Jump to content

Moto Zajednica

Besplatna pravna pomoc

Recommended Posts

  • Ne silazi, 4402 postova

Dobro vece,

Interesuje me da li u Srbiji postoji besplatna pravna pomoc? Konkretno me interesuje pravna pomoc za zaposlene, naknada prevoznih troskova itd?

 

Posto jos uvek cekam zvanican odgovor od poslodavca jer sam mu poslao zvanicni dopis preko pisarnice, ali ne ocekujem odgovor skoro, a ugovor mi istice sledeci mesec. Posto Pravilnik koji su oni doneli nije zvanicno dostupan na sajtu, iz nekog razloga, sutra cu traziti od pravne sluzbe da mi se isti dostavi, kako bih ga ja mogao procitati a po potrebi i pravnik.

Licno smatram da se slucaj gura u fioku misleci da cu ja da predjem preko toga i da mi se ne isplati ono sto me zakonski sleduje. Pocetkom godine su svim zaposlenima isplaceni ovi troskovi za prethodne 3 godine, tacnije doslo je do vansudskog poravnanja izmedju poslodavca i zaposlenih.

 

Takodje, trazim pomoc u smislu citanja i tumacenja Pravilnika i mog Ugovora o radu a ne zastupanja, za sada. Posto za zastupanje mislim niti imam pravo na besplatno zastupanje a drugo potrebno je da se obratim jedinici lokalne samouprave, a oni su mi poslodavac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Ne znam dal još postoji, ali 2005 godine je postojala. Valjda je to bilo u svakom mestu gde postoji sud. 2005 godine su političari firmu u kojoj sam radio oterali u stečaj. Ja sam tad išao ovde u N. Sadu u jednu zgradicu u Radničkoj ulici gde je postojala ta pravna pomoć. Tu sam popričao sa nekim pravnikom, ali mi nije ostavio baš neki utisak da se razume u svoj posao - iz njegove kancelarije nisam izašao ništa pametniji nego kad pre ulaska. 

  Kasnije smo tužili firmu ( za neisplaćene zarade ) - preko sindikalnog advokata , spor i novce dobili, al su neki dobili od suda da treba da plate sudske troškove, a neki ne. ( ja sam dobio da platim ). To mi je bilo čudno, pa sam otišao u sud kod sudije koji je vodio parnicu i pitao ga kako to ? . 

  ( Da napomenem da smo firmu tužili u grupama od po 5 - 6 ljudi ).

  Sudija mi objasni da je greška do našeg advokata, jer je trebao u tužbi da traži oslobađanje od plaćanja sudskih troškova ( pošto smo ostali bez posla ), što naš pametni sindikalni advokat nije uradio. Grupe koje su tužile firmu preko privatnih advokata - nisu dobile da plaćaju te troškove jer su njihovi advokati očigledno bolje poznavali zakon. 

  Što je najcrnje u svemu tome, nakon godinu dana dobijem dopis od ovog " sindikalca "  da treba da mu platim na ime zastupanja nekih 18.000,oo dinara, ili će me tužiti. Naravno da mu nisam ništa platio jer ga plaća sindikat. Željno sam čekao njegovu tužbu, pa da na sudu raspravimo to njegovo zastupanje, ali nije me tužio ( ni sve ostale kojima je poslao takva pisma ), valjda mu je neko objasnio da od toga nema ništa. 

  Eto ti druže moje iskustvo, pa ti vidi šta ćeš. Možeš da potražiš tu pravnu pomoć ako postoji u tvom mestu, ili preko sindikata, al mislim da ti je bolje da nađeš nekog privatnog advokata .   :neznam:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4402 postova

Ja sam ubedjen da to dobijam glat zato se i prave mutavi. Cekacu da prodju izbori pa napadam. 

 

Cale je nedavno dobio svojih 330k u svojoj firmi tako da bih nastavio porodicnu tradiciju ojadjivanja lopova i jajara. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Само удри, мој ћале је, такође, узео паре својој претходној фирми без већих проблема. Није се ни појављивао на суду, све је адвокат завршио. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4884 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Triumph Daytona 1000
10 hours ago, Motorcyclist said:

Interesuje me da li u Srbiji postoji besplatna pravna pomoc? 

Jesi probao ovde? 

 

logo.jpg
WWW.BESPLATNAPRAVNAEDUKACIJA.RS

Humanitarna nevladina organizacija PRO BONO ima samo jedan cilj – pružanje primarne...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4402 postova
Just now, MOTOM said:

Jesi probao ovde? 

logo.jpg
WWW.BESPLATNAPRAVNAEDUKACIJA.RS

Humanitarna nevladina organizacija PRO BONO ima samo jedan cilj – pružanje primarne...

 

Jesam. Poslao sam mail da vidim da li mogu da im se obratim sa konkretnim slucajem ili je to samo cesta pitanja i odgovori fazon itd.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Po zakonu imaš pravo na besplatnu pravnu pomoć ali treba da ili ispunjavaš uslove za socijalnu pomoć ili da budeš tako slabog imovnog stanja da bi postao korisnik socijalne pomoći ako bi plaćao pravnu pomoć. Tu besplatnu pravnu pomoć uglavnom pružaju pravnici u opštinama, koji su koliko čujem pretrpani poslom i nisam siguran koliko su generalno stručni. Ipak sve predmete koje mogu zadržavaju za sebe, retko prosleđuju advokatima, bar koliko čujem od drugih kolega.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4402 postova
5 hours ago, Hacky said:

Po zakonu imaš pravo na besplatnu pravnu pomoć ali treba da ili ispunjavaš uslove za socijalnu pomoć ili da budeš tako slabog imovnog stanja da bi postao korisnik socijalne pomoći ako bi plaćao pravnu pomoć. Tu besplatnu pravnu pomoć uglavnom pružaju pravnici u opštinama, koji su koliko čujem pretrpani poslom i nisam siguran koliko su generalno stručni. Ipak sve predmete koje mogu zadržavaju za sebe, retko prosleđuju advokatima, bar koliko čujem od drugih kolega.

To znam ali hvala na odgovoru :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Nema ništa besplatno. Advokati su jedino zanimanje koje je ubačeno u Ustav da samo oni mogu da daju pravnu pomoć. Tužba je oko 500e, ako uopšte nađeš nekoga da hoće da se bavi sporom male vrednosti.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L
Pre 1 sat, X8 Vračar je napisao:

Nema ništa besplatno. Advokati su jedino zanimanje koje je ubačeno u Ustav da samo oni mogu da daju pravnu pomoć. Tužba je oko 500e, ako uopšte nađeš nekoga da hoće da se bavi sporom male vrednosti.

Neki advokati rade bez naknade ali naplaćuju svaki izlazak na ročište i to plati strana koja je izgubila na kraju procesa. Ima advokata koji rade na procenat, ne mora ništa da im se plati nego na kraju postupka kad dobiju slučaj naplate procenat od stranke kad dobije slučaj. Oni unapred znaju da li slučaj mogu da dobiju i ako znaju da mogu, onda idu na tu varijantu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4402 postova
1 hour ago, aca-pn said:

Neki advokati rade bez naknade ali naplaćuju svaki izlazak na ročište i to plati strana koja je izgubila na kraju procesa. Ima advokata koji rade na procenat, ne mora ništa da im se plati nego na kraju postupka kad dobiju slučaj naplate procenat od stranke kad dobije slučaj. Oni unapred znaju da li slučaj mogu da dobiju i ako znaju da mogu, onda idu na tu varijantu

Tako je naplaceno od mog caleta, na procenat i zavrsen je slucaj za godinu dana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja