Jump to content

Moto Zajednica

Ugradnja dva fara na mesto jednog

Recommended Posts

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Hmmm primetio sam jednu stvar kod xenona, a to je osobina da kada je isti iskljucen i blicnemo njime prvi put jacina je zadovoljavajuca (pretpostavljam da u kondenzatoru ili trafou balasta ima nesto ~rezidualne~ struje koja upali sijalicu, a da zatim ako i dalje blickamo svetlo je slabije ili ukoliko drzimo upaljen ablend odna se xenonka lagano zagreva i dobija na jacini postepeno, kada ceo taj proces traje par sekundi (desetak otprilike do punog sjaja)

 

Mozda je bilo bolje (barem neko moje misljenje) ako si kojim slucajem mogao da ostavis varijantu da ablender pali halogenku (po mogucstvu dugi snop) a da xenon ostane nezavisan na prekidacu glavnog svetla tj da xenon normalno radi kratko dugo

to bi onda bilo otprlike ovako nesto

 

1 sve ugaseno, ablend halogen dugi

2 pozicija samo upaljna- halogenka kratko ablend halogen dugi

3.polozaj upaljeno glavno svetlo-xenon radi kratko/dugo + upaljeno je zbog toga sto radi i pozicija halogen kratko, a kada blicnes pali se i halogen dugo

 

Varijanta- ukoliko ima potrebe da se zastiti prekidac da ne bi premostio prlikom ablenda i palio jos neko svetlo (jer ne znam kako je to izvedeno kod tebe) moze da se izvede preko releja i diode 1N402 (403...) kada bi ablend pustao samo u jednom smeru

 

U svakom slucaju lepa majstorija

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Zodini-ako ti treba neko parče, neće mi biti probem da skočim do Galenike i šibnem ti do Niš, imam prevoz.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Hvala imacu u vidu, plan mi je da radim neke xenon farove za eskorta pa bi mi trebala dva parceta manje vise A4 formata,ako ovaj drug iz stamparije ne nabavi javljam se

Unapred hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

@Zika56

Videh te juce na bulevaru u Nisu, vozio sam ispred tebe, ali sam bio autom... Bas sam proveravao sve varijante odsjaja i siluete u retrovizorima, glavni, desni levi i mogu ti reci - osim ogromne siluete motora koja dominira, svetlo nije bas najuocljivije u ogledalima iako je dosta jako kada se gleda direktno :neznam: mada estetsli aspekt rada je cista bombonica

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

zodini user_popup.png

Postavljeno Juče, 22:13 PM

 

@Zika56

Videh te juce na bulevaru u Nisu, vozio sam ispred tebe, ali sam bio autom... Bas sam proveravao sve varijante odsjaja i siluete u retrovizorima, glavni, desni levi i mogu ti reci - osim ogromne siluete motora koja dominira, svetlo nije bas najuocljivije u ogledalima iako je dosta jako kada se gleda direktno :neznam:mada estetsli aspekt rada je cista bombonica

Verovatno si baš mene video pošto sam prekjuče bio u Nišu i vozio se skoro ceo dan po gradu.

Moguće je da sam vozio samo sa halogenim svetlom (levi far), jer često to koristim danju. Međutim i kada je upaljeno xenon svetlo (kratko), nije mnogo uočljivo, jer sočivo ne rasipa sa strane već usmerava naniže. Takođe smatram i da xenon sijalica koju sam upotrebio nije baš kvalitetna. Ali kada danju upotrebim "ablender" to je baš jaaaako uočljivo (i za one koji me prate u retrovizoru i za one koji mi dolaze u susret).

Hvala za pohvalu po pitanju estetike.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Malo me popustio bol u leđima pa sam rešio da se još malo "poigram" sa osvetljenjem.

Sada sam instalaciju povezao tako da:

1. Kada je dat samo kontakt ne svetli ni jedna sijalica.

2. Kada je prekidač u položaju "pozicija" radi samo halogena sijalica (kratko).

3. Kada je prekidač u poziciji "glavno" svetlo, istovremeno rade oba fara (halogeni + xenon), kako u režimu kratkog, tako i dugog svetla.

Upotreba "ablendera" je moguća u svim režimima i podazumeva istovremeno "paljenje" dugog svetla u oba fara.

I moram da kažem sledeće: Kada su u funkciji oba fara, doživljaj pri noćnoj vožnji je jednostavno fenomenalan. Osvetljaj izvanredan, a pri tome nema apsolutno nikakve smetnje za vozila iz suprotnog smera (kada je u funkciji kratko svetlo).

Jedino ostaje da se proveri šta će na sve ovo "da kaže" alternator (zbog povećane potrošnje kada su u funkciji oba fara). Ne bi trebalo da ima problema, ali ... .

Meni inače "crkao" akumulator na TA, pa sam privremeno "pozajmio" akumulator sa ženinog skutera (6 Ah) i to za sada funkcioniše.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Evo kako sada sve to izgleda. Vidljivo je i novopresvučeno sedište. Odradio moj prijatelj-tapetar iz Niša. Ukoliko je nekom potrebna preparavka sedišta može da me kontaktira.

 

A0330EB4-14FF-AD47-93BC-4B767429F5E6_thumb.jpg

 

2E97D4BE-F64B-044D-BCE6-2345184F5D45_thumb.jpg

 

D116BF93-3BDF-BD4E-9A4D-DD30C50D7D94_thumb.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Evo nađoh nešto napolju, 90 mm prečnik, cena po 70 € plus dostava, znači cca 90 €.

 

2 x H 4.jpg Ovaj može da ima duplo osvetljenje, oba fara po dugo i kratko, volja u jedan H4 a u drugi Bixenon ili u oba iste sijalice, u svakom slučaju povećan faktor sigurnosti.

 

1 x H4  1 x H 7.jpgOvde izgleda jedan far samo za dugo odnosno ablend a drugi za oba svetla.

 

Savet?

 

Djunta, imas li linkove, gde ovo moze da se kupi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Evo nađoh nešto napolju, 90 mm prečnik, cena po 70 € plus dostava, znači cca 90 €.

 

post-6989-0-66071900-1327491350_thumb.jpg Ovaj može da ima duplo osvetljenje, oba fara po dugo i kratko, volja u jedan H4 a u drugi Bixenon ili u oba iste sijalice, u svakom slučaju povećan faktor sigurnosti.

 

post-6989-0-25211100-1327491512_thumb.jpgOvde izgleda jedan far samo za dugo odnosno ablend a drugi za oba svetla.

 

Savet?

 

Djunta, imas li linkove, gde ovo moze da se kupi?

 

Daj m i vremena molim te, ponedeljak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Evo nađoh nešto napolju, 90 mm prečnik, cena po 70 € plus dostava, znači cca 90 €.

 

post-6989-0-66071900-1327491350_thumb.jpg Ovaj može da ima duplo osvetljenje, oba fara po dugo i kratko, volja u jedan H4 a u drugi Bixenon ili u oba iste sijalice, u svakom slučaju povećan faktor sigurnosti.

 

post-6989-0-25211100-1327491512_thumb.jpgOvde izgleda jedan far samo za dugo odnosno ablend a drugi za oba svetla.

 

Savet?

 

Djunta, imas li linkove, gde ovo moze da se kupi?

 

Daj m i vremena molim te, ponedeljak.

 

Ne mogu da nađem linkove, treba mi malo da prelistam kataloge, naći ću. Međutim, ovo deluje vrlo privlačno:

 

http://www.arrow.rs/index.php?main_page=product_info&cPath=65_71&products_id=468

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Video sam to, ali ne zelim xenon na mom motoru. Hocu da budem legalan ako izadjem van granice.

 

Znaci trebaju mi samo projektori za H4 sijalice. Ko li proizvodi projektore za Touratech ili Wunderlich? Koji je precinik? Ima li Hella odgovarajuce projektore, pa da pravimo maske sami?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Video sam to, ali ne zelim xenon na mom motoru. Hocu da budem legalan ako izadjem van granice.

 

Znaci trebaju mi samo projektori za H4 sijalice. Ko li proizvodi projektore za Touratech ili Wunderlich? Koji je precinik? Ima li Hella odgovarajuce projektore, pa da pravimo maske sami?

 

Laki, koliko sam ja upoznat, zakonski nigde nije zabranjen xenon kao tip svetla, već se opštim propisom kao i kod nas traži da far baca ispravno, odnosno da ima pravilan snop bez rasipanja i adekvatne dužine a to se utvrđuje na tehničkom pregledu i ajd, kad očigledno juri avione može da sledi kazna i isključenje iz saobraćaja bilo gde. Već smo pričali da xenon sijalica ne ide u ne namenski far, ali ako je sve kako treba nema razloga da se ne ugradi, pogotovu ako je projektor.

 

Hela radi za Turatek, međutim to se ne isplati praviti. Ceo set ko kod Turateka može da se nađe za 175€, a samo jedna Hela kod nas je oko 40€, pa gde je maska, nosač, podešavači itd, ušteda je ispod pedesetak evra a rezultat neizvestan plus budž. I projektori su ne tako velikog prečnika, nego imaju rozetne pa izgledaju veći no što jesu. Imam ceo manual za njih negde.

 

Ovo sa gornjeg linka držo drugar u ruci, samostojeći je far, vrlo plitak tako da predpostavljam da lako može da se spakuje u našu šolju bez prepravki nekih većih.

 

Sa gornjih slika, u pitanju je ShinYo, vrlo moguće je da su i oni kod Turateka, kod Luisa jesu zastupljeni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ima problema sa xenonima na zapadu, ali da ne sirimo prico o tome. Ko hoce da se maltretira sa tamosnjom policijom na volju mu. Jos jedna stvar koja mi se ne dopada kod xenona je sto kad ti crkne sijalica crklo je i dugo i kratko na tom faru, sto nije slucaj kod H4.

 

Ako Hella radi za Touratech voleo bih da saznam o kom projektoru se radi. Ne videh na Touratech sajtu nista ispod 259e za nase sklopocije, Wunderlich ima za oko 190e, ali mi se ne dopada, posto sam video uzivo. Previse strci napred, van fara.

 

http://shop.touratech.de/bmw-r850gs-r1100gs-dual-headlight-de-dipped-headlight-and-de-main-beam-light.html

http://shop.touratech.de/bmw-r850gs-r1100gs-dual-headlight-de-dipped-headlight-and-xenon-main-beam-light.html

http://shop.touratech.de/twin-headlight-de-projector-headlights-bmw-r-850-1100-gs.html

 

Podesavaci mislim da nisu potrebni - mi imamo onaj zavrtanj pozadi fara za gore-dole osu, a za levo desno mislim i da nema potrebe. Koristimo postojecu masku, samo se pravi 2mm alu nosac projektora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Mora bar malo da se prepodesi snop bez obzira što imamo za gore dole. Ako se metu 2 fara, nije loše da se makar desni malo pomeri a i ko zna kakva su kućišta, pa kako se ploča napravi, al samo rešenje podešavanja može biti vrlo prosto.

 

Jeste problem crkavanja bi xenon varijante, zato i treba da se obavezno metu dva komada, nebitno dal rade istovremeno.

 

Evo pa bistri malo, ja sam van teme trenutno, a i ti ćeš da smisliš nešto.

 

http://www.sendspace.com/file/3t13fl

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

... Đunti! On je pokrenuo ovu temu, pomogao mi je da nabavim sočiva i poslao mi fotografije i ideje za ovaj "projekat".

Comandatore, Đunta more. Svaka ti čast, ja kreno prvi al izgleda ću bidnem zadnji. Divim ti se na domišljatosti, pozicija kao položaj za jedan far, nikad mi ne bi palo na pamet, valjda se to s godinama stiče :oda2:.

 

 

 

 

Od početka, preliminarno rešenje od onog što je bilo u radionici.

 

 

 

001_zpsh3fr5yvb.jpg

 

 

002_zpsbnycdtpi.jpg

 

Tema: http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/92081-xenoni-u-eu/page-8#entry1799355

Sta god krene da se suska, to se veoma brzo i desi. Takodje sam cuo da nece vise moci proci naknadna ugr xenona u far(ove) koji nije predvidjen za to.

 

@đunta

Mozes staviti halogenu sijalicu u projektor, nema rasipanja svetlosti tj snop bi bio pravilan, nesto slabijeg inteziteta.

 

Svako puštanje buve ima svrhu privikavanja na zakasnelu posledicu koja sledi nakon nekoliko meseci i zato sve prolazi kao nikom ništa.

 

 

 

 

Pocinje nesto da se desava u vezi xenona (konacno)! U nekim centrima za tehnicke preglede fotografisu auta i motocikle sa xenonima, na nekima ne moze da se prodje tehnicki, a na nekim mestima jos uvek ne prave probleme.

De nađe baš danas, upravo sam skinuo televizor s BMW-a i rešio tokom pre podneva da ispazarim 2 projektora ili da nađem neke kraće sijalice za neka sočiva koja već imam al koja su nešto duža nego što bi se uklopilo.

 

Razmišljanje mi je išlo u ovom pravcu, staviti halogene sijalice ala Osram NBU u projektore ali nisam siguran dal bi snop bio pravilan. Ovo mi se namelo kao rešenje proisteklo iz potrebe da se ima rezervna sijalica ako crkne balast. Ima li neko zaključak?

Mile, ako imaš sočiva mislim da nema problema sa xenonima i na tehničkom ne prave pitanje oko toga (samo proveravaju da li far ispravno "rasipa" svetlo).

Takođe nema ni problema oko ugradnje halogenke u reflektor sa sočivom umesto ksenona. Ja sam upravo to uradio sa onim reflektorima koje si mi ti dao i to sada (kao dopunski farovi na BMW) radi izvanredno. Ja sam povezao i onu "klapnu", pa imam i kratko i dugo svetlo. Probao sam i sa ksenonskom sijalicom (HID, 4300 Kelvina, H7) i više mi se sviđa sa halogenkama.

 

 

Vratih se od prodavca, njegova tvrdnja je da u ksenon projektore ne može da ide obična halogena sijalica zbog žižne daljine, možda iza stoji cilj da proda i set ksenonona.

 

Sad sam malo pronetovao, obična H4 ima oko 3.370 Kelvina, Osram NBU 3.900, smatra se naj jačom legalnom sijalicom, a 4.000 imaju Osram Cool Blue i Philps Blue Vision. Praktično se svaki ksenon vrlo lako uoči jer retko ko stavi ispod 6.000 Kelvina. Ne znam da li se spolja, kroz staklo, može videti koja je sijalica unutra a sumnjam da će bilo ko da rastura far i skida naokolo plastike, kod nekih modela mora i akumulator što može dovesti do poremećaja kompjutera i nužnog odlaska u servis potom. Ako far baca pravilan snop, što je elementarni preduslov, i po boji, Kelvinima, ne odskače, mislim da neće biti problema ni na tehničkom ni u saobraćaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Mile, kod mene je (kod kratkog svetla-sočivo) sijalica xenon H7 od 4300 K i to je ipak veoma uočljivo da je "hladnije" u odnosu na klasičnu halogenku i može bez problema svako (ko se bar malo razume u ovu problematiku) da prepozna da se radi o xenonu.

Međutim, to nikako automatski ne znači da ćeš da imaš problema zbog toga. Ukoliko u reflemtor (sa sočivom) ubacio neku sijalicu koja je preko 4300 K i ukoliko je sve urađeno tako da ne smeta drugima (a i ne izgleda kao neka očigledna grdna budževina, teško da će neko da te maltretira bilo gde. Ja sam i sa Transalpom, a i sada sa BMW dosta vozio po EU (uvek sa upaljenim kratkim svetlom u kome je xenon) i nisam nigde imao problem.

Međutim, moj subjektivni osećaj je da imam bolji (prijatniji) osvetljaj sa halogenkama H7, pa sam iz tog razloga u dodatne farove (sočiva) postavio njih. Što se tiče rasipanja svetla kod mene je podjednako savršeno definisano i sa xenon H7 i sa halogenom H7 i mislim da prodavac pojma nema (ili hoće da ti uvali i xenon setove).

Kod mene na motoru je trenutna situacija sa svetlima sledeća:

Glavni svetla su Touratech i desno je kratko svetlo (sočivo sa xenon sijalicom H7). Levo je klasični reflektor (spot) za dugo svetlo sa halogenkom H7. Kada upalim dugo svetlo kratko takođe ostaje upaljeno.

U dodatnim farovima (sočiva montirana levo i desno od hladnjaka za ulje), sijalice su halogene H7. Ovi farovi imaju klapnu za kratko i dugo svetlo i povezani su preko posebnog prekidača tako da (kada je taj prekidač uključen) svetle kratko ili dugo (u zavisnosti od glavnih farova), a ukoliko je prekidač isključen ova dopunska svetla se ne aktiviraju.

Imam i "međuopciju" da mi kratko svetlo bude samo u glavnom faru, a kada upalim dugo (ili pritisnem ablender) aktiviraju se i duga svetla u dodatnim farovima.

Sa svim ovim osvetljenje je izvanredno i noćna vožnja je milina jedna. U isto vreme ovakva postava ni malo ne smeta vozilima iz suprotnog smera (normalno kada su aktivirana kratka svetla) i probom smo ustanovili da mnogo više smeta jedan klasičan far sa H4 sijalicom (Transalp), u odnosu na tri istovremeno upaljena reflektora-sočiva sa H7 sijalicama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ja svakako neću ništa loše da napravim u smislu ometanja drugih, sem toga, noć je za motor opasna bez obzira koliko farova se stavilo. Ni sa autom nije pa preterano bolje, da bi se jurcalo potrebno je 6 farova velike snage podešenih tako da nisu za redovan sobraćaj, ko što je Lalajko postavio sliku takmičarskog automobila. Prvenstveno je cilj da se "ružno pače" pretvori u lepši primerak a istovremeno poveća uočljivost i vidljivost.

 

Iščito sam temu iz početka da se podsetim. Zlatna je informacija o širenju ležišta za sijalicu i odličnog rezultata koje si postigao. Projektori koje imam par su sa klapnom za dugo i oboreno svetlo ali njima ide sijalica koja i je i kod tvojih, D1S, vidi se na slici ležište za četvrtastu formu. To je predugo i ne može da stane u postojeću šolju. Samu tu četvrtku sam ošrafio i do nekog dna samog reflektora ima još oko petnaestak milimetara i kad bi sijalica legla tu, pobedio bi. Sad me zanima jeli to bilo tako i kod tebe i da li si tu širio otvor. Sutra ću da islikam tačno.

 

projektor_zpsmdpnmiyu.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja