Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Jos jedno pitanje. Kaze se da je 10-40 bolje za zimu od 15-50w, zbog hladnog starta itd... To je razumljivo. Opet kaze se da je 15-50w bolje za letnji period gde su dosta topla leta itd...

E sad, zar motor u unutrasnjosti ne drzi svoju radnu temperaturu, bilo napolju 25 ili 45 stepeni? Znaci on ce da radi izmedju 85-95 stepeni bez obzira bilo napolju 25 ili 45 stepeni. Razumeo bih da on leti radi na visoj temperaturi npr. 100-105, ali to se ne desava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Vazdušare / uljare / vodenjaci malo različitije hendluju svoju radnu temperaturu u odnosu na spoljašnju. Poenta je u hladnom startu i prvih par minuta rada, sve dalje su nijanse (kad je sve u redu). 

Za početak...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

"u motoru" je relativno rastegljiv pojam.

Za razliku od rashladne tečnosti gde je razlika temperature na različitim mestima veoma mala (skoro konstantna i otprilike kako je napisano) ulje se na različitim mestima (i za kratko vreme) nalazi na veoma različitim temperaturama.

Otprilike na 50 do 200 cel. sa prosečnom temp. sličnoj rashladnoj tečnosti (nešto višoj zapravo, ali uz sporije dostizanje iste). Leti je i u karteru nešto toplije pa je min. do max. temp. 80 do 220 (na primer, ne uzimajte kao tačne vrednosti, naravno zavise i od konkretnog motora) pa zato i onakve preporuke.

Ipak, tačno je da je najbitnija srednja temp. koja kod motora sa vodenim hlađenjem jeste (prilično) stabilna. Takođe je tačno i napisano da su bitni (veoma važno) i prvi minuti rada motora, gde je leti 15W-50 više nego o.k. ali je zimi 10w-40 daleko bolje.

I zato, baš "zimsko" i "letnje" ulje je više za razmatranje ako se vozi isključivo sezonski i ako se prelazi mnogo km (više od 5000) u toku godine. Inače, 10W-40 će biti idealno za celu godinu a 15W-50 za topliji deo godine (maj-septembar) za većinu motocikala. I naravno, 10W-50 za one koji su između jasnih kategorija "proširene" i "uže" sezone.

Ostaje, naravno, više naglašen problem kod motora sa vazdušnim hlađenjem.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako nista ne ocekujes,nista te ne moze ni razocarati., 339 postova

Da vas pitam za savet oko ulja za motor Keeway speed 125.
Trenutno mi je u motoru Motul 5100 15w50 u uputstvu od motora pise da ide SAE 10w40.
Motor je star 8 godina ali je malo vozen nepunih 3000km,koje bi ste mi vi ulje i gradaciju ulja preporucili za njega?

I da pitam u vezi kocionog ulja (tecnosti),malo pre sam zamenio ulje u obe kocnice,skoro sam menjao u autu pa mi preteklo Ferodo DOT 4,kada sam ga promenio u motoru vidim na flasi da su nacrtani automobili i kombi pa me sada interesuje da li valja to sto je za automobile ili mora da bude bas za motore?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

    U malu vazdusaru 150 ccm vec 8 godina samo estarska polusintetika10W40 leti i zimi. Jos je i potpuno zatvoren, skuter. Isto sam odlucio i za veliki motocikl vodenjaru, 10W40 ali puna sintetika.     Ako je mali 125 presao tek 3000 km, pa to je jos nov i tesan motor. Razradjen, ali sigurno sa minimalno propisanim zazorima, tek posle prve razrade. Gradacija pomerenog opsega na gusce samo bi mu povecala unutrasnje otpore, radnu temperaturu i neku mikro eroziju materijala.

    Kociona tecnost je ista za auto i moto, ako je DOT 3 ili DOT 4. Vise je bitno da ih nikako ne pomesas, ako proizvodjac tvog motocikla trazi DOT 3, ispusti sve (neznas koje je unutra) pa tek onda sipaj novi DOT 3 (isto ako proizvodjac trazi DOT 4, ispusti prvo sve, pa sipaj novo 4). Pusti to sto neki kazu da se trpe 3 i 4, licno sam video sta se desi kada se pomesaju. Sada mozda postoje koc.tecnosti 3 i 4 koje se medjusobno trpe, ali nemoj dozvoliti blokadu celog sistema i potpuni remont kocionog sistema zbog greske ili necije price. Hoce da se naduvaju sve gumice i onda...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 22.7.2016. at 23:31, srbac je napisao:

Mala sugestija. Temperatura klipa na Oto benz motorima je oko 250c bez obzira koje hladjenje ima, tako da ta prica da Bmw ima 150c do 200 je smesna i poprilicno kafanska.

Ono sto imamo na motorima sa vodenim hladjenjem 95 c nije temperatura motora nego temperatura tečnosti. Tako da ulje sa tim nema veze, njemu je sve jedno ...

 

 

Pre 14 sati, expendable je napisao:

ulje se na različitim mestima (i za kratko vreme) nalazi na veoma različitim temperaturama.

Otprilike na 50 do 200 cel. sa prosečnom temp. sličnoj rashladnoj tečnosti (nešto višoj zapravo, ali uz sporije dostizanje iste). Leti je i u karteru nešto toplije pa je min. do max. temp. 80 do 220 (na primer, ne uzimajte kao tačne vrednosti, naravno zavise i od konkretnog motora)

 

Pre 14 sati, expendable je napisao:

Ostaje, naravno, više naglašen problem kod motora sa vazdušnim hlađenjem

 

Grejanje BMW bokser motora da bi dostigao potrebnu temperaturu za podešavanje, na filteru očitano:

 

20180507_132143.jpg.631d79f39d059849398ba1ea50cd79d4.jpg

 

Nego, meni Gosn Stevo gomila "preporuka"  liči otprilike ovako, danas sam prošao na crveno svetlo na semaforu i nisam imao problema.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850
On 11.5.2018. at 17:54, expendable je napisao:

Silkolene Pro 4 (ako ga još ima)

Izvinite postovani kolega, ali sta ste hteli da kazete? Nesto me drmnula panika... Jel ga povlace?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako nista ne ocekujes,nista te ne moze ni razocarati., 339 postova
pre 13 minuta, marshall je napisao:

U malu vazdusaru 150 ccm vec 8 godina samo 10W40 leti i zimi. Jos je i potpuno zatvoren, skuter. Isto sam odlucio i za veliki motocikl, 10W40 ali puna sintetika.

    Kociona tecnost je ista za auto i moto, ako je DOT 3 ili DOT 4. Vise je bitno da ih nikako ne pomesas, ako proizvodjac tvog motocikla trazi DOT 3, ispusti sve (neznas koje je unutra) pa tek onda sipaj novi DOT 3 (isto ako proizvodjac trazi DOT 4, ispusti prvo sve, pa sipaj novo 4). Pusti to sto neki kazu da se trpe 3 i 4, licno sam video sta se desi kada se pomesaju. Sada mozda postoje koc.tecnosti koje se medjusobno trpe, ali nemoj dozvoliti blokadu celog sistema i potpuni remont kocionog sistema zbog greske ili necije price. Hoce da se naduvaju sve gumice i onda...

Ispustio sam kompletno ulje i produvao sistem kompresorom da izbaci sve iz njega.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Odlicno. Sada polako proveriti gumice, cilindre... i odozgore sipati novu tecnost koju trazi proizvodjac (3 ili4). Moze i nova koja je i 3 i 4 istovremeno ali u prazan sistem. Proluftirati i srecno! Prvo kocenje obicno PROPADNE i sledece ce uhvatiti, oprez prvo kocenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako nista ne ocekujes,nista te ne moze ni razocarati., 339 postova

Sipao sam novu tecnost i odzracio kocnice ali me bunilo da li valja ta tecnost sto je za auta ili mora da bude za motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Expendable vidim da si najstrucniji da resis moju dilemu, u vazdusadu 1980 godiste, suzuki gs550 da sipam 20w50 ili 10w50? Ja sam kao resio mineralno 20w50 jer mi nekako vise deluje iz doba kada je konstrisan, mada mu na cepu pise 10w40 ali po manualu moze i 20w50 i 10w50 u zavisnosti od spoljasnjih temperatura. Cak mislim da je 20w50 do -5 u grafikonu oznaceno ili od 0, a ja svakako ispod +10 necu da ga vozim 

sigurno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp

Ja u transalpa sipam to 20 50, jer je prethodni vlasnik isto koristio, mislim da za motor od 30 god, ne ide neko manje gradacije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova
On 5/13/2018 at 10:55 PM, đunta said:

 

 

 

Grejanje BMW bokser motora da bi dostigao potrebnu temperaturu za podešavanje, na filteru očitano:

 

20180507_132143.jpg.631d79f39d059849398ba1ea50cd79d4.jpg

 

Nego, meni Gosn Stevo gomila "preporuka"  liči otprilike ovako, danas sam prošao na crveno svetlo na semaforu i nisam imao problema.

Baš tako.

Ili ... preticanje preko pune linije, redovno, i ništa mi se nije desilo (a kad se desi, onda takvog nema).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova
On 5/13/2018 at 11:13 PM, alex1974 said:

Sipao sam novu tecnost i odzracio kocnice ali me bunilo da li valja ta tecnost sto je za auta ili mora da bude za motor.

Kao što je već rečeno:

Isto je to.

(nije samo (vrlo) slično kao motorno ulje, ovde je baš ISTO).

Ako može i DOT 3 i DOT 4, četvorka je bolje rešenje.

Jednostavno - kvalitetnije je. Ako se pominje samo "trojka" onda eventualno DOT 3 (mada ... ako može 5.1 u Ladu Rivu, ne vidim koji to materijal ne bi izdržao 4-ku).
Inače, slažem se da se ne mešaju (u startu, naročito) 3 i 4, jer je sve teže naći dobre trojke na tržištu. Naročito ako su drugog proizvođača (iako, i to, zvanično može).

Nema ni neke potrebe, lako je naći DOT 4, trenutno najrašireniji standard ... nije ni posebno skup(lji).

Obratiti pažnju samo kad se koristi DOT 5 (ali ne 5.1) je su to silikonska ulja koja se sa glikolnim (3, 4 i 5.1) ne mešaju.

I to je to.
Još vredi pomenuti: kod nekih starijih francuskih automobila se koristi DOT 3 ali mineralno, ono se takođe ne meša sa standardnim sintetičkim).

 

Još koji detalj na:

http://motornaulja.blogspot.rs/2011/01/kocione-tecnosti-brake-fluids.html

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova
On 5/14/2018 at 5:02 AM, Biker Q said:

Expendable vidim da si najstrucniji da resis moju dilemu, u vazdusadu 1980 godiste, suzuki gs550 da sipam 20w50 ili 10w50? Ja sam kao resio mineralno 20w50 jer mi nekako vise deluje iz doba kada je konstrisan, mada mu na cepu pise 10w40 ali po manualu moze i 20w50 i 10w50 u zavisnosti od spoljasnjih temperatura. Cak mislim da je 20w50 do -5 u grafikonu oznaceno ili od 0, a ja svakako ispod +10 necu da ga vozim 

sigurno.

Uzevši sve u obzir ... mineralka 20W-50 jeste dobro rešenje, verovatno i najbolje. 

Nije jedino, može i neko PS 15W-50 što bi bilo optimalno za one koji voze i na malo nižim temperaturama.

10W-50* sintetska ili sintetička su ... nekako ... "overkill" ... osim toga to je za motore u izuzetno dobrom stanju ili remontovane. Posle 10 ili 20 (i više) godina ne može se očekivati takvo, čak i uz najbolje održavanje, osim primeraka koji se malo koriste a paze "ko beba" (kolekcionarski, npr.).

 

*još i više za 10W-40 pa bilo PS** ili sint.

** ovo još i nekako za motore koji ne troše ulje a voze se umereno, mada je za vazdušaru (još staru) bolje koristiti viskoznije ulje

 

Btw. izvinjavam se za kašnjenje (za sva tri posta), jednostavno  - za vikend sam bio zauzet a posle sam prevideo da nisam bio na forumu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako nista ne ocekujes,nista te ne moze ni razocarati., 339 postova

Onda je sve kako treba :)

Na "cantrama" na motoru pise da se sipa DOT 3 ili DOT4,ja sam sipao DOT4.

Danas mi je stiglo i ulje za masinu Bardahl-xtc-c60-10w40.

U nedelju cu i njega da promenim.

 

bardahl-xtc-c60-10w40.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 561 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: SV650A

Danas, na prvom servisu, prihvatio da stave polusintetiku Suzuki ecstar r7000  u moj sv650. Ne znam sta je fabrika sipala, ali u svakom slucaju bilo je bolje od ovog. Menjac, koji je bio dobar, poceo da me nervira.  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Toliko o "ovlašćenim" i fabričkom punjenju (komercijalnoj preporuci).

Ipak, zvuči jako čudno (skoro nevervovatno), pa sam malo prelistao o čemu se radi (vodeći se idejom da su Suzuki ulja svakako kvalitetna, jedan deo radi Motul ali ne sva, i da imaju JASO zvanična odobrenja).

R7000 (potpuno isto ime) postoji u DVE verzije!!

Jedna je MA a druga MA2.

Možda je i u tome problem (sipali vam MA umesto MA2).

Isti slučaj i sa sintetičkim R9000.

 

P.S.

Dakle, ono sa MA2 ima "oil code" (JASO official list*) M081SMC019

a ono sa MA - M081SMC023

*odobrenja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
Danas, na prvom servisu, prihvatio da stave polusintetiku Suzuki ecstar r7000  u moj sv650. Ne znam sta je fabrika sipala, ali u svakom slucaju bilo je bolje od ovog. Menjac, koji je bio dobar, poceo da me nervira.  
15-50 и то веровао или не MOTOREX највише паше твојој Сузани :)

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 561 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: SV650A

Unervozio sam se u roku od 100 metara :). A bas bio zadovoljan motorom. Kako si samo razumeo za one navodnike... Ako je ono ovlasceni servis, ja sam Elon Mask. Jos da me naprave ludog sto mislim da trebaju zameniti kocionu tecnost jer je crna (motor stajao u salonu godinu i po). Ne dao Bog da mi pritreba nesto u garantnom roku.

Za ono, MA ili MA2, ne bih znao. Ostatak ulja su zadrzali, a ja nisam obratio paznju. Verovatno me smela malo cena :).  60 eura za ulje i filter. Nista drugo nisu takli ni prstom. Ko zna, mozda i bolje. Previse Rosi-ja radi u tom servisu. 

Moje iskustvo sa Motorex-om, dok sam vozio Yamahu, bilo je kao ok ali ipak nisam bio bas zadovoljan kao sto sam bio sa Elf-om. Ipak, drugar sa nesto starijom Suzanom je bio zadovoljan. Mozda probam ponovo nakon 1000-2000 km (ako ne popizdim ranije). 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
Unervozio sam se u roku od 100 metara :). A bas bio zadovoljan motorom. Kako si samo razumeo za one navodnike... Ako je ono ovlasceni servis, ja sam Elon Mask. Jos da me naprave ludog sto mislim da trebaju zameniti kocionu tecnost jer je crna (motor stajao u salonu godinu i po). Ne dao Bog da mi pritreba nesto u garantnom roku.
Za ono, MA ili MA2, ne bih znao. Ostatak ulja su zadrzali, a ja nisam obratio paznju. Verovatno me smela malo cena :).  60 eura za ulje i filter. Nista drugo nisu takli ni prstom. Ko zna, mozda i bolje. Previse Rosi-ja radi u tom servisu. 
Moje iskustvo sa Motorex-om, dok sam vozio Yamahu, bilo je kao ok ali ipak nisam bio bas zadovoljan kao sto sam bio sa Elf-om. Ipak, drugar sa nesto starijom Suzanom je bio zadovoljan. Mozda probam ponovo nakon 1000-2000 km (ako ne popizdim ranije). 
 
На твом моделу дефинитивно 15-50 MOTOREXOов полусинтетик.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Hvala. Ja uzeo elf 20w50 u Profaco. Pise MA2. Cena 520 dinara a kada zamenim videcemo. Mada toliko je pocela da se cuje sajla od km sata da se motor i ne cuje a podmazivanje ne pomaze, cak nije ni ostecena... gremlin.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja