Jump to content

Moto Zajednica

Da li je moguce uglaviti halogene ili xenon sijalice umesto ovoga?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 402 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda VFR800F

Joj poludeo sam cim idem putem koji ima slabije osvetljenje ili ga uopste nema, kao da drzim svecu ispred sebe, hocu da stavim halogenu sijalicu ili xenon umesto ove obicne

404.jpgthpix.gif

Da li zna neko koliko bi me kostalo to i kako da izvedem...

Ovako to izgleda na motoru:

DU5l1_image115wf5.th.jpgthpix.gif

To se sve stavlja na far koji je ceo plastican osim stakla fara...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12095 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ja tu ne bih postavljao H4 sijalicu. Nesto mozes da dobijes zasebnim vodom 2,5 kvadrata sa relejem za paljenje sijalice, ali dobitak ne bi trebao da bude spektakularan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

taj far ce tesko podneti h4,,,al vredi probati,relej obavezno,,,mada,,,,mozda se i istopi,,i da ti se nedesi da akumulator nemoze da napoji sijalicu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 402 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda VFR800F

A kako ja da znam da li ce se istopiti far? Pa ja bih bio zadovoljan kad bi onaj deo sto far osvetljava bio lepo osvetljen, a ovo malo ima svetla, malo nema, sve nekako izgleda rasprseno i zuto....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Hmmm...Mislio sam da samo na kinezima stavljaju ovako skrnave sijalice...

 

Na skuter sam stavio H4 , sve je plasticno i nisa se ne topi, ali far ima "ventilaciju" sa donje strane, i unutrasnji prostor je nekih pet litara, ali u tvom slucaju nisam bas optimista.

 

Na motoru stavljam ovih dana sijalicu koju sam narucio iz luisa, 40/45w koja daje 20% vise svetla i reklamira se kao zamena za H4 za starije tipove vozila.

Kad smislim kako da nabudzim, javljam rezultate. Iskreno se nadam da necu nista istopiti, jer je citav far plastican.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Safety bike, 954 postova
  • Lokacija: Beograd - Cerak
  • Motocikl: nekad RS250 i AA500

http://www.bjbikers.com/smf/index.php?topic=14140.msg333400#msg333400

 

Naravno da moze, ukoliko parabola nije plasticna. Preporucujem ti Nightbreaker sijalicu, ili neku slicnu. Obavezno treba postaviti i relej za paljenje sijalice.

 

slazem se sa Lalajkom, Farovi su mi bili katastrofa slabi, stavio sam NB Osram sijalice i sada je ispred mene belo.

Nocas sam se vracao za BGD po mraku i stvarno se vidi i vise nego sto treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Hmmm...Mislio sam da samo na kinezima stavljaju ovako skrnave sijalice...

 

Na skuter sam stavio H4 , sve je plasticno i nisa se ne topi, ali far ima "ventilaciju" sa donje strane, i unutrasnji prostor je nekih pet litara, ali u tvom slucaju nisam bas optimista.

 

Na motoru stavljam ovih dana sijalicu koju sam narucio iz luisa, 40/45w koja daje 20% vise svetla i reklamira se kao zamena za H4 za starije tipove vozila.

Kad smislim kako da nabudzim, javljam rezultate. Iskreno se nadam da necu nista istopiti, jer je citav far plastican.

Forrest je nesto budzio na tu temu

Forrest,

kako se pokazalo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

ja sam kod mene stavio h4 od 100w i sija strasno dobro,

ali je far metalni,na tomosu sam vozio h4 bio je plasticni far i sijalo je dobro

proveri ti prvo dali ti je dobro i dovoljno jako napajanje sijalice,

mozda je napon slab ili je nedovoljno struje,uzmi sijalicu h4 raskaci tvoju i ovu povezi upali motor pa vidi kako ce sijati,ako i ona slabo bude sijala ne isplati ti se zajebancija ako nema dovoljno struje da bi ona zasijala svom snagom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 402 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda VFR800F

Hmmm...Mislio sam da samo na kinezima stavljaju ovako skrnave sijalice...

 

Na skuter sam stavio H4 , sve je plasticno i nisa se ne topi, ali far ima "ventilaciju" sa donje strane, i unutrasnji prostor je nekih pet litara, ali u tvom slucaju nisam bas optimista.

 

Na motoru stavljam ovih dana sijalicu koju sam narucio iz luisa, 40/45w koja daje 20% vise svetla i reklamira se kao zamena za H4 za starije tipove vozila.

Kad smislim kako da nabudzim, javljam rezultate. Iskreno se nadam da necu nista istopiti, jer je citav far plastican.

Pa javi mi rezultate kad to uradis.

Ma meni ne bi bio problem da promenim instalaciju za svetla, naravno rele moram da stavim, samo me zanima da li ce se istopiti far, jer ako se istopi, mislim da bas i nije jeftin...

Nego malo sam ceprkao po netu i nasao ovako nesto http://www.made-in-china.com/china-products/productviewUbmnWApVBGcx/Halogen-Moto-Bulb.html to su koliko vidim halogene sijalice bas za motor, meni bi trebala ona skorz leva sa slike, da li ima tako nesto u luisu da se uzme, video sam takve i na ebay koliko se secam to je kao zamena za ove sijalice...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5262 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow
  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Auuuu, al je ovo dzabe. 26e samo. Koliko li se kod nas zaradjuje na ugradnji, ako to toliko kosta.

 

Da dodam da mozda rele i nije neophodan (nego sta uopste radi rele-prebacuje???, kontam da bi tu radio posao i kondenzator da ne dozvoljava naglo povlacenje struje, tj. da li je ovo rele "majstorski" ili "elektronicarski" izraz, ili je to sklop koji sadrzi rele i elektrolit.)

 

 

Kako bilo, na skuter nisam stavljao nista osim druge sijalice i ne izvlaci akumulator, ili nesto slicno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12265 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Rele čuva kontakte prekidača za uključivanje svetla i prebacivanje kratko - dugo svetlo.

 

Originalni prekidač je dimenzionisan za nazivnu struju koju troše sve zajedno uključene sijalice.

Pošto je struja sa jačim sijalicama u farovima i duplo veća od nazivne, da se ne bi "pušio" ;D prekidač ili ubrzo crkao od prevelike struje, ugrađuje se jači rele, 12V i jedno 20A i više, poveže se u instalaciju tako da originalni prekidač za svetla samo uključuje rele i to jako malom strujom, reda stotinjak mA, a rele propušta jaku struju - 10-tak i više A na sijalice.

 

Je l' sad malo jasnije zašto mora rele i prepravka instalacije? ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 402 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda VFR800F

Jao ljudi najzad nadjoh nesto sto moze da se stavi bez prepravke, samo je pitanje gde to ima kod nas da se kupi. Kataloski broj sijalice je BA20D, odnosno grla. I nadjoh na jednom sajtu ovo http://shop.wemoto.com/pictures.dyn?k=HL-770405%2F10 sto znaci da moze i bez prepravke da se stavi halogena sijalica i to od 35w, e sad je pitanje da li to ima i gde bi moglo da se kupi...

 

Arakis hvala na objasnjenju uloge relea, sad mi je jasno zasto se ugradjuje...  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12265 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Molim, i drugi put ;) A da, zaboravio sam da mora da se ugradi i veći osigurač za svetla :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Rele čuva kontakte prekidača za uključivanje svetla i prebacivanje kratko - dugo svetlo.

 

Originalni prekidač je dimenzionisan za nazivnu struju koju troše sve zajedno uključene sijalice.

Pošto je struja sa jačim sijalicama u farovima i duplo veća od nazivne, da se ne bi "pušio" ;D prekidač ili ubrzo crkao od prevelike struje, ugrađuje se jači rele, 12V i jedno 20A i više, poveže se u instalaciju tako da originalni prekidač za svetla samo uključuje rele i to jako malom strujom, reda stotinjak mA, a rele propušta jaku struju - 10-tak i više A na sijalice.

Je l' sad malo jasnije zašto mora rele i prepravka instalacije? ;D

Sto se mene tice bilo je dovoljno samo da si napisao da rele pali sijalicu ;D

Palo mi je na pamet da rele sluzi da rastereti prekidac, ali otkud znam...

 

I sam sam kontao da bi moglo biti ovako nesto, ali sam se malo zbunio jer kad sam se malo zainteresovao za materiju prelistao sam neke forume, i video da ljudi ne znaju razliku izmedju xenon, halogenih, "nelogenih" sijalica, da ne pricamo o onima koje daju xx% vise svetlosti. I svi nesto pametuju treba ovo ne treba ono itd, a ustvari izgleda da nikom nije jasno.

 

U elektronici i racunarima se koriste kondenzatori kondenzatori koji preuzimaju opterecenje u pikovima, pa sam iz tog razloga pomislio da bi i ovako nesto bilo moguce.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 402 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda VFR800F

Molim, i drugi put ;) A da, zaboravio sam da mora da se ugradi i veći osigurač za svetla :D

Toliko bar znam, ipak sam elektro struka sto se skole tice... xD

Da li neko zna gde imaju onakve sijalice da se nadju kod nas, one iz moje prosle poruke...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12265 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Brat "banderaš" ;D ;D

 

Blackbite, elektrolitski kondovi u ovom slučaju ničemu ne koriste, ajd' na primer da se postave u instalaciju pre jakih kontakata relea, bili bi po definiciji stalno napunjeni na + 13.8 V napona instalacije i služili bi da malčice "peglaju" naizmenični napon koji proizvodi alternator.

Ima i jedno "ali"...nema boljeg "uređaja" za peglanje naizmeničnog pulsirajućeg napona (posle ispravljačkih dioda u alternatoru) od starog dobrog akumulatora, tako da je kond totalno nepotreban. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Jao ljudi najzad nadjoh nesto sto moze da se stavi bez prepravke, samo je pitanje gde to ima kod nas da se kupi. Kataloski broj sijalice je BA20D, odnosno grla. I nadjoh na jednom sajtu ovo http://shop.wemoto.com/pictures.dyn?k=HL-770405%2F10 sto znaci da moze i bez prepravke da se stavi halogena sijalica i to od 35w, e sad je pitanje da li to ima i gde bi moglo da se kupi...

 

Arakis hvala na objasnjenju uloge relea, sad mi je jasno zasto se ugradjuje...  :)

 

Ja narucivao zimus sa njihovog sajta i sve je bilo OK...

Probao sam i pre nekoliko nedelja ali je prestalo da fercera za Srbiju ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Brat "banderaš" ;D ;D

 

Blackbite, elektrolitski kondovi u ovom slučaju ničemu ne koriste, ajd' na primer da se postave u instalaciju pre jakih kontakata relea, bili bi po definiciji stalno napunjeni na + 13.8 V napona instalacije i služili bi da malčice "peglaju" naizmenični napon koji proizvodi alternator.

Ima i jedno "ali"...nema boljeg "uređaja" za peglanje naizmeničnog pulsirajućeg napona (posle ispravljačkih dioda u alternatoru) od starog dobrog akumulatora, tako da je kond totalno nepotreban. :D

 

Mislio sam na prve milisekunde, i pocetna opterecenja, a ne na naizmenicni napon.

Enivej slazem se da nema smisla, nego kad procitas kojekakva lupetanja nista ti vise nije jasno. ;D

Da nepricam da nigde nisam nasao da je neko  spomenuo da bilo sta ima veze sa prekidacem, zato mi i nije bilo jasno od kad sijalice rade na rele, nije to automatika pa sad ne znam sta da se budzi.

 

Naravno strucnjak si u ovoj oblasti, pa si i napisao kratko i jasno, i konacno dobih konkretan odgovor sta cemu sluzi bez nekog nagadjanja.

 

Nego jel xenon sijalice imaju manju radnu temperaturu od halogenih?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12265 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Pipajući rukom, imaju ;) ali nemoj mi verovati, nisam nikad merio.

Znam samo da zahtevaju ugradnju visokonaponskog pretvarača, što poskupljuje i nabavku a kasnije i zamenu pokvarenih komponenti.

 

Evo jedan zgodan opis sa poređenjem: http://www.omegaxenon.com/index.html

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 402 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda VFR800F

Sto se tice grejanja, xenoni se manje greju u odnosu na halogene, mada cini mi se da cu ja ipak halogene da pokusam da stavim, ipak su xenoni 200e... :D Idem sutra na najlon u Novi Sad, pa cu da vidim, mozda nadjem halogenu sijlaicu koju bih mogao bez prepravljanja fara da stavim...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Sto se tice grejanja, xenoni se manje greju u odnosu na halogene, mada cini mi se da cu ja ipak halogene da pokusam da stavim, ipak su xenoni 200e... :D Idem sutra na najlon u Novi Sad, pa cu da vidim, mozda nadjem halogenu sijlaicu koju bih mogao bez prepravljanja fara da stavim...

 

Uglavio sam nekako onu sijalicu sto sam uzeo, stavio buksne nabudzio nekako i funkcionise.

 

Temperatura je malo zabrinjavajuca, poprilicno pece na dodir ruke, sto mi se nimalo ne dopada, ali nisam primetio ni da se topi plastika.

 

Unutra je OK, ali me brine ono staklo, koje nije staklo. Vreme ce jos pokazati, ako krene da se topi idem kod staklorezca da mi isece krug odgovarajuceg precnika  i to je to.

 

Iskren da budem ne vredi sijalica novce koje sam dao, nema nista od onih 20% vise svetla, svetli taman toliko slabije koliko i jeste od obicne H4 za 150 din, ali kao sto sam i pretpostavio tih 10w razlike bi sigurno lepo topilo.

 

E da, nikakve releje nisam stavljao, vezao sam direktno kao sto je i bilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja