Jump to content

Moto Zajednica

Nesto u vezi kompresije?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Honda CB900 F2

E ovakom, zanima me, ukoliko pise u tehnickim karakteristikama motora da je kompresija 7,5 : 1

 

Jel to znaci da da se smesa u cilindru sabija 75%, odnosno kompresioni prostor je 25% od ukupne zapremine cilindra?

 

Kako da znam tih 7,5 : 1 koliko je to u barima?

 

Da li bi to trebalo da bude 7,5 bara?

 

Fala i pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: ADA

kdprk_kompresija6an.th.jpg

 

A= radna zapremina = 100 ccm

B= kompresioni prostor = glava + dihtung = 15 ccm

 

(A+B)/B

 

100+15=115

115/15=7.6

 

Znaci kod ovog primerka 7.5:1 komresija. Kod mog motora ima 14:1 a to ti je 16 bar.

Ovo samo za 4T vazi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Honda CB900 F2

na osnovu cega znas da je B=15ccm

 

moj motor po cilindru ima 300ccm a odnos 7,5 : 1

kako da odredim B za ovu kubikazu?

 

 

Ja sam isao klasicnom proporcijom

 

7,5 : 1 = 300 : x

7,5x = 300

 

i na kraju X = 40 ccm

 

da li je to mozda B ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Hrvatska
E ovakom' date=' zanima me, ukoliko pise u tehnickim karakteristikama motora da je kompresija 7,5 : 1

 

Jel to znaci da da se smesa u cilindru sabija 75%, odnosno kompresioni prostor je 25% od ukupne zapremine cilindra?

 

Kako da znam tih 7,5 : 1 koliko je to u barima?

 

Da li bi to trebalo da bude 7,5 bara?

 

Fala i pozdrav.[/quote']

 

7,5 : 1 ti je kompresijski omjer, dakle takva mašina sabije 7,5 volumnih jedinica u 1 volumnu jedinicu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: ADA
E ovakom' date=' zanima me, ukoliko pise u tehnickim karakteristikama motora da je kompresija 7,5 : 1

 

Jel to znaci da da se smesa u cilindru sabija 75%, odnosno kompresioni prostor je 25% od ukupne zapremine cilindra?

 

Kako da znam tih 7,5 : 1 koliko je to u barima?

 

Da li bi to trebalo da bude 7,5 bara?

 

Fala i pozdrav.[/quote']

 

7,5 : 1 ti je kompresijski omjer, dakle takva mašina sabije 7,5 volumnih jedinica u 1 volumnu jedinicu.

 

Da, to je to, samo nisam znao, da kako kazu srbski.

Toliko mala kompresijski omjer, koristu samo za turbo ili za kompresor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 585 postova
  • Lokacija: Beograd

Kako da znam tih 7' date='5 : 1 koliko je to u barima?

 

Da li bi to trebalo da bude 7,5 bara?

 

Fala i pozdrav.[/quote']

 

Ne treba da bude 7.5 bara trebalo bi da bude veca vrednost. Lako mozes da izmeris pritisak manometrom(kompresiometar). Mozes i da ga sracunas mada ne znam zasto ti to treba.

 

Drag otkud ti ova vrednost od 16 bara za tvoj motor? Verovatno si merio manometrom ali trebalo bi da dobijes dosta vecu vrednost.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 585 postova
  • Lokacija: Beograd

Necu. Mozda samo pocnem jedan protiv sebe posto cu sad da se ispravim :lol:

 

U redu je vrednost od 16 bara za taj stepen sabijanja :wink:

 

Dosta veca vrednost bi se dobila kad bi se korstio manometar sa brzim odzivom koji bi mogao da "uhvati" pritisak na kraju sabijanja tj u gornjoj mrtvoj tacki

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: ADA
Drag otkud ti ova vrednost od 16 bara za tvoj motor? Verovatno si merio manometrom ali trebalo bi da dobijes dosta vecu vrednost.

 

Da, meriosam taj 16 bar. Ja mislim da ne treba vecije, kad losije dizelauto radi na 20 bar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4351 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Kompersija se miri tako da se klip dovede u gornju mrtvu tocku.E onda se motor po potrebi nagne na jednu strau da bi rupa od svjevice bila u uspravnoj osi(samo to vazi za motore koji imaju svecicu sa strane na glavi motora).Oba ventila moraju da budu zatvoreni ili da taj cilindar bude na kompresionom taktu.Uzmete spricu i ubrizgate ulje u cilindar (najbolje je ulje za automatski mjenjac jer je crvene boje pa ce lako ocitava na skali sprica)Napunite kompresioni prostor do prvog navoja svjecice i onda procitajte sa spricu(inekciji) koliko ste ulje ubrizgali.Zatim morate da znate koliki vam je precnik cilindra ne klipa.Onda sve to zbrojite pa dobijenu sumu podjelite sa zapreminom ulja koji ste ubrizgali u kompresioni prostor.Ali morate da pazite jer jedan broj ako pgrisite dace vam drugu vridnost kompresionog odnosa..............

 

E da bi svi cilindri bili isti morate da provjerite sam kompresioni prosotor u glavi na slican nacin ali samo glava se skine sa motora i sve se to radi na radnom stolu.Ako nisu isti najlakse4 je ukopati siceve centila da bih ih izjednacili

 

 

 

Nadan se da cete razumiti o cemu prican.Jer ako ne poznajete rad 4T motora nista van ovo nece da znaci

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Mali Caco, mi ubrizgamo ulje u preostali prostor i saznamo zapreminu tog prostora. Kako da taj rezultat povežemo sa kompresijom? Ako znamo preènik cilindra, treba nam i dužina hoda klipa u cilindru. Predpostavljam da želiš da povežeš ukupnu zapreminu cilindra sa zapreminom prostora napunjenog uljem u krajnjem "gornjem" položaju klipa... Nisam baš sve razumeo...

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 69 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: GS850G

Mislim da je Mali Caca je zeleo da objasni da ako kompresioni prostor nije iste zapremine i "kompresija" nece biti ista na svim cilindrima jer istu kolicinu mesavine benzina i vazduha sabijamo u razlicite zapremine(mislim na prostor u glavi motora).Ispravite me ako gresim :roll: . Postoji podatak u Service Manual-u kolika je dozvoljena razlika izmedju cilindara.Veca "kompresija" od propisane dodatno opterecuje delove motora kao sto su klipovi i klipnjace,a dobiva se spustanjem glave motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4351 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Mali Caco' date=' mi ubrizgamo ulje u preostali prostor i saznamo zapreminu tog prostora. Kako da taj rezultat povežemo sa kompresijom? Ako znamo preènik cilindra, treba nam i dužina hoda klipa u cilindru. Predpostavljam da želiš da povežeš ukupnu zapreminu cilindra sa zapreminom prostora napunjenog uljem u krajnjem "gornjem" položaju klipa... Nisam baš sve razumeo...

 

najzli[/quote']

 

ne netriba ti hod klipa.Ono sta san ja obajsnija je kompresioni odnos koji fabrika kaze da je za taj motor.Ma za ulicu van to nioje bitno jer samo ako se trkate to je velika stavr,ovako po gradi od usca do ade puno novaca i vrimerna za cestovni motor

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4351 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Mislim da je Mali Caca je zeleo da objasni da ako kompresioni prostor nije iste zapremine i "kompresija" nece biti ista na svim cilindrima jer istu kolicinu mesavine benzina i vazduha sabijamo u razlicite zapremine(mislim na prostor u glavi motora).Ispravite me ako gresim :roll: . Postoji podatak u Service Manual-u kolika je dozvoljena razlika izmedju cilindara.Veca "kompresija" od propisane dodatno opterecuje delove motora kao sto su klipovi i klipnjace' date='a dobiva se spustanjem glave motora.[/quote']

 

Pogledaj sta san tije reci u Caletovom postu

 

 

 

 

da dobiva se spistanjem glave ili skodanjen cilindra.Ali zaboravi "service manual" jer ti on ne kaze kolike su zazori klipa u kompresionom prostoru,zazor ventila i klipa,klipa i glave,svjecice i cela klipa i sve to.Ovo da vi raviditi jer jedno je kad pises a drugo je kad gledas ili radis na tome.zumili tribate

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4351 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
E yebiga' date=' a ja obrisah svoj post, jer mi se ucini da sam ko drveni advokat.[/quote']

 

 

Cale samo ti komentarisi na moje postove i ne brisi nista :wink: :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Honda CB900 F2

evo zasto mi treba da znam koliko bara.

 

Merio sam komopresiju na mom motoru, i za oba cilindra iznosi 12.5 bara.

Mislim da je kompresija veca nego sto treba, jer mi je glava pre mesec dana produvala, ne kroz dihtung, nego kroz aluminijum. Kristali aluminijuma nisu mogli da izdrze, i sad mi je glava iznutra sva rupicasta.

 

Zbog toga me intreresuje kolika kompresija treba da bude na motoru R60, 7,5 : 1.

 

Jos jedan razlog zasto mislim da je kompresija veca, ugradio sam nova sedista i ventile, koji su bar milimetar vislji (ali su u visini glave odnosno mesta u koje se ugradjuje) i klip nije ravan kao sto bi trebao nedo je dosta ispupcen, i samim tim mi se smanjuje kompresioni prostor.

 

Kada sam dobio te racunice sto mi je Drag dao, ja sam izracunao malo drugacije.

 

7,5 : 1 = 300 : B (komp. prostor B, a 300 = A hod klipa po prvom crtezu)

 

7,5*B=300

 

B=40ccm

 

E sad kad to ubacim u formulu.. (A+B)/B

 

(300+40)/40 = 340/40 = 8,5 (valjda bara)

 

 

E sad na osnovu toga, ako je to po mojoj racunici tacno, ja uz pomoc dihtunga ili tako nekako.

 

Eto ako neko ima neku primedbu ili komentar ili bolji nacin da dodjem do originalne vrednosti kompresije, da bi i svoju doveo na tu vrednost, neka javi.

 

Pozdrav.

 

Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Honda CB900 F2
Kompersija se miri tako da se klip dovede u gornju mrtvu tocku.E onda se motor po potrebi nagne na jednu strau da bi rupa od svjevice bila u uspravnoj osi(samo to vazi za motore koji imaju svecicu sa strane na glavi motora).Oba ventila moraju da budu zatvoreni ili da taj cilindar bude na kompresionom taktu.Uzmete spricu i ubrizgate ulje u cilindar (najbolje je ulje za automatski mjenjac jer je crvene boje pa ce lako ocitava na skali sprica)Napunite kompresioni prostor do prvog navoja svjecice i onda procitajte sa spricu(inekciji) koliko ste ulje ubrizgali.Zatim morate da znate koliki vam je precnik cilindra ne klipa.Onda sve to zbrojite pa dobijenu sumu podjelite sa zapreminom ulja koji ste ubrizgali u kompresioni prostor.Ali morate da pazite jer jedan broj ako pgrisite dace vam drugu vridnost kompresionog odnosa..............

 

E da bi svi cilindri bili isti morate da provjerite sam kompresioni prosotor u glavi na slican nacin ali samo glava se skine sa motora i sve se to radi na radnom stolu.Ako nisu isti najlakse4 je ukopati siceve centila da bih ih izjednacili

 

 

 

Nadan se da cete razumiti o cemu prican.Jer ako ne poznajete rad 4T motora nista van ovo nece da znaci

 

Da to je ok, danas posle posla cu izmeriti zapreminu kompresionog prostora, na taj nacin. ( ali mislim da nemam potrebe jer mi je ista kompresija na oba cilindra) ali hocu da izmerim iz jednog drugog razloga, da vidim koliko je manja zapremina od originalne. (samo sto nemam tacnu zapreminu originala) kao trebala bi da bude kao sto sam izracunao 40ccm ili sto mi drag reko 46,15ccm.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4351 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Izvinite propustija san najbitiniju stvar svego ovoga a to je da morate da izracunate zapreminu u ccm tog cilindra pa da bi dobili tacni kompresioni odnos a formula je:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Compression_ratio

 

evo na engleski je ali moze da ti pomogne :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Honda CB900 F2

Ja sam racunao kuci, to je ok, treba da se izracuna zapremina tog valjka odnosno prostora u kom se klip krece. dobio sam 302ccm

Jedno po jedno, sve ide prostom matematikom.

 

Sad cu malo da vidim ovu formulu sta kaze.

Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Honda CB900 F2

Usustini ta formula je ista sto je i drag dao, to gore je

 

(ZAPREMINA + komp. prostor)/ komp. prostor

( A + B ) / B

 

To je to samo su formule izvedene od pocetka i u brucu su tacne.

Racunao sam juce i tako ali je isto. Mala razlika.

 

Posdrav, hvala.

 

Voleo bih jedan komentar u vezi onog svega gore sto sam izracunao.

Da li mislite da li je to tacno. Da je originalnom starom BMW R60 kompresija 8.5 bara.

 

Ili jos bolje ako neko ima R60 da izmeri svoju pa da uporedim.

 

Hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: ADA
evo zasto mi treba da znam koliko bara.

 

Merio sam komopresiju na mom motoru' date=' i za oba cilindra iznosi 12.5 bara.

Mislim da je kompresija veca nego sto treba, jer mi je glava pre mesec dana produvala, ne kroz dihtung, nego kroz aluminijum. Kristali aluminijuma nisu mogli da izdrze, i sad mi je glava iznutra sva rupicasta.

 

Zbog toga me intreresuje kolika kompresija treba da bude na motoru R60, 7,5 : 1.

 

Jos jedan razlog zasto mislim da je kompresija veca, ugradio sam nova sedista i ventile, koji su bar milimetar vislji (ali su u visini glave odnosno mesta u koje se ugradjuje) i klip nije ravan kao sto bi trebao nedo je dosta ispupcen, i samim tim mi se smanjuje kompresioni prostor.

 

Kada sam dobio te racunice sto mi je Drag dao, ja sam izracunao malo drugacije.

 

7,5 : 1 = 300 : B (komp. prostor B, a 300 = A hod klipa po prvom crtezu)

 

7,5*B=300

 

B=40ccm

 

E sad kad to ubacim u formulu.. (A+B)/B

 

(300+40)/40 = 340/40 = 8,5 (valjda bara)

 

 

E sad na osnovu toga, ako je to po mojoj racunici tacno, ja uz pomoc dihtunga ili tako nekako.

 

Eto ako neko ima neku primedbu ili komentar ili bolji nacin da dodjem do originalne vrednosti kompresije, da bi i svoju doveo na tu vrednost, neka javi.

 

Pozdrav.

 

Pozdrav.[/quote']

Izvini, ali ti uopste nisi me razumeo.

A= radna zapremina, a nije hod klipa :!:

Radna zapremina = (r*r)*3.14*h

r=sirina cilindar/2

h=hod klipa

Ako meris u cm, onda dobijes ccm.

Jos nesto 7.5:1 to nije bar, toje kompresijski omjer. Kako sam vec pisao, moj motor ima 14:1 kompresijski omjer i 16 bar pritisak.

Ti sad hoces da napravis na 7.5:1 kompresijski omjer, to je jako malo. Treba da napravis na 10:1 kompresijski omjer.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Hrvatska

Moj motor ima kompresijski omjer 12,2 : 1, a kompresija kod mjerenja manometrom trebala bi iznostiti negdje iznad 14 bara, ako se još dobro sjeæam. Imaju toèni podaci u Service manualu, ali nažalost sad nemam kod sebe tu knjigu.... 7,5:1 èini mi se nekako premalo, a možda i nisam u pravu....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja