Jump to content

Moto Zajednica

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 978 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MZ 175/1 ES , MZ 250 ETS ,ETZ 250 , 2 komada trkacka MZ-a (u pripremi), KTM LC4 , MZ 660 Mastif

Prosto sam smatrao da je uputno osnovati i ovu temu , edukacije radi .

Napraviti razliku izmedju : old-tajmer i junger-tajmer vozila (motocikala).

Verovatno svi zanaju da je old-tajmer = staro-vremensko , ALI , smatram da puno nas ne zna a poseduje ili vozi JUNGER-tajmer , a sto je u prevodu na nas jezik = mladje-vremensko vozilo ( ili ako sam pogresio , neka me neko ispravi .

Po mom misljenju to su svi oni , koji jos nisu staro-vremanski , a to bi bilo od 20-30 pa mozda cak i do 40 godina (starosti).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

Pa "junger" timeri su sva vozila od 20 do 25 godine starosti a "old" timeri su sva iznad 25 godina. Sad se u EU nešto šušlja da bi granicu old timera podigli na 30 godina. :neznam: Videčemo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MZ 175/1 ES , MZ 250 ETS ,ETZ 250 , 2 komada trkacka MZ-a (u pripremi), KTM LC4 , MZ 660 Mastif

Kako gde , u Italiji npr. , zbog velike produkcije , samim tim i vece obnove voznog parka , old-tajmerima se proglasavaju vozila vec od 10 godina !!!

Kod nas je ne zamislivo da budu proglaseni cak stariji i od 30 godina , a pogotovo da im se da neka povlastica (citaj : smenjena placanja), jer bi drzava ostala uskracena , opet s obzirom da je u Srbiji vozni park poprilicno star .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

Kako gde , u Italiji npr. , zbog velike produkcije , samim tim i vece obnove voznog parka , old-tajmerima se proglasavaju vozila vec od 10 godina !!!

Kod nas je ne zamislivo da budu proglaseni cak stariji i od 30 godina , a pogotovo da im se da neka povlastica (citaj : smenjena placanja), jer bi drzava ostala uskracena , opet s obzirom da je u Srbiji vozni park poprilicno star .

 

Mislim, da i za Italiju nisi u pravu. Ipak je FIVA L I N K jako ozbiljna organizacija, gde ima svega a i na svom mestu. Pogledaj link i otvori zadnju temu kod Janez Puh - Jochan Puch .

Ima nešto govora i o velikom izumitelju (PUCH) prošlog stolječa, koji je rođen u selu Sakušak - nedaleko od Ptuja, gde i sam živim

 

A što se tiče voznog parka kod vas - stvarno je šteta, da se narodno blago na ovakav način uništava. Možda bi bilo dobro, da se kao država što pre pridružite ovom udruženju i na ovakav način kroz klubove ohranite i sačuvate vozila i ostalo blago neprocenljive vrednosti.

Treba samo dobra volja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MZ 175/1 ES , MZ 250 ETS ,ETZ 250 , 2 komada trkacka MZ-a (u pripremi), KTM LC4 , MZ 660 Mastif

Malo cu prebaciti "loptu" na drugi teren , pa cu se vratiti na osnovnu temu .

Kada sam bio po Bec-u i tom dvorcu Sembrun . Vodic je objasnio da bar 90 % antikviteta (stolica . stolova , kreveta) nije autenticno . Posle drugog velikog rata sirotinja ( a tada su to bili skoro svi Austrijanci) ulazili su u dvor i namestaj koristili za grejanje :) . Kada se ekonomija popravila , popunila se i kultura pa su i eksponati rekonstruisani . Sto ce reci : kada nema para , nedostatak je i kulture (bilo koje vrste) , mada ima izuzetaka !

E sad , da se vratimo osnovnoj temi . Zbog tog nedostatka novca , oni koji bi vozili normalna vozila , primorani su da svakodnevno voze junger-tajmer i old-tajmer vozila .

 

@bokilic : bar stavi smajli , pa da se zna da se zezas .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5945 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Da bi neki automobil bio tretiran kao OLDTIMER neophodno je da bude stariji od 30, 35, ili 38 godina, zavisno od statuta saveza starovremenskih vozila na nivou jedne zemlje.

Po kategorizaciji FIVA - međunarodne asocijacije oldtimera postoji klasifikacija u šest grupa i to:

 

- ANTIKA = automobili proizvedeni do 1905.

- VETERAN = automobili proizvedeni 1906. - 1917.

- VINTAGE = automobili proizvedeni 1918. - 1930.

- KLASIKA 1 = automobili proizvedeni 1931. - 1940.

- KLASIKA 2 = automobili proizvedeni 1941. - 1950.

- KLASIKA 3 = automobili proizvedeni 1951. - 1970.

a ima i klasifikacija po bojama..negde sam nesto citao,zato sam i napisao,nesto u onom oltajmer casopisu..

 

Stanje očuvanosti nije presudno da bi neki auomobil spadao u oldtimere, jer se stari automobili, čija je restauracija moguća, ocjenjuju ocjenama 5 - 1 i to:

 

- ocjena 5: nekompleno vozilo koje nije u voznom stanju, dosta oštećeno od korozije. Potrebne su veće invesicije za njegovu obnovu, ali taj proces je izvodljiv, i automobil koji zadovoljava taj kriterijum - da posluži kao osnova, već može biti tretiran oldtimerom.

 

- u ocjenu 4 se ubrajaju manje do srednje korodirala vozila, moguće djelimično popravljena i eventualno u ograničenom voznom stanju. U manjem dijelu mogu biti nekompletna.

 

- ocjenom 3 procenjuju se još uvijek ispravna vozila, sa manjim greškama i oštećenjima, vidnim tragovima korišćenja, ali u voznom stanju, koja su kao takva upotrebljiva, a nijesu lijepog izgleda i zahtijevaju restauraciju. Uz manje intervencije ili bez njih mogu proći redovni tehnički pregled i dobiti status registrovanih vozila.

 

- pod ocjenom 2 spadaju odlično očuvana ili stručno restaurirana vozila sa minimalnim tragovima upotrebe. Moraju biti kompletna i bez prepravki, dorada i kalemljenih djelova. Izuzetak su oni djelovi koji su morali biti dodati radi ispunjenja savremenih saobraćajnih propisa, bez čega ne mogu proći registraciju, koja je presudna da bi automobil zvanično bio oldtimer i učestvovao na smotrama i skupovima.

 

- ocjena 1: automobili u istinski besprekornom stanju, bez primjedbi na originalnost, tehniku, izgled i istoriju, koji su u preko 70% detalja kao novi, ali 100% originalni!

mislim da se isto klasificiraju i motorcikli,,

posto i sam posedujem par..hm..dobro malo vise od par oltajmera..malo sam se upucivao u tematiku...

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5945 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

a moze i vako

KATEGORIJE OLDTIMERA (prema FIVA)

 

Svetska grupa veteranskih vozila sa sedištem u Parizu, FIVA (Federation International des Vehicules Anciens) podelila je vozila-oldtimere u šest kategorija. Kod mnogih u svetu poznatih takmičenja oldtimera, ova podela služi kao osnova i koristi se za kategorizaciju vozila. Zato je radi boljeg razumevanja potrebno poznavati razloge za takvu internacionalnu klasifikaciju koju je preporučila FIVA.

 

A) ANTIQUE ili ANCETER - Vozila izrađena pre 31.12.1904.

B) VETERAN - Vozila izrađena od 01.01.1905. do 31.12.1918

C) VINTAGE Vozila izrađena od 01.01.1919. do 31.12.1930

D) Post VINTAGE Vozila izrađena od 01.01.1931. do 31.12.1945.

E) Post 1945 ili (war) Vozila izrađena od 01.01.1946. do 31.12.1960.

F) Post 1960 Vozila izrađena od 01.01.1961. do 31.12. 1970.

G) Post 1970 Vozila izrađena od 01.01.1971. do 31.12.1980.

H) Youngtimer Vozila izrađena od 01.01.1981. do 20 g. starosti

A) Antigue ili Anceter, ANTIKNA VOZILA; Vozila izrađena pre 31.12.1904.

 

Vozila ove kategorije predstavljaju veoma retke primerke koji se mogu videti samo na posebnim izložbama ili manifestacijama (kao npr.trka London-Brighton). Većina ovih vozila je bez kabine i ima punjene gume. Vozila su pokretana na različite pogone kao što su para, plin ili druga tečna goriva. Vožnja ovim vozilima nije jednostavna potrebno je imati posebne vestine i znanja. Retko menjaju vlasnike i prodaju se najčešće u zatvorenom krugu ljubitelja starih vozila. Procena ovih vozila veoma je komplikovana, a njihove cene su odgovarajuće visoke.

 

B) Veteran; Vozila izrađena od 01.01.1905. do 31.12.1918.

 

Vreme u kome su nastala vozila ove kategorije ističu se tehničkim inovacijama koje su poslužile za razvoj pouzdanog i sigurnog vozila. Odlučujuću ulogu a posebno u Evropi imao je I svetski rat. Ratna zbivanja uništila su većinu dotadašnjih vozila, a za potrebe rata urađeno je niz malih vozila koja su posle završetka rata isčezla u nepovrat. Istovremeno je u Sjedinjenim Američkim Državama koje nisu bile upletene u rat, razvoj automobila neopisivo uznapredovao u stvaranju jeftinog automobila za svakodnevnu upotrebu. Iz tog razloga vrlo je teško pronaći "veteran automobil" iz Evrope, dok je američkih automobila iz te kategorije daleko više. Kao primer može poslužiti Ford "Modell T". Njegova cena zbog velike ponude još i danas nije preterana.

C) VINTAGE ; Vozila izrađena od 01.01.1919. do 31.12.1930.

 

Vozila nazvana "Vintage" ističe poseban tehnički razvoj automobilske tehnike. Po prvi put proizvođači se susreću sa problemom proizvodnje jeftinog vozila za svakoga, a sa druge strane razvija se čitav niz tehnički razvijenih luksuznih vozila namenjenih dubokom džepu. Snaga motora i cena kod tih vozila nisu predstavljala prepreke pa se često izrađuju unikatni primerci za posebne klijente. Kraj ovog glamuroznog vremena predstavljao je "Black Monday" slom svetskih berzi i ukupne privrede.

 

D) Post VINTAGE; Vozila izrađena od 01.01.1931.do 31.12.1945.

 

Ova kategorija vozila koja se često nazivaju "Klasična vozila" počela je svoj razvoj vrlo polako i nesigurno, ali je samo II svetski rat taj razvoj zaustavio. Tada su izrađena najinteresantnija oldtimer vozila sa tehničkim rešenjima i karakteristikama koje omogućavaju njihovu potpuno sigurnu upotrebu. Veliko interesovanje za motosport je karakteristično za to razdoblje.

 

E) Post 1945. ili Post war; Vozila izrađena od 01.01.1946.do 31.12.1960.

 

II svetski rat je promenio i zaustavio razvoj automobilske industrije. Vozila ovog vremena često se nazivaju još kao "Istorijska vozila A". Prvih godina posle rata u Evropi su se često sretala nova ali "predratna vozila". U Americi je automobilski razvoj bio neuporedivo brži i već tada nisu retka vozila sa automatskim menjačem, električnim podizačima stakala i klima uređajima. Krajem pedesetih automobilska industrija u Evropi je pomalo nadoknadila izgubljeno i uz svetski značajne uspehe u automobilskom sportu, kvalitetom svojih proizvoda započinje sa osvajanjem svetskih tržišta.

 

F) Post 1960; Vozila izrađena od 01.01.1961. do 31.12. 1970.

 

Novo automobilsko vreme započinje 1. januara 1960.g. Vozila ove kategorije često se nazivaju još i "Istorijska vozila B". Kraj ovog vremena je 31.12.1970.godine.

 

G) Post 1970.; Vozila izrađena od 01.01.1971. do 31.12.1980.

 

Novo automobilsko vreme započinje 1.januara 1970g. Vozila ove kategorije se nazivaju još i "Istorijska vozila C". Kraj nije u potpunosti definisan, ali je uglavnom zastupljeno stajalište zastupnika "Oldtimer scene" tako da vozila trebaju biti najmanje 30 godina stara, pa se gornja granica jos pomiče, a sva mlađa vozila spadaju u kategoriju "Youngtimer".

 

H) Youngtimer Vozila izrađena od 01.01.1980.do najmanje 20 god. starosti.

 

Novo automobilsko vreme započinje 1. januara 1980.g. Tačne propozicije za ova Vozila još nisu definisane u potpunosti.

 

preuzeto sa

http://www.veteran-vozdovac.rs/dokumentacija.html

vauuuu..imam jedan auto veteran. i jedan vintage motorcikl,i par..malkice malkice mladjih :lol:

 

mislim da se klasifikacija odnosi i na motorcikle..i to mu je ta podela,

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5945 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ja imam neke stare knjige za te oltajmere,ali nekako u mi podaci drugaciji..no dobro tema je Youngtimer a to pola nas jos uvek vozi...

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MZ 175/1 ES , MZ 250 ETS ,ETZ 250 , 2 komada trkacka MZ-a (u pripremi), KTM LC4 , MZ 660 Mastif

Odlicno Bokilic !

Ja sam se uclanio u old-tajmer klub (YU AMK Veteran - Novi Sad) , da bih vise saznao o temi koja me interesuje . Osim toga vlasnik sam dva staro-vremenska i vise mladje-vremenskih motocikala .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Nesto mi se cini da sam cuo da su kod nas pomerili granicu za old-tajmere sa 30 na 50 godina, to je sto se tice drzave, dazbina i olaksica, jer realno nije nikakav problem naci vozilo od oko 30 godina kod nas.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

...jer realno nije nikakav problem naci vozilo od oko 30 godina kod nas.

:'(

Tužno ali istinito.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MZ 175/1 ES , MZ 250 ETS ,ETZ 250 , 2 komada trkacka MZ-a (u pripremi), KTM LC4 , MZ 660 Mastif

Po mojim saznanjima , zakon o staro-vremenskim vozilima jos uvek stoji po fiokama i ceka moguce usvajanje . Problem je bas u tome , gde "prelomiti" , da drzava ne ostane uskracena , a opet zadovoljiti usaglasavanje sa evropskim standardima . Da li ce mo se samo tu razlikovati od evrope , osim u standardu, platama :) , videcemo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3160 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

...jer realno nije nikakav problem naci vozilo od oko 30 godina kod nas.

:'(

Tužno ali istinito.

imam kod ćaleta neregistrovanu 123-ku 240d u odličnom stanju :)

 

pali na prvi ključ posle mesec dana stajanja ovako po zimi.

 

U ovo vreme sledeće decenije biću milioner!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

...jer realno nije nikakav problem naci vozilo od oko 30 godina kod nas.

:'(

Tužno ali istinito.

imam kod ćaleta neregistrovanu 123-ku 240d u odličnom stanju :)

pali na prvi ključ posle mesec dana stajanja ovako po zimi.

U ovo vreme sledeće decenije biću milioner!

 

Slusaj, to je dokazano, Mercedesov najmanje uspesan model, po sopstvenom priznanju. Hoce reci da su se za*ebali i napravili neunistivu masinu(kao i VW sa Golfom 2).

Pa bre kada se moja bivsa Lada Samara jos vozi, vidjam je u kraju, a proizvedena je 1990 god, zasto se ne bi vozila 123-ka 240D.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bayerische Motoren Werke, 624 postova
  • Lokacija: M.K."Čivija" Šabac
  • Motocikl: BMW R 1250 RT

Nisu problem vozila od 30 godina već, mogu biti, njihovi upravljački i kočioni sistemi.

:zdravo:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja