Jump to content

Moto Zajednica

GPS: Nosaci GPS uredjaja

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

U potrazi sam za pouzdanim i udobnim nacinom postavljanja GPS na motor. Uz Becker Crocodile se dobija neki osnovni nosac koji za moj motocikl, a i za vecinu enduro motocikala ne vrsi posao. Radi se o tome da na upravljacima vecine enduro motocikala postoji poprecna sipka precnika oko 14mm. Zbog te sipke nemoguce je postaviti u dobar polozaj nosac koji se dobija uz Becker GPS a koji je predvidjen za precnik od 22mm (ili tu negde).

 

Stvar se donekle moze popraviti namatanjem debljeg sloja gume oko poprecne sipke. Medjutim, GPS uredjaj ce postavljanjem na to mesto smetati na prvom mestu tank torbi, a mozda i sprecavati lako stavljanje kljuca u kontakt bravu.

 

Resenje je u takozvanim Ram-mount nosacima. Radi se o uzduz presecenoj cevi u cijem krajevima su postavljene kugle.

 

zTrLH_10001571890fr10.jpg

 

Na sredini cevi je postavljen zavrtanj kojim se cev cvrsto stegne oko kugli. Ovim tehnickim resenjem je omoguceno postavljanje nosaca u skoro bilo kakav polozaj. Nosac mozete postaviti na cev upravljaca 22mm i saviti ga tako da GPS uredjaj ne smeta pogledu ka instrumentima, kontakt bravi, da je udaljen od tank torbe, a i da je blizi levoj ruci.

 

Ceo sklop mozete kupovati u delovima - posebno kugle, posebno cevi, posebno postolja za GPS uredjaj. Nekakav standard je precnik kugle od 1", ili oko 25mm. Vrlo cesto su kugle narebrene radi cvrsceg kontakta sa cevkom, a jos cesce su oblozene gumom koja delimicno ublazava vibracije.

 

B6ukr_ramb231zu.jpg

 

Vrlo cesto pocetno mesto potrage za moto opremom je www.louis.de Prva potrebna stvarcica je postolje (Claw adapter) za vas GPS uredjaj. To je ova plasticna plocica, za slucaj Becker GPS-a a i mnogih drugih. Prodaje se po ceni od 2e.

 

w7vtb_10034409.jpg

 

U Louisu imate relativno mali izbor nosaca i opreme. Po meni, najbolji izbor je kompletan nosac (RAM MOUNT HANDLEBAR MOUNT) sa U sistemom kacenja na cev upravljaca. Cena nosaca je 70e.

 

RRDub_10001540890fr10.jpg

 

Malo mi je cena problematicna za parce cevi i komad metala :) pa sam ceprkao dalje. Konacno, naisao sam na americku firmu RAM: http://www.ram-mount.com/Home/tabid/37/Default.aspx Firma je specijalizovana za sve vrste nosaca, adaprera, kugli i kompletne opreme za nosace kamera, fotoaparata, telefona, GPS uredjaja i slicnog.

 

Njihov nosac sa kodnom oznakom RAM-B-149ZU mi se najvise dopao. Slican je nosacu koji prodaje Louis, ali je kvalitetnije napravljen. Sistem kacenja je prilagodljiv cevima od 0.5 do 1.25 cola, u prevodu, moze da se zakaci i na onu poprecnu cev na enduro upravljacima. Ovo resenje je zgodnije jer se uz glavnu cev upravljaca (22mm) cesto vode kablovi, sajle ili cevi kocionog sistema ili cevi hidraulicnog kvacila sto otezava montazu.

 

pB9G4_ramb149zu.jpg

 

Pri tom, cena ovog nosaca je samo 30 US$! Znam sta cete reci, ali firma ima prestavnistva po celom svetu, a nama najblize je u Hrvatskoj!!

 

AVIATION TRADING D.O.O.

PHONE: ++385 1 65 60 480

LOCATION: CROATIA

WEB: www.aviation-trading.com

APPLICATIONS: AVIATION, AUTOMOTIVE, GPS, NOTEBOOKS

 

Naravno, mnogi od nas imaju poznanike i rodjake u Nemackoj, pa se nosaci mogu naruciti i tamo. Evo linka na jednu od firmi iz Nemacke: http://www.gps-depot.de/ Recimo ovaj nosac za fotoaparat...

 

PFsd0_bws3plqcwkkgrhqjjyev10f.jpg

 

... mozete kupiti za 43e! Gore navedeni nosac GPS-a, ovde kosta 34e, tacno polovinu cene nosaca u Louisu!.

 

Jos da napomenem da vrhunski rucno izradjene nosace mozete kupiti i od nemacke firme: http://www.mv-motorrad.de/

 

Srecna nabavka!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nezavisan, 348 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

a ima i ovakvih stvari, kod nas! http://www.svezamob.rs/?p=drzaci  ovi nosači  na vakum jako dobro drže, nema rupe koja može da ih odlepi... ja držim moju GoPro kamericu zalepljenu na vizir, na rezervoaru i gde god ima ravnih površina... inače jako dobar sajt sa gomilom potrebnih stvarčica...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ovo ti je na motoru na duzi period neupotrebljivo. Imao sam slican uredjaj koji se srafio na upravljac i otpao je sam - cak bez GPS-a na njemu. Malo loseg puta i nema ga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Lalajko,

 

ovo:

 

mkUNL_10001540890fr10.jpg

 

i ovo:

 

xY92X_ramb149zu.jpg

 

su potpuno ista stvar koja različito košta na različitim mestima.

 

Jednom da doživim da je u Louis-u nešto skupo  ;D

 

Ako nekom nešto znači, RAM Mount nosače koristi Garmin kao standardne nosače za svoje moto navigacije iz zumo serije. Tako se uz zumo 2xx i 6xx seriju oni isporučuju kao standardni deo opreme uračunat u cenu.

 

Ja sam RAM Mount nosač za svoje Garmin zumo 550 i zumo 660 na R 1100 GS bez problema stavljao na tu poprečnu šipku ali sa leve strane da mi ne smeta ni za ključ a ni za tank torbu.

 

zumo 550

n1172535168_30126238_3555.jpg

 

zumo 660

5729_1112939221668_1172535168_30337608_7504189_n.jpg

 

index.php?action=dlattach;topic=39477.0;attach=84751;image

 

PS Ko me tuko da ga prodam  :'( :'( :'(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

kupljen u BGD.

 

Nadam se da će ti preživeti u tome na motoru. Ja sam tako nešto imao u autu pa sam telefon koji sam držao u njemu vijao po podu dovoljno puta da sam na kraju takav nosač zafrljačio kroz prozor kada mi se to desilo jedan put previše. :)

 

PS Zar ti nije zgodnije da bude na levoj strani jer na desnoj ako bilo šta hoćeš da pipneš moraš da pustiš gas?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

najveci problem kod kineskih nosaca predstavlja ona sipkica sa kuglom koja puca... resenje je da se to napravi kod strugara od metala. Zextreme je napravio i to ga je kostalo cini mi se 400 dinara... nikakvih problema nije imao sa nosacem na turi Srbija/Makedonija/Grcka/Albanija/Crna Gora/Srbija ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Imam i ja nosac kao aleksandra, zavrsio mi je posao par puta, ali je daleko od ozbiljnog nosaca telefona i navigacije. Ja sam uvek telefon vezivao pertlom oko guvernala za svaki slucaj. Nikad nije ispao iz tog nosaca, ali nesto nisam imao poverenja. Probao sam u njega i navigaciju da ubacim, staje, ali posto je teza tokom voznje pada, tj spusta se, tako da sam dosao u situaciju da pri skretanju ne mogu dovoljno da okrenem korman jer je nosac spao i udario u rezervoar. E onda sam popizdeo i napravio nosac od gvozdja koji je neunistiv, vecan i nema sanse da se pomeri.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ETV1000 Capo di tutti capi

Posle par budzevina na volanu sada sam GPS premestio na vizir, iznad satova. Stoji zalepljen obicnim vakumskim nosacem.

 

Polozaj na viziru mi je neuporedivo bolji i udobniji u odnosu na sve ostalo. Ne skidam pogled sa puta, stoji skoro vertikalno sto je (valjda) polozaj sa njaboljim kontrastom i znaci zbog kilave vidljivosti po suncu, a i ta pozicija je zgodna za sve intervencije u voznji.

 

Razmisljam o tome probusim vizir i stavim par srafova za svaki slucaj..

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Nosac na mom motoru jeste "zbudzen", ali vrsi posao :) Sa stare Afrike sam ga prebacio na novu, a do sada je nosac na dva motora presao oko 25.000 km bez ikakvih problema :)

 

@tdm, ako nadjes slike, postavi ih, ja sam u BGD i nemam sada kako da slikam. Ako ne, postavicu ja kada se vratim kuci...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 898 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: Honda forza 250

Evo i ja da se upisem kako sam postao vlasnik Becker crocodil-a.Velike zasluge za odabir pravog gps-a idu lalajku,i hvala mu na savetima i cimanju.Ja sam moj gps uzeo u engleskoj i koliko sam video od Srbije ima samo vece gradove,bez ulica(izgleda da nisu instaliarane iste mape za uredjaje koji se prodaju u Srbiji i npr u Engleskoj),nadam se da cu jednog dana kada se vratim u Srbiju moci da ubacim i nase detaljne mape.

Jos jednom hvala lalajko :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Imam i ja nosac kao aleksandra, zavrsio mi je posao par puta, ali je daleko od ozbiljnog nosaca telefona i navigacije. Ja sam uvek telefon vezivao pertlom oko guvernala za svaki slucaj. Nikad nije ispao iz tog nosaca, ali nesto nisam imao poverenja. Probao sam u njega i navigaciju da ubacim, staje, ali posto je teza tokom voznje pada, tj spusta se, tako da sam dosao u situaciju da pri skretanju ne mogu dovoljno da okrenem korman jer je nosac spao i udario u rezervoar. E onda sam popizdeo i napravio nosac od gvozdja koji je neunistiv, vecan i nema sanse da se pomeri.

 

nešto kao ovako....samo što je moj izrađen iz inox-a

male kučne čarolije 1

male kučne čarolije 2

male kučne čarolije 3

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 116 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Yamaha 1200 Super Tenere

Lako je vama endurasima....imate poprecne sipke...sta raditi kada imate heblove...gde bi vi na ovakom cocpitu stavili "krokodila"...hvala unapred

post-10512-0-70024000-1296151733_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ih, pa zar je to problem?? Na kraju prve poruke u temi imas link na malu nemacku firmu (cini je jedan covek, cesto je na putu sa svojim K1200S koji je ujedno i izlozbeni eksponat za njegove proizvode). Evo nekih od resenja za tvoj motor:

 

1) Na poklopcu rezervoara kocione tecnosti ili rezervoara kvacila (34.5e)

 

Ee8Mp_127254504524923359816.jpg

 

2) Na drzacu heblova (27.5e)

 

69WPp_127254556042423368071.jpg

 

Imas jos neka resenja, a vise o tome ovde:

 

http://www.mv-motorrad.de/lshop,showrub,15467,d,1296156675-15467,1254299989,,,,.htm

 

Kugle su standardnog Ram Mount precnika, pa ti ostaje da kupis samo deo nosaca, kao i napajanje za Crocodila :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 507 postova
  • Lokacija: Beograd - epicentar
  • Motocikl: BMW R1150RT

Mozda nekom moje resenje "prosiri vidike",

ako ne nikom nista. :neznam:

 

 

A6A7F00C-02F5-944E-8A47-34A056F731B3_thumb.jpg

 

47137D3D-F5C9-BD48-8F00-C66FEBCD073D_thumb.jpg

 

BC727A00-E059-5442-92B1-86959021C9DA_thumb.jpg

 

7E8FB3BF-F443-5849-8F38-237B0444AB77_thumb.jpg

 

4E83DCB4-4E82-1845-8605-00F4D667CC1C_thumb.jpg

 

6F34A596-F6F9-6A43-A790-93B4C252A858_thumb.jpg

 

89F78191-4AC2-9A46-94B1-1FD32DC55642_thumb.jpg

 

13FDB930-9DEF-E041-89FF-4B2A88BBB3F4_thumb.jpg

 

Ako nekome treba dodatno objasnjenje - pitajte. :takoje:

:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Hogare, ovo si odlicno realizovao! Veoma nenametljivo. :)

Bilo bi dobro da prikazes kako izgleda taj skriveni deo, ili da napises kako si pricvrstio kuglu za sraf.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: subotica
  • Motocikl: Honda ness 150

vodjen carolijam BMWa sam ja zapoceo ovaj projekat ali sam prodao motor i danas sam izvadio iz radionice da bih podelio sa vama! samo sam dodao i gore malo drugacije drzanje,a iza GPSa je bi se nalazio neki saraf sa leptir maticom ili imbus da se ne moze tek tako izvaditi na brzaka "ukrasti"!

post-9494-0-63259200-1298637313_thumb.jpg

post-9494-0-81536000-1298637321_thumb.jpg

post-9494-0-64174100-1298637329_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 507 postova
  • Lokacija: Beograd - epicentar
  • Motocikl: BMW R1150RT

Hogare, ovo si odlicno realizovao! Veoma nenametljivo. :)

Bilo bi dobro da prikazes kako izgleda taj skriveni deo, ili da napises kako si pricvrstio kuglu za sraf.

 

 

U pitanju je Garminov nosac GPS ciji sam donji deo u obliku slova U sa kuglom),

3056A973-29F4-A64C-A2CD-33DA0F8C619A_thumb.jpg

 

posle skidanja kompletnog pokopca volana, zasrafio za sipku volana (jer se tu najmanje osecaju vibracije, a i najsigurnija je veza). Najkomplikovaniji deo namestanja je u stvari precizno centriranje (sto puta stavi-skini) za otvaranje rupe na ukrasnom poklopcu plastike volana za kuglu koja mora da viri dovoljno za stavljanje nastavka a da opet ne strci mnogo i ostavljanje prostora sa strane oko kugle da moze da se uglavi nosac, a da kada se skine ne ostane da zjapi rupa. To se radi po principu triput meri jednom seci, jer ako se upropasti ukrasni poklopac veoma ga je tesko naci novog. Posto ZUMO koristim pored navigacije i za telefoniranje i kao MP3 (N-COM u kacigi), morao sam da dovedem napajanje (12v) do njega, jer mu

baterija ne daje potrebnu autonomiju pogotovo za duza putovanja. To sam uradio (posto nisam hteo da secem instalaciju na samom volanu), tako sto sam iz gepeka ispod sedista gde se nalazi uticnica za mob. telefon sproveo kroz sasiju kabl do boksa za sitnice ispod samog volana (na taj nacin sam ga zastitio od atmosferskih uticaja a i od zluradih prolaznika koji ako vec ne mogu nista da maznu onda ce bar da naprave stetu). Na ovo mesto za stavljanje GPSa sam se odlucio jer mi je uvek u vidnom polju odmah ispod satova, a ne odvlaci paznju sa puta, kao i zbog vrlo cestog cackanja po njemu (telefon,muzika....). Na zalost nemam slike sa samog izvodjenja radova.

Pozdrav :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja