Jump to content

Moto Zajednica

Vazdušno ili vodeno hlađenje

Recommended Posts

  • Drug član, 1366 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Orion craus 49

Znam da ste se umorili od ovih "ili, ili" tema, ali ova mene kao pojedinca (a znam da nisam sam) baš interesuje. :stabre:

Diskusije je načeta na jednoj drugoj, različitoj temi i da je ne bi nepotrebno zatrpavali evo naslova ovde.

 

Znači konkretno, koji su vaši stavovi za i protiv kod ovih dva različito hlađena motora?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1014 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999

Dobro si napisao . Ako mogu da dodam samo rasprava je pocela za offroad motore . Znaci da li je bolji vazdusno ili vodeno hladjen offroad motor .

Misli se na masinu , izdrzljivost i ostalo . Ne na lakocu motora koji je laksi povozniji i ostalo .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 620 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda ST 1100 Pan Europa

Moj glas za vodenjaru.Ne razmisljas na duzem putu da li ce i sta ce.Ako je sve kako treba(termoprekidac,termostat)samo uzivas u voznji.Mada i ako nesto podje po zlu uvek moze da se spoji ventilator direktno.

Letos smo isli na more i drugaru je vazdusara dva puta pregrejala, od tega jednom u preticanju,veoma nezgodno.

S druge strane manji je i raspon temperature motora a samim tim i ulja u njemu.

Nisu vazdusare za bacanje,niti ih podcenjujem,samo ja vise volim vodu :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Quid Quid latine dictum est altum viditur!, 949 postova
  • Lokacija: vrsac / bgd bezanija
  • Motocikl: KTM 1190 ADV, Yamaha R1 RN22 Big Bang

vozio sa motore sa obe vrste hladjenja, nikad mi se ni jedan nije pregrejao, mozda ne umem da vozim :stabre:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Vodeno hladjenje će se pre ili kasnije pokvariti, obično pre što vazdušnom ne može da se desi. A onda sve zavisi od vozača, ako ne odreaguje pravovremeno mašina će odsvirati svoje. Meni se desilo da mi zbog crknutog davača prska tečnost po nogama iz prelivne posude a ne mogu da stanem zbog delikatnosti situacije :) Pogledajte šta se vozi od starih mašina, vazdušari svi u pogonu. E sad četvorocilindraš od 150 konja se ne može izvesti sa vazdušnim hladjenjem a da ne bude preglomazan ili osetljiv na sporu vožnju u nepreglednim kolonama preko gazele naprimer. Jedan ili dva cilindra a pogotovo male kubikaže je besmisleno dodavati još pumpu, hladnjak i na kraju i onako sprčenu mašinu učniti vizuelno još bednijom. To ne može da se pregreje ni kad radi u mestu na 40C i baš me zanima šta je onaj gore vozio i kako je ustanovio da se pregrejao tokom preticanja.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Obzirom da vozimo dosta stare motore moj glas za uljaru.

Mnogo manje elemenata koji bi mogli da zakažu,predviđen da radi na većim temperaturama.Ako se redovno održava neće se pregrejati i samim tim je po meni pouzdaniji od vode.Mada svi noviji su uglavnom voda i dosta nabrijani tako da o nekoj velikoj dugotrajnosti mislim da ne vredi polemisati dok neprođe vreme pa budemo u prilici da ih uporedimo sa stanovišta upoterbe po 20 godina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Po pitanju lakoće održavanja, vazdušara je bolja, nema šta da se pokvari. Vodenjara, posebno poslje 15-20godina, traži novi termostat, termoprekidač, senzor temperature, možda i neka creva, pumpa je pod znakom pitanja, a hladnjak pogotovo.

Po pitanju snage, nikad ne možete izvući istu snagu iz vazdušno hlađenog motora kao što bi mogli iz vodeno hlađenog. Niti će neka veća vazdušara moći bez brige da uđe u grad, u gužvu, ne da će se pregrijat i zakucat, ali će počet barem da troši ulje. Mislim i vodenjara će da digne temperaturu i to dobro, ali neće biti bojazni da se ne pregrije.

 

Uljara mi djeluje kao kompromisno rešenje na sve ovo.

 

Vezano direktno za vašu raspravu, pojma nemam koje je rešenje bolje za off, prešao sam možda 100metara van asfalta do sad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1422 postova
  • Lokacija: Bliski Istok-Pančevo
  • Motocikl: Honda CRF300L

Prednost vodenjare je to sto se moze izvuci veca snaga iz agregata sto naravno nije mala stvar a skoro sve ostalo narocito kod enduro motora je na strani vazdusare. Realno gledano u terenu za neku rekreativnu voznju nije potrebno vise od tih 40-50ks koliko razvija neka enduro vazdusara. U voznji po terenu pad ili udarac kamena, grane ili sl. moze da bude koban po hladnjak i zaista mi nije poznato da je neko uspeo da pregreje vazdusaru narocito 4T(osim mozda nekog agregata sumnjivog kvaliteta)do te mere da motor stane ili da nesto crkne u najgorem slucaju ce negde da zamasti i da potrosi malo vise ulja.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1014 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999

Stante malo ljudi nesto se ne raumemo . Kod mene ovde vozimo offroad sto Aca iz Paracina moze da posvedoci i nije moda u jurnjavi terenom nego stani ovde pa izadji tamo , lele ne mogu , onda se vrati nazad pa opet pokusaj , stajanje u mestu pa onda upadnes u neku rupu pa dok se snadjes ovde onde , motor radi u mest i mislite da je bolje vazdusno ( koje inace radi kad je motor u pokretu ) ili vodeno koje radi non stop i kad motor stoji . Jeste da moze da se probusi hladnjak ali moze i da se zstiti od busenja i lomljenja .

Inace to sto ce vise da izvuce konja me ne interesuje . Meni i 20 ks je dosta osim ako se ne jurca po poljskim putevi sto vidim tamo na bjb enduro fanovima da 99 % vas i rade . Zato vam i ne trebaju vodenjare .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1422 postova
  • Lokacija: Bliski Istok-Pančevo
  • Motocikl: Honda CRF300L

Stante malo ljudi nesto se ne raumemo . Kod mene ovde vozimo offroad sto Aca iz Paracina moze da posvedoci i nije moda u jurnjavi terenom nego stani ovde pa izadji tamo , lele ne mogu , onda se vrati nazad pa opet pokusaj , stajanje u mestu pa onda upadnes u neku rupu pa dok se snadjes ovde onde , motor radi u mest i mislite da je bolje vazdusno ( koje inace radi kad je motor u pokretu ) ili vodeno koje radi non stop i kad motor stoji . Jeste da moze da se probusi hladnjak ali moze i da se zstiti od busenja i lomljenja .

Inace to sto ce vise da izvuce konja me ne interesuje . Meni i 20 ks je dosta osim ako se ne jurca po poljskim putevi sto vidim tamo na bjb enduro fanovima da 99 % vas i rade . Zato vam i ne trebaju vodenjare .

 

Hoces da kazes da XL ni Aci ni tebi nije mogla da izdrzi te voznje?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7076 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

vozio sa motore sa obe vrste hladjenja, nikad mi se ni jedan nije pregrejao, mozda ne umem da vozim :stabre:

kanda da i ja neznam da vozim, imao sam i jedne i druge i nikakvih problema ni sa jednim ni sa drugim, mada nekako se sigurnije osecam sa vazdusarom, to jest bez gomile zica uredjaja pumpe i hladnjaka.

Tako da bih se uvek radije odlucio za vazdusaru, i naravno jeftinija je za odrzavanje, a i nemam potrebu za 150KS pod dupetom.

Glasam za kompromis - uljaru :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro maniac, 1751 postova
  • Lokacija: Beograd/Krupanj
  • Motocikl: Yamaha XT 600 E 3TB

Temperatura ulja u motoru (kod vazdusare) 110-120c (i vise), temperatura vazduha 25-30c, znaci hladi se motor i kad stoji. Manje, ali ipak se hladi... E sad i kad se zaglavis negde, sigurno ga neces tu drzati upaljenog pola sata, vec max 10 min dok se ne izvuces. Ja sam pre imao motor sa vodenim hladjenjem, sad imam vazdusaru i vise ne razmisljam o temperaturi motora vec samo uzivam :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Proračunato je da temperatura na vazdušaru krece u nekim granicama 70-90C u zavisnosti od spoljne temperature i uslova vožnje, tek u nepredvidjenim situacijama ode preko 100-110 što opet nije kritično, čak i da je 150 neće se ništa desiti bar dok ulje cirkuliše. Što veča temperatura to se više toplote emituje pa se čak i bez forsiranog strujanja vazduha neka ravnoteža uspostavi ispod kritične granice. Inače prvi problem je širenje i zaribavanje klipova pošto se aluminijum širi duplo više od gvoždja sa porastom temperature. Svako rešenje ima svoje prednosti i mane ali sam siguran da se vodeno hladjenje trpa i tamo gde nikakve potrebe nema samo da bi se stvorio privid unapredjenja, opravdala viša cena i potom prodavali delovi koji nisu ni trebali da postoje. Ista stvar kao sa elektronikom trpa se i gde treba i gde ne treba kao bolje, bolje za servise jedino.

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 620 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda ST 1100 Pan Europa

vozio sa motore sa obe vrste hladjenja, nikad mi se ni jedan nije pregrejao, mozda ne umem da vozim :stabre:

Moze da bude a nemora da znaci :nanana:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: podgorica,mne
  • Motocikl: uvijek prljava Honda xr650r

Ivan objasnio , ljeti kada je izizetno toplo (živim u Podgorici) kada stanem na neki duži semafor a bogami i kraći obavezno gasim WeRku :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Između vazduha i vode, uvek bih se opredelio za uljno. Oba moja motora su vazdušare. I sledeći će biti takođe vazdušara.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1014 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999

Eto Ivan je sve lepo napisao .

 

Ali na pocetku si napisao da je rasprava krenula iz one moje teme . Ja na primer trazim klx-a a ubedjuju me da je bolji za ne pregrejavanje xt i slicni . Tvrdim posto je klx jedna umerena masina a i probao sam od prijatelja mogu da ga pustim da ceo dan leti radi na leru u mestu i nece sigurno da se pregreje . Naravno zato sto nije niti turazna a nije ni prenasvirana masina . E sad da li bi se usudio da pustim xt-a da radi ceo dan u mestu bas i nebi . Jest da sam ga imao ali nisam probao .

 

Za druge i novije motore neznam ali cim ih prave vise sa vodenim ima nekog razloga .

 

Znaci sto se tice mene konkretno je bila takva rasprava .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: VRSAC
  • Motocikl: Yamaha TT 600 S , Yamaha YZ 250

... Ja sam pre imao motor sa vodenim hladjenjem, sad imam vazdusaru i vise ne razmisljam o temperaturi motora vec samo uzivam :)

 

Ovo je odlicno objasnjenje :takoje:

 

A sto se tice toga sta moze da se ostavi da radi ceo dan na leru - Tvrdim da dobar TT, XR, DR. mogu bezbrizno da se ostave da rade i da se ode u svaleraciju ( i u istoj postigne dobar rezultat ) dok KLX i ostali vodenjaci traze da ga gledas ceo dan dok radi i da razmisljas dali ces uopste da po necemu primetis da je pomesao vodu i ulje, dali je izbio dihtung glave i duva kompresiju u vodeni sistem ( to se na leru nemoze primetiti jer ni nepeni a ni ne prska na cepu hladnjaka / na leru / ) Sve to se ne primecuje dok nebude kasno za masinu.

A nije bezbedno ni da odes peske iza coske u radnju po pivo i da bar uz ladno pivo, pored motora ( koji radi u leru ) mastas o svaleraciji :moto3:

 

Nesto nevidim Ivanov post, a volim da procitam sta taj iskusan momak, studiozno i temeljno obrazlozi ( nadam se da je u korist vazdusnjaka - ne zato sto poseduje vazdusnjaka - vec zato sto realno pristupi svakoj temi i prati ( vise od svih nas ) svu ovu problematiku amaterskog bavljenja off roadom

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: VRSAC
  • Motocikl: Yamaha TT 600 S , Yamaha YZ 250

I jos da dodam da je drugar na jednom od tih dobrih vodenjaka bio isfrustriran ceo dan u pescari samo zato sto mu je bljucno malo vode na motoru ( koji je inace placen 5000e ) a bljucno je 2 dl radeci u mestu dok je drugar oblacio opremu - plafon 20 min. !!! Pa je onda satic trajao pregled od osiguraca termoprekidaca, samog termoprekidaca, vodene pumpe, cepa hladnjaka, svih stucni, vazduha u vodenoj instalaciji,...

A i video sam ga da taj dan vozi ko neka bakica ( opterecena sta joj je sa motorom ) iako je decko jako dobar i iskusan vozac off roada jos od 1988 god i uvek je vozio samo enduro jednocilindrase .

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

'oce on to nije mu prvi put :)

 

Ja sam vozio motore i sa vazdusnim i sa vodenim hladjenjem. Vazdusara mi nikad nije pregrejala, a na vodenjari mi se retko ukljucuje ventilator (ne vozim po gradu), tako da nikad nisam imao problem sa pregrevanjem bilo kog motora. Ipak, mislim da je vodeno hladjenje bolji sistem jer je efikasniji, drzi masinu tj. ulje hladnije, a opste poznata stvar je da ulje najvise degradira kad se pregreje. Ja sam se vise brinuo kod vazdusnjaka da li se pregrejao nego kod motora sa vodenim hladjenjem, on ima ventilator pa pregrevanje lako resava.

 

Sto se tice pouzdanosti i toliko pominjanog odrzavanja, ne vidim da je problem zameniti termostat, termoprekidac ili neko crevo jednom u 15-20 godina i zameniti antifriz jednom u 2-3 godine. Hladnjaci se lako zastite od busenja i krivljenja, pa i to ne uzimam za neku manu.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Aj i ja da se zapljunem. Nekad davno u davna, pradavna vremena, sam vozio CZ 250 enduro koja je čista vazdušara i služila mi je za izživljavanje po šumama i gorama. Nikad se nije pregrejala da zakove ali je i te kako umela da promeni zvuk i da vidno slabije vuče kad se uzpuva. To što sam pravio pauze kad se ugreje je verovatno spaslo agregat da ne zakuje. Dakle, opet sam vodio računa o temperaturi iako je vazdušara.

 

U međutajmu sam vozio par motora sa vodenim lađenjem i moram priznati da su stabilniji u radu od vazdušara. Ipak se teže pregrevaju. Mada i oni umeju žestoko da pate ukoliko se ne vodi računa o temperaturi.

 

Ni jednu vazdušaru ne bi trebalo ostavljati da radi bez promaje jer koliko god da ima rebara, hlađenje u mestu bez promaje je gotovo zanemarljivo.

 

Što se tiče 2T ili 4T, cvajtare se nešto bolje hlade ako je čista vazdušara. Ali opet se mora voditi računa. Hoću reći, i jedan i drugi sistem obezbeđuju hlađenje u "optimalnim" uslovima vožnje. Testerice su namenjene da se voze pod turom ali sporo gde nema naročite promaje i naravno da će duže izdržati na terenu od putnih vazdušara. Prosto, pravljene su za to. Ali i jedan i drugi sistem će ipak predati borbu ako nema minimuma "optimalnih" uslova za dati tip motora.

 

Vodeno hlađenje je efikasnije ali i ono ima svoje granice. Što reče Aca-pn, ne vidim zašto je problem promeniti termodavač, termostat i proveriti crevca ako se motor opterećuje? Vazdušare će zakovati kad se pregreju isto kao i vodenjare ali će vodenjare to učiniti malo kasnije.

 

Moje dosadašnje iskustvo mi govori da je vazdušara jednostavnija za održavanje u smislu da nema delova od sistema za vodeno hlađenje. BMW R100RT koga vozim je isključivo putni motor i teško mu pada gradska gužva na visokim temperaturama vazduha. Njemu je potrebno mnogo promaje. Nekim manjim modelima treba manje promaje ali su i oni osetljivi na temperaturu. Jeste da su izdržljivi jer su pravljeni da budu odmah vreli kad se upale ali se mora voditi računa.

 

Kod TA koga derem po gradu je povoljnija situacija jer je sam po sebi "hladan" motor i treba mu malo promaje da se ohladi a kad je nema, sam sebi pravi promaju ventilatorom. Ali i tu se oseća granica kad je uspuvan i kad mu je teško. Terao sam ga da vidim "koliko to može da razvije" u smislu kad će se pregrejati. Čisto da vidim, dokle može i iskreno, uspeo sam. Jednog momenta je prestao da gasi ventilator i morao sam da stanem u stranu i pustim ga da se oladi. To je bio eksperiment baš zbog BMW-a kome je teško u gradu. Hteo sam da ih uporedim. Do momenta kad je TA predao borbu, BMW bi zakucao pet puta. Iskreno.

 

Neki zaključak je da se kod oba sistema ipak mora voditi računa i ne vidim velike prednosti i mane kod bilo kog sistema. Trošak zamene delova kod vodenog hlađenja je trošak održavanja. To je cena ne mostu. Na ćupriji, vazdušara plaća danak u ulju koje se mora češće menjati ukoliko se motor opterećuje u smislu pregrevanja. Obrni koreni, isto mu se vata. Vodi računa i sve će biti ok.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja