Jump to content

Moto Zajednica

Moto elektrika i elektronika - pitanja i odgovori

Recommended Posts

  • Svakom po zasluzi, 12213 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

U dogovoru sa drugarima elektroničarima i električarima koji dosta znaju o moto elektrici i elektronici (a znate koji su :)) otvorio sam ovu temu gde možemo da postavljamo postove sa problemima vezanim za temu. Mislim da je bolje ovako skupiti sve na jednom mestu, tako da će vremenom biti mnogo lakše prelistati ovu temu i naći rešenja za neke elementarne i one malo komplikovanije probleme.

 

Pa izvolite! :D

  • Hvala 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12213 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Evo jednog pitanja našeg Flujda:

 

"Može jedno pitanje za jošku  i ostale koji su u struci ? imam problem sa zadnjim stop svetlom na thundercatu,stavio sam diodno stop svetlo i kada mi je uljučena pozicija i stisnem stop ono se kad pustim stop ugasi i trba mu vremena da se probudi .

ja sam otvarao stop na stampanoj ploci osim 7 sijalica ima 7 tranzistorčića i jedan kondenzator od 100mf i 35v posto sam sumljao na kondenzator stavio sam drugi ali isto .e sad kada na stop dovedem struju direktno sa akomulatora ili sa ispravljača stop radi kako treba .

proverio sam poziciju i na izlazu ima mali pad voltaže usled ostalih porošača 11,55v(kada je motor ugašen) ali kada je upaljena pozicija na stop izlazu imam 5,5v i mislim da mi je ustvari to i problem kad stisnem stop dobijem 12,20v

 

izgleda da imam neki problem koji se na balonci nije primećivao ili sam glup."

 

...i odgovora:

 

Meni to miriše na lošu masu, koja se zatvara preko pozicije...?

 

štopaljka sa diodama vuče manje struje pa je problem izraženiji nego sa klasičnom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rider on the storm, 1272 postova
  • Lokacija: Dojčland
  • Motocikl: Pesadinac

`ajde da i ja otvorim sezonu pitanja :)

 

Naime,na skuteru mi se cesto desava da mi ponekad sam upali motor,posto ima daljinsko paljene..kad duze vreme ne koristim taj kljuc sa dalj.paljenjem,toga bude manje..mada se desava..cesto mi se i desi da se (sama) upale sva 4 migavca i sijaju non-stop,i naravno izvuku mi akumulator..

Npr,juce kad sam dao kontakt,upalila se sva 4 migavca,ja ugasim motor,opet dam kontakt,migavci ne sijaju,ali nece na el.paljenje da upali,nego kurblu..

 

Any idea?

 

fala :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12213 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ako si siguran da daljinac ne nosiš u džepu :D ili su tasteri prljavi pa se sami uključuju - otvori i očisti, ili možda komšija ima sličan daljinac...ili imaš neko jako RF zračenje u blizini koje "davi" prijemnik na motoru...ili je instalacija alarma na motoru negde pogubila dobar kontakt...čišćenje i provera ;)

 

I to sa sva 4 žmigavca mi liči na "zaglupljeni" alarm...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rider on the storm, 1272 postova
  • Lokacija: Dojčland
  • Motocikl: Pesadinac

Ako si siguran da daljinac ne nosiš u džepu :D ili su tasteri prljavi pa se sami uključuju - otvori i očisti, ili možda komšija ima sličan daljinac...ili imaš neko jako RF zračenje u blizini koje "davi" prijemnik na motoru...ili je instalacija alarma na motoru negde pogubila dobar kontakt...čišćenje i provera ;)

 

I to sa sva 4 žmigavca mi liči na "zaglupljeni" alarm...

 

taj kljuc mi je kuci zapecacen u fioci :)

pre bih rekao da je zaglupio alarm..

al` to cu resiti prvom posetom servisu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12213 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

A možda u časovima dvokolice da skineš plastike i vidiš kakvi su konektori na alarmu, da li dobro stoje i da li su čisti? ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW K100

Jel moze neko iz elektro odeljenja da pokusa da mi objasni princip rada reglera.U slucaju kada je u pitanju alternator sa stalnim magnetom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

imamo problem sa paljenjem tj nedobija varnicu na svecici . komutator je neispravan ali smo stavili drugi i nista se nedesava drugacije to jest ostalo je sve isto . ako neko moze da nam kaze kako da ispitamo namotaje  posto sumljamo na njih  na slikama se vide kako izgledaju marka motora nije bitna u pitanju je kinez

 

IMG_2370.jpg

 

IMG_2369.jpg

 

na ovim slikama se vide regler i komutator paljenja

 

IMG_2371.jpg

 

ovi kablovi dolaze sa namotaja i zelena zica koja je masa. zice bele i zute boje kad se spoji unimetar na pistalicu imaju kontakt sa masom to  jest pisti nisam skinuo djek da probam kad skinem djek da vidim dali su onda u kontaktu sad sam se setio

 

IMG_2373.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Trebate proveriti ispravnost onog namotaja koji je zamotan impregniranim papirom(Svi ostali su "goli").To je visokonaponski namotaj koji puni kondenzator u cdi-u.Treba da ima 300++ ohma.A treba proveriti i pickup,treba da ima najmanje 100 ohma.

Ako je ovo sve ispravno,a verujem da jeste,onda je cdi u pitanju.Hoce to kod kineza da crkava.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Jel moze neko iz elektro odeljenja da pokusa da mi objasni princip rada reglera.U slucaju kada je u pitanju alternator sa stalnim magnetom.

Poceo sam da pisem,a onda sam malo proguglao,i nasao ovo : http://www.electrosport.com/technical-resources/library/articles/how-motorcycle-charging-system-works.php

Izuzetno je dobro objasnjeno kako rade generatori.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

Trebate proveriti ispravnost onog namotaja koji je zamotan impregniranim papirom(Svi ostali su "goli").To je visokonaponski namotaj koji puni kondenzator u cdi-u.Treba da ima 300++ ohma.A treba proveriti i pickup,treba da ima najmanje 100 ohma.

Ako je ovo sve ispravno,a verujem da jeste,onda je cdi u pitanju.Hoce to kod kineza da crkava.

 

kad spojim izmedju sebe kontakte inpregniranog namotaja nema nista a kad dam na masu jedan ima kontakt na slici onaj gore probao sam omometrom sa pistalicom . sta je cdi -u i pickap , dok probam jer treba da je skinut djek koji izlazi .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

usput joska neko me pitao daliti pravis paljenje mislim da mi tako rece za yamahu ili hondu skuter  . rekao sam drugaru da radis zajavu , a on mi rece da mu treba za ovo . Hvala mnogo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Evo jedno objasnjenje sta je, i kako radi cdi: http://www.vespamaintenance.com/elec/cdiwork/index.html

----------------------------------------

usput joska neko me pitao daliti pravis paljenje mislim da mi tako rece za yamahu ili hondu skuter  . rekao sam drugaru da radis zajavu , a on mi rece da mu treba za ovo . Hvala mnogo

Mogu da napravim paljenje,ali motor treba da dodje kod mene.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 115 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Dogodine opet...

treba mi ta kontrolna jedinica za upravljanje leptirima na usisu K1 600 Suzuki GSXR(deo ispod repa pored reglera)..tj ako neko ima sliku ovog dela jos bolje posto sam nasao nesto po bg-u pa treba da odem da uzmem a ne znam kako izgleda..(ne,nemam taj deo na motoru  ).znam da je mala kutijca zalivena i ima dzekove sto idu u nju i izlaze iz nje..ako neko ima ovaj deo jos bolje cene i info na pm.:)pozdrav i hvala unapred.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 648 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: BMW K1300R

Na BMW F650 mi stalno crkava sijalica od zadnje pozicije. Stop svetlo radi, a pozicija izgori na istoj sijalici!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: @ UBER ALLES

Na BMW F650 mi stalno crkava sijalica od zadnje pozicije. Stop svetlo radi, a pozicija izgori na istoj sijalici!!

 

Razlozi : Kvalitet sijalice , trese rep (labav ?) , proveriti punjenje ...ne preko 14,5V !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: ZR - NS

Kako povezati alarm? i na sta obratiti paznju?

Dal direktno na akumulator pa osigurac ili od negde drugde uzeti struju (kawa je u pitanju). Daljinsko paljenje nebi prikljucivao jer mi je nepotrebno a i nebi da cackam oko brave, zanci samo alarm...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12213 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Kako povezati alarm? i na sta obratiti paznju?

Dal direktno na akumulator pa osigurac ili od negde drugde uzeti struju (kawa je u pitanju). Daljinsko paljenje nebi prikljucivao jer mi je nepotrebno a i nebi da cackam oko brave, zanci samo alarm...

 

U principu je najbolje uzeti struju direktno sa akumulatora, naravno preko osigurača, jer nema dodatnih preklopnika, brava, kontakata.

Alarm sa senzorom pomeranja i blokadom paljenja bi završavao posao, daljinski "pejdžer" bi bio dobro rešenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: ZR - NS

Kako povezati alarm? i na sta obratiti paznju?

Dal direktno na akumulator pa osigurac ili od negde drugde uzeti struju (kawa je u pitanju). Daljinsko paljenje nebi prikljucivao jer mi je nepotrebno a i nebi da cackam oko brave, zanci samo alarm...

 

U principu je najbolje uzeti struju direktno sa akumulatora, naravno preko osigurača, jer nema dodatnih preklopnika, brava, kontakata.

Alarm sa senzorom pomeranja i blokadom paljenja bi završavao posao, daljinski "pejdžer" bi bio dobro rešenje.

 

Hvala...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja