Jump to content

Moto Zajednica

Domaci Stounhendz

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Kumanovo-Makedonija

Nedelja ujutro,spavam kao beba,kad poce telefon da zvoni kao lud,javim se i cujem glas mog prijatelja iz Skoplja ,Zutog.Kaze ,,Ej lencugo ustaj ,napolje je sunce idemo malo na voznju!,,.Dogovorili se da idemo na jedno mesto zvano ,,KOKINO,,udaljeno od Skoplja 85 km.Ustvari  Kokino je megalitska opservatorija koja je slucajno otkrijena u 2001 god od strane Kumanovskog muzeja i ona datira od 1800 p.n.e ,odnosno iz bronzenog doba.Megalitska  opservatorija Kokino se ubraja u najstarije opservatorije u svetu,i je proglasena za cetvrtu sa strane NASA-americke vasionske agencije.Ali dosta o tome.Ustao ja ,spremio se i pogjem na dogovoreno mesto da sacekam mog prijatelja.Samo sto sam stigo na pumpi kad eto i njega i produzili zajedno prema Kokino.

post-3406-12879009255102_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Kumanovo-Makedonija

Put vodi prema veoma lepim Manastirskom kompleksu Sv.Prohor Pcinski ali mi moramo da skrenemo desno jedno 10 km ranije,dan je bio prelep za voznju,u pozdini slike se vidi opservtorija na vrhu brda

post-3406-12879009261055_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Kumanovo-Makedonija

Put do tamo je veoma tesan i smo morali da pazimo na mnogo brojne turiste koji su autima dolazili ovamo,ali voznja kroz borovu sumu je neopisiva,morate sami da udahnete taj vazduh da bi osetili sta sam hteo da kazem.najzad stizemo do vrha.do vrha?

post-3406-12879009268629_thumb.jpg

post-3406-12879009268924_thumb.jpg

post-3406-12879009269197_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Kumanovo-Makedonija

na samom vrhu je bilo fenomenalno,tu je nas precekao covek koji je placen da turistima koji dolaze objasni na koji nacin je funcionisla opservatorija,sta da vam kazem osim fascinantno!

post-3406-12879009275269_thumb.jpg

post-3406-12879009275544_thumb.jpg

post-3406-12879009275806_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Kumanovo-Makedonija

ali,vreme je za povratak nazad,Zuty je morao da tanka,i produzili nazad da uhvtimo spic za dnevnu solicu kafe u centru grada,i da moj prijatelj posle toga produzi nazad za Skoplje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 245 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Sa wikipedia:

 

Kokino je vazno arheolosko nalaziste i megalitska opservatorija koju je 2001 otkrio Jovica Stankovski, u severnoistocnom delu Republike Makedonije, oko 30km od Kumanova. Nalazi se na 1013 m nadmorske visine, ima oko 200 m precnik, i stara je oko 3800 godina. Najstariji predmeti su iz ranog bronzanog doba (1800 - 1450 pne), a nadjeni predmeti iz mladjeg bronzanog doba (1450 - 1250) su vecinom keramicke vaze, i rucni kameni mlinovi. Aglomeracija iz gvozdenog doba je bila tu (naselje koje se stvara oko centra... necega). Sastoji se iz dva dela; specijalnim kamenim alatima su belezili kretanje Sunca i Meseca na istocnom horizontu.

 

NASA je Kokino stavila na listu od pet antickih opservatorija:

1.Abu Simbel, Egipat

2.Stonehenge, Velika Britanija

3.Angkor Wat, Kambodza

4.Kokino, Republika Makedonija

5.Goseck circle, Nemacka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Nevjerovatno ....

Nikad cuo za ovako nesto ali drago mi je da su i nasi daleki rodjaci gledali u zvijezde a ne samo jurili neduzne zivotinje da bi napunili stomake :)

Ima li kakvih prakticnih uputstava kako "korisiti" obesrvatoriju kad je nebo zvjezdano ili "vise nije u funkciji"?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Kumanovo-Makedonija

Nevjerovatno ....

Nikad cuo za ovako nesto ali drago mi je da su i nasi daleki rodjaci gledali u zvijezde a ne samo jurili neduzne zivotinje da bi napunili stomake :)

Ima li kakvih prakticnih uputstava kako "korisiti" obesrvatoriju kad je nebo zvjezdano ili "vise nije u funkciji"?

 

Druze,Kokuno ima neverovatnu astronomsku preciznost,i ima nekoliko pomocnih mesta za posmatranje i jedno centralno mesto sto je karekteristicno i za dansnje opservatorije,prema recima fizicara Caneva tu su nasi predci pravili kalendare koji su bili veoma precizni ,pomoci mnogo ureza i oznaka koji su uradili u karpu,danas je opservatorija i dalje funcionalna,mada neki markeri su osteceni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 542 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: GS

Svaka cast braco, eto mene kod Vas cim pocne sledeca sezona. Posto sam ja zaljubljen u duge ture, preko 500-600km ovo je pravo mesto za obilazak a koliko vidim imacu i vodice ;) Pozdrav za ekipu iz Makedonije i vidimo se.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Kumanovo-Makedonija

Svaka cast braco, eto mene kod Vas cim pocne sledeca sezona. Posto sam ja zaljubljen u duge ture, preko 500-600km ovo je pravo mesto za obilazak a koliko vidim imacu i vodice ;) Pozdrav za ekipu iz Makedonije i vidimo se.

Kad god pozeleo,dobrodosao si,pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja