Jump to content

Moto Zajednica

balinjera

Članovi
  • Broj tema i poruka

    59
  • Pridružio se

Poslednji posetioci profila

Sekcija koji prikazuje poslednje posetioce ovog profila je isključena i ne prikazuje se ostalim članovima.

balinjera's Achievements

U prolazu

U prolazu (1/6)

126

Reputacija u zajednici

  1. U "moje" vrijeme bi na jedan motor promijenili 3 kacige, a danas na jednu kacigu idu 2 motora.
  2. Ako ti se motor sviđa i zadovoljava tvoje potrebe, te ti odgovara cijenom, dužinom garancije - nema razloga da ga ne kupiš. Možda ti legne da ga voziš u zdravlju do kraja moto karijere, bez potrebe da ga ikada promijeniš za nešto drugo. Kineske kompanije saturiraju tržište sa motorima, svake godine izbacuju nove modele, malo poboljšane - i tako sami ruše cijene svojih polovnih motora.
  3. Pošto si pitanje motora riješila, evo samo još par razmišljanja za što bezbolniji početak vožnje: Kao i kod automobila, u početku je najteže krenit i zaustavit se, motor u pokretu manje više sam ide. Ruke na volanu opuštene, ručke držiš "čvrsto a nježno", kao kad hendlaš bebu. Prilkom usporavanja i zaustavljanja na semaforima, usporavaš prednjom kočnicom, a kako se približavaš zaustavljanju, pomalo popuštaš prednju i istovremeno pomalo pojačavaš zadnju, dok staneš prednja je otpuštena i zadnja je stisnuta, lijeva noga na podu. Prednja kočnica nije za spore manevre, puno korisnija je zadnja. Zaustavljaš se uvijek sa ispravljenim volanom - pogled ispred sebe. Na kraćim semaforima ostaješ u prvoj, ali na dužim izbaci u neutral da ne umaraš ruku i ne tareš kvačilo. Pozicija ako si iza auta uvijek na lijevoj strani, da vidiš vozača ispred sebe (i on tebe) u njegovom retrovizoru, pogotovo ako si iza nekog kombija, jer te on ne vidi ako si mu iza po sredini, ako krene u rikverc da imaš gdje. Obzirom da ćeš na posao (gradilište) sa motorom - pripazi na dijelove ceste koje prolaze uz gradilišta, kamenolome, itd gdje god ima teške mehanizacije ima i ulja, blata i prašine na cesti. Ponekad će te uhvatit kiša na motoru, najklizavije je u prvih 15ak minuta dok kiša ne spere ulje sa ceste, posebno pripazi na horizontalnu signalizaciju (bijela boja na cesti klizava je i po suhom, a pogotovo po kiši). Ne sjedaj na motor ako ti se žuri, radije kreni 10 min ranije i pomalo bez žurbe. Ako motor i krene padat, naravno da nećeš dat, ali ne inzistiraj...radije ga pusti nek krkne, čuvaj sebe - lakše i jeftinije je popravit sitno oštećenje nego mirovat mjesec dana dok ti prignječena noga ili ruka ne ozdravi. Mladi vozači najčešće fasuju u drugoj, trećoj sezoni, kad se malo opuste i steknu određeno samopouzdanje. Izbjegavaj prvih par sezona vožnju s drugima, drugi vozač će te začas povuć izvan zone komfora, nebitno jeli ga pratiš ili voziš ispred prva. Kad parkiraš na poslu, gledaj da parkiraš u hladu, UV zrake ubrzano stare motor. Rizika treba biti svjestan, ali ne treba mračiti. Kad kresneš motor prije vožnje ne razmišljaj o padovima ili ozljedama, već budi sretna što je upalio iz prve, uživaj u zvuku dok stavljaš kacigu, a kad kreneš ne pomisli "Bože nedaj da mi se šta loše desi", već zahvali "onom gore" na još jednom lijepom danu u kojem ćeš uživat u vožnji motora. Na kraju, kad ti se auto ubaci i oduzme ti prednost, ne budi ljuta, već ga gledaj kao "anđela čuvara" koji ti šalje znak da usporiš. Ovo ti sve piše jedan stari prdonja nakon 20+ godina na motorima i preko 200,000 kilometara bez ijednog izgubljenog dijela tijela.
  4. Sve jasno! Kacigu obavezno prema obliku glave. Uzivaj!
  5. Pomalo druže, ima još mjesta za obrat. Razumljivo je da pristup i energija može utjecati na odluku, međutim ja bi ti skrenio pažnju na troškove nakon kupnje novog motora i održavanja pod garancijom. Malo sam danas pogledao manual Guerille sa RE Srbija stranice i evo screenshot servisnih intervala : Ako je garancija (mislim) 3 godine, to znači da si obavezna po kupovini motora dva puta godišnje raditi servis u ovlaštenom servisu, bez obzira na prijeđenu kilometražu (prvu godinu i 3 servisa). To je značajan dodatni trošak eksploatacije kojeg je dobro biti svjestan, pa ih priupitaj koliko to košta. Usporedbe radi, evo manuala za englesko tržište : Nažalost, čini se da je Royal Enfield trenutno fokusiran na englesko i američko tržište, gdje je i dosta dodatne opreme lako dostupno, a nama u Europi ostaje da naručujemo preko drugih kanala, kao što je @Urban Rider i posvjedočio. S druge strane Yamaha, koliko mi je poznato, daje 2 godine garancije, a servisni intervali su prvi na 1,000km, pa 10,000km, 20,000km ili godina dana, što prije dođe. Ponekad početna ušteda se istopi kroz eksploataciju, pa uzmi i to u obzir. Također, kod svakog proizvođača prvi modeli imaju određene nedostatke koji se naknadno ispeglaju u novim verzijama modela. Nažalost, Guerilla spada u takve, nove modele zasnovane na novoj platformi (tzv Sherpa agregat 450cc vodeno hlađeni), koji se još nije dokazao, tako da možda nije trenutak za kupovinu - ja bi dao par godina da se pokaže. Ja bi išao možda u smjeru da sad uzmeš MT03, pregrmi izgled, to ti je sigurica (pusti dilera, nećeš ga ni vidit nego 3 puta u 2 godine dok garancija traje), a nakon par sezona, koje će ti proletit na novom bajku, možeš počet lov na ili noviju poboljšanu Guerillu, možda neku polovnu 3 godine staru a možda nešto sasvim treće, jer će ti se iskristalizirat što želiš od motora. MT03 ćeš u svakom slučaju lakše uvalit dalje nego Guerllu, a Guerilla neće pobjeć.
  6. Nije poanta sto je bolje, vec sto nam daje ushicenje kad se vozimo, kad stanemo na pumpu natankat, kad parkiramo pa se okrenemo ga pogledat jos koji put... Kao i glazba, ne mogu reci koja je glazba "najbolja", samo znam u kojoj glazbi najvise uzivam.
  7. Generalno, posebno kao početnik bez posebnog iskustva, ne trebaš se zamarat sa specifikacijama, jer nemaš iskustvene reference za usporedbu, a čak i iskusniji motoristi često zanemaruju da je motor cjelina a ne skup brojeva na papiru. Konkretno, težina na papiru nije jedino što definira lakoću upravljanja, jer nam ne govori gdje je centar mase, dok istovremeno jako ovisi o npr visini i širini volana, dimenzijama kotača, širini guma itd. U realnosti, na papiru teži motor može biti lakši za upravljanje. Visina sjedala na papiru također ne daje realnu sliku "kratkonogima" jer je razlika i u profilu, odnosno širini sjedala - niže a šire sjedalo može biti neugodnije od višeg a užeg. Kad gledam specifikacije, najviše o radu motora mi govori krivulja okretnog momenta (Nm) i snage (Hp). Okretni moment je ono što daje ubrzanje, a snaga definira krajnju brzinu - sve to u odnosu na broj okretaja. Motocikli na neki način imaju dušu civilizacije, odnosno mentaliteta i kupovnu moć naroda iz kojeg potječu. Npr Harley-Davidson oslikava američku kulturu i tradiciju, sve je predimenzonirano, veliko, sjajno, glasno, kvalitetni materijali odražavaju standard - ali godine bez prave konkurencije su doveli do toga da su ti motori pomalo arhaični i donekle nepouzdani. BMW je slika i prilika njemačkog uma - preciznost, tehnička superiornost, ali često nepotrebno komplicirano i posljedično kvarljivo. Kad Nijemac projektira nešto, on očekuje da se to i održava kako treba. Kad pogledaš koliko nas zanemaruje banalne stvari kao što su dvogodišnja zamjena kočione tekućine, onda je jasno da nije problem toliko u BMW-u koliko u našem balkanskom mentalitetu. Talijani (Ducati, Aprilia, MV Augusta...) su strastveni, pomalo šminkeri ali sa dugom tradicijom natjecateljskog motociklizma - motori su im lijepi, odličnih performansi ali često nepouzdani, njih dugotrajnost ne zanima. Indijci su pragmatični, emotivni, vjeruju u reinkarnaciju i karmu pa su pomalo lijeni i "šlampavi" ali jako šarmantni i srčani. Ima ih milijarda (pobrojanih) i prisutni su online, tako da sve recenzije koje vidiš na YT uzmi sa zrnom soli, jer da neko "pljune" na Royal Enfield može ugasit kanal. Royal Enfield je "Triumph za siromašne" - klasičan motocikl izrađen za indijski standard, slabija kvaliteta materijala, njima hrđavi šaraf ne znači ništa, bitnija im je jednostavnost i da se svaki kvar može popraviti pored prašnjavog puta. Japanci su precizni, odgovorni, marljivi, pomalo hladni ali sa tradicijom časti. Japanac neće eksperimentirat niti izbacit poluproizvod iza kojeg ne može stat čistog obraza. Njihova fasciniranost tehnologijom uz dugogodišnju kompetetivnost (Honda, Suzuki, Kawasaki, Yamaha) je dovela do toga da su njihovi motori i dan danas prvi odabir onih koji traže pouzdanost i performanse. Moj prvi japanac je izdržao čudo koliko ga nisam održavao, a ovaj zadnji novi - u 55000km od kvarova samo jedna H4 sijalica, naravno dan prije tehničkog.
  8. Ja sam svoj prvi i zadnji motor uzeo bez da sam sjeo na njih, zadnjeg (novog iz butige) nisam ni uzivo vidio. Ako je moguce, nek ti ga isporuce doma sa vec montiranom zastitom od pada, pa se lagano upoznajte bez pritiska. Zivot nema reprizu, niti dolazi sa uputstvom - u redu je promisliti prije "skoka u nepoznato", ali ne treba pretjerivati. Skoci sad - a poslije razmisljaj koliko hoces. Dobro dosla medju ludjake!
  9. Drago mi je da si "stala na balun" i suzila odabir - kako ti se vec svidja MT-07 izgledom, MT03 je logican izbor. Razlika izmedju Gerile i MT03 u voznji je poprilicna. Iako su snagom na papiru slicni, razlika je u tezini i radu agregata - MT03 je gradska pcelica zujalica (160kg i visoki okretaji) dok je Gerila (200kg i nizi okretaji agregata) vise poput seoskog bumbara. Za pocetak je najbitnije da ti motor nije pretezak za u mjestu, jer je vjestina spore voznje nesto sto se najteze nauci, ali i najlakse zaboravi. Cak i iskusniji vozaci nakon zimske pauze imaju problema dok se vjestina ne vrati. Kad uzmes motor, gledaj da odmah stavis neku zastitu u vidu slidera. Obzirom da je MT "huliganski", gradski motor, sa sportskim zadnjim krajem, za kampiranje ili dalja putovanja si relativno limitirana sa prtljagom. Top case mu stoji kao pijetlu sise. Mozes stavit tank torbu, repnu torbu, bocne torbe ili nesto u kombinaciji. To ne moras odmah kupovat vec vidi kakve ce ti bit realne potrebe. Po gradu se za prvu ruku mozes provuc sa ruksakom na ledjima, ali na otvorenoj cesti na dalje voznje izbjegavaj nosit na ledjima bilo sto, ma kako lagano se cinilo, jer u voznji umara. MT03 navodno ima karakteristiku da mu je rucica gasa razvucena, odnosno od zatvorenog do skroz otvorenog polozaja rucica ima dugi hod i posljedicno je pitom na gasu, ali duze voznje mogu umorit ruku, ali i to se moze jednostavno naknadno rijesit.
  10. Ludilo izgleda scrambler, samo mu nedostaje jedan lijepi skuteraski top case iza.
  11. Skupljam ih u šupi i jednog dana kad se umirovim pokacicu ih na zid da me podsjecaju sto smo sve zajedno prosli.
  12. Ljudi teže komforu i to je (pogotovo kad dođu neke godine) u redu, ali s druge strane baš teške situacije i naša sposobnost da ih prevaziđemo nas oblikuju u ono što jesmo, čine jačima i tako rastemo. Što bi se reklo : "Meka ruka - tvrdo dupe".
  13. Sa motorom se dobije user manual (korisničko uputstvo) i u njemu je napisano sve što se tiče periodične provjere i namještanja što proizvođač očekuje od korisnika da radi sam - od dotezanje sajli gasa ili kvačila, pravilan pritisak u gumama, periodična provjera razine ulja itd.. Sve je to opisano u user manualu koji dođe uz svaki motor (service manual je nešto drugo). Naše je pravo, obaveza i odgovornost da proizvod održavamo kako je proizvođač preporučio da bi nam garancija vrijedila. Međutim, dileri su nas, iz tko zna kojeg razloga , naplašili da za svaku, da prostite, pizdariju mora ovlašteni servis svojom zlatnom rukom podesiti inače ode garancija. To je takva glupost zbog koje serviseri i jesu posljedično opterećeni trivijalnostima i nemaju vremena da se u miru posvete konkretnim stvarima, pa žure, rade površno itd. U današnje vrijeme interneta, youtuba, foruma nema opravdanja za neznanje. User manual u ruke i čitat. Nema straha.
  14. Ma gdje ce bit promjena, vidis kakvo je vrijeme doslo zivimo u sumraku motociklizma. Danas moras znat vise od inspektora na tehnickom da bi dodao nesto legalno na motor a da te ne pegla.
  15. Pazi decko sta pricas, otet ce te Ho Ši Mick.
×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja