Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha TDR 125 1992 problem

Recommended Posts

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Velika Jasikova
  • Motocikl: Honda Transalp 650

A sto ti neotkacis mesalicu i pravis sam posle mesavinu ;) i nemas brigu dal curi dal ce da zakove :)

 

A ja kad bih pravio mesavinu,ili bilo ko drugi, morao bih da sipam 4 ili cak 5%-tnu mesavinu....

 

Pa ?

 

Pa nista...kazem da je bolje da sam mesa,jer tad on logicki rasporedjuje procenat ulja...A svi koji prave mesavinu,kazu da prave 2%-tnu..

 

Ja vozim apn 6 i ranije sam pravio 2%(jer su mi tako drugi pricali) i sa tom mesavinom mi je crkavala radilica na godinu dana...i onda sam resio da kupujem jeftinije nisovo mineralno ulje (0.5l=150din) i da pravim 4% i vec 2,5god. bez problema..,a vozio sam i ture i po 250km u cugu i kad stignem kuci nakon voznje on kao sat..jeste da je masan auspuh al je masan i klip sto je najbitnije. Ja ne znam sto se vecina zamara time da im je masan i prljav auspuh..pa to je u prirodi 2t masine,to je normalno..on se na kraju krajeva posle neke duze voznje ocisti (izgori). Kupio sam Yamahu tdr 125 i nisam bas siguran u rad uljne pumpe, pa bih mu ja pravio isto 4% al da kupujem neku sintetiku..mnogo je.,pa razmisljam da probam malo na mineralno i 4% i da vidim sta se desava,jer...sem onih leptira na usisu cilindra nema niceg razlicitog u odnosu na apn6 masinu..to je isti princip.,a caka je u trenutku mesanja ulja i benzina,odnosno..,kad bi se mineralno ulje stavljalo u posudu ono bi se zbog svoje gustine i nedostatka rastvaraca mnogo slabije u trenutku mesalo od polu ili pune sintetike i naravno "prlja auspuh",ali zato moze ulje direktno u benzin pa u rezrvoar. A to 2% mesavine je smesna prica...prvo je doslo pitanje zastite sredine u obzir i onda svi proizvodjaci propisu 2% ali se onda javio problem o kome sam pisao prethodno (problem mesanja).,dakle ulje je gusto (a u medjuvremenu su dosle i pumpe za ubrizgavanje ulja) i sta cemo sad..pa normalno izmislino redje ulje koje u sebi ima rastvarac radi boljeg mesanja sa benzinom a i ujedno ga pumpa gura lakse, tako da....

 

U yamahinom uputstvu pise da je preporucljivo (mislim na tdr125) ulje prema JASO standardu :JASO-FC sto se odnosi na polu-sintetiku a da nebih ja mnogo o tome pricao evo vidite i sami u cemu je razlika izmedju FB i FC standarda., a na kraju i FD kao najcistijeg 2t ulja odnosno sintetike:

 

Japeneese motorcycle manufacturers found the limits demanded by the API TC specifications too loose. Oils meeting the API TC standard still produced excessive smoke and could not prevent exhaust blocking. Therefore the Japanese Engine Oil Standards Implementation Panel (JASO) introduced the following specifications:

 

JASO FA Original spec established regulating lubricity, detergency, initial torque, exhaust smoke and exhaust system blocking.

JASO FB Increased lubricity, detergency, exhaust smoke and exhaust system blocking requirements over FA.

JASO FC Lubricity and initial torque requirements same as FB, however far higher detergency, exhaust smoke and exhaust system blocking requirements over FB.

JASO FD Same as FC with far higher detergency requirement.

Find out more about JASO's 2T specifications from their website.

 

 

Dakle razlika je samo u deterdzentima izmedju mineralnog i polusintetike , i na kraju pune sintetike, a lubrikatna odnosno mazujuca svojstva su ista..naravno uz mala odsupanja od proizvodjaca do proizvodjaca..toliko od mene :)poz svim bajkerima!!!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 70 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Yamaha TDR 125

Dzovi...Generalna za TDR-a ,ako menjas samo klip i karike oko 200e(naravno,zavisi koji ces kvalitet kupiti),a ako menjas i klipnjacu i lezajeve,onda mora ceo motor da se otvara,pa sve sto ne valja unutra da se zameni plus klip,karike,klipnjaca,lezajevi...Samo dihtunzi ce izaci oko 4000hiljade..I ne daj Boze da nesto jos fali unutra,inace ce kostati preko 500e.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 70 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Yamaha TDR 125

A mene muci jos nesto..Naime,TDR je 2T masina,on mora da ide sigurno 130km/h lagano,a posle preko sve da navlaci.E sad moj vuce i startan je negde do 80km/h,ali ide do 100km/h,max 110km/h sto moze i svaka 4T masina a ona cak trosi dosta manje.

Da li neko zna sta tu moze da bude,da napomenem da sam radio generalnu i razradio motor i presao sam od generalne mozda nepunih 1000km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

 

 

 

 

A sto ti neotkacis mesalicu i pravis sam posle mesavinu ;) i nemas brigu dal curi dal ce da zakove :)

A ja kad bih pravio mesavinu,ili bilo ko drugi, morao bih da sipam 4 ili cak 5%-tnu mesavinu....

 

Pa ?

 

Pa nista...kazem da je bolje da sam mesa,jer tad on logicki rasporedjuje procenat ulja...A svi koji prave mesavinu,kazu da prave 2%-tnu..

 

Ja vozim apn 6 i ranije sam pravio 2%(jer su mi tako drugi pricali) i sa tom mesavinom mi je crkavala radilica na godinu dana...i onda sam resio da kupujem jeftinije nisovo mineralno ulje (0.5l=150din) i da pravim 4% i vec 2,5god. bez problema..,a vozio sam i ture i po 250km u cugu i kad stignem kuci nakon voznje on kao sat..jeste da je masan auspuh al je masan i klip sto je najbitnije. Ja ne znam sto se vecina zamara time da im je masan i prljav auspuh..pa to je u prirodi 2t masine,to je normalno..on se na kraju krajeva posle neke duze voznje ocisti (izgori). Kupio sam Yamahu tdr 125 i nisam bas siguran u rad uljne pumpe, pa bih mu ja pravio isto 4% al da kupujem neku sintetiku..mnogo je.,pa razmisljam da probam malo na mineralno i 4% i da vidim sta se desava,jer...sem onih leptira na usisu cilindra nema niceg razlicitog u odnosu na apn6 masinu..to je isti princip.,a caka je u trenutku mesanja ulja i benzina,odnosno..,kad bi se mineralno ulje stavljalo u posudu ono bi se zbog svoje gustine i nedostatka rastvaraca mnogo slabije u trenutku mesalo od polu ili pune sintetike i naravno "prlja auspuh",ali zato moze ulje direktno u benzin pa u rezrvoar. A to 2% mesavine je smesna prica...prvo je doslo pitanje zastite sredine u obzir i onda svi proizvodjaci propisu 2% ali se onda javio problem o kome sam pisao prethodno (problem mesanja).,dakle ulje je gusto (a u medjuvremenu su dosle i pumpe za ubrizgavanje ulja) i sta cemo sad..pa normalno izmislino redje ulje koje u sebi ima rastvarac radi boljeg mesanja sa benzinom a i ujedno ga pumpa gura lakse, tako da....

 

 

TDR je japanac sa italijanskom mašinom (agregatom), vodeno hlađen, vrti se mnogo brže nego APN6.

 

APN, vazdušara, manje sofisticirana mašina.

 

Ja ne bih na tvom mestu sipao taj Nisov mineral. Ako ti je sint već mnogo skup imaš dve opcije :

- polusint srednje cene 3-4%

- skupi sint 2.5-3%

 

Moj prijatelj sipa neko skuplje sintetičko, u koncentraciji 3-3.3%. Mešač je isključio odmah po završetku generalke. Razrađivao je sa 4%.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Budeš siguran da je blokada na paljenju tako što vidiš da li prelazi 7-8 hiljada obrtaja. Ako neće preko toga, onda kupiš otvoren CDI.

Ako ide do 12K onda je neki drugi problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Ili 1-2 zuba veci zadnji.. prebroz zube na lancanicima to ti zvuci kao prepravljen prenosni stepen..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 70 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Yamaha TDR 125

I hteo sam da vam okacim par slika i video i da vas pitam,da mi objasnite kako da zategnem lanac,posto je,cini mi se,previse opusten...

ali nzm kako da vam posaljem sliku ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Pa pazi, u suštini lanac bi trebao da ima slobodan hod 2-3cm gore-dole, dok sediš na motoru. E sad, ako je nepravilno istegnut, negde će imati manje a negde više hoda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja