Jump to content

Moto Zajednica

bokilic

Nosilac medalje zahvalnosti
  • Broj tema i poruka

    5947
  • Pridružio se

  • Posetio poslednji put

Sve što je postavio član: bokilic

  1. pa tek treba da se probiju kinezi na nasem trzistu,mi smo ovde navikli na japance i neznamo za bolje,a keewey recimo je medju cenjenijima u australiji i prave mnogo dobre kamione izmedju ostalog,aprilija kao moja je medju boljim motorima u klasi jednoklipaca 650 ali nije u jugi na ceni,jbg polako trebace im vremena da se probiju
  2. ja sam ranije koristio neke svecice koje midonosio drugar iz vojske,,a sluzile su za avio motore,,nijedna mi nikada nije otkazala,,kratak navoj,ma savrseno pasuje na mz a samo je spolja bila malo valjkastija,,znam da ni sa 5%mesavine nije nikad crkla,pa mozda vredi probati
  3. evo jednog linka o odrzavanju sajle
  4. @bokilic E prijatelju, ti da lepo uredis jedno ,,,prasence,,,jagnjence,,, da se svi smirimo od ovog javasluka u saobracaju! `el moze? Cheesy Namigivanje bice za koji dan,,dogovor je u toku,,bicete obavesteni o tome ;D ;D ;D
  5. bem ti krs,,steta te plastike mnogo mnogo znace
  6. bokilic

    Novi motor

    Meni se svidja. ;D A i na slikama stvarno vuce na roze... A narandzsto je. pa nandzarasta je mozda i lepsa al roze je bzv
  7. Bokilic, 250 je dobar motor, ali nista nema slicno sa 650R. Ako si mislio da 650 ima isti lanac kao 250 onda si pogresio ma gledao i jedan i drugi ima kod nas u svilajncu a bas sam i mislio na lanac od650
  8. laverda???
  9. ma dobro slika nokija,ko bi reko
  10. ,,evo klasicnog mokrog kvacila i jos jednog zanimljivog linka na kome cete videti kako se skida kvacilo lamele itd
  11. evo i dukatijevog kvacila,suvog,,u sustini izgleda isto kao i mokro,samo se nekupa u ulju,,po meni je bolje mokro kvacilo,lakse se hladi duze traju ferode,tise je,ali kazu da suvo bolje hvata,ne prlja ulje kolko mokro,,ali ja vise volim mokro kvacilo ;D ;D ;D
  12. evo kvacila sa proklizavanjem
  13. a evo skolski u kompletu kako izgleda
  14. a evo i nasih dragih lamela
  15. Evo i kod dukatija kako lamela to jest kvacilo spolja izgleda.
  16. Skica suvog kvacila kod moto gucija koje je direktno vezano preko zamajca za radilicu.
  17. Skica mokrog kvacila.
  18. Kvacilo na vasem motoru nije samo rucica i sajla, kvacilo sacinjava jos mnogo delova! Postoje tu i korpa kvacila, potisna, ploca, lamele, druk lezaj ... Cemu sluzi kvacilo? amele prenose potisak sa radilice na menjac, tj. da uprostim, njeno okretanje a to sve se prenosi na zadnji tocak. Ceo sklop (kvacila) lamele i korpa sjedinjene u jedno sluze da odvoje okretanje radilice od menjaca i samim tim omoguci kretanje iz mesta i lakse saltanje brzina. Postoje suva i “mokra” kvacila! Suva kvacila se ne kupaju u ulju i nose ih tek pojedini motorcikli (Moto Guzzi, Ducati, harley, stariji BMW, NSU...). Mokra kvacila su rasprostranjenija u upotrebi kupaju se u ulju,i pouzdanija su od suvih. Postoje takodje jednoslojne i viseslojne lamele, tj kvacila sa vise i manje lamela. U danasnje vreme obicno su u upotrebi viseslojne mokre lamele koje se nalaze u masini, naravno u korpi kvacila. Lamela ima, u zavisnosti od modela motorcikla, od 4 do 10 komada i redjaju se tako sto ide lamela, potisna ploca, lamela,opet potsna ploca... Lamele su obicno izradjene od sintera ili od ferodo materijala (kod starih jawa se cak lamela pravila od plute - pa je bilo jako lako zameniti je). Nikada se ne stavlja lamela na lamelu vec lamela na potisnu plocu koja je obicno od celika, koja moze biti i nazubljena, tj radlovana radi boljeg prijanjanja - hvatanja lamele na plocu. Lamele se kupaju u ulju i kada je ulje losije dolazi do proklizavanja. Takodje treba znati da za mokre lamele u motorciklima ide posebno ulje sa aditivom za kvacilo. Kada su lamele lose i pocnu da proklizavaju, desava da sprze ulje jer se usled proklizavanja javlja itrenje a samim tim i velika temperatura. Naravno da kad sipate obicno ulje u motor sa mokrim lamelama jako brzo dolazi do proklizavanja i ostecenja lamela. Ne treba zaboraviti ni potisnu plocu na koju idu opruge koje su jako vazan deo kvacila. Kada opruge oslabe potisna ploca nema dovoljan pritisak na lamele i medju potisne ploce pa samim tim kvacilo proklizava, tako da se i one menjaju u paru sa lamelama i potisnim plocama. Kako zivimo u zemlji Srbiji cesto majstori pod opruge ubacuju i po neku tanju sajbnu da bi se povecao pritisak. Od “jacine” opruga zavisi i koliko ce biti “tvrda” rucica za kvacilo. Ona obicno povlaci sajlu ili potiskuje cilindar kvacila i samim tim vrsi odvajanje kvacila. Naravno sve to ide preko druk lagera na potisnu plocu, koji odvaja lamele od potisnih ploca. U samoj korpi kvacila se nalaze i opruge koje sluze da ublaze trzaj pri kretanju i svakom dodavanju ili oduzimanju gasa. Korpa kvacila je obicno vezana zupcanikom ili lancem za radilicu a postoje i modeli gde je korpa direktno preko zamajca vezana za radilicu. Primetili ste svi da se suva lamela cuje i zvecka, dok kod mokre lamele to nije slucaj, naravno izuzetak je ako dobije “luft” u lezaju korpe. Ponekad kada se upali lamela ako nije mnogo ostecena mogu se ismirglati i lamele i potisne ploce, ali sve je to kratkog dahai vezano za pomenutu pricu o zemlji Srbiji... Naravno da ce kvacilo trajati onoliko koliko ga kvalitetno upotrbljavate, ko ima tesku ruku na kvacilu to jest stalno drzi ruku na kvacilu njemu ce i manje trajati lamele. Naravno idu nove tehologije pa danas postoje i proklizavajuca kvacila koja sluze da kad se presalta u nizu ne dodje do proklizavanja zadnjeg tocka ali o tome neki drugi put. Evo i jednog video primera kako se menjaju lamele. Preporuka je, da se stavi nov dihtung. Ako vec to niste u mogucnosti pazite da se ne pocepa dihtung na poklopcu lamela. Korpu treba stezati u nakrst, to jest prvo je privuci unakrst pa tek onda i stegnuti unakrst, naravno sve to stegnuti na propisanu kilazu jer su obicno korpe od aluminijuma pa moze da vam se desi da pocupate navoj na korpi. Takodje treba paziti gde ste sta skinuli i kojim redosledom, pa isto tako i vratite. Treba obratiti paznju i na stelovanje kvacila, nesme se pretegnuti jer ce proklizavati a nesme se ni labavo ostaviti vec treba naci neku zlatnu sredinu. Takodje ako se nestavljaju nove ploce izmedju lamela stare ploce treba ismirglati finom smirglom, proveriti da li nisu krive, eventualno ako su radlovane izradlovati ponovo radi boljeg hvatanja, za to vec treba malo iskustva. Obavezno treba proveriti lezaj na korpi kvacila jer ako ima lufta korpa ce se kriviti u radu pa ce samim tim i nepravilno odvajati praviti buku pa ga obavezno zamenite.
  19. ma nema ko za inat,,trazi da se gprs ujem prvo ,,a to vec dosta kosta,,, ;D a kad moze dzabe bolje je
  20. pa ona mi aktivna non stop,ali kad hocu da se pozicioniram upali automatski gprs,,mislim da je tel 0 pa cu uyeti n73 li n95
  21. bokilic

    MZ Caffe

    ma vidis ti to,,i sneg je neki put dobar :P sreca u nesreci ;D ;D ;D
  22. kod mene na a 925 kolko sam ukapirao prvo moras da se konektujes na gprs pa tek onda da otvara mape na gps u ili gresim,neide mi ta tehnika bas od ruke
  23. vozio sam aquilu250 drugar je ima,nije losa lepo ide nije mu se kvarila vec7000 pa videcemo kakva ce biti narednih 20000tak
  24. bokilic

    MZ Caffe

    jel si se polomio il ti nije nista???i jes li slomio nesto na makini,,
×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja