Jump to content

Moto Zajednica

TOURING gume

Recommended Posts

  • U prolazu, 68 postova

Svakako da valja malo da spustimo loptu i da razdvojimo smernice na one na osnovu testa i one na osnovu iskustva i utisaka pri eksploataciji. Mozda treba otvoriti novu temu sa nazivom preporuke za odabir guma. Testovi jesu jedan od relevantnih smerova za odabir i ja sam na osnovu njih odabrao gume posto kada sam ih kupovao tek su se pojavile u prodaji i nije bilo iskustva s njima.Realnija je cinjenica ako neko ima vec utiske mada i tada bi trebalo bar da su motori i stil voznje ako ne isti, bar priblizni.

 

Da iznesem ja moje utiske i zapazanja. Prosle god. krajem maja kupio sam komplet Dunlop SPORT SMART. Prvi testovi ove gume radjeni u februaru i martu, dakle nov proizvod i pobednik na testu. Da napomenem, i neki od ucesnika na testu su bili Michelin Power pure, Metzeler Sportec M5 interact, Pirelli Diablo Roso Corsa, Continental Sport Attack....

 

Metzelera trenutno nije bilo pa sam jos razmisljao o Contintalu mada je konacni izbor bio Dunlop. Posle predjenih 3500 km vise no zadovoljan kako drzanjem po suvom i kisi( plusak 15 min) tako i po potrosnji gume. Guma, ne mogu da kazem da odlicno drzi odmah u prvim krivinama kad je temp. 20C i manja ali zato posle nekoliko km hvata odlicno. Normalno je da se ova i svaka druga sport guma ovako ponasa. Najbolje karakteristike one pokazuju na temp. od 45-50C pa sve do 75-80C mada su na testu na stazi izmerili i znatno vece temp.( test u junu 2010 temp. spolljneg plasta 97C). Ovo me prijatno iznenadilo prosle godine u avgustu kada je spoljna temp.bila 38-39C i oko 550 km ostre voznje po krivinama ( brzina u krivinama 90-190) za razliku od predhodnih Dunlop D208 koje su na vecim temperaturama gubile hvatljivost i sto se vise grejale sve vise proklizavale. Prihvatljivo posto se njihova temperatura, kao svih ostalih sport turing guma, krece od 20-25C pa do negde 50-55C gde im je grip najbolji. Izuzetak od ovog pravila je bio Continental Sport Attac koji je opet kazem na testu pokazao hvatljivost odmah u prvim krivinma i iznenadio test vozace.

 

Samo trosenje gume treba uzeti s rezervom. Kazem da sam presao s njom 3500km i od tog je gore pomenuta km plus ove god oko 250km bilo ostre voznje po krivinama a sve ostalo po dosadnim pravcima Vojvodine. Nekad poteram malo brze po ovim pravcima ali uglavnom spustim na oko 130 da ne poravnam samo sredinu gume. Trenutna dubina sare na zadnjoj gumi je 5mm tako da citiram Charugu i ja cu se jos navozati s ovom gumom.

 

Ako sam nesto propustio ili imate neko pitanje tu sam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Evo između čega se dvoumim i za koje pare:

 

Pirelli Diablo

prednja (60e)

http://www.motorradreifen...chs.de/reifen-16436.html

zadnja (85e)

http://www.motorradreifen...chs.de/reifen-16832.html

 

Michelin Pilot Road 2

prednja (100e)

http://www.motorradreifen...chs.de/reifen-16456.html

zadnja (130e)

http://www.motorradreifen...chs.de/reifen-16884.html

 

 

Vrede li te Đavolje, ili da idem na skuplju varijantu?

 

P.S. U Srbistanu su za zadnju PR2 tražili oko 180e, a prednja je "previše egzotična" pa je nemaju. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GSF650S

Evo između čega se dvoumim i za koje pare:

 

Pirelli Diablo

prednja (60e)

http://www.motorradreifen...chs.de/reifen-16436.html

zadnja (85e)

http://www.motorradreifen...chs.de/reifen-16832.html

 

Michelin Pilot Road 2

prednja (100e)

http://www.motorradreifen...chs.de/reifen-16456.html

zadnja (130e)

http://www.motorradreifen...chs.de/reifen-16884.html

 

 

Vrede li te Đavolje, ili da idem na skuplju varijantu?

 

P.S. U Srbistanu su za zadnju PR2 tražili oko 180e, a prednja je "previše egzotična" pa je nemaju. :)

Druže jel imaš ti nekoga ko ti donosi te gume iz Njemačke ili sl(po tim cenama, koje su stavljene u katalogu)...Ja isto već tri nedelje čekam Metzeler po značajno većoj ceni , pa ako ima neka šema..bio bih zahvalan na saradnji

alexandarboskovic@yahoo.com

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova

Evo ovako stoje stvari za gume koje si pitao. Oba modela, znaci Kod Michelin-a i kod Pirelli-a su turing gume. Razlika se jedino odnosi na index-u max. brzine. Tu je u prednosti Michelin sa oznakom W (max.270 km/h) u odnosu na H (max. 210 km/h) kod Pirelli . Pirellijev model je osnovni model u Diablo programu sto bi znacilo neka economy klasa pa otuda ta razlika u ceni. Moje licno misljenje je da je Michelin malo precenjen za tu klasu gume. Za istu cenu mozes kupiti Metzeler Sportec M5 Interact ( prednja 101,10 zadnja 126,00) koja je sport ili street-race guma kako jos zovu ove gume, sto znaci skalu vise a po karakteristikama jednostavno nema poredjenja ( svakako mislim u korist Metzeler-a). Gore navedene cene su svakako u Nemackoj.

 

Sam znas kakav ti je stil voznje, da li ti je imperativ predjena kilometraza, vozis li suvozaca i natovaren motor itd... pa po tom odluci turing ili sport gume. Turing imaju prednost po broju predjenih km. dok je sve ostalo na strani sport guma.

 

Jos jedna napomena, kod vas u NS ne mogu da se setim imena firme, postoji zastupnik Contintal-a. Prosle godine nije bilo Sport Attac za koji sam pitao. Raspitaj se za taj model ili za turing model Road Attac RA II . Ovaj zadnji model je tad imao pristojnu cenu.

 

pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6322 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Evo novosti...ako ikoga to interesuje

Legao par vec proverenih Pirelli Strada.

wFPv6_legla.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Razlika na prvi pogled,u odnosu na "obicne" Diablo,je sara koja je drugacija.Guma je vise razrezana i kanali su bitno dublji.

Ispravite me ako gresim,ali nesto se ne secam da obican Diablo ima tvrdju sredinu i mekse krajeve.Ima i drugih verzija,kao sto je Rosso,Corsa...ali ove su sigurno najdugotrajnije.Naravno da sa njima ne moze da se izadje iz krivine kao ispaljeni iz puske,ali to im i nije prvenstvena funkcija.Zato pod maksimalnim opterecenjem i sa korektnim pritiskom moze da se ode recimo na Capo Nord,a da se o gumama ne razmislja

GuLS6_diablostrada.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Jos prosle godine sam cuo pricu da se ova guma nece vise proizvoditi.Jeli to neki stos da se bolje prodaju ili sta vec,ja to ne znam niti me interesuje.Imao sam priliku da ih probam i lepo su potrajale.S' obzirom na to sta bi trebalo da prodju u narednom periodu,verujem da ce lepo posluziti.Za trkanje treba ipak montirati nesto drugo.

Kolio su "sveze" i koliko su placene,vec u startu sam prilicno zadovoljan :hej:

3tcgr_svezina.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Iz mog iskustva...Pireli i Michelin se trose brze od Metzelera a razlike su zanemarljive to jest u nasim uslovima exp. neprimetne....Bridgestone je zadnja solucija po meni....

 

Iskustvo se mora poštovati, pre testova (previše je lako naručiti tekst u novinama). Koje gume si vozio, sport, ili sport-touring? Pitam, pošto mene zanimaju ST modeli (vozim lagano, ali bih voleo da traju, a da ipak ne budu baš plastične). Još jedan iskusan vozač mi je hvalio Metz. Roadtec (Z6 mislim), a na testovima su te gume dosta iza Pilot Road 2 i Angel ST.

 

Najbolje bi bilo da sam probam, ali kad dam novce kasno je za menjanje. Plus što nisam dovoljno iskusan da osetim razlike posle jednog-dva kruga vožnje. :)

Sada imam Conti Road Attack 2 i guma je fenomenalna, ali se veoma brzo troši.

 

Našao sam i neke Heidenau sa malo manjim brzinskim indeksom (210, umesto fabrički preporučenih 270 km/h). Sad, moja 600ka nikada ne ide preko 180 (sem na možda par sekundi kada "mu ga dam"), uglavnom putujem do 150 na sat. Hoće mi se te sa manjim brz. indeksom brže trošiti pri toj brzini? Te Heidenau su nekih 150e par (najpovoljnije što nađoh).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Malecni Sprint Eagle i Suzuki GSX750F
snapback.pngSlaninar, on 01 June 2011 - 15:29 PM, said:Evo između čega se dvoumim i za koje pare:

 

Pirelli Diablo

prednja (60e)

http://www.motorradreifen...chs.de/reifen-16436.html

zadnja (85e)

http://www.motorradreifen...chs.de/reifen-16832.html

 

Michelin Pilot Road 2

prednja (100e)

http://www.motorradreifen...chs.de/reifen-16456.html

zadnja (130e)

http://www.motorradreifen...chs.de/reifen-16884.html

 

 

Vrede li te Đavolje, ili da idem na skuplju varijantu?

 

P.S. U Srbistanu su za zadnju PR2 tražili oko 180e, a prednja je "previše egzotična" pa je nemaju. :)

Druže jel imaš ti nekoga ko ti donosi te gume iz Njemačke ili sl(po tim cenama, koje su stavljene u katalogu)...Ja isto već tri nedelje čekam Metzeler po značajno većoj ceni , pa ako ima neka šema..bio bih zahvalan na saradnji

alexandarboskovic@yahoo.com

 

 

I za mene vazi i to za par. Moze i PP.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: CB 900F Bol D'or '82. / CBR 1000F '96.

Najbolje bi bilo da sam probam, ali kad dam novce kasno je za menjanje. Plus što nisam dovoljno iskusan da osetim razlike posle jednog-dva kruga vožnje. :)

Sada imam Conti Road Attack 2 i guma je fenomenalna, ali se veoma brzo troši.

 

koliko si do sad presao sa njima i jesil ih potrosio do kraja? U testu ST guma sam citao da su za suhu cestu preporuka cak i ispred Angel ST. PR2 i RoadSmart-a ali da se brze trose naspram ostalih. Medjutim od nekih sam cuo da komotno mogu prec 10000 - 12000 km. Po kisi su na tom testu bile negdje u sredini. Moje misljenje da mi po suhom trebaju gume koje ce drzat motor zaljepljen za cestu po krivinama, a po kisi i onako vozimo 50% sporije. Na Boldoru imam PR2 i ono sto me je najvise odusevio je njihov profil zbog kojeg se teski boldor prebacuje iz krivine u krivinu vrlo lako. Jedino je bio problem navici se iz pocetka na lakocu kojom motor pada u krivinu. Sad na CBR-a kontam montirat Road Attac 2 pa me interesuju dojmovi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

koliko si do sad presao sa njima i jesil ih potrosio do kraja? U testu ST guma sam citao da su za suhu cestu preporuka cak i ispred Angel ST. PR2 i RoadSmart-a ali da se brze trose naspram ostalih. Medjutim od nekih sam cuo da komotno mogu prec 10000 - 12000 km. Po kisi su na tom testu bile negdje u sredini. Moje misljenje da mi po suhom trebaju gume koje ce drzat motor zaljepljen za cestu po krivinama, a po kisi i onako vozimo 50% sporije. Na Boldoru imam PR2 i ono sto me je najvise odusevio je njihov profil zbog kojeg se teski boldor prebacuje iz krivine u krivinu vrlo lako. Jedino je bio problem navici se iz pocetka na lakocu kojom motor pada u krivinu. Sad na CBR-a kontam montirat Road Attac 2 pa me interesuju dojmovi.

 

Slažem se sa svim što si napisao, tako i ja gledam na stvari. Sa gumom sam prešao nekih 6.000 km, posle prvih 3.000 je delovalo kao da neće dugo (to je bilo po stranjskim putevima). Ovi naši putevi su kanda previše glatki, pa barem ne troše gume. Sada posle 6k izgleda skoro isto kao posle prvih 3k km. Videću koliko će izgurati. No, koliko god izgurala, ljudi koji voze duže motore baš ne hvale te Conti i kažu da se duplo brže troše od ostalih konkurenata.

 

Iskustvo sa samom gumom je fenomenalno, čak ne primećujem da je nešto loša na kiši. Mada na kiši, što kažeš, uvek vozim umerenije. Nisam još imao priliku za panično kočenje na kiši sa RA2. Ono što jesam radio to je puno vežbe u "kontroliranim uvjetima". Prazan put, ja sam, pa po suvom i mokrom tražim granicu. Sviđa mi se što sa RA2 na suvom tačno osetim kad će da klizne, koliko je hrapav i koliko hvata asfalt pod njom. Ne pravi mi nikakva iznenađenja i to mi se sviđa. Pri opbaranju motora ponaša se isto nekako glatko, ravnomerno: ni brzo, ni sporo. Sad ovaj ceo pasus uzmi sa velikom rezervom jer nemam više od 5 sezona na motoru. :)

 

Što se te kiše tiče, meni se pre neki dan desilo da me uhvati pljusak na putu kući. Nedovoljno daleko da se ulogorim, a nedovoljno blizu da brzo stignem kući. Više sati vožnje po kiši na krivudavom planinskom putu. Možda nije loše uzeti gume koje važe za dobre i na kiši, jer nikad se ne zna. :)

 

P.S. @Šćepa & Toucutter:

Mogu probati namoliti nekog drugara da mi to uradi kao uslugu. Ne znam nikoga ko to radi za pare, pa mi je bez veze tražiti i za sebe (jošu uvek sam bliže kupovini ovde). Međutim, ako neko ima kola, raspoložen sam za čoporativan odlazak do recimo Madžarske, kupovinu tamo, pa posle cimanje za povrat PDVa i sve po redu. Za sad mi je najbliža ta varijanta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: CB 900F Bol D'or '82. / CBR 1000F '96.

 

Slažem se sa svim što si napisao, tako i ja gledam na stvari. Sa gumom sam prešao nekih 6.000 km, posle prvih 3.000 je delovalo kao da neće dugo (to je bilo po stranjskim putevima). Ovi naši putevi su kanda previše glatki, pa barem ne troše gume. Sada posle 6k izgleda skoro isto kao posle prvih 3k km. Videću koliko će izgurati. No, koliko god izgurala, ljudi koji voze duže motore baš ne hvale te Conti i kažu da se duplo brže troše od ostalih konkurenata.

 

Iskustvo sa samom gumom je fenomenalno, čak ne primećujem da je nešto loša na kiši. Mada na kiši, što kažeš, uvek vozim umerenije. Nisam još imao priliku za panično kočenje na kiši sa RA2. Ono što jesam radio to je puno vežbe u "kontroliranim uvjetima". Prazan put, ja sam, pa po suvom i mokrom tražim granicu. Sviđa mi se što sa RA2 na suvom tačno osetim kad će da klizne, koliko je hrapav i koliko hvata asfalt pod njom. Ne pravi mi nikakva iznenađenja i to mi se sviđa. Pri opbaranju motora ponaša se isto nekako glatko, ravnomerno: ni brzo, ni sporo. Sad ovaj ceo pasus uzmi sa velikom rezervom jer nemam više od 5 sezona na motoru. :)

 

Što se te kiše tiče, meni se pre neki dan desilo da me uhvati pljusak na putu kući. Nedovoljno daleko da se ulogorim, a nedovoljno blizu da brzo stignem kući. Više sati vožnje po kiši na krivudavom planinskom putu. Možda nije loše uzeti gume koje važe za dobre i na kiši, jer nikad se ne zna. :)

 

 

e sad koliko vise traju ostale gume koje su oni vozili, a koliko su im trajale RA2, ja sam ipak za to nek se one brze trose makar i presle 10000 a ostale 15000 al nek suhu cestu pogotovo nasu drze odlicno.

A kazes i da ti se po tom planinskom putu po kisi nisu pokazale losim. A budem vidio i namontirao pa javim dojmove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

e sad koliko vise traju ostale gume koje su oni vozili, a koliko su im trajale RA2, ja sam ipak za to nek se one brze trose makar i presle 10000 a ostale 15000 al nek suhu cestu pogotovo nasu drze odlicno.

A kazes i da ti se po tom planinskom putu po kisi nisu pokazale losim. A budem vidio i namontirao pa javim dojmove.

 

Evo, sledeće gume sam stavio Pireli Diablo. Zadnja je fenomenalna, ali prednja prokliza pre nego RA2 (na suvom testirano do sada) i, što je gore, RA2 je nekako stavljala do znanja kada će ta klizne, ova samo popusti. Ostaje mogućnost da ih nisam još "uvozao", pošto je to tek sa prvih 50ak km pređenih. Čekam sunčan dan bez posla da napravim par krugova na mišeluku, pa ću videti šta kaže. Za sad deluje za nijansu slabije od RA2, ali ima duplo više "mesa" i mislim da će potrajati malko duže, a i šare su ozbiljnije pa ću videti je li OK na kiši. Otom potom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: kragujevac
  • Motocikl: FAZER 1000 ZAUVEK...

desna strana a po mojoj laickoj proceni ide garant do deset hiljada.testovi su dobri ali praksa je cudo pozzz braco bajkeri. :takoje:

post-1524-0-37562400-1312544123_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1342 postova
  • Lokacija: Beograd-Srbija
  • Motocikl: ZX10-R

Svakako da valja malo da spustimo loptu i da razdvojimo smernice na one na osnovu testa i one na osnovu iskustva i utisaka pri eksploataciji. Mozda treba otvoriti novu temu sa nazivom preporuke za odabir guma. Testovi jesu jedan od relevantnih smerova za odabir i ja sam na osnovu njih odabrao gume posto kada sam ih kupovao tek su se pojavile u prodaji i nije bilo iskustva s njima.Realnija je cinjenica ako neko ima vec utiske mada i tada bi trebalo bar da su motori i stil voznje ako ne isti, bar priblizni.

 

Da iznesem ja moje utiske i zapazanja. Prosle god. krajem maja kupio sam komplet Dunlop SPORT SMART. Prvi testovi ove gume radjeni u februaru i martu, dakle nov proizvod i pobednik na testu. Da napomenem, i neki od ucesnika na testu su bili Michelin Power pure, Metzeler Sportec M5 interact, Pirelli Diablo Roso Corsa, Continental Sport Attack....

 

Metzelera trenutno nije bilo pa sam jos razmisljao o Contintalu mada je konacni izbor bio Dunlop. Posle predjenih 3500 km vise no zadovoljan kako drzanjem po suvom i kisi( plusak 15 min) tako i po potrosnji gume. Guma, ne mogu da kazem da odlicno drzi odmah u prvim krivinama kad je temp. 20C i manja ali zato posle nekoliko km hvata odlicno. Normalno je da se ova i svaka druga sport guma ovako ponasa. Najbolje karakteristike one pokazuju na temp. od 45-50C pa sve do 75-80C mada su na testu na stazi izmerili i znatno vece temp.( test u junu 2010 temp. spolljneg plasta 97C). Ovo me prijatno iznenadilo prosle godine u avgustu kada je spoljna temp.bila 38-39C i oko 550 km ostre voznje po krivinama ( brzina u krivinama 90-190) za razliku od predhodnih Dunlop D208 koje su na vecim temperaturama gubile hvatljivost i sto se vise grejale sve vise proklizavale. Prihvatljivo posto se njihova temperatura, kao svih ostalih sport turing guma, krece od 20-25C pa do negde 50-55C gde im je grip najbolji. Izuzetak od ovog pravila je bio Continental Sport Attac koji je opet kazem na testu pokazao hvatljivost odmah u prvim krivinma i iznenadio test vozace.

 

Samo trosenje gume treba uzeti s rezervom. Kazem da sam presao s njom 3500km i od tog je gore pomenuta km plus ove god oko 250km bilo ostre voznje po krivinama a sve ostalo po dosadnim pravcima Vojvodine. Nekad poteram malo brze po ovim pravcima ali uglavnom spustim na oko 130 da ne poravnam samo sredinu gume. Trenutna dubina sare na zadnjoj gumi je 5mm tako da citiram Charugu i ja cu se jos navozati s ovom gumom.

 

Ako sam nesto propustio ili imate neko pitanje tu sam.

 

 

 

 

Citajuci testove kupih i ja Sportsmart...... bio do Crne Gore i Bosne sa njima.... zadovoljan lezanjem....zadovoljan po kisi ali motor nema onu okretnost kao sa M5 koje same padaju u krivinu...Dunlop treba malo pogurati.... to bi bila jedina razlika.....koju sam ja uocio....ako nekome znaci.... :neznam:

 

 

 

 

 

post-207-0-55516500-1312548803_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

ljudi sta bi mi bio dobar izbor za touring gumu ako se uzme u obzir cena (jbg udarila kriza)

 

moram da menjam prednju samo, zadnja je fabricka ugradnja, presla 14.5k izgleda dobro. prednja je menjana, uzeta je neka polovna samo privremeno, lose drzi jako, ne smem da se zezam, uskoro krecu kise.

 

kod majstora mogu da uzmem Bridgestone Battlewing 501 110x80x19 za 13.000 din sa ugradnjom

 

da li je to ok kupovina za tu cenu? da li imate jos neku preporuku? ne trebaju mi sport performanse, vec putna guma koja traje i drzi solidno po kisi

 

edit: evo nasao sam i dunlop roadmax za istu cenu sa ugradnjom. sta bi pre preporucili bw501 ili dunlop roadmax ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6322 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ucol0_gumau.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Evo kako izgleda "Strada" posle nesto vise od 6500 km.

Od toga negde oko 4000 "iz cuga".Ja sam na motoru sa prtljagom,a voznja po kisi,po vrelom asvaltu,auto-put (dobar komad),krivinarenje...bio je i komad makadama.

Ovaj put se nisam igrao sa pritiscima.Striktno 2,5 napred i 2,9 nazad i smatram da ce jos dobro da potraje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Koje su najbolje turing gume za voznju po kisi, cena i trajnost nisu bitne kao grip i ponasanje prilikom kocenja

 

Touring? Kažu da su Michelin Pilot Road 2. Sad, kod nas je nezgodno što se po kiši ispod bara kruju rupčage, tako da je možda bolje uzeti neke malo klizavije gume, ali sa više "mesa", pa da se teže proseku na udarnoj rupi. Ili neki lep enduro sa odgovarajućim enduro putnim gumama. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1822 postova
  • Lokacija: Beograd

Nije fora u mesu nego da li guma drzi, enduro gume me ne zanima potrebne su mi sirine 160 i 180(dva motora) za hladan asfalt i za ovo prelazno vreme(mozda ceo oktobar i mart i april)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1342 postova
  • Lokacija: Beograd-Srbija
  • Motocikl: ZX10-R

Nije fora u mesu nego da li guma drzi, enduro gume me ne zanima potrebne su mi sirine 160 i 180(dva motora) za hladan asfalt i za ovo prelazno vreme(mozda ceo oktobar i mart i april)

Metzeler 8-ca ili bt-23

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Ja sam na FZ6 imao prvo Metzeler Roadtec Z6 sa kojima je motor došao u moje ruke, pa sam njih onda zamijenio i stavio Michelin Pilot Road 2. Sa Roadtec-om sam generalno bio zadovoljan, ali obzirom da su bile stare gume, počele su da pucaju i da ih hvata plastifikacija. Svejedno sam sa njima nabacio oko 10k km. Onda sam stavio Michelin-ka i preporodio se. Motor je postao okretniji, lakše je padao u krivinu, bolje su držale po kiši i uopšte sam bio sretniji i zadovoljniji u vožnji sa Michelin-kom. Sa njima sam prešao oko 14.5k km, nakon čega je motor prešao u druge ruke, a sad je na prodaju još uvijek sa tom zadnjom gumom. Da ne bi pričao šarene laže, slike su vam ovdje (oko 14.5k km) i ovdje (oko 19k km), pa bacite pogled na gumu. Sa Z6 je vožnja bila uglavnom nezahtjevna - tek sam učio da vozim motor. Sa PR2 sam pomjerao već granice, a vožnja je prerastala u sigurnu. Vremenski uslovi nisu bili razlog da se ne sjedne na motor, niti da se prekine vožnja zbog početka padanja kiše.

 

Na Zwekanu su serijski došli Dunlop-i Sportmax Qualifier, a trenutno su na njemu Metzeler-i Sportec M5. Sa Dunlop-om sam prešao 10925 km i onda sam popizdio od bušenja i ispuštanja pritiska i uzeo od Čaruge polovne Metzeler-e. Za Dunlop-a nemam šta posebno da kažem. Guma k'o guma, nikad ga više neću staviti na motor, pa kakva god da je. Čak i najbolja na testovima da bude. Nakon nekih 5000 km sam već na sredini imao pistu za vrapce, a na eto skoro tih 11k km je to bilo na granici mogućnosti ostavljanja motora da stoji uspravno bez ćopave ili štendera. Guma je dosta mekana, kupi i baca sve na šta naiđe na asfaltu, ali meni ipak ne ulijeva ono povjerenje koje sam stekao i izgradio kako sa Z6, tako i sa PR2. Ipak, bez obzira na to, uspio sam da pomjerim granicu svoje umješnosti i sposobnosti vožnje motora, tako da mi je ostalo tek nešto više od 5mm do same ivice gume (Dunlop). Mada, mislim da tu više zasluga ima motor koji vozim, nego sama guma.

 

Sad sam na polovnoj sportski orijentisanoj gumi sa pređenih nekih 7-8k km. Kod mene su već odradile hiljadarku, a sa koliko su tačno došle u moje ruke - ne znam, jer ne zna ni Čaruga. Ono što mogu da kažem za ovih hiljadu kilometara je da guma sama vuče u nagib, nebitna je brzina kojom se krećem. Takođe, čini mi se da kod mene barem, jer sam prešao sa 180-ice na 190-icu, izgleda da dolazi do izražaja efekat zaključavanja volana, jer u krivinama se moram poslužiti countersteering-om kako mi se volan ne bi skroz savio ka meni. Inače, veoma zadovoljan sa samim gumama. Imam osjećaj kao da se vozimo zajedno više hiljada km, mada se još uvijek nisam u potpunosti oslobodio.

 

 

E, sad, ono najvažnije. Ja sebe smatram mekanim vozačem. Ne palim gumu, ne vozim se u gornjem rasponu obrtaja motora, pa se samim tim ni ne ispucavam nešto previše iz krivine. Isto tako, gledam da mi vožnja bude ujednačena, a ne stalno zadnji/prednji od ubrzavanja i kočenja. Odatle je vjerovatno i zadnji Michelin-ko došao da cifre od 19k km i vjerujem da može još toliko da pređe.

 

Moj izbor je Michelin Pilot Road 2 ili nova trojka. Sa dvojkom sam bio prezadovoljan i Metzeler-a ne bi ni uzeo da sam samo imao love da kupim nove gume. Ovako će to da sačeka slijedeću sezonu, a do tada će M5 više nego adekvatno da posluži namijenjenoj svrsi.

 

Kada sam birao gume za FZ6, gledao sam gdje je najkritičnije u smislu gripa. To je po kiši. U skladu sa time sam i kupovao gume, jer znam da neću ni 75% potencijala gume da iskoristim po suvom, a da mi po mokrom svaki postotak gripa treba. I to je to.

 

Pozdrav.

 

Djole

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

Imao sam pirelli angel St i michelin pilot road 3. Obje gume su me odusevile.

Pirelli je izdrazo oko 15000km

Michelin oko 18000km!!!

 

A nisam bas penzionerski vozio.

 

Na suvom su obje gume vrhunske za sport-turing klasu. Dobar grip, sabilne pri kocenju... ovdje dajem malu prednost michelinu. Nekako mi se cini preciznija.

 

Na mokrom je pirelli odusevila, 2 dana po kisi u Alpima bez i jedne kriticne situacije.

Sto se tice michelina on je na mokrom prica za sebe. Mislim da trenutno ne postoji bolja guma za voznju po mokroj podlozi od Michelin pilot road 3. Kod mene su izazivale toliku dozu sigurnosti da sam par puta morao sam sebe opominjati da vozim na mokroj podlozi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

Kawasaki Versys 650, 80% voznje sa ovim gumam odvozeno u turing varijanti. Znaci putovanja od 5 do 15 dana. Sam a u nekim slucajevima i sa suvozacicom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja