Jump to content

Moto Zajednica

Mrežica za farove, Africa Twin RD07

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Dok sam imao RD03, mnogo mi se svidjala mrežica koja je bila ispred farova i štitila ih. Kada sam prešao na RD07, te mrežice neeeemaa... Bivši vlasnik je bio izgleda zadovoljan i bez mrežica :) Jednom prilikom sam sa Svetcem razgovarao o mogućnosti pravljenja takve mrežice i padale su najrazličitije ideje na pamet.... Danas sam otišao kod njega totalno neobavezno, na kafu i, naravno, opet smo dotakli temu mrežice za farove..... U jednom trenutku je Svetac ustao, otišao do radionice i počeo da nešto pretura. Sa drugog kraja dvorišta se izderao: "DOTERAJ MOTOR 'VAMO"...

I, čarolija je počela :) Očigledno mu je trebala samo inicijalna kapisla :)

Elem, gledao sam Touratech-ove maske za farove (stigao mi katalog, BADAVA :) ) ali mi se, najiskrenije ni jedna od ponudjenih varijanti nije dopala. Suviše su "obično" uradili maske i po meni prejednostavno. Običan providni akril iz jednog komada u obliku elipse i "ajd' zdravo".... Kod starih mrežica na RD03 mi se dopalo baš to što je MREŽA, sa kvadratnim otvorima. Takvu sam hteo i ovde.

Svetac je našao negde u svom budžaku parče mreže od čeličnih žica. Ta žica je odgovara, ali 90%... oblik, debljina žica, ma sve je OK. Jedino je veličina kvadrata koji se formiraju pletenjem žice bila prevelika. Ništa zato, raspleli smo celu mrežu i "očas posla" nanizali onako kako nam se dopada. U principu, raznak je smanjen na polovinu. Oblik žice je bez problema ovo dozvolio.

Razmišljali smo od 2 identična pravilna kruga, koji bi u sredini bili spojeni parčem lima ili nečeg sličnog. Dok smo "petljali", izrodila se ideja da bi bilo sjajno pratiti oblik koji RD07 već svakako ima na prednjoj masci. Na taj način je i počelo savijanje armature za okvir. Savijana je oko parčeta medijapana, kako bi krivulja bila što pravilnija i lepša:

 

Image0175.jpg

 

Krajevi su ostali "u špic", da bi kasnije bili doterani.

 

Zatim je tačkasto samo "naheftana" mreža:

 

Image0176.jpg

 

 

Ispalo je da je "među lim" koji bi povezivao dva okvira potpuno suvišan...

 

A Svetac je morao da proba kako bi ispalo da je učio za optičara: ;D

 

Image0177.jpg

 

Nakon toga je mreža zavarena na svim dodirnim tačkama za obruč, a višak fleksom odsečen:

 

Image0178.jpg

 

Prva proba oblika već obećava:

 

Image0179.jpg

 

Odlučili smo se da mrežicu nose dva šrafa koja i inače drže masku. "Šacometrijom" dolazimo do tačnog mesta za čauru koja će biti nosač cele mreže. Jedan mali segmet mreže je odsečen, a na njegovo mesto zavarena čaura:

 

Image0180.jpg

 

Originalne šarafe koji su držali masku nismo mogli iskroristiti, jer su suviše kratki. Umesto njih smo, za probu, stavili dva obična šarafa. Sutra ću otići do gvožđare i tamo izabrate neke lepe šarafe :) Kao odstojnici su korišćene još dve čaure, identične onima koje smo zavarili za mrežu. Ostalo je samo da je prišrafimo i vidimo kako izgleda finalni proizvod:

 

Image0181.jpg

 

I na samom kraju, Svetac odaje tajnu odakle mu ideja za oblik mrežice ;D

 

Image0182.jpg

 

Ja sam VIŠE NEGO ZADOVOLJAN kako je sve ispalo! Za relativno kratko vreme, a sve iz zezanja je ova mrežica rodjena :) Ostaje mi samo da je odnesem na plastificiranje i izaberem neke lepe šarafe....

 

Moj drug zaslužuje jedno veeeeeeeeeeeeliko HVALA za uloženi trud!! A bogami zaslužuje i PIVA (množina!) Minimum! ;D

 

E sad, jedno pitanje za sve vas: U KOJU BOJU DA SE PLASTIFICIRA?!

Crna? Crvena? Bela? Neka sasvim šesta? A da se, naravno, slaže sa motorom :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Jes da je Afrika al svidja mi se kako ste ovo napravili... cek Maxxa da vidi, on kuka za takvom mrezicom isto  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 587 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Liberty 125 Special Edition

Ma u vrišteće zeleno - rezedLo da ti se slaže uz novi pokazivač položaja menjača tj brzina  ;D :D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM

Ovo super izgleda. Jedino RD07 moze da nosi ovakav oblik. Ako se zaigrate, napravite jos jednu :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Hvala, Fbra :)

Pa i ja glasam za crnu, nekako najbolje izgleda. MOOOOOOŽDA crvena, ali bela ne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Molim Dzegere.  ;)

Ni meni se ne dopada bela jer onda nema kontrasta izmedju tog dela maske i farova. Crvena bi bila OK samo pod uslovom da bude ista nijansa kao ostatak afrike, a crna... crna uvek ide uz sta `oces.  :)

 

PS. videvsi prve slike, mislio sam da je kod vas na severu kisa presla u sneg, te da pravite onaj nastavak za cipele protiv propadanja.  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ЗЕЉКАМП, 1820 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure

Na ovim slikama crna najlepse stoji i kao sto rece Boban, farbaj u crnu, jer je o rolbar u toj boji (na to sam zaboravio kada sam pisao predho.

dni post).  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Oduvek me zanimala jedna stvar... koliko ovakve mrezice smanjuju osvetljenje. Nije bas zanemariva ukupna povrsina svih tih preckica. Koliko god tebi delovalo ruzno, ja sam pre za polikarbonat samo zbog toga sto nista ne blokira svetlo. Htedoh od akrila za isecem sebi stitnik za far, ali na TA ne moze lepo da se pricvrsti bez da busim prednju masku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

@Boban & Zeljkamp

Crash bar je mat crni. Mislim da smo onda rešili dilemu: i mrežica ide isto u mat crno :)

 

@fibra

Iskreno, mislim da se sa upaljenim farovima mrežica prosto izgubi. Imao sam sličnu mrežicu i na RD03 i veruj mi da nisam primetio ni najmanji gubitak u osvetljenju. Nadam se da će tako da bude i sa ovom mrežicom. Videćemo, javljam utiske posle prve noćne vožnje sa mrežicom ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Pazi, tesko da ces ti u voznji da primetis neku razliku, onako... "po secanju". Ali ako budes montirao mrezicu uvece, upali svetla i vidi postoji li uocljiva razlika kad stavis mrezicu ispred fara i kad je sklonis.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Sta ja znam... Video sam crash bar od prohroma na Davorovoj Africi i meni se svidelo. Mozda bi joj i leglo malo hroma. A sto se boje tice - definitivno crna.   

Onda, crni hrom.  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja