Jump to content

Moto Zajednica

Trešnja volana?

Recommended Posts

  • U prolazu, 26 postova
  • Lokacija: Slavonski Brod

kofer ima 2.2 kg a smje nositi još 3 kile!

 

ja mislim da je problem zbog aerodinamike a ne zbog težine kofera.

 

vrtlozi vjetra koji se stvaraju iza mene se odbijaju od kofer i onda se desava ovo o čemu pričamo.

 

Zadnjih tjedan dana sam prešao oko 500 km otvorene cete i stalno sam se lijepio iza kamiona. Kad mu dođeš dovoljno blizu 3, 4 metra na 90 , 100 km/h ne osjetiš nikakav vjetar. ko da stojiš! i samim time se ne smrznaš na 5 stupnjeva a voziš se više od pola sata. E sad kad ti kamion malo pobjegne u nekakvoj krivini na 10 ak metara, možda i manje pošneš osjećati naizmjenična bočna šamaranja vjetra koji ti neda da voziš po pravcu.

Ovo nije preporučljivo koristiti na cesti koja je loša ili koju ne poznaš dobro, jer ne stigneš izbjeć rupe po cesti koje ti iskoče na par metara jer ih ne vidiš ranije od kamiona. isto tako je zajebano sa oštrijim krivinama pogotovo noću! a što se tiče kočenja toga se ne bojim, kamion protiv motora u kočenju nije jači! a i da malo pukneš u branik ne bi vozač ni osjetio :o) Ova priča otpada i na mokroj cesti!

 

Analogne tome (kamion - motor) takvi su odnosi samnom i koferom. I zato trese bez ruku.

Imali ste priliku na slikama vidjet da sam si napravio mehanizam za pomjeranje kofera po kliznoj stazi prema naprijed tako da se i ja mogu nasloniti na njega kada nemam suvozača(-icu). Kad ga pomaknem da mi je odma iza leđa, ne mogu reći da ne trese, al jedva se osjeti!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Na 3-4 metra rastojanja na 90-100km/h? Ja to ne bih preporucio nikom ni na suvom putu... Bolje je stici smrznut. Ali stici.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

a što se tiče kočenja toga se ne bojim, kamion protiv motora u kočenju nije jači!

 

Ništa nije sukupo kao život, novi kamioni imaju diskove, abs i sasvim dovoljno jače gume od motora da ukoči bolje.

 

Konstruisani su ne da koče već da koče sa teretom tako da prazni koče jako dobro.

 

Ne zajebavaj se sa životom, drži odstojanje, puno je groblje hrabrih...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova
  • Lokacija: Slavonski Brod

možda to vama zvuči suludo , isprobajte bar na kratko i vidjet ćete da to i nije baš tako strašno!

nađite neki stariji kamion ako se bojite ovih novih sa diskovima, ABS i ....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

SVAKAK sta si uradio sa tim vibracijama?Jesi li otkrio u cemu je problem??

 

Nisam još ništa rješavao. Nemam grijanje u garaži pa čekam da zatopli. Vozim se kako je, jer vibracije nisu izražene dok držim volan. Kažem, čim nešto otkrijem javljam u ovu temu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

jer vibracije nisu izražene dok držim volan. .

 

a ko te tera da pustas upravljac??? da nije potreban ne bi ga ni stavili????

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Radio sam generalno sređivanje MZ-a i promijenio ležajeve volana koji su bili doslovno nepokretljivi i to je riješilo dobar dio problema. Sad se trešnja governala javlja, ali daleko manje nego prije.

 

Eto toliko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Proveri zadnju viljusku i zadnji tocak!!

 

Eventualno može biti zadnji točak, samu vilicu sam rastavio sve ispregeledao provjerio namastio i ponovno sastavio.

 

Ali oko toga se više ne sekiram, jer trešnja više nije toliko izražena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

jer vibracije nisu izražene dok držim volan. .

 

a ko te tera da pustas upravljac??? da nije potreban ne bi ga ni stavili????

 

Ako trese kad pustiš guvernal to upućuje na neki problem sa ciklistikom. Ako želim to popraviti ne znači da želim voziti bez ruku.

 

Da bacim analogiju - nedavno mi je motor ostajao bez goriva ako se duže vozi punim gasom, naravno da sam išao čistiti sito na rezervaru i da sam rješavao problem iako se gotovo nikad ne vozim tako dugo punim gasom da uopće primjetim taj problem.

 

A da ne pričamo kako se nekom takav problem javljao jer mu je napukla rama  :-[

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

...A da ne pričamo kako se nekom takav problem javljao jer mu je napukla rama

 

Ne znam da li je za uporedjivanje ali jednom mom prijatelju se takoslicno  ponasala BMX bicikla upravo zbog napuklog rama!!Upravljac je jako tresao pri vecim brzinama-npr.kada se spusta nizbrdo po asvaltiranom putu-na nekih 50-60 km/h...nije mogao da zadrzi upravljac!Vidis to mi nije palo na pamet, pa si me sada podsetio!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Primetio sam problem:  kada pustim desnu rucuicu volana on se takoreci ne trese a kada pustim levu trese se znatno vise. E sinoc sam na motoru vozio druga od oko 85kg (sto je 30-40kg vise nego moja suvozacica) iprimetio sam da se volan uopste ne trese cak i kada potpuno pustim obe rucice. To me je navelo na zakljucak da je problem zapravo u zadnjem tocku, ili u zadnjoj gumi. Takodje sam primetio da se ovako opterecen mz mnogo boje ponasa pri brzinama vecim od 100km/h.

Eto opet aktuelna tema ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

i kod mene se bole ponasao kada je optereceniji,mz je prilicno lagan i kada sam ga vozio preko 100 nije ga bilo lako zadrzati posto sam prilicno lagan,vec sa dvoje voznja je bila prijatnija

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Mislim da je to tresenje  ( Uvijanje ), proisteklo zbog zadnjih amortizera, koji najverovatnije nisu napunjeni uljem istom kolicinom. Dosao sam do tog zakljucka vrlo jednostavno na putu za Lazarevac, voznja je bila ok do nekog trenutka kada je propao levi amortizer, tj "upiso" se, izgubio ulje na semeringu i onda je pocelo to uvijanje i tresenje upravljaca.

Sada manje trese jer vise nema ulja ni u jednom zadnjem amortizeru, propali semerinzi, pa ce biti ugradnja novih.

off - posto nigde nisam nasao koja kolicina staje u zadnje, raspitao sam se i receno mi je po 50 grama  br. zadnjih semeringa AC 10X19X7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Mislim da je to tresenje  ( Uvijanje ), proisteklo zbog zadnjih amortizera, koji najverovatnije nisu napunjeni uljem istom kolicinom. Dosao sam do tog zakljucka vrlo jednostavno na putu za Lazarevac, voznja je bila ok do nekog trenutka kada je propao levi amortizer, tj "upiso" se, izgubio ulje na semeringu i onda je pocelo to uvijanje i tresenje upravljaca.

Sada manje trese jer vise nema ulja ni u jednom zadnjem amortizeru, propali semerinzi, pa ce biti ugradnja novih.

off - posto nigde nisam nasao koja kolicina staje u zadnje, raspitao sam se i receno mi je po 50 grama  br. zadnjih semeringa AC 10X19X7

 

Vrlo moguce da trese zbog zadnjih amortizera...

Sto se ulja tice moguce je mada ja mislim da staje vise, mozda cak i preko 100 ml, ali to je moja "odokativna" procena!

Sorry za off!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Naucno utvrdjeno i dokazano: ako izgubi ulje bilo u prednjim ili zadnjim amortizerima ili nejednaka kolicina ulja dolazi do tresenja i uvijanja!! Posle punjenja istih kod majstor Picassa nema vise tih pojava. ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

    Ja sam kupio slupan motorcikl, popravio ga, zamenio prednju felnu, ova koju sam stavio je bila napukla pa sam je zavario. Sam sam uzbicao tocak i odneo majstoru da ga centrira. Covek je uradio najbolje sto je znao, ali tocak ipak malo baca ( minimalno ) . To kod mene u voznji uzrokuje tresnju volana, mada kad nekog vozim tad se to smanji - verovatno jer se teziste motora prebaci vise na zadnji tocak !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Iz nekog mog iskustva, tresnju volana obicno prouzrokuje prednji tocak i problemi vezani za prednji deo motorcikla.

  Luft u caurama zadnje viljuske, losi amortizeri, lezajevi zadnjeg tocka i slicne stvari vezane za zadnji deo motorcikla prouzrokuju lose lezanje motora po krivinama, osecaj nestabilnosti i uvijanja rama .  Ja to bas i ne bi povezivao sa tresnjom volana i poskakivanjem prednjeg dela. Ako nekom trese prednji deo, najjednostavnije je da provoza motor po nekom velikom parkingu polako, i u toku te voznje baci sa strane pogled na prednji tocak.  Gledas tocak u odnosu na prednji blatobran, i lepo vidis dal baca levo - desno, ili mozda gore - dole ( postao jajast ). Tu takodje treba biti oprezan, i dobro gledati - dal baca felna, il mozda baca samo guma - oce i to da se desi !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

I ja sam clan kluba "parkinson" ,nesmem da podignem ruke sa volana jer odma krece tresenje....Cinjenica je da vozim dosta starog "lasera"i da ceo tocak nije balansiran.Nadam se da cu sledece godine castiti motor novomprednjom gumom a sebe mogucnoscu da podignem obe ruke sa volana.Narocito me nervira jer na prvome MZ-u koji sam imao ,bila je neka guma iz istocnih zemalja ali volan je bio bezprekorno miran.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja