Jump to content

Moto Zajednica

ram na motorciklu

Recommended Posts

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

                          RAM

necu u ovom postu da se bavim bas kompletnom tematikom rama

necu se baviti tematikom kako se pravi itd....

 

 

 

Ram na motorciklu,,pa i nije neka nauka ali hajde da je malo pojasnimo,necu se baviti

ulazenjem u svaki oblik rama mnogo,zelim samo da vam objasnim njegovu namenu i njegovu

funkciju,

osnovna funkcija rama je da uprosteno napisem da nosi masinu vesanje/prednje i zadnje/

vozaca suvozaca i obezbedi udobnu i sigurnu voznju,ram je jedan od najvitalnijih delova

na motoru i zato se na njega uglavnom i kaci vesanje ali postoje i motori sa vesanjem

koji sa nekace na ram vec na masinu itd,

dugo vremena se proizvodio jednostruki ili dvostruki zatvoreni ram cevastog profila,

jawa,tomos15 ,liveni u kombinaciji sa stampanim plehom,recimo mz starije generacije

danas se primenjuju razlicita resenja pa cak i kombinovana resenja.

uglavnom se koriste  ramovi od traverzi cetvrtastog oblika koji su veoma pouzdani,

naravno prave se od gvozdja ili aluminijuma pa i magnezijuma,.titanijuma.

ram mora biti dovoljno kompaktan krut i dimenzionisan

kako bi u njega stala masina i ostali delovi motora,

a istovremeno i dovoljno jak da se nebi uvijao krivio itd pri jacim opterecenjima u krivini

ili po losem putu,takodje mora biti i elastican da se nebi pokidao na spojevima/takoz

vana distorzija/tojest da mu se neiskidaju varena mesta,on takodje ima i ulogu svodjenja

vibracija na minimum prilikom rada masine,

moramo da prihvatimo cinjenicu da je jako tezak posao za konstruktora da osmisli ram

koji ce da zadovolji potrebe jednog motora,nije to samo kutija od cevki gde je neko

potrpao masinu i okacio viljuske tockove i sedista turio rezervoar i vozi..

trba tu i malo matematike,i naravno mnogo znanja.....

ram je usustini neunistivi deo motorcikla/neracunam udes/tako da danasnji ramovi imaju i

jos po neku ulogu,u nekom je rezervoar ulja u nekom je rezervoar goriva,usis vazduha

itd .

noviji modeli ramova su uglavnom monolitne konstrukcije izliveni od aluminijuma koji se odlikuje

malom tezinom i izuzetnom cvrstinom.kod mnogih modela se ram moze i rasturiti u pojedinacne

delove.

postoje i deltabox ramovi verovatno ste svi culi za njih,,,medju prvima ga je

napravila yamaha recimo model fzr1000 genesis,davnih 80ih godina 87 88 god.

yamaha je inace i stalno u novim experimentisanjima sa ramovima,recimo ram kod nove

r1 je u odnosu na model iz 2005 za ceo 1mm tanji po zidovima profila ali ima ojacanje u obliku grbe

ili slova u tako da je laksi 10% ali i 20tak % jaci,a znamo kolko je tezina bitna.

evo par primera o razlicitosti ramova..

nov ktm superduke990 recimo ima ram od hrommolibdenskh cevi i jedva da je tezak 9kg,a kazu

da je otporan na uvijanje i pucanje za svoju tezinu i utrosak materijala kao retko koji

u toj klasi cevastih ramova.nove tehnologije su omogucile manju tezinu rama ali i

mnogo jacu konstrukciju.

nov kawasaki zx10r ima specificno napravljen ram koji je od dva siroka profila koji se

nadvijaju nad motorom,umesto da ide oko njega,sto je uobicajno za druge sportske motore.

ram je sastavljen od tanko tanko izlivenih a zatim u kalupu presovanih aluminijumskih

listica,nekad su se tako kovali macevi/katana na pr.

tako su dobili najmanju mogucu tezinu ,izvarednu stabilnoct i otprnost na uvijanje

pri velikim brzinama.

bmw650x f650,,,ima celicni vareni ram za koji je pricvrscenj sub ram od aluminijuma

koji je predvidjen za kacenje zadnje viljuske,masine,sedista..

stariji motorcikli su imali i stampane ramove,to jest ramove od presovanog lima /apn nsu itd

dok dosta skutera starije generacije je nosilo cevasti ram u kombinaciji sa skoljkom to jest

plehanim delovima koji su mu davali cvrstinu i oblik,

naravno kao i svaki deo na motoru i ram se mora odrzaviti to jest i proveravati,makar 1

godisnje,da se proveri dali nije doslo do naprsnuca ili ostecenja,naprsnuca su uglavnom

pored varova,cak ialuminijumski ramovi imaju kao i celicni gvozdeni rupice za odvod vode

i provetravanje od vlage,koje bi trebalo neki put ocistiti ako su zacepljene,

i udaren ram moze da se ispravi mada ja bas nemam sigurnost posle dobrog udesa da ga

ispeglam pa da sednem da ga vozim 200,,ma kolko majstor bio dobar uvek se omasi po

neki milimetar,ili ostane neko naprsnuce koje se nevidi golim okom pa i nisam pristalica

kupovine takvog motora,mada ih kod nas ima na tone,na ramu se nalaze i brojevi sasije

obicno kod glave upravljaca,ali nije pravilo kod starijih motora ili skutera.

inace moram da pomenem i massima tamburinija koji je kazu zacetnik danasjih modernih

trkackih cevastih ramova,davnih 70 naravno proslavio se na bimoti,kasnije na suzukiju

dukatiju itd.za moj ukus dukati ima najlepsi i najaci ram,mada naravno ukusi su

razliciti,

naravno svaki model motorcikla sluzi nekoj nameni mislim ena enduro turing choper

sportski itd,pa su samim tim i ramovi drugaciji,na pr.ugao glave upravljaca ili vrata

na r motorciklu je mnogo manji nego kod nekih choper motorcikla,vrat je jedan od

najbitnijih elemenata na ramu,jer se za njega kaci prednje ogibljenje i na njega

deluju jake sile prilikom kocenja obaranja u krivini pa je samim tim i najaci deo na ram u,

pa eto toliko od mene dodajte oduzmite pomognite i vasim znanjem i iskustvom...

izvinte na losem kuckanju ...

 

post-2236-12878993043688_thumb.gif

post-2236-1287899304406_thumb.jpg

post-2236-12878993044226_thumb.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ovde na vratu se obicno nalaze i brojevi na ramu,njih mozete iskontrolisati ako su na aluminijumskom ramu na sledeci nacin koji je veomaprost.

obicno kada majstori /citaj kriminalci / obrisu osmirglaju itd brojeve ukucaju nove,naravno neki put to urade do savrsenstva pa se nevide cak ni tragovi smirgle niti udubljenja jer obrade jako sirok deo,dovoljno je da nanesete obicnu sonu kiselinu na deo oko broja i stari brojevi ce izaci kao da su pisani drvenom olovkom,aluminijum ima svojstvo pamcenja da ga tako nazovem,zbog svoje strukture,,tako da dzaba i 5milimetra da osmirglaju,kod metalnih ramova mora dase radi encovanje ali to cu u drugoj temi,isto vazi i za aluminijumski blok motora samo namazite obicnu sonu kiselinu,nema lazi nema prevare,

 

post-2236-12878993044719_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

brojevi izlaze zbog zaostalih napona u aluminijumu, sto se lako moze otkloniti zarenjem aluminijuma....

PoZzZz....

pa nebih se bas slozio,ja imam skolu za te stvari,,nepostoji nacin da ih skllonis sem jednog......a to nije zarenje.....ali necemo o tome.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 712 postova
  • Lokacija: Bliski istok
  • Motocikl: cbr900rr

brojevi izlaze zbog zaostalih napona u aluminijumu, sto se lako moze otkloniti zarenjem aluminijuma....

PoZzZz....

pa nebih se bas slozio,ja imam skolu za te stvari,,nepostoji nacin da ih skllonis sem jednog......a to nije zarenje.....ali necemo o tome.....

Ako ti nije problem, napisi koju rec o tome kako se mogu potpuno ukloniti tragovi brojeva. Naravno, ovo me samo informativno interesuje.

pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

brojevi izlaze zbog zaostalih napona u aluminijumu, sto se lako moze otkloniti zarenjem aluminijuma....

PoZzZz....

pa nebih se bas slozio,ja imam skolu za te stvari,,nepostoji nacin da ih skllonis sem jednog......a to nije zarenje.....ali necemo o tome.....

Ako ti nije problem, napisi koju rec o tome kako se mogu potpuno ukloniti tragovi brojeva. Naravno, ovo me samo informativno interesuje.

pozdrav

jaoo ivice, nisam znao da te sad i ovakve stvari zanimaju!  ;D

razocharao si me  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1225 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Keeway Speed 150

brojevi izlaze zbog zaostalih napona u aluminijumu, sto se lako moze otkloniti zarenjem aluminijuma....

PoZzZz....

pa nebih se bas slozio,ja imam skolu za te stvari,,nepostoji nacin da ih skllonis sem jednog......a to nije zarenje.....ali necemo o tome.....

Dobro, izvinjavam se za glupost ...  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja