Jump to content

Moto Zajednica

Мали Ћаћа

Приче из радионице - Мали Ћаћа

Recommended Posts

• Drug član, 2899 postova
  • Motocikl: Дукати '97 748, '09 1198S, '10 РСВ4 Фактори

Svako veće kad se svetla ugase ja polako u miru radim na agregatu od Dukatija 999. 

20200401_204759.jpg

20200401_204802.jpg

20200401_205400.jpg

20200401_205404.jpg

20200401_205418.jpg

20200401_215211.jpg

• Sviđa mi se 5
  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima

On 2.4.2020. at 6:59, SlobodanR1 je napisao:

Au al si uglacnao čizme, kao da si gardijska pratnja :D 

Pa kako sa odem do grada i impresioniran devojke, a? U prljavim čizmama?:)

• Sviđa mi se 1

• Drug član, 2426 postova
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue
Pa kako sa odem do grada i impresioniran devojke, a? U prljavim čizmama?

To si donija iz Šibenika, priznaj

Vozim motor, nisam bajker.

• Podržavam 1

Pre 7 sati, el classico je napisao:

To si donija iz Šibenika, priznaj emoji23.pngemoji23.png

Stara smo mi porodica i to nam je urođeno :)

Pre 3 sati, Bigor je napisao:

Provalili slovenci gdje je laka lova, svaka im cast :takoje:

Laka love ako znaš da napraviš vrhunski proizvod koji fukcioniše 

• Sviđa mi se 1

pre 1 minut, el classico je napisao:

A da se ne raspadne....

Na prvom kočenju :)

• Drug član, 1338 postova
  • Motocikl: Super Tenere 750

Ma ne sumnjam ja u nihov proizvod, oni su ljudi nekako svestraniji. Nije da mi nemamo majstorcine i inzenjere koji su barabar vec kod nas cim se zapocne tema o motociklizmu gledaju te kao nekog salabajzera, a ono iza se krije ozbiljan biznis.

Dok mi progledamo drugi daleko odgurali.

• Podržavam 1

Pre 8 sati, vava je napisao:

Koja je razlika u tezini ove felne?

Kad budem montirao okačiću slike 

• Sviđa mi se 1

Enigma sa 998 se nastavlja i juče sam posvetio ceo dan tom motoru da ga konačno završim. Uz pauze i prekide od strane klijenata ili telefonslih poziva radio sam na motoru od 12:00-22:30. Prvo sam juče ujutro ispustio stari antifriz i sipao pola litre sirčeta, a destilovanom vodom sam dopuni rashladni sistem. Sirče koristom da isperem ceo sistem za hlađenje. To sam ponovio dva puta tj. dok čista voda nije izlazila iz bloka motora. Sipao sam roze antifriz koji ima tačku ključanja 130°C ( sve što sam pre mogao da nađem je sa tačkom ključanja do 107°C). Što je veoma važno kod skoro svakog motora danas. Mnogi upale ventilator između 103°C - 105°C i motor u gradskoj vožnji se pregrejava ili prokuva. Ventilatori su odradili svoje više puta i kazaljka se nije pomerala dalje od 215°F (102°C). Što je veoma dobro za ovaj model, jer mnogi rade na tempraturi od 230°F (110°C). Motor je radio smireno na leru ali zvuk nije bio od 998, više mi je zvučao kao da ima loša tri cilindra. Znam da ne zvuči logično ali je istina. Snimo sam pa možete da poslušate, a moja profesionalna deformacija mi ne dozvoljava da ostavim stvari da rade, a da to nije kako treba.  Iako sam naštelovao gorivu smešu po cilindru i provozao motor nisam bio zadovoljan jer zvuk nije bio kako treba da bude. Štelujuči gorivu smešu ja uvek krenem sa šrafovima za protok vazduha da budu otvoreni jedan pun krug, ali na ovom motoru su 2.5 ili više na oba cilindra. Bez obzira šta da uradim tako mora da bude. Moje iskustvo mi govori ako su ti šrafovi otvoreni više od 1.5 krug i ako možeš da čuješ "žviždanje" vazduha u usisnoj grani nešto nije kako treba. Ima tu još problema. 

Između svakog štelovanja morao sam da ostavim motor da se ohladi, jer goriva smeša može da se šteluje samo kad je radna temperatura između 85°C i 95°C, pre i posle toga motor radi bogatije i prosto je nemoguče da se korektno našteluje ista. Krenuo sam na zadnju probnu vožnju i kad sam upalio motor ovaj posle minut ili dva rada je počeo da "štuca" u vertikalnu usisnu granu i ne prestaje, a do pre pola sata je radi neloše. Kod 998 to radi samo kad je saug povičen sasvim malo jer je kabal za isti prikačen na vertikalnu usisnu granu i kad se ručica sauga povuče do kraja otvori se i horizontalna grana i tako radi kao saug. Proverim ručicu sauga, ali ona je vračena do kraja, to nije problem. Proverim mehanizam na vertikalnoj usisnij grani za saug i vidim da se ne vrača do kraja. Otpustim mali šrafić koji omogučava štelovanje sajle sauga i naštelujem sajlu da se mehanizam vrača kako treba. Sad sam morao ponovo da proverim usisne grane dali su balansirane. Kod svih Dukatija one se balansiraju sledećom procedurom;

Potpuno se zatvore ova šrafa za protok vazduha na leru, pusti se da agregat postigne radnu temperaturu, odvrtanjem ručice gasa proveri se balansiranje na 2500 obrtaja, pa na 3000 obrtaja i na 3500 obrtaja. Našteluju se usisne grane da bude isto na svim obrtajima. Ako je to prosto nemoguće , tada se našteluje tako da budu što je približno moguće. Otvore se šrafivi za protok vazduha jedan pun krug i posle toga sledi štelovanje gorive smeše.

Sad sam morao putem dijagnostoke da oduzmem protok goriva da bi dobio odgovarajuče vrednosti izduvnih gasova. Otiša sam u debeli minus tj. sa 0 na -20, e to je sad nepomljivo u mom skromnom iskustvu ( to sam morao da uradim jer je sad vertikalni cilindar radio dosta bogato u odnosu na horizontalni), ali motor radi onako kako treba. Otišao sam na probnu vožnju, odaziv na gas je fantastičan, ali puca iz auapuha na oduzimanju gasa baš onako neprijatno, a i ne vozi se lepo u drugoj brzini na 2500 obrtaja na konstantnom gasu. Kad sam se vratio ostavio sam motor da se ohladi pola sata i odlučio sam da skinem obe brizgaljke. Kad sam to uradio stavio sam ih na probni sto i vidio da vertikalna brizgaljka prska na stranu, a horizontala pravo na dole što je ispravno. Srećom imao sam dve polovne koje su bile ispravne pa sam upario sa horizontalnom, čak su imale i isti protok posle testiranja na probnom stolu. Montirao sam uparene brizgaljke i vratio podešavanje protoka goriva putem diagnostike na nulu 0 sa -20, vratio šrafove za protok vazduha na leru da budu otvoreni jedan pun krug. Vertikalni cilindar pokazuje na meraču za izduvne gasova CO 0.16 %, a na horizontalnom CO 2.05%, pomerio sam protok goriva sa 0 na 3 i dobio očitavanje na oba cilindra CO 3.89% sa malim pomeranjem oba šrafa za protok vazduha na leru. Vertikalni šraf sam ostavio na 3/4 kruga da bude otvorena, horizontalni na 1-1/8 kruga da bude otvoren. 998 je konačno proradio, a zvuk je sad već mekodija za uvo. 

Sve što sam našao na ovom motoru je neko radio da ko ne poznaje princip rada ili nije imao adekvatne alate/instrumente. 

• Sviđa mi se 8
  • Hvala 1

Nastavak br.3

Ja: vidiš ovo ti je 998....

On: vidim...

Ja: teško se može naštelovati 

On: aaaaa to je u pitanju, a ja mislio ima tri cilindra 

Ja: šta ima....:)

IMG_1725.jpg

• Sviđa mi se 2
  • Haha 6

... pošto je motor radio bogato na vertikalnom cilindru serviser pre mene je to rešio tako da je našpanovao sajlu sauga da bi se leptir otvorio i da taj cilindar radio siromašnije. Potenciometar lera gasa je prepostavljam isto taj serviser naštelovao tako da očitava 2.3° ili 398mV kad je leptir zatvoren, umesto 0.0 ° i 150mV kad se potenciometar nulira. Pa kad se potenciometar lera gasa namesti da agregat radi na leru na 1100 obrtaja dijagnostika očitava 0.7° i sad se nesečam milivolti. Time je kompjuter prevaren i zbog toga ubrizgava manje goriva u cilindre. Ali serviser nije predvideo da je kabal od svečice korodirao i  da je horizontalni cilindar radio bogatije od vertikalnog zbog slabije varnice. Odavno nisam imao mnogo problema na jednom mestu tj. na istom motoru. 

madam se da sam uspeo sa dočaram makar malo koliko me je stavio na iskušenje onaj 998 omladinac is 2002 :vlajko:

• Sviđa mi se 3

• Ol' dirty bastard, 510 postova
  • Motocikl: 1000f

Poceo sam(duze vreme unazad) svakodnevno da pratim price iz radionice...

Uglavnom ima neka tema koja se obavezno preleda/procita pri ulasku na forum, ova tvoja je preotela mesto broj jedan but&guz-u, tamo ionako sve isto...

• Hvala 1

• Drug član, 4357 postova
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
... pošto je motor radio bogato na vertikalnom cilindru serviser pre mene je to rešio tako da je našpanovao sajlu sauga da bi se leptir otvorio i da taj cilindar radio siromašnije. Potenciometar lera gasa je prepostavljam isto taj serviser naštelovao tako da očitava 2.3° ili 398mV kad je leptir zatvoren, umesto 0.0 ° i 150mV kad se potenciometar nulira. Pa kad se potenciometar lera gasa namesti da agregat radi na leru na 1100 obrtaja dijagnostika očitava 0.7° i sad se nesečam milivolti. Time je kompjuter prevaren i zbog toga ubrizgava manje goriva u cilindre. Ali serviser nije predvideo da je kabal od svečice korodirao i  da je horizontalni cilindar radio bogatije od vertikalnog zbog slabije varnice. Odavno nisam imao mnogo problema na jednom mestu tj. na istom motoru. 

madam se da sam uspeo sa dočaram makar malo koliko me je stavio na iskušenje onaj 998 omladinac is 2002 :vlajko:

I onda se postavlja pitanje isplativosti takvog zahvata. Potrošeno mnogo vremena i sigurno neće / ne moze biti malo para. Kako se mušterija gleda na sve to u ovom slučaju?

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro
  • Zbunjen 1

• с вером у Бога слобода или смрт, 3497 postova
Pre 8 sati, Savan je napisao:

I onda se postavlja pitanje isplativosti takvog zahvata. Potrošeno mnogo vremena i sigurno neće / ne moze biti malo para. Kako se mušterija gleda na sve to u ovom slučaju?

Што како?:neznam:

Сабереш и наплатиш муштерији 12 сати рада х 100 $ = 1200$

Ваљда тако?

Код нас овде сабереш 12 сати рада х 10 $ = 120 $ а муштерија после прича како си га одеро:D

(''100 евра ми узео низашта,само чачнуо пар шрафчића'')

• Sviđa mi se 3
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

pre 6 minuta, Savan je napisao:

Bogu hvala ja sam samo ovde imao takvih problema sa našim ljudima. Istinito ali tužno kako me ogovaraju po kafanama. Detaljno je upučena mušterija više puta putem imejla. Pošto mi je dao listu stavki koje trebaju da se poprave pored gašenja na leru. Znao je da će ti biti ceo dan posla, a možda i više. Ja sam potrošio 13 sati plus delovi. 

20200406_002314.jpg

• Sviđa mi se 4

pre 3 minuta, štampar je napisao:

Што како?:neznam:

Сабереш и наплатиш муштерији 12 сати рада х 100 $ = 1200$

Ваљда тако?

Код нас овде сабереш 12 сати рада х 10 $ = 120 $ а муштерија после прича како си га одеро:D

(''100 евра ми узео низашта,само чачнуо пар шрафчића'')

U mom slučaju radni sat je $135 :)

• Sviđa mi se 4

pre 45 minuta, Djokic je napisao:

Poceo sam(duze vreme unazad) svakodnevno da pratim price iz radionice...

Uglavnom ima neka tema koja se obavezno preleda/procita pri ulasku na forum, ova tvoja je preotela mesto broj jedan but&guz-u, tamo ionako sve isto...

Hvala :sampion:

• Drug član, 4357 postova
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Odlično. Više sam pitao iz razloga sto ovaj zahvat je koštao, pretpostavljam, bar pola koliko košta taj motor u tom trenutku.

• с вером у Бога слобода или смрт, 3497 postova
pre 2 minuta, Mali Caca je napisao:

U mom slučaju radni sat je $135 :)

Лупио сам 100 $ јер сам претпоставио  да није мање:D,с обзиром шта све мораш да знаш и које алате и уређаје мораш да имаш у радионици и 135 $  делује ''умерено''...:neznam:

• Hvala 1

Pridruži nam se!

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Aktivni korisnici   0 članova

Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja