Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha Tenere (modeli)

Recommended Posts

  • Drug član, 1347 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

@ AnteK

Zamolio bih te za kraci review xt600 iz `97.god

pozz

Naravno, i misljenja ostalih su dobrodosla ;)

 

Tek sada vidim ovo...

Jednostavan zračni motor, realnih 40 KS ( štogod drugi rekli, ne znaju ), solidno napravljen, dosta

jeftin za održavanje, pouzdan, nema nekih izraženih mana... Malo slab, za jednog dovoljno, dvojica

ga guše, za preko 110 km/h dosta trom... Sve ovisi što ti treba, nekome će biti najbolji na svijetu,

nekome nedovoljan... No kvalitetan jest, definitivno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1347 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Izvinte sto se mesam :) ali meni se ova nova XT660Z mnogo svidja, pa sa tim u vezi imam pitanje:

Postoji li alternativa ovom modelu na trzistu danas?  Sta bi mi preporucili, ne bi li me odvratitili od kupovine nove tenere?

 

Trenutno nema alternativu, obzirom da se KTM 640 Adventure ne proizvodi više. Tenerka nova

ti je neki kompromis motor, za sve pomalo, tako je koncipiran i napravljen, isto kao i ADV 640.

Ovih dana konačno bi trebao dobiti jednu na probni djir, pa ću napisati više. Inače, daleko

najbolji motor koji je za sve terene sa stajališta performansi ( ne trajnosti i pouzdanosti ) jest

KTM 640 Adventure. S njim što sam pičio po terenu, i to dosta lošem, to nema teorije ni sa

jednim novim "dual-purpose" motorima tipa V-Strom, veliki GS i slični. Moguće jedino novi F800GS,

to još nisam isprobao. Valjda će biti prilike.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Beograd>kod Bigz-a
  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Valjda ce da izadje novi 690 Adv... Pored njega ce nova Tenera biti smesna :/

 

 

 

 

 

Moguce da ce novi 690 adv biti po performansama iznad nove Tenera ali po pitanju puzdanosti i dugotrajnosti tesko.Postavlja se onda pitanje cemu kupovimna tog motora ako ces da imas problema sa njim mnogo vise nego sa Tenerom.Znaci sa jedne strane Tenera ima dovoljno snage ,pouzdana je izdrzljiva u dugogodisnjoj eksplataciji a s druge strne 690 adv koji puca od snage ide gde oces i na kraju kad pukne jednom puko je a i tvoji 9000 -10000 evra da ne govorim o gubitku vrednosti .

Zanima me kad bi morali da idete na put oko sveta bez logistike znaci sami ili u drustvu da li bi izabrali novu Teneru ili 690 adv.

Ja licno novu Teneru jer bih hteo da zavrsim taj put.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1347 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Valjda ce da izadje novi 690 Adv... Pored njega ce nova Tenera biti smesna :/

 

Od KTMa se ionako očekuje da bude Nr.1 ! No mora biti jaaaaaaaaaaako velik da nova

Tenere pored njega bude smešna  ;D Motor je ogroman, tj. visok, gledao sam ljetos

na moru novu Tenerku pored ADV 950, čak je Tenerka i veća po visini i šajba je viša.

A što se tiče novog ADV 690, ja se toplo nadam da će biti proizveden, iako sam čuo na

Orange Daysima ove godine neke glasine da možda i neće, da će se više posvetiti

street i racing motorima... Tko zna... Takodjer sam čuo da su sada banke vlasnici KTMa,

ne više stara ekipa koja je bila zaljubljena u terenske motore... Tako sam čuo, ne kažem

da je i tako...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

Nova tenera je perfektna za vise vozace, cak ima neobicno visoko sediste i nije radjena za nize vozace. Deluje bas robusno, sem plastika koje stite auspuhe i masinu. Standardna oprema je jadna (sve se mora dodatno platiti). Ne svidja mi se sto su joj ubacili LCD umesto analognog brzinomera i nekako deluje "prazno i suplje pri pogledu na korman. Ne svidja mi se far zbog koga deluje kao da se prilepila uz zid i to sto nije malo veci vizir. Mehanika mi deluje pouzdano i mislim da ce sem manjih estetskih "mana" sve ostalo poloziti ispit. Rodjena je za off road, kao da poziva na druzenje u divljinama ;D ;)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1347 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Nova tenera je perfektna za vise vozace, cak ima neobicno visoko sediste i nije radjena za nize vozace. Deluje bas robusno, sem plastika koje stite auspuhe i masinu. Standardna oprema je jadna (sve se mora dodatno platiti). Ne svidja mi se sto su joj ubacili LCD umesto analognog brzinomera i nekako deluje "prazno i suplje pri pogledu na korman. Ne svidja mi se far zbog koga deluje kao da se prilepila uz zid i to sto nije malo veci vizir. Mehanika mi deluje pouzdano i mislim da ce sem manjih estetskih "mana" sve ostalo poloziti ispit. Rodjena je za off road, kao da poziva na druzenje u divljinama ;D ;)

 

I kakvi su ti dojmovi sa vožnje ?

 

Inače, ima po stranim forumima dosta likova koji ju voze, a neki pored nje imaju i KTM 640 Adv a jedan

ima i Rallye 660 ( mislim da je vozio Dakar, ali neće da kaže ), kaže da je za te pare nova Tenerka super

motor za everyday_comuting . Nema razloga ne vjerovati tim rječima.

 

A ima i jedna druga stvar koja se zove life_style - iliti što tko očekuje od motora u vezi sa vlastitom

filozofijom vožnje. Nekome tko voli touring enduro motor za putovanje sa naglaskom na udobnost i

nikada se neće zavlačiti u problematične situacije, to nije motor za njega. S druge strane, tko želi

putovati cestom nekoliko tisuća kilometara da bi došao na neku destinaciju gdje će ići u gudure i grabe,

to je motor za njega. Nekakav kompromis, kao npr. Africa Twin koja povezuje puno toga, sve može

solidno ali ni u čemu ne blista. Ili stare Tenerke, poput tvoje ili moje. No izgleda da je takvih vozača

ostalo jako malo, pa se onda takvi motori više ni ne proizvode masovno. Bar ne kao prije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Valjda ce da izadje novi 690 Adv... Pored njega ce nova Tenera biti smesna :/

 

 

 

 

 

Moguce da ce novi 690 adv biti po performansama iznad nove Tenera ali po pitanju puzdanosti i dugotrajnosti tesko.Postavlja se onda pitanje cemu kupovimna tog motora ako ces da imas problema sa njim mnogo vise nego sa Tenerom.Znaci sa jedne strane Tenera ima dovoljno snage ,pouzdana je izdrzljiva u dugogodisnjoj eksplataciji a s druge strne 690 adv koji puca od snage ide gde oces i na kraju kad pukne jednom puko je a i tvoji 9000 -10000 evra da ne govorim o gubitku vrednosti .

Zanima me kad bi morali da idete na put oko sveta bez logistike znaci sami ili u drustvu da li bi izabrali novu Teneru ili 690 adv.

Ja licno novu Teneru jer bih hteo da zavrsim taj put.

 

Ima istine u tome sto si napisao. Sve se svodi iz kog ugla se posmatraju stvari. U poslednje vreme mi se ne dopada nivo kvaliteta japanskih motorcikala, ali sto se tice proslih vremena tu price nema kada je u pitanju legenda kakva je XT i Tenera... Za ovu novu cemo videti...

 

Elem, mislim da je koncept ovog motora pre neki 2-3 nedeljni izlet po jezivo nepristupacnim terenima nego put oko sveta... Ipak je to jedan cilindar i duge relacije nisu bas prijatne po vozaca.

 

U toj kategoriji, 2-3 nedelje izleta po vukojebinama KTM je neprikosnoven u odnosu na ovu Teneru. Npr tezina 158kg nasuprot 183, hod prednje suspenzije 300mm nasuprot 210mm itd... KTM debelo sisa Teneru po perfomansama...

 

Kada bi morao da biram izmedju ovog KTM i Tenere za put oko svete izabra bi Teneru. A kad bi birao bilo koji motor nikad ne bi uzeo niti jedan od ova dva za takav poduhvat, vec neki sa 2 cilindra. (naravno da bi putovao i na jednom i na drugom, tj. putovao bi i sa APNom)

 

E sad, dolazimo do sledeceg momenta. Koliko ce ljudi, koji poseduju ova dva motora, otici na put oko sveta. Jako mali procenat. Vecem procentu, ovaj motr ce da sluzi da vikendom odu na neki offroad, i da 3-4 puta godisnje odu na neke malo duze ture... Tu ta izdrzljivos i ne igra toliku ulogu koliko performanse i zadovoljstvo u voznji.

 

Tako da, po meni, u kategoriji zasta su oni namenjeni, pobedu, i to veliku odnosi KTM...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1347 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

 

Tako da, po meni, u kategoriji zasta su oni namenjeni, pobedu, i to veliku odnosi KTM...

 

I da i ne... Gledajući samo performanse, KTM jest u prednosti... No ima to i drugu stranu

medalje... Troškovi održavanja KTMa su daleko veći nego Yamahe... Sva tri frienda koji

su vozili/ voze KTM Adv ( dvojica su ga prodala u međuvremenu ) su imali fatalne kvarove

motora na oko 30.000 km ( ležaji radilice i klipnjače ), a toliko km prođe prosječan vozač

za dvije godine, eventualno tri... O ciframa servisa i popravaka bolje da ne govorimo...

E sad, ako imaš dublji džep pa te boli briga, onda super, al ako nemaš i kupuješ motor da

te služi deset godina i 100.000 km, onda KTM singl nije neki izbor... Gledajući samo

performanse, KTM jest u prednosti, no kažem ti, leekovi koji imaju i ADV 640 i novu Tenerku

kažu da je KTM jedva malo bolji, i to naravno na Terenu... Vi svi gledate samo težinu motora,

no bitnije je kako je motor izbalansiran, nego da li je teži 10 ili 20 kg... Ja bi rado imao oba u

garaži ...  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1347 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Evo mog resenja... Da stavimo motor od Tenere u ram od KTM i nema dalje :D

 

Ma nema potrebe - izaći će novi ADV 690 i to je to  ::) ;D ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

Na zalost, mogao sam motor samo da posmatram, nisam ga vozio :-\. Ono sto sam primetio je da deluje veoma ozbiljno i vec na prvi poglede uliva poverenje, kao da je pravljen za putesestvuje oko sveta ;D. Ako bude bar blizu kvaliteta stare tenere, postace bestseler u prodaji!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1347 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Na zalost, mogao sam motor samo da posmatram, nisam ga vozio :-\. Ono sto sam primetio je da deluje veoma ozbiljno i vec na prvi poglede uliva poverenje, kao da je pravljen za putesestvuje oko sveta ;D. Ako bude bar blizu kvaliteta stare tenere, postace bestseler u prodaji!

 

Ovo boldano, teško, jer se proizvodi u Belgardi ( Italija ), a kapaciteti te tvornice su poprilično

limitirani, sve da i bude neka veelika navala, u koju čisto sumnjam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 543 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Kawasaki zzr 1400 i Bmw r1200gsa

AnteK, sto mislis da je Afrika mnogo bolja od Super tenere? U cemu su te tolike razlike?

 

Veruj mi u svemu je dugotrajniji.. Mislim da jedino ST manje trosi od AT  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

AnteK, sto mislis da je Afrika mnogo bolja od Super tenere? U cemu su te tolike razlike?

 

Veruj mi u svemu je dugotrajniji.. Mislim da jedino ST manje trosi od AT  ;)

 

 

 

 

 

 

Da ali ja sam video ST 1990 u sasvim solidnom stanju kojojh nista ne fali recimo Bokiliceva.E sad moguce je da ce AT duze da traje jer ima 20-ak konja manje i samim tim ne mozez sa njom da izdivljas kao sa ST ,i verovatno zbog toga AT generalno izgledaju u boljem stanju.E sad da su ST vozene kao AT verovatno bi i one izgledale tako .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1347 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

AnteK, sto mislis da je Afrika mnogo bolja od Super tenere? U cemu su te tolike razlike?

 

Africa je bolje izbalansiran motor, definitivno. Nije stvar u trajnosti, možeš ti sa ST napraviti

jako puno km. Vozio sam jednu sezonu ST, davno je to bilo, bila je praktički nova. Dobro ide,

solidno koči, dosta troši, ima loš prednji ovjes i jako nesigurnu trakciju kad se voziš po lošem

makadamu. Sve u svemu, za cestu može biti super, za teren definitivno nije, bar ne onako kako

ja smatram da treba biti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

Na zalost, mogao sam motor samo da posmatram, nisam ga vozio :-\. Ono sto sam primetio je da deluje veoma ozbiljno i vec na prvi poglede uliva poverenje, kao da je pravljen za putesestvuje oko sveta ;D. Ako bude bar blizu kvaliteta stare tenere, postace bestseler u prodaji!

 

Ovo boldano, teško, jer se proizvodi u Belgardi ( Italija ), a kapaciteti te tvornice su poprilično

limitirani, sve da i bude neka veelika navala, u koju čisto sumnjam.

Mislio sam bestseler kod ljudi koji i inace kupuju enduro motore. Meni ionako treba samo jedna :D.

AnteK, sto mislis da je Afrika mnogo bolja od Super tenere? U cemu su te tolike razlike?

 

Veruj mi u svemu je dugotrajniji.. Mislim da jedino ST manje trosi od AT  ;)

Pogresno mislis :D imao sam ST i trosi ka` par avion, a sigurno vise od Afrike! Bilo je vec ovih tema, koga zanima moze da potrazi po forumu ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5945 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

AnteK, sto mislis da je Afrika mnogo bolja od Super tenere? U cemu su te tolike razlike?

e sad ovako,mozda afrika duze traje neznam,super tenera predje i po 100.000 ,gledao uzivo primerak koji je okrenuo tablu bez generalne i bez vecih zahvata,da netrazim sad po netu,imate pricu jedan covek jedan motor,pa ce te videti kolko je presla tenera bez kvarova itd,tenera ide ko avion u odnosu na afriku,,brza je i citavih 20km/h,stabilnija za moj ukus,mozda malo previsoka za moj ukus,ali i dalje na 200 mozes da drzis pravac ko r a  da vozis,potrosnja....od 4,5 to je da soliras 80  do 100,,,sve preko toga....5,,6,,,7,,,8,,,pa na 200 cak i 10litra, :-[ :-[ :-[,,al nemozes da ranis mecku sa kikiriku i da je teras da igra,,,priznajem da mi je afrika lepsa,imami nekako lepsi dizajn,,ali samo to,,,kocnice...tu i tamo koce i jedan i drugi motor lepo..

a inace vidjao sam i afrike sa 50.000tak hiljada rasturene,,,sto lanci sto menjaci ,imamo ovde jednu koja je prolupala sa 30.000tak hiljada ,doduse i vozena je ostro,,,st predje kolko i tdm,,,pre bih reko da je trans alp izdrzljiviji od afrike....neznam opet je to sve subjektivno misljenje ,,nije afrika losa,dobra je ali je previse i nahvaljena....kad bi je drzali redovno 190 200 po auto putu ko sto ljudi drze tenere verujem da bi brzo crkla...sto

za divno cudo nije problem kod tenere,,e opet s druge strane tenere znaju da imaju problem sa menjacem i na 30.000km....hoce i karburatori da joj crkavaju pa da trosi ko ruska vozila,,opet pak honda zna da stane na sred puta zbog struje,ko je przi ima i u cudu da se nadje kad mu zvekne na sred puta....nije bas za vadjenje duse,,,,ali sve je to deo jedne velike igre,,ciji je brzi koji je veci bla bla,,ja bi i afriku rado posedovao,bio mi dobar i tengai,dr750 ako bih morao terao bi...,a nebi mi smetalo da putujem ni sa skuterom od 125cm.....

 

a evo i ovaj cika je par godina iso na put sa tenerom.....da je afrika bolja...uzeo bi nju....na zapadu drugacije razmisljaju...

e pa sad vidite kolko vredi st....

180.000km....nekazem da ni afrika nije tolko presla...nevazno sasvim,,ja sam pikirao jednu cisto zbog cene i nista vise ali i dalje vazi jedno pravilo

2 motora,,jedan jaci jedan slabiji,,ako se voze isto,bilo agresivno bilo umereno ali znaci isto...jaci ce duze trajati,,,,,

ali opet,,,tesko je pored super tenere smiriti adrenalin koji izvire ispod nje...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12115 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

E boki, boki :) pre samo nekoliko meseci si napisao ovo... (glasanje Super Tenere vs. Afrika Twin)

 

http://www.bjbikers.com/smf/index.php?topic=14972.msg202372#msg202372

pa afrika naravno da je bolja glas za afriku

 

Pa onda u ovoj temi, http://www.bjbikers.com/smf/index.php?topic=14140.0

svaka cast za tekst,i samo da dodam da je afrika ipak legenda,nekaze se dzaba honda je to  ;D ;D ;D

 

Kad si promenio misljenje? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5945 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

E boki, boki :) pre samo nekoliko meseci si napisao ovo... (glasanje Super Tenere vs. Afrika Twin)

 

http://www.bjbikers.com/smf/index.php?topic=14972.msg202372#msg202372

pa afrika naravno da je bolja glas za afriku

 

Pa onda u ovoj temi, http://www.bjbikers.com/smf/index.php?topic=14140.0

svaka cast za tekst,i samo da dodam da je afrika ipak legenda,nekaze se dzaba honda je to  ;D ;D ;D

 

Kad si promenio misljenje? :)

ja sam i napisao da bi je rado vozio,,a iskreno tada ako BOLJE POGLEDAS  nisam ni imao teneru ,otkad sam seo na teneru promenio sam misljenje,,inace teneru sam uzeo u 4 MESECU 2008god,,,tako da opet gresis laki....dok je nisam probao mislio sam da je afrika bolja.....

ali posle tenere tesko.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5945 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

E boki, boki :) pre samo nekoliko meseci si napisao ovo... (glasanje Super Tenere vs. Afrika Twin)

 

http://www.bjbikers.com/smf/index.php?topic=14972.msg202372#msg202372

pa afrika naravno da je bolja glas za afriku

 

Pa onda u ovoj temi, http://www.bjbikers.com/smf/index.php?topic=14140.0

svaka cast za tekst,i samo da dodam da je afrika ipak legenda,nekaze se dzaba honda je to  ;D ;D ;D

 

Kad si promenio misljenje? :)

P.S. Tebalo bi i ti da probas super teneru,,,mozda proenis misljenje,,,to je pravi muski motor......pa ako si raspolozen rado cu te pustiti neki krug da je provozas,,,,videces da ces biti odusevljen,,,

p.s. najradije bi batalio sve te krseve i pazario gs a  1200......

p.s. laki zaboravio si da prokomentarises ovih 180.000km na teneri....super teneri...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja