Jump to content

Moto Zajednica

Savet za vlasnike Burgmana

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Belgrade

Zamenite ulje u menjaču prilikom redovnog servisa i to obavezno.

U petak odem kod Taleta na redovan servis (5000 km) i kažem čoveku da promeni ulje u menjaču. Kada je ispustio imamo šta da vidimo: menjač pun šampona od ulja i vode koja je ušla nekako a u stvari znam i kako. Nije od vožnje po kiši nego od pranja puškom. Voda je ušla kroz crevce koje služi za ozraku i nalazi se iznad dekla CVT-a, tačno iznad kvačila.

Sreća da nije crkao a ko zna koliko sam ga vozio na šampon umesto neko kvalitetno ulje, svega 200 grama staje u kućište.

Zato bolje sprečiti nego lečiti a od sada pranje puškom više ne dolazi u obzir i obavezno ću na crevce staviti neki čep prilikom pranja.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Belgrade

Ta puška zna da utera vodu tamo gde joj nikako nije mesto. Prošle zime sam na OMV-u prao kola puškom i nekako uspeo da uteram vodu u taster za otvaranje gepeka koji se nalazi ispod pera, prekriven gumenom zaštitom. I posle je počeo da me dribla, ne mogu da otvorim gepek, pritisnem ga po deset puta dok ne dobije kontakt. Tek kada su pripalile letnje vrućine je proradio, valjda se voda osušila.

Od tada crevo i sunđer pa polako. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ducati Power, 813 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM 1290 Super Adventure S :)

Zar nije lakse da ne peremo puskom :nanana: nego da menjamo ulje. Inace ja motor perem sam tako da ne mogu nista da zeznem :zvizduk:

Ja cu to ulje da menjam za 5.000, onda ce i da padne veci servis.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 952 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati Multistrada 1200 Enduro

ajde da se i ja nadovezem.....i ja sam menjao pre neki dan ulje....i cini mi se da sam imao celih 200ml....nisam prao sa puskom mozda jednom dvaput...obicno perem crevom....a ono crvo sto pominjes ono se ugura u poklopacu od CTV-a ima otvor za nju.....1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ducati Power, 813 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM 1290 Super Adventure S :)

Ma vazno je da se nista nije zeznulo na motoru. Meni je motor uvek prasnjav, koliko god da ga operem jer je gradiliste preko puta kuce i glupa prasina se uvuce i u garazu.. 0plac.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Belgrade

ajde da se i ja nadovezem.....i ja sam menjao pre neki dan ulje....i cini mi se da sam imao celih 200ml....nisam prao sa puskom mozda jednom dvaput...obicno perem crevom....a ono crvo sto pominjes ono se ugura u poklopacu od CTV-a ima otvor za nju.....1zdravo.gif

Hvala na informaciji, na to nisam ni obraćao pažnju. Stavio sam crevce u taj otvor i učvrstio ga vezicom tako da ne može da ispadne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 952 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati Multistrada 1200 Enduro

ajde da se i ja nadovezem.....i ja sam menjao pre neki dan ulje....i cini mi se da sam imao celih 200ml....nisam prao sa puskom mozda jednom dvaput...obicno perem crevom....a ono crvo sto pominjes ono se ugura u poklopacu od CTV-a ima otvor za nju.....1zdravo.gif

Hvala na informaciji, na to nisam ni obraćao pažnju. Stavio sam crevce u taj otvor i učvrstio ga vezicom tako da ne može da ispadne.

 

0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro, 569 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Husaberg TE250 2013

Nije mi uputstvo tu, ali koliko se secam u njemu pise da se koristi Hypoid SAE90, kao i za menjace u automobilima.

Inace ja sam to ulje i sipao kada sam radio servis...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 952 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati Multistrada 1200 Enduro

Nije mi uputstvo tu, ali koliko se secam u njemu pise da se koristi Hypoid SAE90, kao i za menjace u automobilima.

Inace ja sam to ulje i sipao kada sam radio servis...

 

ovo ulje ti je specijalno radjeno bas za to...i 4t masine.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 952 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati Multistrada 1200 Enduro

Znam da je to radjeno specijalno za skutere, ali mislim da nije pogresno sipati ni obicno sae90 posto mu je to u uputstvu...

 

aha.....to.....pa ako pise u upustvu onda je dobro....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Belgrade

Pratim temu i samo da dodam: ma koliko god da košta platiću za najbolje ulje jer čuva mehaniku.

Kada se stavi na vagu cena popravki uvek je bolje sipati vrh vrhova od ulja i vršiti periodične zamene iako možda proizvođač ne propisuje da ono mora da se menja toliko često.

Meni je čika Tale u menjač sipao mineralni Motul sa dodatkom grafita i kada motor popnem na štender i okrećem zadnji točak uočljivo je da je menjač znatno tiši u odnosu na ranije.

Ne promovišem Motul ali mislim da je best buy pod uslovom da se kupuje kod ovlašćenog dealer-a jer je sigurno da ima i falsifikata po raznim buvljacima.

Verovatno je i Bel Ray dobar isto koliko i Motul ali je distributer zatvorio trgovinu prošle godine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 743 postova
  • Lokacija: Beograd

Saradjujem sa laboratorijama koje testiraju ulja i mogu reci da su jedino Castrol nahvalili. Ostali su bukvalno isti ;)

 

Ovo je vrlo zanimljiva priča - daj još neki detalj? Kakva ulja su analizirana, klasična za podmazivanje agregata? Ili i druga, za menjač, itd? Kakav je generalno kvalitet, loš a jedino je Castrol okej, ili su sva ulja solidna a Castrol je bolje? Kakav je kvalitet u odnosu na ulja u inostranstvu, jesu li naša fuš, ili je slična situacija?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ducati Power, 813 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM 1290 Super Adventure S :)

Ne mogu bas mnogo da piskaram o tome ali ukratko:

Vrse se analize svih ulja (za agregate, menjace,.....) i na osnovu analiza se odredjuje prolaznost i naravno kvalitet. Ono sto sam cuo od njih jeste da Castrol jedini postuje sve sto napise i da je stvarno kvalitetno ulje, a da ostali jesu u granica dozvoljenog ali da po kvalitetu ne mogu da pridju Castrol-u.

 

:zdravo:

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 743 postova
  • Lokacija: Beograd

Hvala na informacijama! Zanima me zato što svako ima svoju priču koje ulje je najbolje, ali sve se temelje na nekom subjektivnom iskustvu - odnosno niko nema objektivne dokaze da li je i zašto baš to ulje bolje od drugih...

 

Ovo je prva konkretna stvar koju sam do sada čuo :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Motocikl: Burgman 400 k8

Nabavih onaj Motul u tubi a tek sad vidim da se preporucuje 10w40 ulje kao za motor a ne ovo 80w90 ,kao u fazonu da je pretesko i da usporava masinu pogotovu kada je hladnije. Sad sam u nedoumici ako moze pomoc ko se bolje razume.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 555 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda XL600V Transalp

Motul ima ulje za menjace TRANSOIL 10w40 2T/4T polusinteticko (predvidjeno za dvotaktne i cetvorotaktne menjce) u pakovanju od 1L po ceni od oko 1000din. Slobodno mozes da sipas 80/90 koje si kupio jer tvoj Bugi je toliko jak da nece to osetiti. Razlika u gustini moze da se oseti na skuterima od 50ccm koji su slabi. Na tebi je da odlucis.

 

MAXI pozdrav 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja