Jump to content

Moto Zajednica

Centriranje bandasa na bajsu

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Sprint Prince 125

Kao sto naziv teme kaze, potrebna mi je pomoc oko dvotockasa, na "eco" pogon. Naime, interesuje me kako da nacentriram bandas. Kad vozim bicikl, zadnji tocak baca levo desno. Restaururao sam stari bajs, pre nego sto sam poceo da vozim sve je bilo ok. Inace je stajao 10 god. I onda posle 100km je poceo da baca zadnji tocak i da skrckaju zice. Ukoliko neko ima iskustva, bio bih mu zahvalan.

 

Sent from my LG-H440n using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Dorcol
  • Motocikl: zx12r

Pre nego sto bilo sta uradis, otpusti tocak, pa ga lepo namesti i stegni. Ako ne resis problem onda balansiras. Uzmes parce flaha od 4mm, npr. kvadrat 3x3cm i jednu stranu recnes brusilicom koliko je siroka cetvrtka na zici. Malo doteras turpijom, da bude knap, da ne preskace. Dobio si alat. Onda okreces tocak da vidis gde baca, pa malo po malo zatezes i otpustas. Ako vuce na levo, levu zicu otpustis, desnu zategnes... Pusy smoke.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 385 postova
  • Lokacija: Karađorđevo-Bačka Palanka-Kraljevo
  • Motocikl: Suzuki gsx 750f

Имаш да купиш кључ за жбице који кошта на пијаци 150 дин. Смешно мало. После све како ти је Сретен написао. Окренеш бицикл наопако, завртиш точак, па полако отпуштај и затежи док га не дотераш како треба. Није нека наука. Можда ти и парче креде помогне. Срећно!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS, Yamaha Neos

 

Kao što su kolege rekle, u svakoj prodavnici bicikala imaš taj alat. Samo pazi pošto ih ima različitih veličina.

Ali ubedljivo najbolji način je da lepo odvezeš bajs u servis i pustiš profesionalce da to urade :-)

Meni su u PlanetBike (kod Juge) naplatili 300 din. za sinov bajs(16").

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Sprint Prince 125

Kupio sam kljuc juce, pokusao sam, ali treba mnogo zivaca za to...tako da cu da oteram kod nekog majstora da sredi. Bas je onako pipkavo i ne mogu da se macujem sa tim ☺

 

Sent from my LG-H440n using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 251 postova
  • Lokacija: Rakovac
  • Motocikl: zrx1200

Druže odnesi to u neki servis, naplatiće ti 300-400dinara, nemoj da se patiš ako nikad nisi to radio.

 

Ne kažem da nećeš uspeti, ali je žešže drkanje, a ne uradiš na kraju kako treba...probao više puta i odustao. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 Onda okreces tocak da vidis gde baca, pa malo po malo zatezes i otpustas. Ako vuce na levo, levu zicu otpustis, desnu zategnes... Pusy smoke.

Sve žice međusobno uzajamno deluju jedne na druge, otpuštanjem jedne se popuste sve ostale u krug, zatezanjem obratno, ali u različitim vrednostima, praktično se samo sa 2 žice, leva i desna, ne može točak spregnuti kako treba iako geometrijski bude prav.

 

Nego, koliko seta tocak i da li je tacno "na pola" rascentriran? Ono, jedna polivina na jednu stranu a druga na drugu? Ako ke tako mozda je neka zbica pukla ili jos verovatnije, neka nipla se sjebala i ne drzi navoj. Dovoljno je da se samo jedna nipla odvrne i desice se upravo to

 

To na pola, jedna polovina na jednu a druga na drugu stranu, je takozvana X geometrija i potiče upravo zbog nejdnakog sprega žica, jedan deo prelabav a drugi pretegnut. Kad je sve pravilno, pucanjem jedne žice ne dolazi do iksiranja u izraženoj meri.

 

po tocku nekih 4-5 sati, ako hoces da odradis dobro.

 

Za moto točak ja trošim +/- 18 časova, nekad i više. Umešao sam se u temu čisto da naglasim da bicikl tehnika nije primenljiva kod motora.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Znam znam predobri Djunto :)

 

Centrirao sam na mojoj bivsoj hondi i moto tockove, i potpuno je drugacije. I pipavije i ne u isto vreme. Jako zanimljivo

 

Uh, izvini, nisam komentarisao tebe već uopšteno jer je uvreženo da je žičani točak isti što je zabluda. Ne radim bicikl točkove ali odlično poznajem više tehnika kojima se rade, čisto apelujem da se ne povodi time kod motora, ono, samo jedna žica i slično.

 

Ako se Juan nije snašao, mogu da ga uputim ne više bickl servisera koji će to da urade prihvatljivo dobro, bez obzira što  ja to tako nikad ne bi radio, al nebitno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja