Jump to content

Moto Zajednica

Motor za totalnog pocetnika i jos par pitanja

Recommended Posts

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Kupi R6,ver.ti za njim srce zaigra svaki put kad ga vidis...sve ostalo ce te nervirati vrlo brzo...moj prvi motor posle tomosa je bio zx9r i opet nema problema,tad sam imao 20g,u to vreme kaciga i oprema nije dolazila u obzir...nemoj da te zbunjuju glupostima,svako ima svoje misljenje,100 baba 200 sisa...kupuj R6

 

Da li si barem malo svestan odgovornosti ove tvoje poruke?

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 206 postova
  • Lokacija: Kikinda

Moja topla preporuka iz licnog iskustva Kawasaki ER6N/F. Njegovih 70-tak konja ti nece brzo dosaditi, izuzetno je lagan za grad a upotrebljiv i za kraca putovanja ( 100 - 200km ). Prasta greske vozaca pocetnika, relativno je lak i jeftin za odrzavanje i ne trosi mnogo. Slicno je i sa ostalim motorima iz klase.Usresredi se da nadjes dobar i odrzavan motor jer ces u suprotnom imati jako mnogo dodatnih troskova...recimo par guma ti je preko 150eu, lanac sa lancanicima isto, nije zanemarljiva stavka ni akumulator, pakne kocnica itd...Bilo koji motor iz ove klase da uzmes, zadovoljice tvoje potrebe za neki period a moj savet ti je da vise obratis paznju na stanje motora nego na model ili marku, bar za pocetak, dok ne vidis sta tebi odgovara, koji tip motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6814 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Pre nego sto napravis izbor:

 

Sedi malo sam sa sobom i preispitaj se. Verovao ili ne, sam ces sebi dati odgovor na neka pitanja. Koliko ti je dobra koordinacija pokreta, koliko si samokritican i imas li samokontrole?

 

Iz nekih razloga o kojima je potrebno diskutovati u novoj temi, motocikli tipa ER6, SV650, Monster 620, itd. se nazivaju pocetnickim. Cinjenica je da imaju niska tezista, relativno malu tezinu, komande su mekanije sto ce ti omoguciti da savladas tek toliko da umes tim motociklom da odes od tacke A do tacke B bez da ti se gasi, da se preturas ispred semafora i sl. Za sve ostalo si u problemu i treba ce ti mnogo prakse i verujem jedan izvesni vremenski period da tim motociklom u potpunosti ovladas.

 

Kako i sta, opet kazem, moras sam sebe da pitas. Ako planiras da se vozis casual cisto da imas lep motor i da si na dva tocka leti uvece, to moze i da prodje. No, ako si malo brljkast i pocnes da glumis nekog zajebanog bajkera, smatraj da si u problemu. Motocikli koje sam u gornjem pasusu naveo imaju respektabilne perfomanse gde ce cak i oni iskusni pronaci poneku car i zabavu a pocetnik problem.

 

ER6 pri agresivnom ispucavaju iz mesta skace na tocak, naravno kloni se toga ali pokusavam da ti predstavim da nije zajebancija.

 

Sta god budes uzeo, vozi se opusteno i normalno :takoje:

 

Ja sam imao moralnu obavezu da ti napisem sta mozes da ocekujes i kako stvari stoje kako bi imao neke odgovore na sopstvena pitanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova

Kupi R6,ver.ti za njim srce zaigra svaki put kad ga vidis...sve ostalo ce te nervirati vrlo brzo...moj prvi motor posle tomosa je bio zx9r i opet nema problema,tad sam imao 20g,u to vreme kaciga i oprema nije dolazila u obzir...nemoj da te zbunjuju glupostima,svako ima svoje misljenje,100 baba 200 sisa...kupuj R6

 

Da li si barem malo svestan odgovornosti ove tvoje poruke?

 

Stoji to da sam hteo R6 (pretezno zbog sexi izgleda), al opet skapirah da nije to to sto bi mi odgovaralo. Ipak sam vise za laganiju, udobniju i sigurniju voznju, prema tome, uzecu motor u F fazonu. Ne zbunjuju me, ovde sam dosao po savet a i pre nego sto sam dosao dvoumio sam se oko R zbog svog neiskustva i snage tog motora. Ja triput merim, jednom secem.

 

 

:takoje: za Diversion

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Pre nego sto napravis izbor:

 

Sedi malo sam sa sobom i preispitaj se. Verovao ili ne, sam ces sebi dati odgovor na neka pitanja. Koliko ti je dobra koordinacija pokreta, koliko si samokritican i imas li samokontrole?

 

Da se nadovezem, sto budes iskreniji prema sebi, to ces sebi uciniti vecu uslugu.

Ja sam prema sebi bio iskren i sebi svesno oduzeo nesto mnogo snage, jer iako malo ziheraski vozim, u sustini je to u glavnom prilicno brza voznja, i posto znam da nisam karakter, onda sam morao uzeti motor koji misli umesto mene. Snaga moze da saceka dug je zivot, jer bolje da izgubis 2 sezone nego nesto nesto daleko vrednije, a za putovanje sve peko 40ks ti je sasvim dovoljno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vikend motociklista, 676 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda pantheon 125..

Kupi R6,ver.ti za njim srce zaigra svaki put kad ga vidis...sve ostalo ce te nervirati vrlo brzo...moj prvi motor posle tomosa je bio zx9r i opet nema problema,tad sam imao 20g,u to vreme kaciga i oprema nije dolazila u obzir...nemoj da te zbunjuju glupostima,svako ima svoje misljenje,100 baba 200 sisa...kupuj R6

 

Da li si barem malo svestan odgovornosti ove tvoje poruke?

 

Decko da nema mozga i da je napaljeni klinac nebi ni pitao na forumu...vecina nas nije pitala nikog i uzela ono sto im se svidja...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

To je jako pohvalno sto se obratio iskusnijima, ali odluka mora biti iskljucivo njegova. Ja postujem i volim sto si ti ziv da posvedocis da moze i tvojim putem da se ide, ali ipak ne poznajes decka, a dao si mu revolver u ruke da igra ruski rulet i rekao: " ma samo opusteno, samo je jedan metak u buretu, kolika je sansa da te bas taj zadesi".

Ja nerado savetujem bilo kome da sedne na motor ako me pita, ali ako je vec resio, da to obavezno ucini sto postepenije, sto pametnije i obazrivije i sa sto vise opreme. I ja sam kao mali vozio bez kacige, dozvole, svetala kocnica..... Da li se dicim time. Naravno da ne. Stavise, smatram da sam bio jako glup i jako sam srecan sto sam preziveo da danas otvoreno svima pricam koliko nisam imao mozga.

 

Istina, moze da sedne i pravo na R i bude pametan i lepo usavrsi tehniku (hvala bogu mnogo je takvih), ali moze i da postane deo crne statistike (opet je na zalost isuvise takvih primera). Da li bi ti u tom nedaj boze slucaju otisao kod njegove majke i rekao, gospodjo, primite moje izvinjenje, ja sam ga nagovorio na to. Cenim da ne bi.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vikend motociklista, 676 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda pantheon 125..

Naravno da ne bi,ima svoju glavu pa neka je koristi,ako je glup poginuce i sa 19ks... mada to u 50 posto slucajeva i ne zavisi od nas..0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

I hoces da kazes da sam motor apsolutno nikakvog udela u tome nema? :)

Znas, ja sam nekad kao klinac vozio apn6, i kad mu nastelujem platine na 0.3mm, lakse pali, ali nece da vuce bas dobro, ali zato kad pogodim da nastelujem na 0.4-0.5, malo teze upali, ali leti jebote :D, mozda cak i celih 50kmh.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 150 postova
  • Lokacija: Melbourne - Australija
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere xtz 750 (prodat)

Kupi R6,ver.ti za njim srce zaigra svaki put kad ga vidis...sve ostalo ce te nervirati vrlo brzo...moj prvi motor posle tomosa je bio zx9r i opet nema problema,tad sam imao 20g,u to vreme kaciga i oprema nije dolazila u obzir...nemoj da te zbunjuju glupostima,svako ima svoje misljenje,100 baba 200 sisa...kupuj R6

 

Da li si barem malo svestan odgovornosti ove tvoje poruke?

 

Decko da nema mozga i da je napaljeni klinac nebi ni pitao na forumu...vecina nas nije pitala nikog i uzela ono sto im se svidja...

 

Nema razloga raspravljati se sa ljudima koji nemaju malo mozga da posavetuju sa normalnim idejama...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 527 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Yamaha mt 09 Tracer,Suzuki SV 650 N,Piaggio Liberty 125

Svakog meseca slicna tema na forumu 1lol.gif

 

Pocetnik 25, savete si vec dobio, sto lose, sto dobre...zapamti to.Bio sam u slicnoj situaciji pre godinu dana,imao sam nekog iskustva pre toga, uzeo F klasu, vozim se fino, razmisljam, uzivam, motor zadovojlava moje zahteve al mogao sam komotno i slabiji da uzmem...

 

Jeste da vozis svojom glavom, al te price blesav moze i sa 125 ccm da izgine, pustite vise sve to...

Za pocetak treba ti ustrojena masina, znaci do 600 ccm, do nekih 50-60 KW, nizak polozaj sedenja, dobra upravljivost...

 

I nekako mislim da ER6 f, je odlican izbor...

To ti je prvi ozbiljniji motor, imaces ih sigurno vise...tako da samo polako, i pronadji sebe, moraces da vidis sta ti najvise lezi, i ka cemu ces kroz zivot teziti...

 

Sto se tice R6 i R1 i svih super sport mashina, " za pocetnike " vidim da si vec i sam skontao da nije to nikako za pocetak, al da je sexy jeste 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši baksuz :), 598 postova
  • Lokacija: Beograd / Leskovac
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

Ono što nisi napisao jeste cenovni rang... Ali, i bez toga, mislim da imam dovoljno podataka da te posavetujem.

Vodio sam se kriterijumom da motor ima pun oklop i da ima korman, takođe da bude relativno uštrojen po pitanju konjaže. Takođe, da ima "savremen" izgled i da ti služi za kraće ture, do 200km.

 

1. SUZUKI GS500F. Najveći kompromis. Najmanja kubikaža, najmanje konja, cajgeri koji se kreću sa kormanom, blago nesrećno upasovan oklop. Cena: 2500-3000 EUR.

 

2. SUZUKI GSX650F. Najviše snage. Ima preko 80 konja, velik, prostran motor. Izuzetno lep. Međutim, najteži od ponuđenih, samim tim, najteži za manevrisanje što je za početnika ipak važno. Cena: 5000 EUR.

 

3. KAWASAKI ER6F. Best buy. Motor koji ima već priznati 2cilindrični agregat koji je itekako dobro pokazuje na niskim i srednjim obrtajima što će tebi za režim vožnje koji pominješ biti itekako potrebno. Zahvalan u eksploataciji. 70 konja koji ti daju sve što ti je potrebno. Ovom motoru se zamera samo lošija završna obrada i kvalitet materijala. Pošto im je inicijalna cena bila niska, polovni, u dobrom stanju se mogu naći za izuzetno primamljive novce. Cena: 3000-3500 EUR.

 

4. YAMAHA XJ6 DIVERSION F. Moj pristrasni favorit. Mlađi brat Fazera. Nastao 2009 i zamišljen kao entry level bike, baš za tebe. Ima agregat od 600ccm sa oko 75 konja, čelični ram, četvorocilindrični motor i diskretan izduv. Izgleda fenomenalno, sportski, a udoban za vožnju. Ima ih malo u Srbiji na prodaju, što posredno govori o tome da su vlasnici istih itekako zadovoljni. Cenu za model iz 2009-2010 procenjujem na oko 4500 EUR.

 

Mislim da sam ovim nekako zaokružio priču oko entry level motocikala novije proizvodnje a da imaju sve karakteristike koje si naveo. Moram priznati, kod Honde nisam našao ništa što bi se uklopilo, pa verujem da će kolege, bolji poznavaoci Honde moći odatle da ti preporuče.

P.S. Obavezno dođi na Sajam sad u martu, i sedi na apsolutno sve što ti izgleda primamljivo. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši baksuz :), 598 postova
  • Lokacija: Beograd / Leskovac
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

I da. Za sve one koji prokomentarišu da je ovo 25ta tema iste sadržine, ili svake nedelje isto...

 

Razmislite. To znači, da svake nedelje dobijamo jednog novog potencijalnog bajkera.

I da nam se brojevi povećavaju... I da, kada masa dostigne kritičnu tačku, možemo nešto da promenimo.

 

Stoga, izdvojite malo vremena, pomozite onima koji su nas našli i došli da potraže savet. Zbog njih, i zbog nas...

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 125 postova

Zaobiđi Er6n/f - dva paralelna cilindra, samo se cima, radi kao traktor, trese. Gledaj nešto sa 4 cilindra i nikako ispod 600ccm jer je rezerva snage uvek potrebna. Ne moraš ti da zavrćeš gas do kraja, i ne treba, ali ako nekada zatreba da je imaš. Na kraju kupi ono što se tebi sviđa jer ćeš ti voziti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Zaobiđi Er6n/f - dva paralelna cilindra, samo se cima, radi kao traktor, trese. Gledaj nešto sa 4 cilindra i nikako ispod 600ccm jer je rezerva snage uvek potrebna. Ne moraš ti da zavrćeš gas do kraja, i ne treba, ali ako nekada zatreba da je imaš. Na kraju kupi ono što se tebi sviđa jer ćeš ti voziti.

Pa ako on radi ko traktor kako onda radi jedan cilindar?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Kao pola traktora:D

Pa ono, realno twin vibrira malo izraženije, ali nije "samo se cima, radi kao traktor, trese", čak ni većina jednocilindraša koje sam vozio nisu takvi. Mada meni poslje vožnje klasičnog starog parallel twin-a od 400cc, ovi kawasakijevi oposite twin-ovi sa balansnim vratilom ne mogu ni m00da da zavibriraju :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Па ER-6 има паралелни твин...1ups.gif

Twin je, ali iz navike kršten kao paralelni.

Redni dvocilindraš sa radilicom u 180stepeni je oposite twin, a sa radilicom u 360stepeni je parallel twin, ovaj sa radilicom u 360 ima karakteristike obrtnog momenta ko cvaja, al trese ko nenormalan, pogotovu stariji modeli koji nemaju balansno vratilo, kawa ima radilicu u 180 stepeni i balansno vratilo, vibracije jesu prisutne, ali su neuporedive sa paralel twin-ovima, pa time i opisom iz popajevog posta

 

Mada kome smeta, smetaće mu izražene vibracije i na nekim četvorocilindrašima sa krutim vezama motora sa ramom, tako da je proba neophodna u svakom slučaju, ali najviše zbog položaja u vožnji, neudobnu poziciju u sjedištu ne može da izlječi ni wankel sa skoro potpunim odsustvom vibracija. Tako da prvo probajte pa donosite svoj sud ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova

VI stvarno mislite da ja kao pocetnik znam razliku izmedju 2,3,4 cilindra? Nego da ja lepo uzmem Hayabusu i resen problem ! :moto3:

 

Salu na stranu, najverovatnije ce biti Fazer. Kad uzmem u obzir sve sto sam procitao ovde i na drugim mestima, to bi bilo to.

 

Jedno glupo pitanje: Posto ima veoma mali izbor Fazera na nasem trzistu i pretezno su naked, jel moze da se kupi prednja maska (vetrobran) posebno i da se to sve skocka da fino izgleda?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

VI stvarno mislite da ja kao pocetnik znam razliku izmedju 2,3,4 cilindra? Nego da ja lepo uzmem Hayabusu i resen problem ! :moto3:

 

Salu na stranu, najverovatnije ce biti Fazer. Kad uzmem u obzir sve sto sam procitao ovde i na drugim mestima, to bi bilo to.

 

Jedno glupo pitanje: Posto ima veoma mali izbor Fazera na nasem trzistu i pretezno su naked, jel moze da se kupi prednja maska (vetrobran) i da se to sve skocka da fino izgleda?

Misliš ovako nešto?

FZ6-N_S2_2007.JPG

 

Ili da se stavlja maska od Fazera na nakeda? Može i to al je malo poskupo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • festina lente, 749 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XRV

Drumasi klasa ~600:

- Yamaha XJ6F/Diversion

- Honda CBF600S

- Honda CBR600F

- Suzuki GSF650S

- Suzuki GSX650F

- Kawasaki ER6F

- Kawasaki ZR7

 

Nadjes par komada u okolini, odes, pogledas, pipnes, vidis koji ti se najvise dopada i onda trazis najbolji primerak odabranog.

Srecna potraga!

 

edit: fazera novijeg ne bih preporucio pocetniku zbog nagle isporuke snage i manjeg momenta u odnosu na ostale.

Moja preporuka - ER6F :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova

Nadjes par komada u okolini, odes, pogledas, pipnes, vidis koji ti se najvise dopada i onda trazis najbolji primerak odabranog.

Srecna potraga!

 

 

na oglasima je trenutno veoma veoma mali izbor... a ja sad da predjem 100, 200 il vise kilometara da bih otisao da vidim neki motor i nije bas resenje jer nemam bas puno slobodnog vremena. Jedino se nadam da ce uskoro biti veci izbor motora kad se prolepsa vreme, pa onda i mogu da odem vidim, pipnem, opipam, zagrlim, poljubim, jaoo :ooo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja