Jump to content

Moto Zajednica

Bezbednost na autoputu

Recommended Posts

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Što se tiče bezbednosti kontam da je auto put naj bezbedniji (ako si čist u glavi i ne provlačiš se između auta) jer nema neosvetljenih traktora, parkiranih kamiona u sred trake , raznih krkana što izleću sa sporednih puteva >:(

 

Ima, na žalost :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drkadzija, 1223 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: njemac tisuca za na koleno, talijansko prdekalo za grad, debeli nindza

Nesumnjam ali sam ih ređe sretao naego na lokalnim putevima gde ih ima ko blata a i moram dodati nema likova koji prelaze u moju traku obilazeći nekog i očekujući da se pomerim jer , bože mili pa ja vozim motor. >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 712 postova
  • Lokacija: Bliski istok
  • Motocikl: cbr900rr

Kao sto je neko vec rekao, veliki uticaj ima i to koji motor vozim.

Sa GPZ-om, brzina kojom sam se kretao na autoputu je bila 130-140. Nekako sam se osecao prijatno pri toj brzini. A i imam utisak da se motor naprezao na vecim brzinama.

Sa Hondom su mi prosecne brzine vece, 150-180. Jeste veca brzina, ali se Honda mnogo bolje ponasa na 180 nego GPZ na 140. Ako dobamo jos i bolje kocnice, oslanjanje, geometriju i lezanje na putu, cinjenica je da mnogooo zavisi od motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

U temi ''Kubikaza i duge ture'' je doslo do razmimoilazenja misljenja izmedju Lomnica City koji zastupa tvrd stav da je sve preko 100 na sat ne bezbedno po autoputu i ostalih forumasa koji su tvrdili da i brzine od 150 -160 nisu opasne ukoliko  postoje uslovi za to,jak motor iskustvo vozaca i td.Zamolio bih za  komentar ljude koji imaju iskustva sa voznjom autoputem da daju svoje misljenje.

Khm,khm,mislim da sam napisao da je meni najsigurnije oko 100-tke motorom,svakako ispod ogranicenja,a to"oko"moze da znaci i 100-105-110 i 115km/h,znaci nemoj da mi stavljas reci"u usta"kako ja zastupam tezu da je DO 100-tke jedino bezbedno!!

Moze biti bezbedno i 150km/h,ne znam gde kod nas jer na delu autoputa od Jagodine do Nisa znam samo par kratkih deonica dobrih za te brzine ali to nije poenta ako na 100km puta prevezete 10km brzinom 150-160km/h a ostalo recimo 110-120km/h,ali vi ste poceli da zastupate tezu,kad vec prepricavas moje stavove dozvoli da ucinim isto,da je bezbedno 180-200km/h,tako da ovde treba da bude moja teza protiv vase recimo:"Da li treba voziti DO ogranicenja brzine ILI su nasi autoputevi bezbedni za brzine DO 200km/h bez problema",to je tacnija definicija ove diskusija pa izvol'te sad o tome raspravljajte!!

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 351 postova
  • Lokacija: San Francisco
  • Motocikl: BMW R1250GS Adventure, Yamaha MT-10, Honda CB750 K3

Hmm.... tesko je dati odgovor na ovo, jer u racunicu ulazi mnogo faktora, kvalitet puta, vremenski uslovi, intenzitet saobracaja. Ja licno nemam praksu da vozim preko 120-130 neko duze vreme, cisto zbog napora vetra koji je na mom tipu motora (jos bez vetrobrana) znatan, a i nemam neku posebnu zelju ni potrebu za vecom brzinom.

 

Ali bih cisto da prokomentarisem da treba terminoloski razjasniti sta podrazumevamo pod autoput, jer vecina nas taj termin upotrebljava i kad govori recimo o putu NS - SU koji je u sustini 'put rezervisan za saobracaj motornih vozila'. Da bi se mogao klasifikovati kao autoput, trake suprotnih smerova moraju biti razdvojene ogradom, a sam put celom duzinom ogradjen od ostatka zemlje/njiva/suma.

 

A sto se tice voznje nocu koju je neko pomenuo, prilicno kategoricno je izbegavam (osim mozda po autoputu), zbog raznih zivotinja koje najcesce nocu setaju tamo vamo, jer, mislim da bi tesko ko uspeo da se odrzi na tockovima ako pri 100-120 naleti na zeca, a da ne pricam o necemu vecem.

I da, da ne pominjem da je voznja po autoputu, bar za mene jako dosadna. Secam se jedne reklame za gume, ne znam koja marka, slogan im je bio "Fun is not a straight line"  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 767 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Yamaha R1 2006, Yamaha R1 2008, Honda 600RR 2006, Kawasaki ZZR 600 1995

Ni sam ne znam koliko puta sam vozio auto-putem, najvise u relaciji Mladenovac-Beograd i kad god izadjem to je zato sto imam zelju da se malo ispraznim i zavrnem gas do samog kraja.

Ali bez obzira na to sto ja radim kao i mnogi drugi, ako cemo iskreno, nasi auto-putevi nisu bezbedni za brze voznje. X puta mi se desilo da me isece vozilo i da jedva ukocim i posle toga idem iza vozila i sviram i blicam da se skloni a vozac automobila nista, kao da ne postojim.

 

Ipak, velike brzine nisu za neiskusne pa cak i na auto-putu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Mozda je malo neukusno da vec sad pominjem to u ovoj temi ali evo dokaza moje tvrdnje u Crnoj hronici,u temi Poginuo motorista se bas govori o tome kako je covek zbog neprilagodjene brzine (ili puta,ili...) udario u zastitnu ogradu,kao sto rekoh dovoljna je JEDNA greska pri velikoj brzini,a to ogranicenje nije postavljeno odoka,treba koliko-toliko postovati isto radi SEBE,jer svoju glavu stavljate u torbu svaki put kad zavrnete gas preko 140-150km/h!!

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Srkki, nema od tog ograničenja ništa, po Italiji se i kamioni peglaju koliko mogu da idu... ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

kao sto rekoh dovoljna je JEDNA greska

 

ovo je univerzalna istina koja važi za sve sfere života, jedna greška je dovoljna za mnogo štošta...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Univerzalna naravno,a i kad bi ostali bili malo iskreniji culi bi smo da li im toliko bas znaci da stignu negde 10-15-20 minuta ranije ako voze 180-200km/h ovakvim autoputevima,sa ovakvim vozacima automobila,kamiona i autobusa,a pogotovo ako od opreme imaju samo kacigu,eventualno i nekakvu jaknicu,ja vec rekoh kako vozim a za rodjendan sam vec narucio gospodji"kornjacu",za ne daj boze,bolje da ne divljam i jos da imam opremu kako treba nego da ostanem invalid ili nesto gore!

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Univerzalna naravno,a i kad bi ostali bili malo iskreniji culi bi smo da li im toliko bas znaci da stignu negde 10-15-20 minuta ranije ako voze 180-200km/h ovakvim autoputevima,sa ovakvim vozacima automobila,kamiona i autobusa,a pogotovo ako od opreme imaju samo kacigu,eventualno i nekakvu jaknicu,ja vec rekoh kako vozim a za rodjendan sam vec narucio gospodji"kornjacu",za ne daj boze,bolje da ne divljam i jos da imam opremu kako treba nego da ostanem invalid ili nesto gore!

Pozdrav 8)

 

 

 

 

 

 

Svi ostali su rekli sta su imali izmedju ostalog kolko sam shvatio iskreno su odgovorilo ko koliko vozi neko 150 neko 250 al al to tebi nije dovoljni da i dalje teras po svome i da pametujes . Evo ja ti sad javno kazem u pravu si i najpametniji si ovde i kad kupis kornjacu bices i najbezbedniji od svih nas koji nosimo od opeme tamo neke kacige i jaknice ko zna kakvog porekla .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: NBG

Svi ostali su rekli sta su imali izmedju ostalog kolko sam shvatio iskreno su odgovorilo ko koliko vozi neko 150 neko 250 al al to tebi nije dovoljni da i dalje teras po svome i da pametujes . Evo ja ti sad javno kazem u pravu si i najpametniji si ovde i kad kupis kornjacu bices i najbezbedniji od svih nas koji nosimo od opeme tamo neke kacige i jaknice ko zna kakvog porekla .

 

No postoji tu jedan problem sto se opreme za motor tice. Isto je kao i pojas autu.....mozes ti imati najbolju i najkvalitetniju opremu....mozda njoj nece biti mnogo toga ( koji protektor pukne, izgrebe se i sl ) ai TELO je to koje mozda nece izdrzati. To je razlika. Zaboravljas koliko je covek sam po sebi krt i podlozan povredama. Svaki protektor je jaci od covecije koske ( trebalo bi ) a kacigu da ne spominjem koliko je puta jaca i cvrsca od nase contare.

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

Univerzalna naravno,a i kad bi ostali bili malo iskreniji culi bi smo da li im toliko bas znaci da stignu negde 10-15-20 minuta ranije ako voze 180-200km/h ovakvim autoputevima,sa ovakvim vozacima automobila,kamiona i autobusa,a pogotovo ako od opreme imaju samo kacigu,eventualno i nekakvu jaknicu,ja vec rekoh kako vozim a za rodjendan sam vec narucio gospodji"kornjacu",za ne daj boze,bolje da ne divljam i jos da imam opremu kako treba nego da ostanem invalid ili nesto gore!

Pozdrav 8)

 

Mozhda nije poenta u tome da negde neko stigne 10-15-20 minuta ranije vec je u adrenalinu koji se proizvodi brzom vozhnjom.

Neko voli da rizikuje, neko se plashi pa se na zhivotnom putu svemu sklanja, neko voli pecanje, neko da gleda u nebo... Pustite ljude da uzhivaju u stvarima koje ih ispunjavaju.

Nek' svako radi shta mu je drago.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 351 postova
  • Lokacija: San Francisco
  • Motocikl: BMW R1250GS Adventure, Yamaha MT-10, Honda CB750 K3

Da, boki bi pogodio u centar jos kad bi to zadovoljavanje potrebe za adrenalinom ugrozavalo samo njegov (vozaca motora) zivot, a ne jos zivot ostalih ucesnika u saobracaju. Nemali je broj slika sa udesa na autoputevima gde se iz nebitno kog razloga motor 'zakucao' u neko drugo vozilo, a u pozaru izgorelo jos X osoba ili cela porodica, pored tog motocikliste koji je poginuo.

 

Ne zelim da osporavam iciju zelju za brzom voznjom ali je cinjenica da mi nemamo prave uslove za takve prohteve. U malo bogatijim zemljama se redovno (skoro svakog vikenda) organizuju 'track days' na profesionalnim stazama, pa onda fino recimo dodjes svojim vozilom (motorom, autom, kombijem...po zelji) na Nirburgring, platis 10-20 evra krug i onda na pravom asfaltu zadovoljis svaku potrebu za adrenalinom, i to pod kontrolisanim uslovima. Posle tog fino mozes 60-80kmh pa kuci... Ne znam da li sam ovo ispricao vec, moguce da jesam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric

To sto vi pricate da vozite 100-120-140 na autoputu, to je isto kao kada bi neko ko vozi mercedes 124 200D sa automatskim menjacem rekao da nikad nije pretekao kolonu zato sto je to prekrsaj. E pa nije pretekao kolonu zato sto nije ni mogao, a da mu je bio mercedes E500 pitao bih ga da li je nekad pretekao kolonu. Probajte vi da sednete na ZX12R pa da uhvatite prosek 120km/h na autoputu. Ja tvrdim da je 200 na autoputu bezbednije nego 100 na ibarskoj magistrali.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Super heavyweight, 641 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: BMW F700 GS

Auto - put 150 - 180 km/h brza traka jedno vreme , pa onda jedno vreme 120 - 140 srednja traka i tako nije dosadno i zamorno. nocu uglavnom oko 120  km/h. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: DL1000 V-Strom 2007

U d..e sam nabio verovatno oko 600.000 - 700.000 km, sto na motorima, sto u brzim automobilima, sto je priznacete prilicno mnogo vremena u saobracaju, i jedini savet koji mogu da vam svima dam je pamet u glavu, vozite svoju voznju, ne dozvolite da vas ponese drustvo, dokazivanje, adrenalin, nema nepromisljenosti ako hocete da zivite, a 200km na nasim autoputevima je nepromisljenost.

Ono sto normalan covek moze da uradi je da se zastiti koliko god moze, i da vozi u skladu sa uslovima u saobracaju.

Ovde mislim i na geometriju puta, preglednost, stanje, vremenske prilike, itd. Nasi autoputevi nisu za velike brzine, kao prvo fali im zastitna ograda, pa zivuljke slobodno setaju, kao drugo asvalt nije asvalt, nego krpez. Da ne spominjem krivine, kad krenes od Bubanj potoka ka Nisu, deres kolena na krivinama, kakav je to autoput?

Iskomleksirane budale u rumunskim mercedesima, i drugim slicnim kreaturama sto lice na automobile, koji misle da je 120km brzina, necu ni da spominjem.(inace licno mislim da su ti ljudi normalni, ogranicenje je 120km, a to sto neki voze 200-250km, pa ko ce da pretpostavi da ce da naidje budala koja misli da mu je deda ostavio autoput, pa moze mimo svih, jedino im zameram sto ne gledaju u retrovizor)

Novi Sad - Beograd katastrofa, ginu ljudi ko muve, tuda idem skoro svaki dan vec 15 godina i nagledao sam se svega i svacega. Otkad je kao autoput boze pomozi, dok je bilo samo dve trake, katastrofa!

Kad sam bio mladji voleo sam brzinu (GSXR1300), a sad krivine i putovanja. Valjda sve to dodje sa godinama. Skoro svi koje sam poznavao su nastradali zbog svoje ili tudje ne prilagodjene brzine.

 

Sad ce verovatno neko reci da s...m, jeste i ja i dan danas zategnem dokle god ide, ali nikad ako samo pomislim da cu ugroziti nekog, cak to ne radim. To sto cu se ja ubiti, to je kako bi neko rekao moja stvar, ali ugrozavanje nevinih je opsta stvar, i ja sam pristalica teskih kazni, kao sto je oduzimanje motora, i/ili automobila, dozvole ili zatvor (ovo bi uveo za naseljena mesta, prekoraci vise od 20km u blizini skole, pesackog, i u bajbokanu).

 

Sto se tice kamiona u Italiji, taj sto to prica, verovatno nije mrdnuo dalje od prve naplatne rampe.

U Italiji je skroz druga kultura voznje, vozaci su obzirni jedni prema drugima, vozi se na branik, brzo, ali saobracaj tece. Sasvim je normalno da se stane pesaku na pesackom prelazu i svi staju. U Srbiji me je strah da to uradim da ne bi izazvao lancani sudar i da ne bi neki kreten iz druge trake pokosio pesake, jel nije shvatio da ce neko da stane na prelazu.

 

Svaki put kad se vratim iz inostranstva u nasu lepu Srbiju, bar jedno mesec dana psujem nase vozace (koji su moram da priznam NAJGORI U EVROPI A MOZDA I U OKRUZENJU), puteve i ostalo. (kad kazem vozace, mislim i na vozace motora). Mislim da treba da prodje jos bar jedno 10-20 godina da bi stigli zapadne zemlje. (da li se iko zapitao kako to da kola koja se uvoze za dve tri godine predju 150 -180.000 km, a kod nas moj teca za zadnjih 20 godina, nije presao 30.000km, i ne misli da menja auto jel je ko nov - renault 4, e to je zato sto tamo ljudi voze, putuju, posluju, i 500km im je ko nama NS-BG, sto bi rekao moj prijatelj Svaba -kad smo planirali iz Milana za Nicu avionom, da je brze i lepse kolima. Zato su im putevi tako dobri...)

 

Izvinite sto sam se ja ovako raspisao i za malo Off-a, ali u nekim odgovorima ovde vidim sebe iz mladjih dana, i moram da priznam iz ove perspektive, nisam bio u pravu, u pravu su oni sto postuju ogranicenja, jednostavno tako je.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Ziko, upravu si sve sto si napisao.

 

Al direktna posledica vozacke nekulture u Srbiji je sto danas dobijes dozvolu za jedno svinjce iz obora, ja kad sam polagao za dozvolu obuka je trajala 3 ili 4 meseca !

 

Casovi teorije voznje i pravila,  mehanika, prva pomoc (imali smo lutke za vezbe !)  sve je to trajalo mesec dana

 

Lekarski pregled

 

Probni test

 

Pa ko polozi probni test ide na obuku iz voznje

 

Casovi voznje svake nedelje po 2 sata .

 

Pa tek onda na polaganje ispita

 

A da ne pricam o korupciji koliko puta ti se desilo da panduri iskoce iz nekog zbunja kaze " radarska kontrola" a detektor nije svirao a panduri ti pokazuje neke vrednosti na radaru koje su ranije izmerene, znas da te je "fenirao" al oni su boze moj zakon  i ti im das jednu crvenu i odes dalje ?

Meni mnogo puta (cak i vise puta u toku dana sam im davao crvene  ::)) . Sto bas i nije za neku pohvalu .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1392 postova
  • Lokacija: Beograd

To sto vi pricate da vozite 100-120-140 na autoputu, to je isto kao kada bi neko ko vozi mercedes 124 200D sa automatskim menjacem rekao da nikad nije pretekao kolonu zato sto je to prekrsaj. E pa nije pretekao kolonu zato sto nije ni mogao, a da mu je bio mercedes E500 pitao bih ga da li je nekad pretekao kolonu. Probajte vi da sednete na ZX12R pa da uhvatite prosek 120km/h na autoputu. Ja tvrdim da je 200 na autoputu bezbednije nego 100 na ibarskoj magistrali.

slazem se potpuno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 587 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Liberty 125 Special Edition

 

Al direktna posledica vozacke nekulture u Srbiji je sto danas dobijes dozvolu za jedno svinjce iz obora, ja kad sam polagao za dozvolu obuka je trajala 3 ili 4 meseca !

 

Casovi teorije voznje i pravila,  mehanika, prva pomoc (imali smo lutke za vezbe !)  sve je to trajalo mesec dana

 

Lekarski pregled

 

Probni test

 

Pa ko polozi probni test ide na obuku iz voznje

 

Casovi voznje svake nedelje po 2 sata .

 

Pa tek onda na polaganje ispita

 

 

Upravo tako, ali samo za B,C,D kategorije, a šta je sa A? Tu obuka vožnje nikad nije postojala kao u drugim zemljama, svi smo samouci i učili na svojim greškama i padovima. Zato i ne čudi da mlađi divljaju sa skuterima i većim motorima jer nije bilo nikakve obuke (ako su i išli u auto školu), a da ne pominjem vožnju po auto putu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja