Jump to content

Moto Zajednica

Honda Africa Twin: Prepravka ventilacije karburatora

Recommended Posts

  • Enduraš, 6310 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Vozaci Afrike Twin mogu imati probleme sa startovanjem motora ako je duze stajao i nije paljen. Kad sam kupio Afriku, prvo sam mislio da je u pitanju neki kvar, kasnije sam saznao da je to u stvari mana svih Afrika sve do serije RD07A na kojima je ta mana otklonjena. Problem se javlja jer je odusak iz karburatora ostavljen suvise visoko, pa usled duzeg stajanja gorivo iz loncica ispari kroz odusak. Cela problematika je opisana i ovde. Resenje je povezivanje oduska prema sledecoj semi, plavi vodovi su nova creva koja dodajemo, crvena su stara koja vec postoje:

 

ventilation.gif

 

Materijal za potrebnu prepravku mozemo naruciti direktno iz Honde, tj od nekog od Hondinih dilera. Evo sifri proizvoda, potrebna kolicina i cena:

 

Part. no.         Name          Pieces Price (DM)

19332-PH9-000 Joint, Three Way    2         10,86

16197-MAY-640 Tube Comp.    1          8,28

16198-MAY-640 Tube                    1          4,57

16199-MAY-640 Tube                    1          8,71

17194-MN5-000 T Connector    1          9,91

95005-701-2050                    2         14,48

95002-700-00 Clamp C11           10          0,52

 

Posto smo u Srbiji, naravno da cemo se snaci na drugi nacin. Odemo u prodavnicu za kucne ljubimce i kupimo 2 kom. t-racve za crevo fi4 mm. kao i providno silikonsko crevo istog precnika (unutrasnji). Crevo mozemo kupiti i u prodavnicama autodelova, ako hocemo crno gumeno. Pola metra je sasvim dovoljno. Kad smo nabavili potreban materijal i potrosili 50 dinara za isti, pristupamo rasturanju motora

 

Prvo je potrebno poskidati zadnje bocne plastike, sediste, prednje bocne plastike, rezervoar. Kad je sve poskidano, evo kako izgleda, ovo zaokruzeno crvenim su ta crevca za ventilaciju. Pratite to crevce i izvucite drugi kraj, evo kako kod mene izgleda, drugi kraj drzim u ruci:

 

GURKv_img0173800x600zg6.jpg

 

 

Ovo sto pokazujem prstom su creva za ispustanje benzina iz loncica karburatora, na to crevo treba da se spoji onaj odusak odozgo preko t-racve tako sto ga isecemo i ubacimo racve. Primetili ste sa slika da je crevo oduska (6mm) deblje od creva za ispustanje benzina iz karburatora (4mm). Zato je potrebno u racvu od 4mm zavuci parce creva od 4 mm, pa preko njega ovo deblje od 6 mm.

 

j2hC9_img0174800x600fv2.jpg

 

 

Ubacujemo pored prve, jos jednu t-racvu u koju ubacujemo jos jedno crevo, drugi kraj tog creva pricvrstimo gore negde u visini karburatora. Ja sam ga gurnuo u selnu koja drzi snop kablova koji idu ka prednjem delu motora. Kod ovih koji voze normalno i ne silaze mnogo sa asfalta, to drugo crevo nije potrebno, jer sada odusak u stvari cini crevo za ispustanje benzina iz loncica karburatora. Posto je ono dosta nisko, lezi sa unutrasnje strane aluminijumskog stitnika motora, moze se desiti da kad uletimo u duboko blato ili vodu, to crevo se zapusi i ostajemo bez oduska karburatora. Zato se ubacuje druga racva i crevo koje ide gore do visine karburatora. Evo kako izgleda sve namontirano:

 

V8Ljm_img0176800x600cq1.jpg

 

Cela operacija me kostala 18 din. za dve racve fi4, dodatno crevce koje se ubacuje sam vec imao.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6310 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Imao sam TA '89 god, palila je na pola kljuca posle cele zime stajanja. Thelord ima noviji TA 600, ne znam tacno koje godiste, sa dva diska napred, posle 15tak dana stajanja kod mene u garazi bilo je potrebno dosta verglanja da upali. Tako da verovatno ima razlike izmedju ta dva modela. Ako ti teze pali posle duzeg stajanja, znas na cemu si :)

 

Inace prepravka radi posao, posle 15 dana stajanja upali juce afrika na pola kljuca, a samo ja znam koliko sam verglao pre prepravke :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: TS-BGD

da li mogu i ja to isto da uradim na VT500C,jer isto posle nekoliko dana moram da ga dugo verglam da upali.a kada palim svakog dana onda nije problem.Hvala unapred

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja