Jump to content

Moto Zajednica

Analogna tehnologija

Recommended Posts

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Nego koristi li jos neko analognu tehnologiju? Ja imam par starih aparata i nekako ih volim, tih 12/36/72 slobodnih mesta na filmu te teraju da razmislis i osmislis kada ces da stisnes okidac...blenda, ekspozicija... Na zalost nemam svoju labaratoriju.

 

Inace namerno sam napisao 12/36/72 prazna mesta na filmu posto imam u kolekciji Yashicu LM to je aparat srednjeg formata koristi 120 roll film i na njega staje 12 fotografija i sa njom mi je poseban gust da fotografisem.

Imam jos dve Yashice, Yashica electro 35 GTN i Yashica 35 i Nikona F801 naravno svi koriste film 35mm.

A sto se tice onih 72 snimka oni takodje nastaju na filmu 35mm, to postizem sa malim Petri Junior-om to je takozvana half frame camera jer deli jedan frejm 35mm na dva tako da dobijamo 72 snimka.

 

Kako vi stojite sa 'analognom' tehnologijom, koristite li je jos uvek, gde razvijate, skenirate, sta volite?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3620 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Ja imam Minoltu X700, Zenit (ko ga nema :D) i Yashica Eelectro 35. Ovaj prvi s vremena na vreme i koristim. ovde trenutno imam u ponudi nekih Kodak filmova od 200 ASA i to je to. Rade mi u jednoj foto radnji kad stignu. Uglavnom cekaju da im se nakupi filmova pa onda puste. Poslednji put su mi sjebali neke slike, sve otisle na zeleno. Nesto valjda hemija nije bila OK.

 

Kad si vec i ti pomenuo Electro 35, gde mogu da nadjem bateriju za njega. Stoji mi dzaba, a imam za nju i wide adaptere i neke filtere...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12085 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ima li sad negde da se kupe crno-beli razvijaci, fiksiri, foto papir i ostala oprema?? Imam sjajnu laboratoriju, skuplja prasinu na tavanu...

 

Kad se setim nekadasnjeg ucenja kako se uvlaci film u kalem od dozne, pa crveno svetlo, pa miris hemikalija, pa susionik za papir, pa menzure, toplometri... mnogo bilo lepo.

 

Od kada imam digitalni aparat ni jednu sliku nisam napravio u papirnom obliku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2444 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

I jedna mala opaska nekad dok smo radili slike, bar je to kod mene slučaj, češće sam gledao foto albume i prisećao se lepih trenutaka. A sada kako ih guram u komp ne sećam se kad sam pogledao neke starije slike. Jednostavno muka me uhvati kad otvorim folder sa slikama i u njemu mali milion slika.

Što rekoste u gonjem postu nekad si vodio računa šta i kako slikaš jer si imao 36 snimaka i peglaj.

A sad me vratiste u mladost dok sam u foto-sekciji učio i pravio crno bele slike eh lepa su to vremena bila.

Izvinjavam se na offu :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

He bas lepo sto nas ima, mislio sam da se niko nece javiti na temu...

Ja nemam Zenit, samo made in Japan :D

 

@muljaz

 

Sto se tice Yashice orginalne baterije vise nema, prestala je da se proizvodi valjda 2000 jer sadrzi zivu u sebi...E sad ja koristim 4 one male LR44 i inprovizovani adapter . Ali planiram da kupim px28a ili 4LR44 mislim sve je to isto, to su baterije od 6v dok je orginalna bila 5.6v, ali na netu postoji podatak da tih 0.4v ne uticu na rad elektronike.

Ustvari veci problem je to sto kod alkalnih baterija je veci pad napona nego kod zivinih, pa od toga brljavi tj. ne odredi dobru ekspozicuju, ali mislim da te greske nisu vece od 1blende, a film to guta...

Takodje imas adaptere, jedino sto nisam provalio dali oni skidaju tih 0.4v ili samo uskladjuju velicinu...evo ovde imas svasta vezano za Yashice Yashica

 

Koju electro 35 imas?

 

@lalajko

aj raspitacu se za hemiju, rado bih ucestvovao u kupovini iste u zamenu za znanje i ucestvovanje u razvijanju. Da skinemo tu prasinu sa labaratorije.

Sta imas od aparata?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12085 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Trenutno ne znam sta imam :) Imao ranije Smenu 8, Prakticu MTL3 i Canon A1. Imam i onaj ruski Ljubitelj sa 6x6 negativom. Ako si mislio na laboratoriju sad ne mogu svega da se setim... Krokus valjda sa par objektiva, pa lupa za izostravanje, pa onaj kontrolnik ekspozicije, more tacni i svega ostalog.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1292 postova
  • Lokacija: Lazarevo
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650 XT, Transalp 600 pd10

I jedna mala opaska nekad dok smo radili slike, bar je to kod mene slučaj, češće sam gledao foto albume i prisećao se lepih trenutaka. A sada kako ih guram u komp ne sećam se kad sam pogledao neke starije slike. Jednostavno muka me uhvati kad otvorim folder sa slikama i u njemu mali milion slika.

Što rekoste u gonjem postu nekad si vodio računa šta i kako slikaš jer si imao 36 snimaka i peglaj.

A sad me vratiste u mladost dok sam u foto-sekciji učio i pravio crno bele slike eh lepa su to vremena bila.

Izvinjavam se na offu :zdravo:

 

Isti slučaj imam i ja, s tim što ja sve moje slike sortiram, svaka slika ima broj (npr slika 00001,00002,...,00123,...). Inače moj ćale ima analogni aparat marke Franka. Kupio ga je pre 30-tak godina u Trstu i još uvek ga koristi. Ja imam 3 po redu digitalac (navodno neuništivi, ali to ćemo još videti), ali mislim da će i ovaj i svaki naredni digitalac sahraniti ćaletova klasika.

Nego, na toj ´´Franci´´ ne radi blic već neko vreme, pa ako neko zna gde to može i dali može da se popravi/zameni, bio bih mu zahvalan. I naravno koiko otprilike bi to koštalo, ne verujem da je nešto skupo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2444 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Evo ovo mi je poslednji koji sam koristio pre prelaska na digitalu, lepa vremena bejahu i lepe slike je napravio, sad uživa u penziji :lol: a prve korake sam pravio na legendarnoj smeni 8 kao klinac još.

 

2zoxa53.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja