

 

i ovo (azurirano 2020):

 

Google translate i cepaj. Motocikl je sesta klasa vozila.

Promenio član Marko81

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 263 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Nekad: BMW R50/5, Suzuki GSX 750 Inazuma; Yamaha xt 660 r; TDM 850; BMW R 1100 RT; sada: nemam.

Hvala vam obojici, ali kao što napisah sve sam to pregledao.

 

Postoje delovi puta za koje nema označena cena, takodje, tabela je prikazana malo čudno.

 

Već imam u glavi okvirnu cifru, ali mi je potrebna potvrda ljudi koji su vozili delom ili celom navedenom rutom, da ne bih morao da gubim vreme proveravajući u PTT-u da li imam još kredita ili dugovanja pre izlaska.

 

Zato mi je potrebna info iz "PRVE RUKE".

 

Pozz

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2581 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

Dugovanja neces imati jer ti se nece otvoriti HGS rampa pa ces morati na rampu za placanje u kesu ili karticom. Zbog inflacije cene se menjaju vrlo cesto tako da do 15.jula ima vremena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 263 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Nekad: BMW R50/5, Suzuki GSX 750 Inazuma; Yamaha xt 660 r; TDM 850; BMW R 1100 RT; sada: nemam.

@Mikulanac

Hvala.

 

Na njihovom sajtu videh da kamerama beleže registracije i bez obzira što nema sredstava može da se prodje, ali zadužuju taj tag jer je u sistemu vezan za registraciju.

Na osnovu toga izdaju kaznu, ako se ne plati u nrednih nekoliko dana.

 

P.S. 15 juli je ime mosta u Istanbulu...

Promenio član shuky

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2581 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

:jee:A meni ostalo u glavi kao datum polaska. Dobro nisam pomislio da ides 1915 god. 

ps. vodi racuna o ogranicenjima, ove godine ne prastaju kao ranije

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 321 postova
  • Lokacija: Aleksandrovac
  • Motocikl: V-Strom 650

I sta bi? Zna li neko da objasni kolko treba uplatiti do istanbula i nazad sa dva prelaska mosta? Planiram uskoro ali nikako nadjem info.

Unapred zahvalan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 263 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Nekad: BMW R50/5, Suzuki GSX 750 Inazuma; Yamaha xt 660 r; TDM 850; BMW R 1100 RT; sada: nemam.
On 28.9.2022. at 16:21, dl minak je napisao:

I sta bi? Zna li neko da objasni kolko treba uplatiti do istanbula i nazad sa dva prelaska mosta? Planiram uskoro ali nikako nadjem info.

Unapred zahvalan.

Sledeće info su iz jula meseca:

 

Zbog promene kursa i inflacije nema potrebe da se opterećuješ cenama putarine/mostarine unapred.

 

Na skoro svim mestima gde se naplaćuje putarina/mostarina postoji šalter (ima natpis "NAKIT" - uglavnom skroz desno) gde je moguće platiti kešom (primaju i euro - kusur je u lirama i čak je i bolji nego u nekim menjačnicama) ili karticom.

 

HGS kartica ti nije potrebna ako ćeš u Turskoj biti kraće od 15 dana, jer sve putarine koje ne platiš možeš platiti prilikom izlaska iz zemlje - na granici.

 

Plaćanje na granici je moguće obaviti kešom na šalteru (kiosku) koji se nalazi na prvoj kontroli skroz levo ili na samoj kontroli ISKLJUČIVO karticom.

Za plaćanje je obavezno pokazati saobraćajnu dozvolu.

 

Srećan put!

 

P.S. ako ti je ipak neophodna HGS kartica preporučujem da je kupiš na stajalištu koje je 3-4 km (čini mi se) posle granice. Tu je neka prodavnica i Pošta koja ih prodaje.

 

P.P.S. prilikom plaćanja na granici na samoj kontroli rečeno mi je da dugujem 42TL i ponudjeno mi je da platim odmah tu ali isključivo karticom. Imao sam još nešto keša i odlučio sam da parkiram i da se vratim na šalter (kiosk) i tamo platim. Gospodja koja radi tamo mi je rekla da dugujem 6 TL i toliko mi naplatila. 

Promenio član shuky
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1426 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

Ako ti nesto znaci, ja sam uplatio 20ak eur i otisao do Gruzije i u povratku do Kapadokije pa Istanbul i nazad do granice sa Bugarskom. Nije zafalilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja