Jump to content

Moto Zajednica

YZF 600r zamena semeninga prednjih vila, pomoc

Recommended Posts

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Zvornik
  • Motocikl: yzf600r Thundercat

Pozdrav svima,

planiram ovih dana da po sistemu kljuc u ruke :) ili uradi sam zamenim semeninge na vilama jer mi je levi procureo i polako natapa kocioni disk. E kako bi mi ovo bilo prvi put potrebni su mi saveti, kako, sta, i da li se usuditi i sam to uraditi? Na forumu sam nalazio ovakve teme, gledao klipove na you tube i ucinilo mi se da to nije nemoguce sam uraditi, ali nisam uspo pronaci primer sa mojim vilama za yamahu yzf 600 r thundercat pa bih strucne i iskusne zamolio za pomoc :care: .

 

Planiram da kupim ATHENA semenige promjera 41 x 53 x 8 / 9,5. Ove dimenzije mi je dao prodavac, jer ih ja u manuel-u koji sam skinuo sa neta nisam uspeo ili nisam znao naci. Kod njega bih kupio i ulje za vile REPSOL 10w , pa ako neko zna da kaze koliko ulja treba za stapove na ovom motoru, do kog nivoa se sipa, i dali onaj sjajni deo sa gornje strane vila i cizma na koju se kaci prednji tocak u trenutku merenja treba da budu sastavljeni (sjajni deo maksimalno uvucen u cizmu) ili razvuceni i na koiko milimetera od vrha treba nasuti ulje?

 

koliko sam shvatio kad sve raskacim i izvadim vilu trebalo bi da odvnrm poklopac na vrhu

 

post-26074-0-14527200-1359744582_thumb.jpg

 

ovaj plavi sraf valjda ne bi trebalo da diram, zatim kad odvrnem taj poklopac trebalo bi da izviri opruga, nakon toga odvrnem sraf sa donje strane i izvadim unutrasnjost vile.

Cemu uopste sluze ovaj plavi sraf na vrhu i ovaj na sledecoj slici izmedju zajle brzinomera i donjeg srafa kocionih klesta na cizmi

 

post-26074-0-72296800-1359745288_thumb.jpg

 

zatim bi trebalo izvaditi prvi semening ispod njega onu zicu poput zeger osiguraca razdvojiti cizmu od sjajong dela i skinuti uljni smenenig, sve lepo ocistiti, nauljiti i ubaciti novi uljni semening i vratiti sve poredu. Ispod semeninga treba da budu neke podloske ili nesto poput piksne e sad da li treba obavezno i to menjati, negde sam procitao da ako na njemu vidi vise od 1/3 bakra da bi trebalo zameniti (valjda su od bakra pa su presvucene necim, ako sam to dobro povezao)

 

ovako nesto sam gledao na sledecm snimku, pa ako neko moze da me uputi kakva je slicnost izmedju ovog i mog stapa

i treba li obratiti paznju na nesto sto nisam pomenuo, u smislu zamene ili kontrole.

 

i drugi deo

 

:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Parage
  • Motocikl: MZ 251,suzuki rmz 250,cf moto 450l i naravno tomos automatik

Ja sam menjao na nekoliko motora te semeringe,nije neka mudrost. Kad izvadis stapove odvrni inbus sa donje strane kod osovine tocka,tu ce ti trebati pneumacki pistolj i za odvrtanje i za zavrtanje ako ga nemas idi do prvog vulkanizera ili mehanicara neka ti odvrne.Kada odvrnes taj sraf prospi ulje na tu rupu. Cep koji se nalazi sa gornje strane nemoras odvrtati. Skini cistac (prvi semering) zatim osigurac. Svuci cizmu sa klipa,par poteza i izacice semering. Ispod njega se nalazi metalna podloska i ta bakarna caura koja ce takodje izaci,ako je uopste bakarna ;). Sa klipa svuci cauru,podlosku i zamenis semering. Kada budes sklapao,lagano kuckaj u krug po toj podlosci sve dog caura ne dodje na svoje mesto. Semering stari preseci na dve polovine i prisloni ga na novi,po njemu mozes kuckati ili pritiskati a da ne ostetis novi semering. Kad sve sastavis okrenes stap kontra i kroz rupu za sraf sipaj ulje. Kolicinu ulje ne znam ali raspitacu se pa ti javim. Veci je posao napisati kako se menjaju ti semerinzi nego ih zameniti 0stabre.gif. Ja sam za nabijanje te caure i semeringa napravio alat al moze se i bez njega. Mislim da neces imati problema,javi sta si uradio 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 134 postova
  • Lokacija: H Novi
  • Motocikl: Yamaha FZ6S

Ja sam menjao na nekoliko motora te semeringe,nije neka mudrost. Kad izvadis stapove odvrni inbus sa donje strane kod osovine tocka,tu ce ti trebati pneumacki pistolj i za odvrtanje i za zavrtanje ako ga nemas idi do prvog vulkanizera ili mehanicara neka ti odvrne.Kada odvrnes taj sraf prospi ulje na tu rupu. Cep koji se nalazi sa gornje strane nemoras odvrtati. Skini cistac (prvi semering) zatim osigurac. Svuci cizmu sa klipa,par poteza i izacice semering. Ispod njega se nalazi metalna podloska i ta bakarna caura koja ce takodje izaci,ako je uopste bakarna ;). Sa klipa svuci cauru,podlosku i zamenis semering. Kada budes sklapao,lagano kuckaj u krug po toj podlosci sve dog caura ne dodje na svoje mesto. Semering stari preseci na dve polovine i prisloni ga na novi,po njemu mozes kuckati ili pritiskati a da ne ostetis novi semering. Kad sve sastavis okrenes stap kontra i kroz rupu za sraf sipaj ulje. Kolicinu ulje ne znam ali raspitacu se pa ti javim. Veci je posao napisati kako se menjaju ti semerinzi nego ih zameniti 0stabre.gif. Ja sam za nabijanje te caure i semeringa napravio alat al moze se i bez njega. Mislim da neces imati problema,javi sta si uradio 0takoje.gif

 

 

 

Jesi li ti siguran da se to tako radi i da se ulje sipa odozdo :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Zvornik
  • Motocikl: yzf600r Thundercat

Nebojsa druze hvala ti, nisam jos nista uspeo raditi na vilama jer sam mnogo toga zapoceo ali sam kupio ulje i semeninge pa cu uskoro i to resiti. Trenutno sredjujem oklope hocu da menjam boje ..... Planiram da skinem i taj cep odozgo i tako da sipm ulje, ako sam dobro sve ukapirao treba da se sipa 430 mL ulja i kada se stap uvuce u cizmu od ulja do vrha stapa treba da je 125 mm praznog prostora, cev u opruzi treba nekoliko puta izvuci i vratiti kako bi uvukla ulje i izbacila vazduh, tako da ipak mislim da treba skidati taj poklopac odozgo. Posto uglavnom naletim na komentare da je bitno da imati isti nivo ulja u stapovima napravicu neku cevcicu 125 mm duzine i sa njim spricem izvuci viseak ulja (sipacu malo vise ) pa ce i to biti ko zmaj. E sad te bakarne caure sto sam pominjo gore ustvari su teflonski klizaci i trebalo bi da i oni budu ne osteceni. Videcu kad rastavim a ako budu Bog zna gde cu ih naci. Ovi evropljani i ameri obavezno sve menjaju : cistac prasine, uljni semening, nekakve voshere i te teflonske klizace, al kad udjemo u EU i ja cu tako.

E jedino jos ne znam cemu sluzi plavi sraf na tom gornjem poklopcu, izgleda da se njime sabija opruga nebi li bio malo kruci, ili sta vec ?

E cenim da ce ovako biti dobro, videcu da to lepo slikam i okacim pa mozda nekom bude od pomoci, ko zna :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 134 postova
  • Lokacija: H Novi
  • Motocikl: Yamaha FZ6S

Plavi šraf ti je za štelovanje tvrdoće ogibljenja i njega nema potrebe dirati.Kod motora sa jednim diskom na prednjem točku ne ide ista količina ulja u jednom i drugom štapu.Ako već planiraš da diraš plavi šraf,imaš oznake na njemu pa gledaj da ti na oba budu na istoj (jednaka) :zdravo:

 

PS:kad budeš sipao ulje u štapove,nikako ih ne obaraj na bok ili naopako...moraju da budu u uspravnom položaju svo vreme nakon sipanja ulja.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Parage
  • Motocikl: MZ 251,suzuki rmz 250,cf moto 450l i naravno tomos automatik

Ja sam ulje sipao odole na taj sraf,a u sustini isto ti je moze i od gore da se sipa ali sa tim samo pravis vise posla. Ulje ce u svakom slucaju doci tamo gde treba. Radio sam zamenu ulja i semeringa na dosta motora sto mojih sto tudjih i nikad nije bilo problema ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova

na dosta motora sam menjao semeringe,i dosta je pozeljno da pre vracanja stapova na motor ustelujes silu brzine sabijanja stapova ponaosob,jer kada ih budes vezao sa osovinom tocka neces znati koji se kako sabija(na taj plavi saf),i isto tako usteluj sile izvlacenja stapova iz cizama(na vecini motora taj saf se nalazi na samoj cizmi i za safciger je.Zavrtanjem sporije izvlaci,i obratno.Kod malo starijih motora treba sipati i 15w,jer ako pri zavijenim safovim(na cizmama)viljuska brzo izlece iz cizme ulje je previse retko i zameniti ga guscim.Kada ovakve stapove uvezes na motor sve sto radis na levoj viljusci(bilo oko sabijanja stapa,ili opruzanja)isi broj krugova radi i na desnoj da nepogubis ravnomerne tvrdoce.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja