Jump to content

Moto Zajednica

izbor prvog motora

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica, Lacarak
  • Motocikl: Honda Rebel CA125, u potrazi za VF750C Magna :)

Pre svega 4-5 meseci sam bio u istoj dilemi kao i ti, a vidim i da su nam zahtevi za motor slicni mala potrosnja 3-4l na 100km i da ide moze da ide 110-120.

Citao sam sve moguce postove na ovom forumu kao i misljenja o raznim motorima trazeci odgovarajuci motor za sebe.

 

Na kraju sve se svodi na ono sto TI zelis i sta ti odgovara. Moj savet ti je da odes na neki moto skup, pogledas par motor, sednes i vidis kako ti ˝lezi˝.

Jos bolje ako do tada polozis pa i probas par modela koji ti se dopadnu.

Mozda ces imati i dielmu polovan japanac ili nov kinez, moj glas ide polovnom japancu, ali i to je na tebi da odlucis.

Generalno vidim da si se odlucio za naked-a ili cruiser-a. Zbog ogranicenja na A2 gledaj nesto od 250ccm (to ti je neka moja preporuka)

Vecina motora u toj kubikazi moze lako da ide 110-120 a potrosnja je oko 3-4l

Moj izbor se sveo na: Hondu Rebel 250/125 Yamahu Virago 250/125 i Yamaha YBR125.

Na kraju sam kupio Hondu Rebel 125 i prezadovoljan sam, za 3 meseca sam sa njom presao oko 2500km i nisam imao ni najmanji problem. Kupio sam je po veoma povoljnoj ceni a od ulaganja sam imao oko 150e za servis na kome sam ja inzistirao sto j ukljucilo zamenu ulja u motoru / kocnicama, zamena kocionog creva, provera zazora ventila i kompresije, zamena sajle gasa i kvacila (iako me je majstor uveravao da preterujem i da ne treba sve to da se menja...)

Ako uzmes neki od 125 ccm bice ti super za grad i mozda neko krace putovanje. Da se razumemo izdrace svaka 125-ica i put od 1000 km u jednom pravcu ALI si ogranicen brzinom, moja Honda lako krstari 80-90km/h, terao sam je i 110 ali to je stvarno MAXIMUM za taj motor pa samim tim je malo nezgodan za autoput pogotov ako hoces da obidjes neki sleper. Dok si u zavetrini iza njega sve super, krenes da ga obilazis i vetar te uspori....1hmm.gif

Sve ovo sto sam ti napisao za Rebel vazi i za Viraga 125.

Situacija je nesto bolja sa Rebelom i Viragom 250 ccm, ako je motor u OK stanju lako krstari 110-120 max im je oko 140.

 

Izvinjavam se ako sam udavio predugackim postom, ali ovo su ti moji utisci i sugestije, ogranicio sam se na ova dva modela jer sam imao prilike da vozim viraga a hond posedujem (ili ona mene 1moto3.gif)

 

Da sumiram, 125ccm je OK ali im fali malo brzine, 250 ccm su bas taman sto se tice tvojih zahteva, sve preko 250ccm uglavnom ima vecu potrosnju od onoga sto si trazio i moras da pazis na ogranicenje sa A2.

To ti je prvi motor i verovatno ces ga promeniti nakon sezon - dve, uzim nesto sto se lako vozi i lako odrzava da te ne boli glava i da ne visi kod majstora. Ja cu svoju hondicu voziti jos ovu i sledecu godinu da utvrdim gradivo, a vec sad razmatram budzet za Hondu NC700X ili neki od novih Honda CTX modela 1zvizduk.gif

I nemoj da zuris pri kupovini! Ja se secam samo uzbudjenja kad sam uzeo motor na probnu voznju... a tek kad sam dosao kuci setio sam se da pogledam kakve su gume, da li dimi , da li su ok lanac i lancanici itd... mada u mom slucaju sam imao srece jer sam naisao na odlican primerak 1care.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rođen da peca, nateran da radi, 260 postova
  • Motocikl: FZS 1000 (ostali samo dugmići)

Evo par iskustava jos jednog pocetnika:

 

1.Odlucio da kupim motor. Sta cu, gde cu? Znam, super tenera, kupim muski motor odmah, i ne moram posle da se zezam sa zamenama i prodajom. Pre toga nisam seo na tako veliki motor, ali mogu ti reci da nisam pogresio. Ovo na konto tvoje price putovanja od 500/600km u jednom pravcu. Tu imas udobnost, brzinu, snagu. S'obzirom da imas a2, ja mislim da bi ti najbolja varijanta bila da iz Svajcarske uvezes ST, ili AT kojima je smanjena snaga, znaci spadaju u a2, a kada uzmes A kat., kod majstora mozes da vratis na stanje koje je namenjeno za druga trzista, odnosno 2 muve jednim udarcem. Ima clanova foruma koji uvoze ekstra motore iz svice.

2.Polaganje za A kategoriju. Ja sam odmah uplatio za A, cena je 210€ ukupno za sve (lekarski polaganja itd).

3.Oprema. Takodje upucen od strane starijih kolega, dobio sam kontakt jednog clana foruma, kod koga sam se opremio za odlicne novce (enduro jakna, pantalone, rukavice, i kofer za 150€, da ne razglabam sad o kvalitetu, ako hoces detaljno, mogu u PP da ti posaljem, inace odlicna oprema).

 

U zdravlju da se vozis. To su slatke muke koje imas. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Beograd

Pogledaj Hondu VF500F.Stariji motor ali je mnogo dobar.Odlican V4 motor.Cena za veoma ocuvan VF500 je oko 1000e.Moze da se nadje i jeftinije.

 

Pozdrav,

 

VF500F je "malo" jači :D - ima 52kW (70KS) i ne uklapa mu se u A2 kategoriju.

 

Od modela koji su dobri za početnika preporučio bih sledeće:

- Naked: Kawasaki ER5, Suzuki GS500, Honda CB500, Hyosung GT250

- Enduro: Kawasaki KLE, Honda Dominator, Suzuki DR650, Aprilia Pegaso, BMW F650ST.

- Kruzer: Yamaha Virago 250 i 535, Keeway Supershadow 250, Honda Shadow 600, Suzuki Savage (S40), Kawasaki EN500, Hyosung GV250

 

Svi navedeni uklapaju se u A2 (i ovi od 500-650 imaju verzije do 35 kW), svi se vrlo lako voze, sposobni su za bilo kakav put, lako se održavaju i poznati su kao pouzdani i ne bi trebalo da dosade bar dve-tri sezone.

 

U ovim preporucenim motorima se nalazi sve sto sam ja gledao :)

Konkretno Kawasaki er5 i kle. Sad da li je okej da mi to bude prvi motor, posto su malo jaci a ja nisam seo na motor koji nije tomos?

Ja sam razmisljao o tome da uzmem prvo polovnog keeway speed-a i da ga vozim 5-6 meseci pa da uzmem er5 ili kle-a.

Sta vi predlazete, kao iskusniji da li ici ovo postepeno speed pa er5 ili kle ili odmah uzeti er5 ili kle?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Beograd

Pre svega 4-5 meseci sam bio u istoj dilemi kao i ti, a vidim i da su nam zahtevi za motor slicni mala potrosnja 3-4l na 100km i da ide moze da ide 110-120.

Citao sam sve moguce postove na ovom forumu kao i misljenja o raznim motorima trazeci odgovarajuci motor za sebe.

 

Na kraju sve se svodi na ono sto TI zelis i sta ti odgovara. Moj savet ti je da odes na neki moto skup, pogledas par motor, sednes i vidis kako ti ˝lezi˝.

Jos bolje ako do tada polozis pa i probas par modela koji ti se dopadnu.

Mozda ces imati i dielmu polovan japanac ili nov kinez, moj glas ide polovnom japancu, ali i to je na tebi da odlucis.

Generalno vidim da si se odlucio za naked-a ili cruiser-a. Zbog ogranicenja na A2 gledaj nesto od 250ccm (to ti je neka moja preporuka)

Vecina motora u toj kubikazi moze lako da ide 110-120 a potrosnja je oko 3-4l

Moj izbor se sveo na: Hondu Rebel 250/125 Yamahu Virago 250/125 i Yamaha YBR125.

Na kraju sam kupio Hondu Rebel 125 i prezadovoljan sam, za 3 meseca sam sa njom presao oko 2500km i nisam imao ni najmanji problem. Kupio sam je po veoma povoljnoj ceni a od ulaganja sam imao oko 150e za servis na kome sam ja inzistirao sto j ukljucilo zamenu ulja u motoru / kocnicama, zamena kocionog creva, provera zazora ventila i kompresije, zamena sajle gasa i kvacila (iako me je majstor uveravao da preterujem i da ne treba sve to da se menja...)

Ako uzmes neki od 125 ccm bice ti super za grad i mozda neko krace putovanje. Da se razumemo izdrace svaka 125-ica i put od 1000 km u jednom pravcu ALI si ogranicen brzinom, moja Honda lako krstari 80-90km/h, terao sam je i 110 ali to je stvarno MAXIMUM za taj motor pa samim tim je malo nezgodan za autoput pogotov ako hoces da obidjes neki sleper. Dok si u zavetrini iza njega sve super, krenes da ga obilazis i vetar te uspori....1hmm.gif

Sve ovo sto sam ti napisao za Rebel vazi i za Viraga 125.

Situacija je nesto bolja sa Rebelom i Viragom 250 ccm, ako je motor u OK stanju lako krstari 110-120 max im je oko 140.

 

Izvinjavam se ako sam udavio predugackim postom, ali ovo su ti moji utisci i sugestije, ogranicio sam se na ova dva modela jer sam imao prilike da vozim viraga a hond posedujem (ili ona mene 1moto3.gif)

 

Da sumiram, 125ccm je OK ali im fali malo brzine, 250 ccm su bas taman sto se tice tvojih zahteva, sve preko 250ccm uglavnom ima vecu potrosnju od onoga sto si trazio i moras da pazis na ogranicenje sa A2.

To ti je prvi motor i verovatno ces ga promeniti nakon sezon - dve, uzim nesto sto se lako vozi i lako odrzava da te ne boli glava i da ne visi kod majstora. Ja cu svoju hondicu voziti jos ovu i sledecu godinu da utvrdim gradivo, a vec sad razmatram budzet za Hondu NC700X ili neki od novih Honda CTX modela 1zvizduk.gif

I nemoj da zuris pri kupovini! Ja se secam samo uzbudjenja kad sam uzeo motor na probnu voznju... a tek kad sam dosao kuci setio sam se da pogledam kakve su gume, da li dimi , da li su ok lanac i lancanici itd... mada u mom slucaju sam imao srece jer sam naisao na odlican primerak 1care.gif

 

Hvala na savetu, mada trenutno razmisljam o polovnom keeway speed-u kao neki pocetak na nekih 5-6 meseci i onda precem na vece, konkretno Kawasaki er5 ili kle ili 'pak odma da uzimam veci motor, tako da bi mi savet oko toga dobro dosao :)

I jos jednom hvala na pomoci :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

ne može niko da ti predloži... tj. ti saslušaj sve a poslušaj sebe... meni su rekli - motor se vozi glavom i sve preko 50ccm može da te ubije (može i 50 kad pogledam situaciju u saobraćaju)... sve zavisi od tebe i tvog mentalnog pristupa motoru... ukoliko misliš da možeš da se be obuzdaš i voziš ti njega a on tebe možeš i nešto veće... ukoliko želiš da naučiš bez da može da te motor kazni za najmanju grešku (zbog svoje snage) ti uzmi nešto manji... ako bi gledao u kategoriji manjih moj glas je isto za 250ccm nasuprot 125-150ccm.

 

Ja lično sam odmah seo na veći motor i evo 5ta godina u radosti i veselju... pre nego što kupiš motor, pogledaj na netu šta kažu njegovi vlasnici koje su mu karakteristike, dečije bolesti i sl... takođe obavezno sedi da motor da vidiš da li je osećaj kako treba... :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Beograd

Evo par iskustava jos jednog pocetnika:

 

1.Odlucio da kupim motor. Sta cu, gde cu? Znam, super tenera, kupim muski motor odmah, i ne moram posle da se zezam sa zamenama i prodajom. Pre toga nisam seo na tako veliki motor, ali mogu ti reci da nisam pogresio. Ovo na konto tvoje price putovanja od 500/600km u jednom pravcu. Tu imas udobnost, brzinu, snagu. S'obzirom da imas a2, ja mislim da bi ti najbolja varijanta bila da iz Svajcarske uvezes ST, ili AT kojima je smanjena snaga, znaci spadaju u a2, a kada uzmes A kat., kod majstora mozes da vratis na stanje koje je namenjeno za druga trzista, odnosno 2 muve jednim udarcem. Ima clanova foruma koji uvoze ekstra motore iz svice.

2.Polaganje za A kategoriju. Ja sam odmah uplatio za A, cena je 210€ ukupno za sve (lekarski polaganja itd).

3.Oprema. Takodje upucen od strane starijih kolega, dobio sam kontakt jednog clana foruma, kod koga sam se opremio za odlicne novce (enduro jakna, pantalone, rukavice, i kofer za 150€, da ne razglabam sad o kvalitetu, ako hoces detaljno, mogu u PP da ti posaljem, inace odlicna oprema).

 

U zdravlju da se vozis. To su slatke muke koje imas. :)

 

To pitanje mene upravo muci, da li odmah uzeti veci motor, posto pre toga nisam vozio nista sem tomosa.

Polaganje bi mene izaslo nekih 150 evra plus lekarski, posto vec imam B kategoriju samim tim i Am tako da mi treba samo 14 casova prakticne obuke.

U opremu se uopste ne razumem, tako da je bilo kakav savet dobrodosao :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banda Opasnih, 396 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4TX

Moj savet ti je da odmah uzmes veci motor, posle ces plakati zasto nisi, veruj mi isplati se, popsi svoje tera 5, a ja 4 godine i nista nam ne fali :)

 

Mada opet, mozda ti i bolje virago 250, lagan motorcic, onaj sa oglasa ti je u tip-top stanju, ima sveze gume, uradjen mu je servis, bukvalno je sedi i vozi, ti kako hoces, boljeg bez ulaganja naci neces...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Beograd

ne može niko da ti predloži... tj. ti saslušaj sve a poslušaj sebe... meni su rekli - motor se vozi glavom i sve preko 50ccm može da te ubije (može i 50 kad pogledam situaciju u saobraćaju)... sve zavisi od tebe i tvog mentalnog pristupa motoru... ukoliko misliš da možeš da se be obuzdaš i voziš ti njega a on tebe možeš i nešto veće... ukoliko želiš da naučiš bez da može da te motor kazni za najmanju grešku (zbog svoje snage) ti uzmi nešto manji... ako bi gledao u kategoriji manjih moj glas je isto za 250ccm nasuprot 125-150ccm.

 

Ja lično sam odmah seo na veći motor i evo 5ta godina u radosti i veselju... pre nego što kupiš motor, pogledaj na netu šta kažu njegovi vlasnici koje su mu karakteristike, dečije bolesti i sl... takođe obavezno sedi da motor da vidiš da li je osećaj kako treba... :takoje:

 

Naravno, ipak cu ja voziti, tako da o odluka treba biti moja.

Najvise me izanimaju saveti posto stalno cujem prvi motor mora da bude slab, pa me zanima da li i ostali dele to misljenje, konkretno ljudi koji su vec prosli kroz to.

Sto se tice voznje, u mom slucaju verujem da nece biti problem jer vize volim sporu voznju, tako vozim auto, verujem da ce isto biti i sa motorom :)

Svakako da cu proveriti, hvala na savetu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Beograd

Moj savet ti je da odmah uzmes veci motor, posle ces plakati zasto nisi, veruj mi isplati se, popsi svoje tera 5, a ja 4 godine i nista nam ne fali :)

 

Mada opet, mozda ti i bolje virago 250, lagan motorcic, onaj sa oglasa ti je u tip-top stanju, ima sveze gume, uradjen mu je servis, bukvalno je sedi i vozi, ti kako hoces, boljeg bez ulaganja naci neces...

 

Kol'ko vidim, bolje je odmah uzeti veci motor, mogu reci da mi se to svidja :)

Sto se tice slabijih, ako budem uzimao to ce biti nesto jeftinije, neki kinez tipa 500-600 evra, posto bih ga vozio samo po gradu nekih 5-6 meseci. Kada bih uzeo ovog viraga koj svakako da je dobar motor ali bi usporio moj put ka vecem motoru, jer bi' njega vozio barem 2 sezone.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 388 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Yamaha XT 660 R

Pazi, nekad mnogo mišljenja zna da stvori i konfuziju i neodlučnost. Moraćeš dobro da razmisliš i odlučiš šta hoćeš i želiš i šta tražiš od motora. Moj prvi motor ( ne računajući "apenca") je bio kle 500 i prije njega nisam imao nikakvog iskustva. Prosto, znao sam da je enduro motor izbor srca i nisam pogriješio. Znači, sjedi i dobro razmisli šta hoćeš sa sobom i od motora. I da, povedi dobrog majstora kad budeš kupovao "nešto". Želim ti mnogo sreće u kupovini i budućoj vožnji !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Beograd

Pazi, nekad mnogo mišljenja zna da stvori i konfuziju i neodlučnost. Moraćeš dobro da razmisliš i odlučiš šta hoćeš i želiš i šta tražiš od motora. Moj prvi motor ( ne računajući "apenca") je bio kle 500 i prije njega nisam imao nikakvog iskustva. Prosto, znao sam da je enduro motor izbor srca i nisam pogriješio. Znači, sjedi i dobro razmisli šta hoćeš sa sobom i od motora. I da, povedi dobrog majstora kad budeš kupovao "nešto". Želim ti mnogo sreće u kupovini i budućoj vožnji !

 

Apsolutno se slazem.

Recimo da znam sta zelim, to je Kawasaki er5 ili kle 500.

Nisam neki ljubitelj brze voznje tako da ce motor retko ici preko 100 i to samo na autoputu.

Posto vidim da vozis kle 500 a kada si ga uzeo imao si isto iskustva koliko i ja sad (prakticno ga nemam) da li je dobar motor za pocetnika koj nije vozio nista sem "apenca"?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 388 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Yamaha XT 660 R

Mala ispravka,, vozio sam klea , a sad sam na yamahi xt 660 r. Moji utisci ? Odličan motor za start,lijepo izgleda, povozan, relativno mali potrošač, relativno mali troškovi registracije. Odlična uvertira za ulazak u enduro svijet, ako je to ono što želiš ? Nikad nisam požalio zbog odluke da kupim klea, čak naprotiv, ! Naravno da ima i poneku manu, ali koji nema ? Sve to ulazi u staž i iskustvo koje se ne kupuje već stiče. Cifra kojom raspolažeš je solidna ali znaj da je ona samo otvara vrata novih i budućih ulaganja u motor, a o tom po tom ! Najvažnij je sad da ti kupiš motor i "utoliš glad" u sebi ! Znači, šta god da kupiš, ponavljam, dobrog majstora ili prijatelja koji se razumije u materiju da ne bi kupio "mačka u vreći".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1905 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Ybr je pun pogodak. Za pocetnike idealan motor. Jos ni jednu losu stvar nisam cuo za ybr sem mozda malo vece cene u startu. Dosta se voze i sve izgledaju kao iz fabrike, cuvaju ih ljudi fino, ne moze da se divlja s njim pa su skoro svi u odlicnom stanju. E, sad trebao bi da znas kakvi te motori privlace za kasnije. ako ces kasnije neki coper onda je bolje ovo sto ti je Popsy predlozio a ako jos ne znas onda je po meni bolji ybr.

 

EDIT: Ili uzmi sprint princ za smesne pare, vozi par meseci ili jednu sezonu, slupljaj pare pa ces do tada vec znas sta ti treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Beograd

Upravo sam razmisljao po ko zna koji put o ybr-u, i vratio se ne njega po ko zna koji put, najpre zbog potrosnje koja je kako sam cuo jako mala, nekih 2.5l na 100km a ostali, malo jaci motori koj sam gledao trose 5l pa i jace.

Posto sam jos na budzetu mojih roditelja, posto se jos uvek skolujem, bolje mi je da uzmem ybr-a koj je manji i slabi, ali bi se bar posteno navozao sa njim, nego da uzmem jaci pa da ga malo vozim pa malo da stoji na parkingu.

Kasnij po zavrsetku skolovanja (za 2 god.) bi' se zaposlio i uzeo nesto jace, a u medjuvremenu bi stekao neko iskustvo na ybr-u

Sad posto bi ybr-a tero dve, tri sezone, da li je pametnije uzeti novog ili 'pak neki polovan?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1905 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Pogledaj i Keeway Speed, jel ima delova, iskustva drugih.... Gledam 2010 godiste 750e i to nije fiksno.

 

http://www.polovniautomobili.com/motori-29/price_asc.php?categoryId=29&search-page=&tags=W10%3D&tagsMulti=W10%3D&showonlypicture_pt=false&hidedamaged_pt=false&shownoprice_pt=true&showuserads_pt=1&showdealerads_pt=1&showlizingads_pt=1&showsalonads_pt=1&showold_pt=false&shownew_pt=false&datelimit=0&search-advertiser=0&brand=2247&modeltxt=speed&price_from=&price_to=&tag_218_from=0&tag_218_to=0&city=Odaberi&city_distance=0&country=0&showoldnew=all

 

Ima tema negde na forumu o njemu. Cini mi se da i to nije lose. Ti sad planiras da vozis 2-3 sezone ali mislim da nema sanse da ne promenis ranije. Zato ja ne bih gledao nov. Izgubices dosta para kad prodajes. Vecina je presla malu kilometrazu pa mislim da je i dobar polovan pravi izbor.

 

Jeste Popsy poceo sa ST ali jel si video koliki je to covek i sa koliko godina je kupio taj motor? ST ne bih nikako preporucio pocetniku iako vidim ima ljudi kojima je to prvi motor. Super tenere je najtezi motor po osecaju. Cak i varadero deluje dosta laksi od ST. V-strom deluje naspram ST kao bicikla po tezini. Ok da se motor vozi glavom ali je tezina motora kod nekog ko pocinje mnogo vazan faktor.

 

Da ne bude da palamudim odi negde gde se skupljaju motoristi pa pitaj nekog da sednes (ako vec nisi) na neki takav veliki enduro pa ce ti biti sve jasno.

 

Ja sam poceo sa 125cc (yamaha tdr)i mislim da mi je to najveci pogodak koji sam imao u mojoj kratkoj moto karijeri. Posle 125cc mozes da kupis koju god hoces kubikazu neces pogresiti ali za prvi motor hm...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Ovi navedeni 500cc motori se u svjetu racunaju kao pocetnicki, i takvi i jesu, svi su prilicno pitomi i laki za voznju cak i nekoj zeni sitnije gradje

 

Znam dosta ljudi kojima je pocetnicki motor bio R od 1000cc, a znam i dosta njih koji zbog Tomosa sepaju ili idu nedjeljom na groblje, tako da snaga ima veze jedino sa tim koliko ces je(se) lako kontrolisat.

 

Ti 500cc dvocilindrasi se koriste po auto skolama, tako da to oces li ih moci savladat uopste ne treba da te brine, jedino je pitanje da li oni tebi odgovaraju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica, Lacarak
  • Motocikl: Honda Rebel CA125, u potrazi za VF750C Magna :)

Nemoj da se plasis motora od 500 ili cak i 1000ccm ako znas da se kontrolises, ja sam znao za sebe da inace imam ˝tesku nogu˝ na gasu ili ˝grc u zglobu˝ (jel se ovako kaze za motor 0stabre.gif), pa sam se ogranicio za nesto slabije 125/250ccm. Znam kakav sam i da cu vec drugi dan morati da probam kol'ko moze da ide... pa mi se nije cinila dobra ideja da odmah zavrenm R1 u crveno sa 0 iskustva. Mada ni 125ccm (ma ni biciklo) ti nije garancija da ce te sacuvati, pricam ti iz licnog iskustva. U prvih 5 dana sam uradio dosta gresaka koje mogu skupo da te kostaju iako sam o svemu tome vec dosta znao... prenaglo kocenje prednjom i tocak je zablokirao cista sreca da sam se odrzao i nisam pao... promena brzine u krivini sa neopreznim otpustanjem kvacila + blato na putu= zadnji tocak poceo da me obilazi... itd.. itd.. Ne kazem da me je slabiji motor spasio, verovatno sam jednostavno imao srece ali ne verujem da bi mi sreca pomogla ako bi zablokirao prednju pri 150-200 km/h... neka kaze neko iskusniji ali mi se cini da bi pad bio neizbezan...

Ako si na budzetu roditelja i potrosnja goriva ti je od velikog znacaja uzmi YBR ili cak i kineza, ako si siguran u sebe uzmi odmah jaci motor koji ces voziti nekolio sezona bez problema i potrebe za necim jacim.

 

Sve zavis iskljucivo od tebe!

Na moju odluku je najvise uticalo to sto sam znao kakav sam a i dobrim delom ogranicenje u budzetu. Nisam pocetnik u saobracaju, kola vozim svaki dan vec 10god i imam mnogo kilometara iza sebe (0 kazni, 0 udesa,1 grebanje na parkingu), a sa mtorom sam vrlo brzo napravio nekoliko velikih gresaka, sad nakon skromnih 2500 km za dva meseca na motoru sam daleko oprezniji i mnogo bolje ocenjujem uslove na putu. Jednostavno nije ni slicno u istu krivni uci 80km/h kolilm ili motorom po suvom ili kisi... Sad sam samo oprezniji a dalko sam od toga da znam da vozim, ima jos dosta toga da se nauci, praksa i tudje iskustvo sa foruma je veoma korisno ali nije isto dok to sve sam ne dozivis. Ako nastavim ovim tempom sledece sezone se nadam da cu preci preko 15000+ km motorom i tek tada cu za sebe smatrati da sam pionir u motociklizmu a kao sto rekoh vec sada planiram budzet i razgledam nove modele, mada mi je NC700X bas zapao za oko 1zvizduk.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post

pozdrav, treba mi pomoc oko prvog motora... vozio sam tomosa automatica nekoliko minuta u krug, i neki skuter kinez isto nekoliko minuta na pravini i to sam navukao 60kmh... znaci vozeci motor sam proveo najvise pola sata... e sada interesuje me da li bi ja mogao da ucim i da mi prvi motor bude yamaha tzr 125, honda nsr 125 ili aprilia rs 125...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja