Jump to content

Moto Zajednica

Viskoznost ulja

Recommended Posts

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

G2jGZ_oilviscosities8hn.jpg

 

Naleteh na tabelu koja pokazuje odnos izmedju viskoznosti ulja i temperature, pa rekoh da podelim sa vama...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)

Sad meni tu nesto nije jasno. U jednom od tekstova koji su bili nakaceni na jednoj temi o vrsti ulja koje treba motor da koristi, receno je da je najlosiji izbor ulja za motor 10w-40. A u moto-pulsu stoji reklama za doticno ulje, kao najbolje ulje za motocikle. Pocinjem da bivam zbunjen. No ova tabela lepo ilustruje korisnost ulja, ali sta bi sa onim gubitkom viskoznosti kod 10w40.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Tesko da je 10-40 najgore ulje jer je to preporucena viskoznost na 99% motora... Pogledaj sta pise na cepu za ulje tvog motora ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Cini mi se da nije bas takav zakljucak on izvodio... Trebalo bi da se taj text prevede, da bi ostali procitali...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Posto se motori mnogo vise voze leti, preporucuje se uglavnom gusce ulje. Za one koji dosta voze na stazi cak 15-50. Ovde kod nas postoje i ulja 5w30, pa cak i 0w20 za jake zime. Naravno to je za aute, gde ja zimi normalno koristim 5w30. U motor sipam polusinteticko Motul 10-40, koje su mi preporucili do sada 3 mehanicara. Kazu da je bolje i za menjac i za kvacilo nego cisto sinteticko od istog proizvodjaca, a TUP kod ubacivanja u prvu se osetno smanjio. Mali Caca bi nam mogao reci nesto iz strucnog ugla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Ja sam za Motul kao najbolji u Beogradu cuo od 5 ljudi koji voze motore duze od 5 godina. Mislim da je ok izbor. Svi ga hvale. Ja cu na Motul def. da predjem kod sledeceg menjanja. Zadnje sam stavio Mobil full synth racing i ok se ponasa s tim sto mislim da je suvise gusto za hladan start zimi (10/40). Ovo sam osetio na sopstvenoj kozi posto volim da se vozikam na blagom minusu;;;;:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

E ovako ! Gospodin koji je rekao da se 10w-40 posle 2000+km pretvara u 10w-20 mislio je (i napisao) na MINERALNO ulje 10w-40 koje kod nas NE MOŽE da se nadje. 10w-40 su kod nas uglavnom POLUsintetièka auto-ulja, a za motore uglavnom full-synth i Motul (ima i polu i full-synth) koji jeste dobar, ali taj menjaèki aditiv koji TOLIKO utiša menjaè traje 1500-2000km i posle opet KLAMP! Èisto sumnjam da synth 10w-40 može da postane voda posle 2000km. :shock: Cela Hrvatska vozi Valvoline 10w-40 4t synth veæ godinama i nikome nije zazvonijo karter pun vode!

P.S. sad sam i ja to sipao u CBR-a pa æemo da vidimo... 8)

A taj što je rekao da je Motul najbolji, neka ga ispusti posle 5000km ili slièno i neka ga uporedi sa konkurentnim uljima u klasi i ceni pa nek ponovi to što je rekao :evil: Znam bar 2 ulja koja su u ceni a bolji su od Motula al' ne bi' sad o tome nego negde uz ... pa bar pivo :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

E bre Dexteru, ko te ne zna skupo bi te platio :D:lol:8)

Mada, ima neke istine u tome sto kazes...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4264 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Posto se motori mnogo vise voze leti' date=' preporucuje se uglavnom gusce ulje. Za one koji dosta voze na stazi cak 15-50. Ovde kod nas postoje i ulja 5w30, pa cak i 0w20 za jake zime. Naravno to je za aute, gde ja zimi normalno koristim 5w30. U motor sipam polusinteticko Motul 10-40, koje su mi preporucili do sada 3 mehanicara. Kazu da je bolje i za menjac i za kvacilo nego cisto sinteticko od istog proizvodjaca, a TUP kod ubacivanja u prvu se osetno smanjio. Mali Caca bi nam mogao reci nesto iz strucnog ugla.[/quote']

 

Ja sam probao razna ulja u mom S3 i mogu vam reci da nisam osetio ogromnu razliku.Sto je najvaznije,a to je da menjate ulje redovno tj. ja menjam na svom S3 svake 3500km do 4000km sa filterom naravno.I motor ce da vam traje puno duze nego onima koji to rade kako kaze na etiketi flase ili kantice proizvodjaca.

 

Isto tako sam probao razna ulja za trkaci motor pocevsi od ulja koje Porsej preporucuje za svoje vozila 0w40 koje kosta oko 20 evra litar pa sve do SAE50.I svemu tome sam dobio 1 ks.A temperatura motora je bila vise manje ista.I moj zakljucak je da svu sva ulja od poznatih proizvodjaca ista tj. imaju isti ucinak u habanju motora.Jedino nasa psiha je drugacija ili ono sto ti se plasira na trzistu.Ja mogu reci da se svi kunu u Motul(za mene je isto ulje kao Castrol),a mogu reci da sam probao Agip i da je bolje ulje po meni.I to sada koristim u mom S3 i trkacem motoru.

 

O uljima mozemo da pricamo danima.Danasnja tehnologija je tako usavrsena do tog nivoa da su veoma male razlike u kvaliteti ulja.

Isto tako moras neko ulje da probas minimum za jednu sezonu da bih video dali je bolje od predhodnog.Sa jednom promenom ulje nista neces primetiti veruj te mi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4264 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
A kako vi to uopste ocenjujete koje je ulje bolje :?:

 

Osim onoga da sa nekim uljem se cuje tise menjac....

 

Kvalitera ulja utice na rad motor kao i menjaca.Ako ti je ulje npr. refinirani i zlj kvaliteta motoru ce radna temperatura biti veca.Isto tako ako je agregat "zdrav" ulje bi morali da bude tamnije boje pre menjanju,a ne crno kao dizel.Tamnije boje mislim nesto izmendju braon i crne.Ali ovo vazi samo za cetverotaktne motore

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4264 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
E ja nemam Agipa ovde' date=' ali se definitivno slazem da je kod vrhunskih proizvodjaca razlika u kvalitetu jako mala.[/quote']

 

Agip je bio 14 dolara kanadskih litra Cale ,a sada je 24 dolara.Pa zato ga ne drze svi :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

Ja na primer uopste nemam pozitivno iskustvo sa Motulom. Sipao sam 5100 gradacije 15/50 i nisam mogao da verujem kako je ulje nestajalo! Napominjem da mi masina ne trosi ulje van normalnih okvira, sto sam i potrvrdio sipajuci Mobil 4T prosle sezone, a nameravam da isto ulje sipam i ove godine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

i ja imam takav utisak o Motulu, doduse nije mi nestajao (CBR) ali je definitivno mekano s obzirom na 15w-50 cifru... HA! i cenu. Mada sam cuo na par mesta da se i Motul uveliko stancuje po privatnim, he, stamparijama zbog trazenosti :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 585 postova
  • Lokacija: Beograd
A kako vi to uopste ocenjujete koje je ulje bolje :?:

 

Osim onoga da sa nekim uljem se cuje tise menjac....

 

Kvalitera ulja utice na rad motor kao i menjaca.Ako ti je ulje npr. refinirani i zlj kvaliteta motoru ce radna temperatura biti veca.Isto tako ako je agregat "zdrav" ulje bi morali da bude tamnije boje pre menjanju' date='a ne crno kao dizel.Tamnije boje mislim nesto izmendju braon i crne.Ali ovo vazi samo za cetverotaktne motore[/quote']

 

Pitao sam zato sto svi nesto pricaju kako im se neko ulje dobro/lose pokazalo pa bas da vidim kako oni to ocenjuju. Jedino validno poredjenje bi bilo raditi test kao sto je ovaj na motoplus sajtu a ovo ostalo su sve neka subjektivna misljenja i nagadjanja.

 

Ako se koristi ulje zahtevanog viskoziteta taj porast temperature je neznatan ako uopste postoji.

 

Po meni je cela ta fama sa uljima koja su par puta skuplja od nekih drugih zvaka za ludaka...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4264 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

PA ja sam napisao u mom prvom postu u ovoj temi da je o tome danas veoma tedko pricati jer niko nema pravi odgovor na to pitanje.Ne samo ja jer radim sa tim stvarima svaki dan nego i drugi ljudi su isli na razne seminare od raznih uljnih kompanije i svi svu dobili nepotpun odgovor na ovo pitanje.u suztini je to u sta verujes vise i ko ga bolje reklamira i opet kazem svi imaju drugacija misljenja o razlicitim proizvodima.Tako da necu da podbijem nicije misljenje sto vise ta misljenja postujem i mozda ce mi koristiti u buducnosti :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 179 postova
  • Lokacija: Atina

Mnogo ste vi razmazili te vase masine, pogledajte Hondu Cab - malo kuhinjskog ulja i teraj! :lol:

 

BTW Ko ne zna na sta mislim nije gledao Charley Boorman-a kako (bezuspesno) pokusava da unisti doticni Cab na Discovery-ju ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja