Jump to content

Moto Zajednica

Moto udesi u usponu u Nemackoj

Recommended Posts

  • Drug član, 1190 postova
  • Lokacija: Beograd - Cherry Spa

Javlja dpa: nemacke vlasti danas (kaze, bas na dan pan-evropske akcije protiv prekoracenja brzine), saopstile broj udesa motociklista i mopedista sa povredama u 2014: 45,500, za 10 odsto vise nego prethodne godine. U svemu tome bilo je 675 poginulih, 34 vise no 2013. 

 

 

Wiesbaden (dpa) - Ausgerechnet am Tag des bundesweiten Blitz-Marathons berichtet das Statistische Bundesamt von einer traurigen Trendumkehr. Nach Jahren des Rückgangs sind 2014 wieder mehr Moped- oder Motorradfahrer verunglückt. Die Polizei zählte 45 500 Zweiradunfälle mit Personenschaden, zehn Prozent mehr als 2013. 675 endeten tödlich, das waren 34 Opfer mehr als im Jahr davor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Yamaha tzr 50

Dobri putevi, ogranicenja na nekim delovima i 300km/h sve to utice na motoriste. Par puta sam isao do Stutgarta kolima, na autoputevima samo prozuje pored tebe ni ne vidis ga

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1653 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: triumph tiger 1050

Post iznad sam vise napisao kroz salu, jer me, iskreno, povecan broj udesa u Nemackoj i ne zanima bas puno. Mnogo me vise zanima stanje u saobracaju u Srbiji, a cinjenica je da bismo o saobracajnoj kulturi imali itekako sta da naucimo od zapadnoevropskih naroda. Moje vidjenje je da su Balkanci posebno odvazni (cesto bez osnova) u saobracaju, a dovoljno ti je da se provozas 100km na bilo kom vangradskom putu (bez auto puta) da bi se i sam uverio u moje tvrdnje.

 

Posto tema nije povecan broj udesa u Srbiji, odlazim da ne bih dalje off-ovao.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1295 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Balkanci retko voze motore u Nemackoj,pre ces ih videti u vw passatu,golfu i naravno c i e klasa mecka,kome ide bas dobro tu su nezaobilazni ml i x5,s klasa i poneki x6  :jee1:

p.s Krst ili brojanica na retrovizoru je nezaobilazni detalj...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1190 postova
  • Lokacija: Beograd - Cherry Spa

Vest sam postavio za ilustraciju.

U Nemackoj je 1. 1. 2014. bilo 4.150.000 registrovanih motocikala. 

Vecina su ozbiljni motori, ne mopedi - recimo, prosecna starost vozila (isto pocetkom 2014.) bila je 15,7 godina, a prosecna kubikaza tokom prethodne decenije bila je 690 cm3.

Dakle, na 4 miliona vozila, 45.500 udesa i 675 poginulih.

Koga ne zanima ovo, mogao bi umesto da ubacuje svemirske komentare da pogleda nasu statistiku uporedi, pa da mu bude zanimljivo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5382 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

Mene je iznenadilo koliko malo obuke za polaganje imaju u njemackoj..vrlo slicno kao kod nas.Moje skromno zapazanje je da voze zavisno od regije, hocu reci u nekim mjestima sam gledao da kroz raskrsnicu prolaze struzuci fuzasterima a opet u drugim mjestima vucaraju noge od semafora do semafora po zemlji.

 

 

post-2422-0-59838700-1429291309_thumb.jpg

 

post-2422-0-51914300-1429291340_thumb.jpg

 

post-2422-0-65186700-1429291373_thumb.jpg

 

Ove druge nisam slikao :)

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1295 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Bilo bi zanimljivo uporediti Statistiku iz Srbije sa ovom Nemackom,4 500 000 motora i 675 poginulih,mi se cini da i nije toliko crno.Moja procena je da u Srbiji ima maksimalno 100 000 motora a ukoliko se ne varam ima blizu 100 poginulih na godinu dana.

Ja sam A kategoriju polagao u Belgiji,i mogu vam reci da je polaganje dosta ozbiljno,na poligonu se radi prvo slalom izmedju cunjeva,zatim osmica 2 puta,zatim prolazak kroz kroz  mokru krivinu sa minimalnom brzinom od 40 km/h,odmah iza krivine je pravac gde moras da do odredjene tacke dostignes minimalno 70km/h i posle te tacke je prepreka koja mora da se obidje i da se naglo zakoci  ali ne sme da bude duzi trag kocenja od nekih 20-30 metara ne znam tacno..Za pocetnika ovo je ozbiljan izazov,meni je licno krivina sa vodom bila najstrasnija,jer moras da ga oboris domacinski a nemas pojma tj nemas osecaj koliko ce gume da drze..

Sto se tice razlike medju bajkerima u Nemackoj i Srbiji,moje licno zapazanje je da u nemackoj od svakih 10 bajkera,koji prodju pored mene bar 2-3 prze domacinski dok u Srbiji je taj procenat znatno veci recimo 8 od 10 ima tesku ruku na gasu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1190 postova
  • Lokacija: Beograd - Cherry Spa

Ja polagao u Nemackoj, za tadasnju "teen" kategoriju do 80 cm2 i dve godine kasnije za 1 i 2 (nase A i B). Ne znam kako ovde ispit izgleda, dozvolu su mi preveli, ali tamo traze vladanje zivotnim situacijama, na poligonu, slicno tome sto ti opisujes, uz prilicno zastrasujuc "ausweichmanoever," manevar izbegavanja. Kocenje sa 50 km/h kod cunja, pustanje kocnice i skretanje ispred "prepreke," odnosno dva cunja malo dalje. Ispit je ukljucivao i mesovitu voznju, uz obavezan izlaz na autoput. Ali na ispit pustaju uz mnogo malo casova, ako procene da si spreman. Opet, tako je bilo sredinom proslog milenijuma, kada sam ja polagao.

 

Meni je dominantan utisak, kada se vozi po Nemackoj ili bilo gde u razvijenom svetu, ta opustenost - ne razmisljaju o tome je li iza krivine nasred puta parkiran autobus, je li neko ispustio ulje ili odneo poklopac sahta da ga proda u staro gvozdje.

 

Kod nas je u poslednjih nekoliko godina, opet, to je samo moj utisak, znatno ucestala upotreba zastitne opreme, ali izvesno je da smo jos daleko od nivoa Nemaca i drugih Zapadnjaka.

 

Oni rade i na drugim stranama da unaprede bezbednost posebno motociklista, mada ponekad prekasno: nedavno su na jednom putu uradili segment puta koji je bio krpljen bitumenom, koji je zbog klizavosti odneo dva zivota. Na ugrozenim deonicama, poput izlaska sa autoputa, poceli su da stavljaju bankine navucene do zemlje, da sprece podletanje bajkera i udarac u nosace. Sada je u toku i kampanja edukacije auto-vozaca za pocetak motociklisticke sezone, a dnevnim i vikend kursevima bezbedne voznje ni broja se ne zna. To sve, valjda, daje nekakav rezultat.

 

Bilo bi zanimljivo videti uporednu statistiku tipa: broj udesa na 1.000 bajera, broj povreda, fatalnih ishoda, specifikaciju po uzroku, tipu vozila i sta sve jos moze da se nadje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja