Jump to content

Moto Zajednica

Gorionik na benzin

Recommended Posts

• Svrati ponekad, 190 postova
  • Motocikl: Kawasaki Z750S

Kupih ovo rusko cudo tehnologije Примус Шмель, starije od mene. Krajnje ozbiljna sprava, treba biti vrlo oprezan kod koriscenja. Mislim da ima snage da se na njemu opusteno pravi onaj manji kotlic. :D

Na netu gledao neke klipove, svi koriste benzin. Ja probao, radi bez greske. Ali mi rece neko skoro da nikako ne koristim ovaj danasnji benzin za kuvanje, jer je pun kojekavih otrova i aditiva.

Kao zamenu stavih petrolej, radi nekako, ali dosta nestabilnije, gori u nekoj cudnoj boji i dimi.

Jel zna neko na koje sve gorivo ovo moze da radi i ima li neka alternativa (sem medicinskog benzina)?

3321259410.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima

• Svrati ponekad, 461 postova
  • Motocikl: Honda Vision

Pa ove prodavnice što prodaju opremu za kampovanje sigurno i imaju benzin za rešo ali je to skupa varijanta.

Nikad se nije koristio auto benzin za ove kamping stvari, nego gas, petrolej, kerozin ili špiritus. Inace medicinski benzin je najjeftiniji i najbolji za ovo.

• Ne silazi, 5216 postova
  • Motocikl: Suzuki GS 400, MZ ETZ 150, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Alkohol 96 % - ima da se kupi u radnjama, samo treba potražiti . 

• Svrati ponekad, 190 postova
  • Motocikl: Kawasaki Z750S

Jel si siguran za alkohol? Znam da postoje gorionici samo za alkohol, koji rade na potpuno drugacijem principu. :stabre:

pre 28 minuta, kole24 je napisao:

Misliš da je "stari" benzin sa olovom bio prikladniji za spremanje hrane?

Nisam se vodio tom logikom. :ups:

• Ne silazi, 5216 postova
  • Motocikl: Suzuki GS 400, MZ ETZ 150, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator
pre 21 minuta, peconi je napisao:

Jel si siguran za alkohol? Znam da postoje gorionici samo za alkohol, koji rade na potpuno drugacijem principu. :stabre:

Nisam se vodio tom logikom. :ups:

Pa alkohol 96 % je špiritus otprilike . 

• Drug član, 3117 postova
Pre 11 sati, drumskalisica je napisao:

Pa alkohol 96 % je špiritus otprilike . 

''шпиритус'' је добри мој Лале денатурисани етил алкохол(C2H5OH) и често је 70%....

Денатурисан значи запрљан намерно да не би могао да се користи за прављење алкохолних пића и у ту сврху му се обично додавало 2-3 % метил алкохола (CH3OH) који грозно заудара и отклања сваку помисао да би се то могло попити:D.(додавале се и неке друге органске супстанце грозног мириса)

Али у немачком језику етил алкохол се зове Spiritus,код енглеза White Spirit па се код нас одомаћило ''шпиритус''.Ипак,ја појам ''шпиритус'' увек везујем за запрљани етанол јер сам тако некад давно научио...:neznam:

(Чист етил алкохол и јесте 96% јер увек везује та 4% воде )

Алкохол (етил алкохол,етанол)се користи као гориво и за неке лабораторијске пламенике или за примус за кување и у ту сврху се може једнако добро употребити и ''шпиритус''...

Кувало на слици које је поставио колега Пецони је предвиђено да ради на бензин,најобичнији бензин који се купује на пумпи и чији је састав тајна:D али углавном се састоји од угљоводоника добијених дестилацијом сирове нафте а додају се разни адитиви у циљу повећања октанског броја као и адитиви који имају детерџентна својства или утичу на смањење хабања делова мотора итд...

Имам кувало које ради на истом принципу само је мање и користим га понекад а сипам у њега бензин из резервоара:D...први пут сам га користио пре тридесетак и нешто година док се у бензин додавао ТЕЛ (тетра етил олово у циљу повећања октанског броја)...

Корисна ствар,кафа проври за минут или два :D али на алкохол то не ради....

• Sviđa mi se 1

• Drug član, 2411 postova
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija
12 hours ago, štampar said:

''шпиритус'' је добри мој Лале денатурисани етил алкохол(C2H5OH) и често је 70%....

Денатурисан значи запрљан намерно да не би могао да се користи за прављење алкохолних пића и у ту сврху му се обично додавало 2-3 % метил алкохола (CH3OH) који грозно заудара и отклања сваку помисао да би се то могло попити:D.(додавале се и неке друге органске супстанце грозног мириса)

Hehehehe...

Ušli Rusi u Beograd '44. i nekoliko njih se smestilo kod mojih u kuću. Kroz nekoliko dana traži prababa špiritus da skuva nešto i nigde ga nema. Pita Ruse... Popili, naravno. Kakav smrad, kakvi bakrači. Sve što ima alkohol može da se pije (ako si Rus). :D :D :D :D 

• Haha 2

• Svrati ponekad, 375 postova
  • Motocikl: Kawasaki Z1000 Mk2 Piaggio Beverly 250

He he, sjajno! :lol: Davnih dana a sećam se kao da je bilo juče, u Moskvi, posle koncerta u hotelu, dođe Ruja pevač kod mene i ćaleta u sobu na koju čašu vodke, pozvao ga ćale na druženje. Iskapio je litarsku flajku Pšeničnaje za cirka 10 minuta (ćale je uspeo da popije samo 2 čašice) pijući vodku iz čaša za vodu na eks! Tako Ruje i inače često piju vodku. 

Potom je šmugnuo do kupatila jako čudno bazdeći kad se vratio u sobu. Kad je ćale posle njega otišao u toalet imao je šta da vidi: njegov veliki Pino Silvestre after shave bio je potpuno prazan i bačen u kadu...  :lol:

• Haha 1

Napravite nalog ili se ulogujte da biste postavili komentar

Morate biti član zajednice da biste mogli ostaviti svoj komentar.

Pridružite se!

Napravite svoj nalog u našoj zajednici. Vrlo je lako!

Registrujte novi nalog

Ulogujte se

Imate nalog? Ulogujte se ovde.

Ulogujte se odmah

• Aktivni korisnici   0 članova

Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja