Jump to content

Moto Zajednica

Uzroci saobraćajnih nesreća u kojima su učestvovali motociklisti...

Recommended Posts

  • Drug član, 1194 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Africa CRF1000L

Izveštaj gospodina Hurta.

 

Popularno nazvan „Hurtov izveštaj“ je ustvari studija punog naziva „Motorcycle Accident Cause Factors and Identification of Countermeasures” ili prevedeno na na srpski “Uzroci saobraćajnih nesreća u kojima su učestvovali motociklisti i identifikacija protivmera”. Studija je izdata 1981. godine i tada je američkoj javnosti podigla nivo svesti o uzrocima saobraćajnih nesreća u kojima su učestvovali i vozači motocikla ciljajući jednu konkretnu stvar – nedosatak dobre obuke novih i starih vozača. Prevodim Vam najzanimljivije tačke Dr. Harry Hurtovog izveštaja.

 

1. 75% saobraćajnih nesreća u kojima učestvuju i motocikli uključuje i drugo vozilo, uglavnom putnički automobil.

2. 25% ostalih nesreća je svodi na koliziju motocikla sa nekim fiksnim objektom ili delom infrastrukture puta.

3. Tek 3% saobraćajnih nesreća u kojima učestvuju motociklisti su uzrok kvara motocikla, i u taj procenat najviše ulaze gumi defekti odnosno pucanje gume u vožnji.

4. U saobraćajnim nesrećama sa jednim učesnikom, greška motocikliste je priisutna u 67% kao odlučujući factor sa tipičnom greškom prejakog kočenja ili loše procene brzine u krivinama i time izletanjima iz putanje.

5. Loš put je uzrok 2% nesreća, a životinje na putu imaju 1% udela u nesrećama.

6. U 67% nesreća sa više učesnika, motociklisti je oduzeto pravo prvenstva.

7. Problem prepoznavanja motoriste na putu je veoma kritičan faktor. Nesreća je izgledna jer vozaći ne primete motociklistu ili ga primete prekasno da bi mogli da spreče nesreću.

8. Namerno izazivanje saobraćajne nesreće da bi se oborio motociklista je izizetno retka, ali ne najčešći slučaj kada motociklista drži levu stranu i biva oboren od strane vozača koji ne vidi motociklistu i naglo skreće ulevo.

10. Raskrsnice su mesto gde se najčešće dešavaju nesreće, vozači (uključujući i motoriste) često jedni drugima oduzimaju pravo prvenstva i ne poštuju saobraćajnu signalizaciju.

11. Vremenske prilike ne utiču na 98% saobraćajnih nesreća u kojima učestvuju motociklisti.

12. Najviše saobraćanih nesreća u koima učestvuju motociklisti se dešava na kratkim relacijama, do prodavnice, drugara, devojke i vrlo često su blizu lokacije odakle se kreće.

13. U 50% slučajeva saobraćajnih nesreća motociklista je „nevidljiv“ zbog za učesnike u saobraćaju zbog nekog objekta ili vozila koje ga „krije“.

14. Svesnost da je motociklista u saobraćaju je veoma bitan faktor u prevenciji nesreća. Na taj faktor se utiče stalno uključenim svetlima danju u gradu ili još bolje fluoriscentnim prslucima noću.

15. U 62% saobraćajnih nesreća nakon kolizije je došlo do prolivanja goriva iz motocikla.

16. Prosečna brzina pri kolizijama je 50kmh, a samo u 1 slučaju od 1000 brzina je 150kmh. (Ovo je diskutabilno jer je 2008 umnogome različita od 1981 po broju vozila koja mogu da idu brže od statistike)

17. Tipična saobraćajna nesreća u kojoj je učestvovao motociklista se desila u 45 stepeni vidnog polja motocikliste bez detalja u perifernom vidu.

18. Prepoznavanje motocikliste je najvažnija stvar za izbegavanje frontalnih udara na motor i vozača.

20. Kritične godine su od 16 do 24 i te godine su najprisutnije u statistikama saobraćajnih nezgoda gde su učestvovali motociklisti. Motociklisti od 30 do 50 godina nisu krizna grupa. 96% motociklista u nesrećama su muškarci.

25. Većina motociklista učesnika saobraćajnih nesreća ima manje od 3 godine iskustva u vožnji i vozi motor koji su kupili pre manje d 5 meseci. Kros motori su maltene neprisutni u statistikama saobraćajnih nesreća.

26. Gubitak pažnje kod vozača motocikla je presudni faktor u saobraćajnim nesrećama.

27. Skoro pola sabraćajnih nesreća sa fatalnim ishodom kao faktor ima alkohol kod nekog od učesnika nesreće.

28. Motociklisti pokazuju velike probleme u izbegavanju objekata prilikom nesreća, countersteering se ne koristi a najčešće se dešavaju prejaka kočenja ili zanošenja.

29. Tipična saobraćajna nesreća ostavlja 2 sekunde motociklisti da reaguje i izbegne nesreću.

30. Retko se dešavaju nesreće gde je kriv motociklista koji vozi saputnika.

31. Čuvajte se vozača koji imaju preko 65 godina.

33. Boja motora nije presudni faktor kod saobraćajnih nesreća jer je glavna površina koja ima uticaj frontalni deo gde se nalazi najmanje boje.

34. Motori sa velikim vizirima i dodatnim osvetljenjem su manje prisutni u saobraćajnim nesrećama, ovo povezujemo sa iskusnijim vozačima koji prilagođavaju vozila svojimi potrebama.

35. Modifikacije motora u trkačke varijante su prisutnije u saobraćajnim nesrećama od ostalih motora. (Ja bih dodao da se ove modfikacije urade i u glavi vozača koji istripuje da je Kejsi Stoner pa luduje po ulici)

36. U 98% saobraćajnih nesreća gde učestvuje, motociklista je povređen. U 45% slučajeva, povrede ne spadaju u „lake“.

38. Većina povreda je na rukama i nogama, posebno zglobovima.

39. Kreš barovi ne smanjuju rizik od povreda.

40. Upotreba čizama, jakni i rukavica smanjuje rizik od lakših povreda.

41. U 13% nesreća vozaču stradaju muda ili prepone.

42. Težina povrede raste brzinom kretanja, veličinom motocikla i količinom popijenog alkohola.

43. U 73% vozač motocikla nije imao zaštitu očiju te se uticaj vetra i smanjena vidljivost smatra odlučujućim faktorom u tim situacijama.

44. Smatra se da oko 50% motociklista nosi kacigu ali dve trećine nesreća se dešava motociklistima bez nje.

45. Kacigu najčešće ne nose neiskusni, neobučeni, mladi vozači  ili vozači na kratkim relacijama i po toplom vremenu.

46. Najveći broj smrtnih povreda se dešava na grudima i glavi.

47. Upotreba zaštitne kacige je bitan faktor u smanjivajnu povreda glave. (Zaštitna nije isto što i onaj šlemčić, ona zidarska ili biciklistička kaciga.)

48. Ne postoji faktor ograničenog vidnog polja, zvuka ili gubitka pažnje zbog nošenja zaštitne kacige.

49. Oni koji nose kacige imaju niži nivo povreda od drugih učesnika u nesrećama.

50. Full Face kacige značajna smanjuju povrede lica.

51. Ne postoji sumnja da će kaciga povrediti vrat prilikom nesreće, a u onim slučajevima kada je došlo do povrede vrata (bilo ihj je 4 ukupno u godišnjem uzorku od više hiljada nesreća) kaciga je bila odlučujući faktor preživljavanja motocikliste.

52. 66% motociklista u saobraćajnim nesrećama ne nosi kacigu, 53% odgovara da nije mislilo da im se nesreća može desiti a 23% kaže da im je kaciga neudobna ili im je neprijatno da je nose.

 

Ja sam neke delove već prevodio ali je tema verovatno zakopana duboko. Mislim da sam tada napisao zaključak koji ću ponoviti.

 

Postoji tačka kada ni jedna zaštitna oprema nema smisla.

 

Mislite o tome.

 

najzli

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 634 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBF 1000, Honda CRF 300 Rally

Odlican tekst, svako bi trebalo da utuvi u glavu ono o full face kacigama i o tome da se najveci broj nesreca desava blizu mesta polaska,

Ali mislim da je cak i 80ih u Americi svest o saobracaju, motorima i bezbednosti bila na visem nivou nego sto je kod nas danas, pa neke stavke i nisu bas merodavne, recimo ono o losim putevima.

Al ipak jako poucno, ja sam tekst procitao dvaput.

 

Svaka cast na prevodjenju

 

..Kros motori su maltene neprisutni u statistikama saobraćajnih nesreća.
  ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Novi Sad(novo naselje)

lep tekst najzli i vrlo koristan ovo za muda i prepone nisam znao (al ozbiljno)!

verovatno su  ovi podaci kod nas jos gori?

cim se skupe pare ja prelazim na kros ,! ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Danas sam se setio posle citanja ove teme da sam nedavno imao potencijalno opasnu situaciju. Kretao se putem sa pravom prvenstva prolaza i iz sporedne ulice je izleteo autobez zaustavljanja i umesto da je zavrsio zapocetu radnju prelaska ulice, kad me video , panicno je zakocio i stao nasred raskrsnice. Da je doslo do nesrece, verovatno bi moja brzina bila vise presudni faktor od ociglednog prekrsaja automobila. A da je nastavio bez tog kocenja, samo bih opsovao u sebi bez usporavanja kretanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Novi Sad(novo naselje)

 

Postoji tačka kada ni jedna zaštitna oprema nema smisla.

 

Meni je ova recenica najupecatljivija !!

slazem se !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Bgd,Lion

Tekst odstampati, iskopirati i zalepiti na:

zid pored kreveta,

pored klozetske solje,

na frizider,

na zid pored monitora,

pored TVa,

sa unutrasnje strane ulaznih vrata....

a u preostalim situacijama stalno misliti o tome

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

Hurtova studija je vrlo poucna i po prvi put je identifikovala neke uzroke nesreca.  Trenutno se radi nova detaljna studija i potrajace par godina ali ce po prvi put obraditi podatke koje su slucajno ili namerno izostavljene iz Hurtove studije.  takosje ta studija je radjena krajem 70-tih i krajnje je vreme da se uradi nova.  Inace nova studija ce kostati skoro 6 miliona dolara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 71 postova
  • Lokacija: Beograd

12. Najviše saobraćanih nesreća u koima učestvuju motociklisti se dešava na kratkim relacijama, do prodavnice, drugara, devojke i vrlo često su blizu lokacije odakle se kreće.

13. U 50% slučajeva saobraćajnih nesreća motociklista je „nevidljiv“ zbog za učesnike u saobraćaju zbog nekog objekta ili vozila koje ga „krije“.

 

Odlican tekst, iako je studija stara mislim da je bar 95% ovoga tacno i danas. A ova dva su meni kumovala najvise :) iako je i ono za godine i iskustvo i vreme posedovanja motora  sve tacno naravno i u mom slucaju. Nazalost neki moji vrsnjaci su ovih dana mnogo skuplje platili tu skolu, toliko da im vise nece ni trebati...

 

Imam samo pitanje u vezi prevoda:

51.  Ne postoji sumnja da će kaciga povrediti vrat prilikom nesreće, a u onim slučajevima kada je došlo do povrede vrata (bilo ihj je 4 ukupno u godišnjem uzorku od više hiljada nesreća) kaciga je bila odlučujući faktor preživljavanja motocikliste.

 

Ovo je mozda malo nejasno, zvuci kao da nema sumnje da ce kaciga uzrokovati povrede vrata, a iz nastavka recenice kaze suprotno. Cenim da se misli da kaciga nece skoro nikada povrediti vrat?

Cuo sam to hiljadu puta od curica koje me pitaju sto nosim tu kacigu, njihov decko bla bla uvek vozi bez... pa onda to obrazloze time da ona moze vise da naskodi tako sto lomi vrat, lobanju??? Mislim da je to velika zabluda u ne-bajkerskom svetu pa zato i pominjem to. Da ne bi neko ko cita pogresno razumeo ovo 51. I ja sam se zapitao :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 93 postova

Koliko sam ja shvatio integralka, pored povreda glave, štiti i od povreda vrata. Stavite kacigu na glavu i probajte da glavu pomerate levo-desno, napred-nazad - videćete da je opseg pokreta mnogo manji nego bez kacige. Kaciga udara u ramena/trup i time sprečava da se vrat previše iskrivi.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Kaciga (integralna) moze da prouzrokuje lom vrata ako se ne zakopca.

U Herceg Novom  prije par godina poginuo je motociklista, upravo prilikom pada kaciga se djelimicno skinula sa glave i...

U statistici ce ovaj slucaj biti evidentiran kao motociklista koji je pogino sa zastitnom kacigom.

 

U prevodu, sva oprema nema smisla ako se pravilno ne upotrebljava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1194 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Africa CRF1000L

 

Imam samo pitanje u vezi prevoda:

51.   Ne postoji sumnja da će kaciga povrediti vrat prilikom nesreće, a u onim slučajevima kada je došlo do povrede vrata (bilo ihj je 4 ukupno u godišnjem uzorku od više hiljada nesreća) kaciga je bila odlučujući faktor preživljavanja motocikliste.

 

Ovo je mozda malo nejasno, zvuci kao da nema sumnje da ce kaciga uzrokovati povrede vrata, a iz nastavka recenice kaze suprotno. Cenim da se misli da kaciga nece skoro nikada povrediti vrat?

Cuo sam to hiljadu puta od curica koje me pitaju sto nosim tu kacigu, njihov decko bla bla uvek vozi bez... pa onda to obrazloze time da ona moze vise da naskodi tako sto lomi vrat, lobanju??? Mislim da je to velika zabluda u ne-bajkerskom svetu pa zato i pominjem to. Da ne bi neko ko cita pogresno razumeo ovo 51. I ja sam se zapitao :)

 

Možda je trebalo da zvuči ovako: Motorista ne treba da se plaši da će mu kaciga naneti povrede vrata u bilo kojoj situaciji ili pri eventualnom padu. U onim slučajevima kada je kaciga i povredila vrat, spasila je mozak.

 

Jeste nejasno, jebiga, ne mož baš sve da ispadne lepo.  ;) Hvala na primedbi. Retko ko dođe do 51. tačke.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja