Jump to content

Moto Zajednica

Nedoumica robina od sherwooda

Recommended Posts

  • U prolazu, 9 postova

Veliki pozdrav za sve clanove foruma. Ja sam Marko. Nemam motor ali veoma ozbiljno razmisljam o kupovini. Imam 24 godine, pa sam po novom zakonu u mogucnosti da polazem za celokupnu kategoriju A.

 

Veliki put je predamnom.

 

1. Polaganje za A kategoriju po novom zakonu ili ako se jos ne primenjuje u potpunosti po starom ili nesto pola/pola.

2. Hteo bih da kupim motor koji izgleda sportski ali je za dugacke relacije udoban, kao neki miks sport/touring. Ako imate predloga, molio bih da mi posaljete. Jel Kawasaki zzr 500 tu spada?

3. Kada izaberem potencijalni motor, morao bih detaljno da se raspitam ko vrsi popravke, koliko kosta odrzavanje, da ne platim za 2-3 godine popravke vise nego sam motor.

4. Onda sledi kupovina full zastitne opreme, najvise bih voleo da kupim skafander neki a ne sve iz delova. Sto bolja zastita mi je bitna, ne da sto lepse izgleda.

 

I to je to, imam limitirani budzet, imam platu 500 evra, ali nije da mogu bas da se sirim mnogo. Mislim da izdvojim za motor oko 1500 -2000 evra i za zastitnu opremu do 700-800 evra. I to je to, ne mogu mnogo da se zaglibim sa velikim parama.

 

Ne bih uzimao choper/cruiser a ni supersport. Nesto da bude touring, ali da ima sportsku liniju. Mozda trazim nemoguce.

 

Hvala unapred i pozdrav svima.

 

Inace, prvi put sam video ovaj sajt-forum kada sam trazio nesto oko sigurnosti voznje. SMIDSY video klip me je odusevio. Svaka cast!

 

POZZ i hvala na savrsenom forumu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 34 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: CBR1000F DUAL

honda cbr 600f, suzuku bandit 600s, kawa zzr 600,yamaha diversion 600, yamaha fazer 600.

sve ovo imas i u naked verzijama pa sta volis..

ili nesto vise touring tdm 850, kawa versys- malo vise para..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12239 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Postupak:

 

- Odmah upišeš polaganje A kategorije koja ti je neophodna za ulaz u moto-priču

- Nabavka kvalitetne (koliko se može) opreme - kaciga, jakna, obuća, pantalone, rukavice, pojas...

- Kada odlučiš koji ćeš motor (motoljuba ti je lepo napisao koji odgovaraju) lagano pitaj, gledaj, suzi izbor na 2 - 3 modela pa pitaj forumaše, veruj da ćeš dobiti prave odgovore

- Kupovina i uživanje 0namigivanje.gif

 

Srećno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braćala..., 2179 postova
  • Lokacija: Beograd, Lion
  • Motocikl: Honda CB750F 1981

Prelistaj malo oglase. Imaš par kawi gpz 500 u odličnom stanju a uklapaju se u tvoj budžet.

 

Zaštitna oprema se kupuje iz delova a skafanderi postoje samo u SF filmovima

 

Za cifru koju si planirao da odvojiš možeš više manje pristojno da se obučeš

 

Na kacigi nemoj štedeti i obavezno probaj više njih :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK. Sirius - Srbija, 806 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: KTM Supermoto T 990 '11, Piaggio Beverly Tourer 250ie '08

Slazem se da je bitno da se tebi motor estetski svidja, ali pre nego sto se odlucis za neki tip motora, mislim da bi bilo najbolje da sednes na vise vrsta motora, eventualno ih malo provozas ako imas prilike. Mozda te ti motori koje zelis nece zadovoljiti po nekom parametru, recimo udobnosti,pa ipak promenis misljenje.

 

 

Naravno, pre svega A kategorija, a po mom misljenju, od opreme bolje kupi za pocetak samo osnovno, a za motor izdvoj malo vise, pa ces opremu lako dokupiti, a kad kupis losiji motor (recimo stariji, vise presao), to ne mozes da popravis. ;)

 

Kljuc svega je da ne kupis prvi motor koji odes da pogledas jer si nestrpljiv, vec da dobro odmeris sta moze da se kupi za pare kojima raspolazes, tj 3 puta meri, jednom seci.

 

Pozdrav i srecno, to su sada slatke muke ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Mislim da ti je ER ili GPZ pravi izbor, jefitno odrzavanje i registracija jeftinija za oko 7000 din u odnosu na preko 500 kubika. Taman da se uhodas malo pa cepas na nesto vece :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 479 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha XT600E

Nisi napisao da li si ikada vozio motore, a po tvojim pitanjima čisto sumnjam. U slučaju da nemaš iskustva u vožnji motora prvu sezonu-dve kreni sa 50ccm ili max 125ccm, sve preko ti je isuviše rizično za početak, ma koliko lagano vozio može da te ponese. U toj klasi imaš npr. Yamahu YBR 125ccm, Hondu CBF 125 ccm isl. Srećno :takoje:.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 619 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: TDM 850, DKW RT175

Nisi napisao da li si ikada vozio motore, a po tvojim pitanjima čisto sumnjam. U slučaju da nemaš iskustva u vožnji motora prvu sezonu-dve kreni sa 50ccm ili max 125ccm, sve preko ti je isuviše rizično za početak, ma koliko lagano vozio može da te ponese. U toj klasi imaš npr. Yamahu YBR 125ccm, Hondu CBF 125 ccm isl. Srećno :takoje:.

 

ovako obavezno!!! svi odmah na preko 500 kubika krenuli...... samo postepeno...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1225 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Keeway Speed 150

kao da ja pisem, osim onog dela o plati :P , elem,

uplata za polaganje, pa motor i kaciga, pa ostala oprema,

mozes za pocetak Keeway Speed (ja vozim model 150ccm), kupio sam ga sa namerom polaganja, veoma zahvalan za odrzavanje, malo trosi, od 2007 do sad vecih ulaganja nisam imao, osim kad sam kliznuo pa zamenio polomljene delove koji opet nisu skupi, naravno samo redovan servis koji i sam mozes da radis i nije skup, kada ovladas tehnikom voznje znaces sta ti od motora odgovara i kakav hoces, sada sam kupio drugi motor i zao me je da prodaj kivija jer me dobro sluzi, tako da ce sluziti za svrckanje po gradu.

pozz

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova

Hvala na savetima. Pocetnik sam pa mi predlozi oko manje kubikaze zvuce razumno. Ali ne bih da iz sezone u sezonu menjam manji za malo veci, pa malo veci za jos veci itd, razumete? Stalno se gubi pri prodaji moram da obaram cenu, a stalno se vise daje pri kupovini, tako mahom svi prolazimo.

 

Od kineza sam se skroz ogradio bio sve dok nisam video onog raptor-sprint. Ne da izgleda... Ali ipak mi se vise dopada sport klasa. Od motora sam samo se vozio na kawasakiju zzr500 i na nekom tomosu od 50ccm, tako da nemam pojma sta je dobro, zato i pitam. Svaki savet je dobrodosao. Za koji dan idem da se prijavim za polaganje, pa se moje slatke muke nastavljaju.

 

Hvala svima. POZ

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2457 postova
  • Lokacija: Braunau am Inn (Austrija) - Svilajnac Bobovo
  • Motocikl: CBF1000 SC58 '07, FZ1S '06, SV650N

Izbegavaj raritete kao sto su ZZR500, bandit400 to nisu motori namenjeni za nase trziste tako da je malo czeczanje oko delova. Gledaj modeli koji se mahom voze i one koje ljudi ne menjaju. pre svega CBR600F2 (ili 3) je odlican sport tourer ali opet to je motor koji ima 100ks i za njega treba imati malo vise praxe. Takav motor ima veoma dobro ubrzanje do 100 km/h i lako postize brzinu i do 250 km/h.

 

Nije problem ni sto on ima 205kg, ni sto on ide tako brzo ali retko ko ispostuje ono *necu voziti brzo*, to je i jedini razlog zasto se savetuje manji i laksi motor kojim ces lakse vladati. A osnova motociklizma je Vladati motorom, a ne on nad tobom..

 

CBR600F3 cene tog motora se krecu od 2000-2500e, ali pazi se retkost je naci ovakav tip motora sa malom kilometrazom a da pritom nije vracena, to je F motor koji je udoban i brz i mogu se preci velike razdaljine za kratko vreme, uostalom taj hondin agregat je retko dobar, kao i kvalitet celog motora.

 

0WwAq_corymorgartsmokinjoe.jpg

 

Kawasaki ER5, nije sportsko ali je classica, za razliku od CBRa i ZZRa ovo je motor sa 2 cilindra i jeftinijim odrzavanjem, laksi je za po gradu jer se vozi na manjim obrtajima a i mali je potrosac, agregat ima isti kao i EN500 i KLE500 samo malo nasviraniji, 50ks je sasvim dovoljno.

 

Njegova cena krece do nekih oko 2000e u full stanju.

 

cWghw_800pxkawasakier5.jpg

 

Zadnja generacija GPZa500 takodje nosi isti agregat samo sa 60ks, to ti je isto lep sport tourer. 97-98 mogu se naci ispod 2000e.

 

b7lpo_kawasakigpz500s01585mai.jpg

 

xvCxn_dptnkawgpz500s94rsb.jpg

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2457 postova
  • Lokacija: Braunau am Inn (Austrija) - Svilajnac Bobovo
  • Motocikl: CBF1000 SC58 '07, FZ1S '06, SV650N

I naravno ispruzi se sto za motor u sto boljem stanju, naprimer ako nadje motor 2-3godine stariji u odnosu na neki noviji uvek nek ti presudu donese bolje stanje, jer cesto zna jeftinije kasnije da ispadne skuplje. Kao sto je neko rekao *Nisam toliko bogat da kupujem jeftine stvari*.

 

I nemoj odma da kupujes ono sto prvo pogledas! Juri, trazi, uporedjuj.. napravi neki dil izmedju srca i zdravog razuma.

 

:)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Zaboravili ste Suzanu :moto3:

1237754562.jpg

 

Može da se nađe 2005. za 2500€ i 200 das za kacigu i 100 za jaknu i vozi Miško :moto3:

 

Koliko imaš godina? Po novom zakonu postoje ograničenja kubikaže i snage motora u zavisnosti od starosti i vozačkog iskustva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Nikad nisam shvatao to prvo 50 pa 125, ko ima vremena i novca da se sa tim zajebava, na odrasle ljude mislim. Jednako se ubiješ i sa skutera ako ne i gore, ko ne može da se kontroliše bolje da nadje drugu zabavu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK. Sirius - Srbija, 806 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: KTM Supermoto T 990 '11, Piaggio Beverly Tourer 250ie '08

Nikad nisam shvatao to prvo 50 pa 125, ko ima vremena i novca da se sa tim zajebava, na odrasle ljude mislim. Jednako se ubiješ i sa skutera ako ne i gore, ko ne može da se kontroliše bolje da nadje drugu zabavu.

 

Potpuno podrzavam ovo misljenje. Jos kakvo je vreme i nemastina, em sto ce da pukne mnogo na prodaji, nego sto ne moze ni da proda...

 

Za nekoga ko ima bar malo smisla za voznju, tj. nije totalni duduk, motor od 600ccm koji nije R, ne bi trebao da bude previse.

Pricam ovo jer sam i sam presao sa 50 na 650ccm, i nije bilo kikseva 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 479 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha XT600E

Za nekoga ko ima bar malo smisla za voznju, tj. nije totalni duduk, motor od 600ccm koji nije R, ne bi trebao da bude previse.

Pricam ovo jer sam i sam presao sa 50 na 650ccm, i nije bilo kikseva 0takoje.gif

To mu i mi savetujemo da krene sa 50ccm kao ti ili čak odmah sa 125ccm, po meni nikako sa većom kubikažom od te. Tu spada recimo pored gore navedenih i Honda CBR125. RobinSilni zaboravi na ove gore predložene motore od 500ccm i naviše, to nisu igračke, daleko od toga. Za početak će ti i mnogo manja kubikaža biti više nego dovoljna i bićeš srećan kao da voziš 1000ccm :takoje:. Gileta (Gile_Extremeboy) kao početnika smo već jednom uspeli da odgovorimo od velike kubikaže za početak i sigurno se zato nije pokajao :aha:.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

 

Za nekoga ko ima bar malo smisla za voznju, tj. nije totalni duduk, motor od 600ccm koji nije R, ne bi trebao da bude previse.

Kod mene je yamaha XJ600 Diversion od drugara, motor tako lagan i upravljiv, pitom u svakom pogledu da ne vidim zašto bi bio problem i za početnika da ga vozi. Ko se plaši sam sebe moze da stavi graničnik na sajlu gasa :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova

Imam 24 godine, B kategoriju od 18. tako da potpadam pod grupu koja moze odmah sve A da polaze. Probao na veoma kratku relaciju, u ulici od 200 metara kawasaki zzr500 i tomos od 50 ccm ali tomos odavno, kawu skoro. Razumem snagu od 500, a kamoli vise.

 

Skuter ne bih, 125 kubika ne znam da li je ok za duze relacije. Kineze ne bih. Ne znam da li je mozda to presudno za uzimanje motora, ali ja sam 194 cm i 106 kg, jel mozda to ima neka ogranicenja?

 

Stalozen sam pri voznji, ali razumem da iskusni clanovi pricaju iz najbolje namere.

 

Ostaje mi da probam sa voznjom, skola ima neki 125 kubika, yamaha. Moram da vidim kako se to cudo ponasa, podelicu iskustva sa vama pa da vidimo sta mi je dalje raditi. Svidjaju mi se sport/touring motori, chopper neki nije los, ali ne znam, retko ih vidjam, da li su oni za popravku teski, ima li delova?

Fala ljudi :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1822 postova
  • Lokacija: Beograd

Ljudi kad pricaju o kocnici u glavi su potpuno u pravu, ali jedini problem je sto se tu uglavnom misli na brzu voznju i padove sa velike brzine koji nisu opasni, oni te najcesce samo ubiju, skroz druga stvar je, naravno za one koji voze sport i oklopljene malo agresivnije motore onako kako su namenjeni mogu da se dese glupe-pocetnicke greske na manjim brzinama ciji pad rezultuje u obogaljenom vozacu.

Cinjenica je da se posle nekog vremena(obicno suvise kratkog) oslobodis, ja znam kad sam vozio 125icu da mi se desilo ne jednom da zbog neiskustva prilikom zustrije voznje kroz krivine zeznem tajming promene brzina, na sta slabiji (125) motor reaguje ne toliko velikim cimanjem zadnjeg tocka dok snazniji u sekundi zbaci svog vozaca

Posto ne mogu da pronadjem jedan video stavicu ovaj:

http://http://www.youtube.com/watch?v=A8_BYLDXMUE

 

A isto ima problem gde se vozac zablene sto isto nema veze sa godinama nego sa nepostovanjem pravila da ti motor ide gde gledas

http://http://www.youtube.com/watch?v=ESzMA-YlS6U

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Ulica od 200 metara nije nikako dovoljno da se odlucis za sportski motor sa 4 cilindra <_<

 

Nabolje da biras nesto do 500 kubika i do dva cilindra ti motori su dosta smireniji i prastaju greske vise nego ovi sa 70+ konja.

Mislim da ti je sasvim dovoljno 250cc, nece ti brzo dosaditi (bar godinu, dve) Ja sam odmah seo na 250cc a da pri tom nisam cak ni tomos vozio, tj ni do sada nikad tomos nisam vozio. Naucio sam da vozim na Yamaha TDR 125 a kada sam kupio svoj, uzeo sam 250cc i 33Ks.

 

 

Iako su lepi sport tureri od 500+ a ni ti nisi klinac, mora da te povuce tolka snaga da ga stisnes negde tu nema pomoci, nama muskarcima je to jace od nas samih :moto3: Najbolje da uzmes 250cc eeeeventualno nesto do 500, nemoj preko to ti je drugarski savet :takoje:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova
Ne znam da li je mozda to presudno za uzimanje motora, ali ja sam 194 cm i 106 kg, jel mozda to ima neka ogranicenja?

Nisi ti robin nego mali džon, nemoj pokušavati sa biciklima, pritom bi najviše pažnje trebao da obratiš na veličinu motora i položaj sedenja da ne bi izgledao kao na pocket bike-u. Vizuelni utisak vozača na motoru je najčešći kriterijum, od toga niko ne može da se otrgne. Ja sam par cm niži i nešto mršaviji i bogami nije svaki za mene.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 479 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha XT600E

Ipak mislim da ti je 125ccm dovoljno za početak, ali ako hoćeš veći kubikažu sa tom visinom i težinom možeš i neki čoper tipa Kawasaki Eliminator EL250 koji ima preko 30KS, znači više nego dovoljno snage. Mislim da bi ti bio udobniji nego bilo koji sportak. Tu je i Kawasaki Ninja 250ccm ali mislim da si prevelik za nju kao i za većinu sportaka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja