Jump to content

Moto Zajednica

Edukacija - "Ulja"

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Evo malo najosnovnije osnove i općenitih informacija  :

 

Suvremeni Otto i Diesel motori sastoje se od preko dvjesto pokretnih dijelova koji mogu podnijeti velika opterećenja i raditi velikom brzinom duže vrijeme. Od njih se očekuje da godinama rade u svim uvjetima, a njihov kvalitetan rad ovisi isključivo o dobrim mazivima – složene mješavine sastojaka koji sačinjavaju suvremeno motorno ulje visoke kvalitete.

Motorno ulje je "krv motora". Ono omogućava slobodno gibanje radnih površina, ali to je tek djelić njegove funkcije. Motorno ulje mora "raditi" u vrlo nepovoljnoj okolini -  toplina, pritisak i proizvodi sagorijevanja prijete smanjivanju njegove efikasnosti pri podmazivanju. Kako će se motorno ulje oduprijeti tako nepovoljnim uvjetima ovisi prije svega od njegove osnove.

Glavni sastojak motornih ulja su rafinati mineralnih ulja, a dobivaju se destilacijom sirove nafte koju nalazimo u prirodi. Ona imaju niz osobina – lako su alkalna, ne isparavaju lako te je iz njih odstranjen vosak. Prikladnost uljne osnove određena je njenim viskozitetom tj. gustoćom. Na niskim temperaturama neka ulja postaju previše gusta, a druga rijetka. Važno je odabrati ulja od kojih se može napraviti motorno ulje podjednako učinkovito na svim temperaturama. To motorno ulje mora biti dovoljno rijetko da omogući besprijekorno paljenje motora na hladnoći i istovremeno dovoljno gusto da omogući dobro podmazivanje pri zagrijavanju.

Najvažnija uloga motornog ulja je da "upije" toplinu i odvede je s radne površine.

Pumpa za podmazivanje tjera motorno ulje iz kartera u sistem za podmazivanje. Iz glavnog se uljovoda jedan dio motornog ulja odvodi za podmazivanje pogona razvodnika paljenja, a drugi kroz prigušnu sapnicu bregastog vratila i ventilskog mehanizma. Sitne kapljice motornog ulja ispod klipa podmazuju osovinicu klipa i stjenke cilindra, dok se veći dio motornog ulja iz glavnog uljovoda odvodi za podmazivanje ležajeva radilice. Bez stalnog i obilnog dovoda motornog ulja pokretni bi se dijelovi zagrijali i istrošili. Pogledamo li radnu površinu dijelova motora pod mikroskopom vidjet ćemo da sliči nizu nepravilnih "vrhova" i "udolina". Zadatak motornog ulja je da spriječi međusobni kontakt metalnih površina. Ako se uljni film stanji – vrhovi će se dodirivati, spojiti i puknuti. Ovakvo trošenje češće je pri manjim nego pri većim brzinama. Što je brzina veća i pritisak je veći, a uljni film deblji. Opteretimo li površine, motorno ulje se istiskuje s radnih površina, a razmak među njima se smanjuje tako da uljni film može i nestati, a takvo stanje postoje kritično što je opterećenje veće, a brzina manja (npr. kod zaustavljanja ili početka rada motora). To se događa kod radijalnog opterećenja ležajeva radilice ili promjene smjera kretanja klipa pri njegovom zaustavljanju ili kod pritiska bregaste osovine koju pokreće podizač ventila.

Nestane li uljni film to može biti uzrokom ozbiljnih oštećenja i, konačno, kvara motora, a nijedna uljna osnova ne može sama po sebi spriječiti ovu vrstu trošenja. To se može postići samo poboljšanjem viskoziteta maziva.

Pod mikroskopom mineralno ulje izgleda kao polje pojedinačnih molekula u stalnom gibanju. Što je ulje toplije, molekule se brže kreću, a ulje postaje rjeđe. Kako bi to kontrolirali u ulje se dodaje aditiv koji se sastoji od složenih molekula koje se na toplini šire i ograničavaju gibanje manjih molekula ulja. Pri hlađenju te molekule primaju svoju prvobitnu veličinu. Tako je ulje viskozno u širem rasponu temperatura što je poznata osobina višegradacijskih tj. multigradnih ulja. Povećanje viskoziteta pomaže motornom ulju da izdrži opterećenje na nekim radnim dijelovima – ali to nije dovoljno.

U mnogim današnjim strojevima, kao npr. kod zupčanika ugrađenih u mjenjače motocikala, opterećenje i brzina mogu biti izuzetno veliki. Zupčanici mogu rastrgati molekule ulja, viskozitet polako nestaje, a ulje se istiskuje i time metalne dijelove izlaže zagrijavanju i katastrofalnim štetama. Kako bi se mazivo tome oduprjelo primjenjuju se različiti aditivi sastavljeni od molekula koje se kemijski vežu za metal. Oni čine zaštitni sloj i omogućavaju klizanje površina jednih preko drugih bez ikakvih šteta.

 

Dok neki aditivi povećavaju maziva svojstva motornog ulja, drugi štite samo ulje od nepovoljne okoline stroja. U motoru se zrak miješa s motornim uljem. Ako dolazi do pjenušanja ono smanjuje djelotvornost maziva što kontroliramo aditivom protiv pjenušanja. Međutim i kisik koji se utiskuje u samo motorno ulje može napraviti pravu štetu. Kad se motorno ulje zagrije, ono oksidira i zgušnjava. Što je toplije, lakše oksidira. Kod lošeg održavanja na čelu klipa i glavama ventila može se nataložiti čađa što dovodi do preuranjenog paljenja ili detonacije. Kako bi se spriječila oksidacija koristimo aditiv koji dezaktivira molekule kisika i tako se čelo klipa i glave ventila oslobađaju čađe, ali visoki pritisak i temperatura oko plašta klipa i dalje su prisutni.

Naslage koksiranog goriva često zalijepe karike klipa, što uzrokuje habanje klipa i gubitak snage. Kako bi se to spriječilo upotrebljava se detrgentski aditiv. On ne čisti prljavi stroj već stvara zaštitni sloj na metalnim površinama i sprečava ljepljenje taloga, te održava motor čistim. Međutim, detergent ne čisti samo motorno ulje. Potpuno sagorijevanje goriva vrlo je rijetko, pogotovo kod Diesel motora, zbog visoke kompresije. Poluizgoreni plinovi i gorivo te čestice čađe padaju pored klipova u ulje. Čestice čađe u karteru motora presitne su da bi mogle nanijeti bilo kakvu štetu, da bi pokrile glavu igle mora ih biti 3 milijuna. No, u hladnom dijelu stroja spajaju se s vodom, smolama i kiselinama te stvaraju debeli talog koji sprečava protok motornog ulja i začepljuje filtere. Aditiv za razbijanje tj. dispergent to sprečava. Aditiv oko svake čestice motornog ulja stvara sloj netopive materije koja čestice se međusobno odvaja i smanjuje koje tako mogu proći kroz uljne filtere i ostale dijelove.

Čak i kad motor ne radi motorno ulje je spremno za "obranu". Hlađenjem metalnih dijelova, kondenzirane pare stvaraju vodene kapljice. Voda se spaja sa sumporom i vodikom te stvara visoko korozivnu kiselinu u ulju što uzrokuje hrđanje. Alkalnost uljne osnove neutralizira neke kiseline, ali daljnju zaštitu pruža aditiv za zaštitu od korozije koji prianja na površinu u neprobojnom sloju. Nijedno ulje nije vječno, s vremenom gubi svoje osobine te se mora dolijevati ili zamijeniti. Za vrijeme rada ulje je potrebno hladiti i čistiti što se u motoru i događa.

 

Konstatirali smo da uljna osnova sama po sebi ne može ispuniti sve zahtjeve koji se postavljaju pred motorno ulje već se ono mora poboljšati aditivima.

Prava vještina nije samo u odabiru najboljih sastojaka već u postizanju odmjerene ravnoteže između njih tako da svaki djeluje najbolje, a da se kemijski ne sudara s djelovanjem drugog sastojka, te da ostane krajnje djelotvoran od jedne do druge izmjene ulja. Rezultat je širok raspon motornih ulja visoke kvalitete u koje se možete pouzdati bez obzira na motor i uvjete u kojima on radi.

 

Naravno ovdje je kao što vidite opisano djelovanje u motoru i aditivi za poboljšanje funkcija ulja mineralne osnove.

O Ostalom mi se sada ne piše , ali kada budem imao volje bi'će još .

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

e tu sam te čekao...

 

iako sam iz tvojih postova jebeno puno naučio po raznim forumima, nikad  mi nije teško pročitati sve, pa nekad čak i dva puta...

 

iako je ovo što si napisao ustvari osnova od koje se kreće ( a s njom sam se već davno upoznao ) nije na odmet pročitati ponovo ..

 

THX druže

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 904 postova
  • Lokacija: Šumadija-Pašaluk
  • Motocikl: SUZUKI V- STROM

Koliko je tacno da za motorcikle sa mokrim(wet cluch) kvacilom nije dobro puno sinteticko ulje?Cak sam nasao da neki preporucuju mineralno ili polusinteticko a za suva kvacila cisto sinteticko.Ne mogu da verujem da svi polemisete oko viskoziteta a niko ne obraca paznju na kvacilo i menjac. ::)

Ja imam v-strom.Ne znam,ali mislim da je V-strom sa mokrim kvacilom.U uputstvu za V strom stoje preporuke standarda i viskoziteta ali ne pise da li ide sintetika ili ne.Motul i planiram da kupujem.Na motulovom sajtu  pak primecujem razliku.Evo teksta sa boldovanim slovima.

Evo sta pisu u Motulu za polusintetiku bilo kojeg viskoziteta pa i 15w-50:

"15W-50,

Suitable for European vehicles where 15W-50 viscosity index is indicated. Containing ester,

5100 ESTER 15W-50 is suitable for engines

that require simultaneous lubrication with its transmission application. 5100 ESTER 15W-50 guarantees efficient wet clutch performance

as well as gearbox longevity.

A evo sta pisu za punu sintetiku,bez obzira na viskozitet:

".....................................On the other hand, the slippage of the clutch system is minimized by the increased friction between the clutch plates, this then enables the power output to be increased at the rear tire. Improved power output and more reliability at the same time.

 

Kakvo je misljenje vas,cenjenih kolega?

Po meni je najbolje sipati punu sintetiku ali ako je kupajuce ili mokro kvacilo onda je bolja polusintetika.

I jos nesto: neko na prethodnoj stranici je pitao kakva je razlika u motulu kod ester i double ester-a?

Evo linka na engleskom jeziku o tome :     http://www.motul.co.jp/eg/fact_sheets/estel_oil.html

U pitanju je prepecenica i dupla prepecenica ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

99% motora je sa mokrim kvailom (wet cluch) ...

 

tek poneki BMW i Ducati imaju suho kvačilo... A na neke motore je moguća naknadna ugradnja suhog kvačila... ali je to veliki zahvat ..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1439 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM 1290 SDR V3

@Dark

 

Svako ozbiljno ulje za motocikle je korektno sa mokra kvačila.

Znači ne sme da ima neke aditive koji umanjuju trenje i potrošnju goriva, uopšte to su neka ulja koja povećavaju ekonomiju vozila.

Ta economy ulja su za kola ili za suva kvačila a mi sa mokrim kvačilima moramo da pazimo šta kupujemo.

I full sintetika je sasvim ok za mokro kvačilo ako je za moto program.

Mene to ne brine mnogo već ima drugih nekih faktora koji utiču na kvalitet i čistoću ulja ali je do tih podataka teško doći jedino ako je neko uradio takav uporedni test, mislim da je revija SAT imala jednu takvu ozbiljnu analizu gde se gledalo mnogo važnij faktora kao penušanje, procenat pepela itd.

To bih voleo da negde nađem.

Sve je to hemija kao i za benzin.

Nama ostaje da kupimo kvalitetno ulje jer na 5000km to nije skupo.

Ja menjam na oko 5000km jer se ulje dodatno kontaminira preko lošeg goriva kada sagori, a i svako ulje je hidroskopno pa navlači vlagu na sebe.

Takođe ako je ulje kvalitetnije kao npr Factory line 300V od  Motula interval zamene treba da bude češći jer ulje pre izgubi viskozitet.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 904 postova
  • Lokacija: Šumadija-Pašaluk
  • Motocikl: SUZUKI V- STROM

Nadjoh na netu ovo:

Synthetics and Slipperiness in Relation to Roller Rockers and Wet Clutches

 

As a side note, we have received many reports of motorcycle shops telling customers that synthetic oil is so slippery that is causes roller bearings not to roll and will result in flat spots on the roller bearings.  This is absolutely not true. Synthetic oil is no more “slippery” than petroleum oil. Synthetic oil is more uniform in molecular structure than a petroleum oil but it is not more slippery and will certainly not cause roller bearings to roll. Roller bearings will roll whether they are using petroleum oil or synthetic oil and the only way the roller bearing on the rocker arm will ever stop rolling is if the needle bearings that support the roller bearing failed. Every automotive racing engine (as well as many other types of high performance engines) and most of today’s high performance automobile engines use camshafts with sophisticated roller rockers with absolutely no problems of this nature whatsoever.

 

We have also received reports of motorcycle shops telling customers that synthetics are so “slippery” as compared to petroleum oils (which simply do not reduce friction as well) that wet clutch packs in their motorcycle transmission and even their automatic transmission of their cars and trucks will slip when using “slippery synthetics” even if there are no friction modifiers present. This is absolutely not true.

 

Look at it this way. Wet sandpaper removes paint as well as dry sandpaper does. The slipperiness of the water does not impede the sandpaper's ability to function. The same applies to the slipperiness of synthetic lubes in wet clutches.  It is simply not an issue. However, just as rinsing the sandpaper keeps it cleaner longer so it functions better longer, so the synthetic lubricant keeps wet clutch plates cleaner longer so they function better. And, since synthetics are superior cooling agents to conventional petroleum lubes, using synthetics will help wet clutches last longer, too.

 

Petroleum oils have low resistance to heat and allow varnish and glaze to form on clutch plates, which can lead to slippage and increased heat generation and potential failure of the clutch pack.  Synthetic oil is going to allow your wet clutches to perform better (especially under extreme heat, RPM and load conditions) and last longer than they would with petroleum oil subjected to the same operational conditions.

 

As a side note in respect to Automatic Transmission Fluid:  synthetic ATF is not more “slippery” than petroleum ATF.  The base fluids, whether or not petroleum oil or synthetic oil, play no direct role in the relative friction levels of wet clutches. The friction-modifying additives developed for petroleum oils work just as expected in synthetic PAO’s fluids.  The longer the fluid resists oxidation, the longer the original frictional properties remain. The superior oxidative stability demonstrated for synthetic ATF’s thereby leads to extended retention of frictional properties.

Sajt je:

http://www.mcjournalen.no/katallround.htm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 904 postova
  • Lokacija: Šumadija-Pašaluk
  • Motocikl: SUZUKI V- STROM

Mislim da sipam samo fabricku preporuku 10W-40 polusintetiku i ne bih eksperimentisao nego samo uzivao.

U redu da u uputstvu, Suzuki preporucuje viskozitet 10w-40.Ali gde si u Suzuki uputstvu nasao da preporucuju polusintetiku????

10W40 viskozitet postoji i kao polusinteticko ulje a prave ga u u full sintetic varijanti.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Dragi kolege motoristi , moram vam reći da polemike koje vodite u ovom postu neidu u pravom smjeru , zašto ...

 

Pa zato što se iz vaših postova vidi da velika većina vas (čast izuzetcima) nema pojma o osnovama motomehanike (što bi bilo dobro da ipak nešto znadete) i tehnologiji proizvodnje i primjene maziva (što uopće nemorate znati ).

Ali čudi me upornost u ponekim tvrdnjama koje se baziraju na pogrešnim pričama i iskustvima neznalica ( pri tome naročito mislim na Amerikance koji su najveći tupani u svjetskoj motopopulaciji) kojima je dostupan web pa na njemu raspravljaju o svemu od tvrdoće i primjenjivosti toalet papira pa do primjene maziva , u našem slučaju u motociklima .

 

Općenito krivo shvaćanje nepodobnosti sintetike u motorima možemo zahvaliti nadobudnim kretenima koji su mislili da automobilska ulja mogu zadovoljiti potrebe motociklističkih agregata , a onda i pojedinim proizvođačima maziva koji su ista takva neadekvatna automobilska ulja uredno pakirali i prodavali pod motoristička .

To je bilo ajmoreći odavno (prije cca 20 godina),ali crne mrlje ostaju .

 

Još jedan Vaš problem je vezanje rasprave uz robne marke i tvrdnje na osnovi marketinških flyera , a ne poznavanja materije pa iz tog razloga nevidim svrhu  daljne rasprave , jer svaki argument koji iznosim u raspravi , a nije SHVAĆEN u pravom smislu te riječi nije argument nego pišanje uz vjetar , a ja ne želim biti popišan niti od sebe niti od drugih .

 

A vi kopajte lijepo i dalje po internetu jer ako je Joe iz Kentuckya nešto napisao i uslikao na web-u onda je to tako , a to što je Joe priglupi tesar koji zna jedino zabijati čavle(eksere) ali dovoljno dobro zarađuje i Amerika je dovoljno jeftina zemlja da si taj Joe može kupiti motor,kompjuter i priuštiti internet , pa onda serucka o temema o kojima nema pojma , ali ima širok auditorij od kojih se poneko i upeca na njegove "umne" tvrdnje .

 

Zato bih Vam preporučio da više vremena posvetite svom motoru u realnom prostoru zvanom GARAŽA nego ovoj virtualnoj garaži jer nisu svi jednako kompetentni da govore i pišu o nečemu , a ako nepoznaš materiju možeš povjerovati krivim ljudima i onda sinergijom svog neznanja i tuđe gluposti imaš rezultat koji ti se ne sviđa , ali uvijek je kriv ne'ko treći , jer sujeta ne dopušta priznavanje prihvaćanja krive tvrdnje i činjenja vlastite pogreške .

;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Takođe ako je ulje kvalitetnije kao npr Factory line 300V od  Motula interval zamene treba da bude češći jer ulje pre izgubi viskozitet.

 

 

Ajoj druže sve si dobro rek'o i na kraju usr'o motku , osnovna karakteristika kvalitetnih sintetičkih ulja na bazi estera su vrhunske performanse , visok indeks viskoznosti (VI) i trajnost tj. dugotrajno zadržavanje originalnih karakteristika kroz dug period upotrebe .

I nije visozitet mjerilio kvalitete , već HTHS (high temperature high share) indeks koji i kod ulja niskih viskoznosti (npr.0W-20) može biti veći i bolji od nekog manje kvalitetnog 10W-40 ili 15W-40 .

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1439 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM 1290 SDR V3

Takođe ako je ulje kvalitetnije kao npr Factory line 300V od  Motula interval zamene treba da bude češći jer ulje pre izgubi viskozitet.

 

 

Ajoj druže sve si dobro rek'o i na kraju usr'o motku , osnovna karakteristika kvalitetnih sintetičkih ulja na bazi estera su vrhunske performanse , visok indeks viskoznosti (VI) i trajnost tj. dugotrajno zadržavanje originalnih karakteristika kroz dug period upotrebe .

I nije visozitet mjerilio kvalitete , već HTHS (high temperature high share) indeks koji i kod ulja niskih viskoznosti (npr.0W-20) može biti veći i bolji od nekog manje kvalitetnog 10W-40 ili 15W-40 .

 

Pa znaš kako, mi moramo nekome verovati makar donekle.Nekada kada kod nas jedva da je bilo interneta a da ne pričamo o forumima pa smo ipak morali da idemo na taj američki community koji je ipak najveći.

Naravno da tamo ima drvoseča koji pričaju svašta jer internet trpi sve (kao i kod nas) ali ti moraš da imaš filter gde radiš selekciju.

Svašta sam pametno uradio i rešio na mojim motorima u prepiskama na američkim forumima za R1 ili Suzuki.

 

Ja nisam ekspert za ulja, ne razumem se u hemiju ali ono što sam napisao je tekst testa ulja iz časopisa Cycle world ili slično a to je radio neko ko zna mnogo više od mene.

But before you go rushing to buy these products, it should be noted that these are racing oils, and, despite manufacturer claims of viscosity retention performance identical to standard viscosity oils, are made to be changed on a much more frequent basis. You should take a close look at the Tapered Roller Shear Test that demonstrates an oil's ability to maintain viscosity over time.

Sve u svemu vozio sam na japanskim motorima sve i svašta jer nije bilo drugo tada kada sam ja to vozio tako da sada ova ulja koja se nude sigurno su premija za te motore.

Ne bih kao neko kome je cilj da se vrti točak ulazio duboko u hemiju jer ni nemam vremena za to a i mnogo mi je lakše da kupim ulje za 20eur litar i da cepam barem 5000km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Pa to pise da vazi za ulja namenjena trkama i trkackim motorima, a Factory line 300V od  Motula, koji si ti pomenuo je namenjeno komercijalnim korisnicima...

 

Koliko ja znam kod ne sintetickih ulje multigradnost se postize sa Viscosity Index Improver (VII) molekulima, koji su jako dugacki lanci. Oni pucaju pod dejstvom mehanickih sila (zubi menjaca) i time se pocetni viskozitet ulja menja (i to vemo brzo)...

Sinteticka ulja imaju jako malo tih molekula i samim tim njihov viskozitet je postojaniji od ne sintetickih (pogotovo kod motorcikala koji deli ulje sa menjacem)

 

Ali, kako sam ja to znanje koje sam sada izneo skupio na netu, nemam poverenja u njega, pa bi zamolio da se svi suzdrzimo od komentara i da pustimo coveka da nam lepo sazvakano objasni sve...

 

Imamo lepu priliku da saznamo nesto interesantno i tacno, pa hajde da to i dopustimo coveku...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1439 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM 1290 SDR V3

Crveni komentar se odnosi upravo na Motul 300V Factory line jer tako piše u tom tekstu u magazinu za Maxima Maxum i Motul a neko reče da se to vozi i na trkama.

Ja ne bih duboko u hemiju za moje motorče neko reče idu mlevene banane (makar za KLE500)

Vozio sam svašta jer nije bilo drugo a moralo se voziti a prodavao sam motore koji rade besprekorno i sa 80 000km.

Pošto se ne bavim analizom ulja mogu samo negde da pročitam i da procenim koliko ću od toga da uzmem za korisno i ozbiljno a to važi i za ono što napiše M900

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 337 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Street Triple

Voleo bih kada bi se prica malo vise razvila u pravcu ko treba da koristi koje ulje,i konkretno koja su ulja dobra.Ja na SV-u koristim 300v,nekako ne mogu da progutam da je polu sinteticko ulje bolje po bilo kom parametru,pa i po sposobnosti da zadrzi viskoznost....ali,posto je naslov teme Edukacija,bilo bi lepo da ljudi koji koji vise znaju nastave pricu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Crveni komentar se odnosi upravo na Motul 300V Factory line jer tako piše u tom tekstu u magazinu za Maxima Maxum i Motul a neko reče da se to vozi i na trkama.

Ja ne bih duboko u hemiju za moje motorče neko reče idu mlevene banane (makar za KLE500)

Vozio sam svašta jer nije bilo drugo a moralo se voziti a prodavao sam motore koji rade besprekorno i sa 80 000km.

Pošto se ne bavim analizom ulja mogu samo negde da pročitam i da procenim koliko ću od toga da uzmem za korisno i ozbiljno a to važi i za ono što napiše M900

 

Nisam siguran, ali pod istim imenom proizvoda, za evropsko i americko trziste mogu da se nalaze razlicite stvari.

Ne bitno, mene interesuje i hemija koja se krije iz tih ulja, a ovde je to tema i imamo coveka koji je, manje vise, voljan da nesto i objasni...

Ne bi da zvuci grubo ili neprijateljski, ali ako te ne interesuje nemoj ucestvovati u raspravi.

 

 

Voleo bih kada bi se prica malo vise razvila u pravcu ko treba da koristi koje ulje,i konkretno koja su ulja dobra.Ja na SV-u koristim 300v,nekako ne mogu da progutam da je polu sinteticko ulje bolje po bilo kom parametru,pa i po sposobnosti da zadrzi viskoznost....ali,posto je naslov teme Edukacija,bilo bi lepo da ljudi koji koji vise znaju nastave pricu

 

Kada bi se prica razvijala u smeru ko treba koje ulje da koristi, to ne bi bila Edukacija, to bi bile preporuke...

Cilj edukacije je da se nauce svojstva ulja, njegovog delovanja i principa rada itd. pa da se iz tog znanja sam mozes da doneses zakljucak za sta je koje ulje dobro a koje nije...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1439 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM 1290 SDR V3

Crveni komentar se odnosi upravo na Motul 300V Factory line jer tako piše u tom tekstu u magazinu za Maxima Maxum i Motul a neko reče da se to vozi i na trkama.

Ja ne bih duboko u hemiju za moje motorče neko reče idu mlevene banane (makar za KLE500)

Vozio sam svašta jer nije bilo drugo a moralo se voziti a prodavao sam motore koji rade besprekorno i sa 80 000km.

Pošto se ne bavim analizom ulja mogu samo negde da pročitam i da procenim koliko ću od toga da uzmem za korisno i ozbiljno a to važi i za ono što napiše M900

 

Nisam siguran, ali pod istim imenom proizvoda, za evropsko i americko trziste mogu da se nalaze razlicite stvari.

Ne bitno, mene interesuje i hemija koja se krije iz tih ulja, a ovde je to tema i imamo coveka koji je, manje vise, voljan da nesto i objasni...

Ne bi da zvuci grubo ili neprijateljski, ali ako te ne interesuje nemoj ucestvovati u raspravi.

 

 

Voleo bih kada bi se prica malo vise razvila u pravcu ko treba da koristi koje ulje,i konkretno koja su ulja dobra.Ja na SV-u koristim 300v,nekako ne mogu da progutam da je polu sinteticko ulje bolje po bilo kom parametru,pa i po sposobnosti da zadrzi viskoznost....ali,posto je naslov teme Edukacija,bilo bi lepo da ljudi koji koji vise znaju nastave pricu

 

Kada bi se prica razvijala u smeru ko treba koje ulje da koristi, to ne bi bila Edukacija, to bi bile preporuke...

Cilj edukacije je da se nauce svojstva ulja, njegovog delovanja i principa rada itd. pa da se iz tog znanja sam mozes da doneses zakljucak za sta je koje ulje dobro a koje nije...

Rekao sam da ja lično ne bih mnogo radi sebe u hemiju a ovde kao i do sada uvek može da piše ko šta želi.

Sigurno da neću da komentarišem ono što ne poznajem ali ono što sam probao na pola miliona km i pročitao za 26 god uzastopnog bajkovanja prosto imam potrebe da kažem pa ako nekome to odgovara neka uzme ako ne nikom ništa.

Forum služi upravo zato da se podele iskustva i da svako kaže svoje mišljenje pa i drvoseče kojih ima svuda.

Zato ima filter pa neka ga koristi ko zna da ga koristi.

Samo napred i oko hemije sigurno da ću da pročitam i ovde a i tamo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1439 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM 1290 SDR V3

Evo linka pa ko voli amerikance neka čita

http://www.sportrider.com/tech/146_0308_oil/index.html'>http://www.sportrider.com/tech/146_0308_oil/index.html

a ima i dosta što se ne odnosi na ulja ali korisnih info na http://www.sportrider.com/tech/

Sve valja pročitati pa ubaciti u filter, to je valjda normalno

Evo i jedne sličice, ti amerikanci vole da obmanjuju javnost, klasični prevaranti čak imaju i laboratorije

 

post-760-12879005598687_thumb.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 318 postova
  • Lokacija: Topola
  • Motocikl: Honda vfr 750

Bravo dane@!

Nego ima li neko iskustva u vezi ostalih marki,posto vidim da ova istrazivanja nemaju veze jedni sa drugima ako je marka razlicita.

Npr.Iponov 15W50 nema veze sa motul 15W50

I jos nesto, vidim da 300V ima 0W20.5W30,5W40,10W40,15W50,20W60

 

STA JE STA I ZASTA JE STA!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 337 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Street Triple

 

 

Voleo bih kada bi se prica malo vise razvila u pravcu ko treba da koristi koje ulje,i konkretno koja su ulja dobra.Ja na SV-u koristim 300v,nekako ne mogu da progutam da je polu sinteticko ulje bolje po bilo kom parametru,pa i po sposobnosti da zadrzi viskoznost....ali,posto je naslov teme Edukacija,bilo bi lepo da ljudi koji koji vise znaju nastave pricu

 

Kada bi se prica razvijala u smeru ko treba koje ulje da koristi, to ne bi bila Edukacija, to bi bile preporuke...

Cilj edukacije je da se nauce svojstva ulja, njegovog delovanja i principa rada itd. pa da se iz tog znanja sam mozes da doneses zakljucak za sta je koje ulje dobro a koje nije...

 

razliciti ljudi izvode razlicite zakljucke..ja bih bas zbog toga voleo da cujem sta neko ko neosporno zna vise o uljima od svih nas misli o tome.

Vidim da se i pokretac teme slaze sa tim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Evo linka pa ko voli amerikance neka čita

http://www.sportrider.com/tech/146_0308_oil/index.html

 

Pročitao cijeli tekst , obadva dijela .

Mogu pohvaliti tekst ,  vrlo informativno i vidi se da je autor konzultirao struku , ali uvijek ima ali ... cijeli projekt izveden je malo skraćenim putem jer ako su željeli kompletnu sliku trebali su prema normama takvih radova uzeti relevantne podatke svih uzoraka , a ne štedjeti pa neke bitne testove odraditi na samo nekima , jer to već ne donosi ispravnu sliku pokusa .

I prema koncepciji taj drugi dio teksta namjenjen je ljudima koji su dobro potkovani uljnom tematikom , a ne daje potpunu informaciju .

Na kraju laiku ostavljaju malo ili gotovo ništa mjesta za zaključke uz obrazloženje :

 

Once again, the final decision is up to you. It's your bike and your hard-earned money-so only you can make the decision whether to spend the extra bucks for full synthetic motorcycle oil or simple mineral-based car oil. Review the data we have presented, and select the product that is most suited to your bike and riding style.

 

Prepušta odluku nama , a u argumentiranom odlučivanju velika većina je "kratka" pa smo opet u istom problemu .

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Bravo dane@!

Nego ima li neko iskustva u vezi ostalih marki,posto vidim da ova istrazivanja nemaju veze jedni sa drugima ako je marka razlicita.

Npr.Iponov 15W50 nema veze sa motul 15W50

I jos nesto, vidim da 300V ima 0W20.5W30,5W40,10W40,15W50,20W60

 

STA JE STA I ZASTA JE STA!!!

 

Ovo je pitanje koje muči većinu motorista , ali nažalost i mehaničara  .

Potrebno je dublje poznavati mototehniku , ulja i njihovu primjenu i stanje motora ponaosob da bi se donijela prava odluka .

 

npr. pitaš me kakvo ulje u tvoj motor ?

 

Vrlo bitna stvar je osim tipa i konstrukcije motora  , njegovo stanje , broj pređenih KM , ulje koje je bilo u njemu do izmjene , stil vožnje , opterećenje , vremenski uvjeti i okruženje u kojem ga koristiš .

 

Kada to znam lakše ću ti preporučiti tip ulja i gradaciju , ali opet i tu može biti problem jer niti različite robne marke istog tipa i gradacije nisu i iste kvalitete pa možeš imati negativna iskustva i uz dobru preporuku .

 

Motorna ulja za 4T  motore rade se od sljedećih baznih ulja :

-mineralna

-HC (hidrokrekirana ili sintetizirana , a u zadnje vrijeme i njih zovu sintetička , a mogu biti samo hidrokrekirana ili hidrokrekirana - izomerizirana)

-PAO ( polialfaolefin sintetika)

-Esteri (prirodni i sintetički )

 

Svaka od ovih baza ima svoje specifičnosti , prednosti i nedostatke .

 

Niti jedno motorno ulje "polusintetičke" ili "sintetičke osnove" nije jednostavno za objasniti jer je skrojeno od 1,2,3 ili sve 4 gore navedene baze i još su mu dodani aditivi i to u količinama od 14-35% vol. u raznim omjerima , zato je ova tema škakljiva i vrlo rastezljiva i zato ja ne želim raspravljati o problematici primjene maziva , jer u puno slučajeva ima krivih mišljenja poput Drine , a ja ju ne želim "ispravljati" jer to je sizifov posao .

 

 

Ako netko želi informaciju i smatra da mu mogu pomoći , pitajte , ako mogu pomoći ću .

Ovo nije reklama , radim za uljarsku firmu i obično preporučujem našu robnu marku (jer je i najbolje poznam) .

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5466 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

Hajde dok si raspolozen odgovori mi sta je meni najbolje da sipam :)

U pitanju je fzr1000 sa nekih 25 000km ali 100%

Dosad sam sipao motul 300 full sintetic(to nesto double ester)

U njemackoj u yamahinom servisu su mi rekli da sipam u taj motor malo "deblje" ulje tj 20-* i rekli su mi da taj model inace jede malo vise ulja.

E sad kad se vozim ovuda loko i krace relacije na par stotina km se vidi da je malo opao nivo dok recimo na relaciji od 250-300km se nevidi na oku da je imalo opao nivo.Da i tih 250-300km nema razlike da li vozio sa grupom lagano ili sam 8-9-10 000 obrtaja jos nije zatrebalo dosuti mada uvijek ponesem nek se nadje :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja