Jump to content

Moto Zajednica

Pukao blok, variti ili ne

Recommended Posts

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Sarajevo-BiH
  • Motocikl: Thunderace

Ovako, prosle godine u saobracajci, pukao mi je desni blok na Hondi vlx 600, 2003 god. Rupa je na donjoj strani denog kucista, negdje ispod kvacila. Vidi se lijepo na slikama :). Motor je presao 5000 KM (znaci skoro nov), pa mi je zao kupovti polovan citav motor , novo kuciste je skupo, preskupo, samo desno kuciste je oko 800 dolara, bar na netu sam tako nasao. Mislim da zavarim ovu rupu, medjutim nemam iskustava sa tim, a po glavi mi se mota par stvari....kuciste motora je obicno, od neobicnih materijala, aluminijum, magnezijum i sl. pa neznam ni ko moze da to zavari, i cime, a druga velika stvar je ivica kucista, jer ako ne nalegne kako treba,nece se poravnati sa poklopcem i curit ce ulje.

Ako je neko rijesio ovakav ili slican problem, molio bih za pomoc....a i svaka sugestija je dobro dosla

Hvala :)

Zeko

post-14801-0-00044300-1302861378_thumb.jpg

post-14801-0-83274800-1302861385_thumb.jpg

post-14801-0-60831100-1302861398_thumb.jpg

post-14801-0-76258900-1302861404_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

ako se odlučiš za varenje, nosi obavezno kod Barbulja jel jedino on može to da ti zavari kako treba ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 754 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

Ma vari, samo nadji nekog ko je to vec radio, sa tigom se to vari bez problema. U bg ima majstora koji vare al, magnezijum bez greshke..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1022 postova
  • Lokacija: Weiss Kirchen -Bela Crkva
  • Motocikl: kawasaki

ja sam prosle godine vario kuciste na zx6r 1 deo je falio morao sam da pravim a ostalih 8 komada je bilo tu sa strane gde je kvacilo duzina vara je bila nekih 20-25cm duzine i gornje i donje kuciste je puklo od pada ................a ovo bi bez problema iskusan majstor trebao zavariti .......................

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

Ako imaš taj odlomljeni komad a nećeš da variš tečni metal je rešenje.Napomena:tečni metal koji izdržava visoke temperature :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: temerin
  • Motocikl: honda CBX 550,Yamaha RD 350 ypvs,MZ TS 250-1,Danuvia 125.

Ako imaš taj odlomljeni komad a nećeš da variš tečni metal je rešenje.Napomena:tečni metal koji izdržava visoke temperature :zdravo:

 

Bolje da varis,sigurnije je nego tekuci metal,jeste da je vise posla,ali si onda miran0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

Ako imaš taj odlomljeni komad a nećeš da variš tečni metal je rešenje.Napomena:tečni metal koji izdržava visoke temperature :zdravo:

 

Bolje da varis,sigurnije je nego tekuci metal,jeste da je vise posla,ali si onda miran0takoje.gif

 

A zašto je sigurnije :zbunjen:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1022 postova
  • Lokacija: Weiss Kirchen -Bela Crkva
  • Motocikl: kawasaki

Ako imaš taj odlomljeni komad a nećeš da variš tečni metal je rešenje.Napomena:tečni metal koji izdržava visoke temperature :zdravo:

 

Bolje da varis,sigurnije je nego tekuci metal,jeste da je vise posla,ali si onda miran0takoje.gif

 

A zašto je sigurnije :zbunjen:

zato sto posle nekog vremena postoji mogucnost da popusti
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

Ne pričajte napamet,malo proguglajte.Ljudi krpe elisu od vanbrodskog motora pa izdrži pritisak od pedesetak konja a neće blok koji nema nikakvo opterećenje :zbunjen:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 336 postova
  • Lokacija: Čelarevo
  • Motocikl: BMW 1150 GS

Ne pričajte napamet,malo proguglajte.Ljudi krpe elisu od vanbrodskog motora pa izdrži pritisak od pedesetak konja a neće blok koji nema nikakvo opterećenje :zbunjen:

Ali ima vrelo ulje koje ce pronaci i najmanju rupicu i poroznost izmedju zalepljenih delova.I malo proguglaj pritisak se nemeri u konjima.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Nema tu nikakvog opterećenja, ja bih to silikonom zapušio da se poštedim rasklapanja mašine, jbg nikad ne znaš šta može da podje po zlu, pukne nešto ili odzvrkne u kanalizaciju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: RF600+

Privremeno rešenje - tečni metal, problem je odmašćivanje komada da bi zakrpa bila trajna.

Trajno rešenje -zavarivanje, problem je deformacija zbog zagrevanja ali dobar zavarivač to rešava.

U oba slučaja potrebna je obrada zaptivne površine.

Ja bih to svakako zavario, pošto je mašina već rasklopljena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Sarajevo-BiH
  • Motocikl: Thunderace

Pa sad, masina nije skinuta sa motora, ali je lako pristupacan dio kad se skine grana i poklopac dekla. Vise me brinuo sastav materijala, jer nisam siguran da li majstori mogu da zavare aluminijum koji ima u sebi magnezija i moze li se to rijesiti varenjem kao i obicni aluminijum, recimo od fuzastera. BTW, nakon varenja, svakako sam mislio preci komad sa donje strane sa tečnim metalom, jbg, što je sigurno sigurno je....

 

Hvala velika .....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1022 postova
  • Lokacija: Weiss Kirchen -Bela Crkva
  • Motocikl: kawasaki

. Vise me brinuo sastav materijala, jer nisam siguran da li majstori mogu da zavare aluminijum koji ima u sebi magnezija i moze li se to rijesiti varenjem kao i obicni aluminijum,

 

Hvala velika .....

[/quote ma nema problema sa AlMagnezijumom to je legura aluminijuma koja je mnogo cvrsca od obicnog

AlSi,,,,,,,,,,,, svaki bolji majstor bi to mogao da zavari samo ako ima odgtovarajucu zicu za var i aparat TIG ali cisto sumnjam da je kuciste od magnezijuma ali najbolje je skinuti masinu dole jer ne verujem da ce bilo koji majstor to variti na licu mesta jer kada je i dxeo dole bolji je pristup varenju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

Ne pričajte napamet,malo proguglajte.Ljudi krpe elisu od vanbrodskog motora pa izdrži pritisak od pedesetak konja a neće blok koji nema nikakvo opterećenje :zbunjen:

Ali ima vrelo ulje koje ce pronaci i najmanju rupicu i poroznost izmedju zalepljenih delova.I malo proguglaj pritisak se nemeri u konjima.

 

 

 

Kakav pritisak u bloku ? Kad voziš po krivinama pritisak ulja na karter i blok je ogroman :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1022 postova
  • Lokacija: Weiss Kirchen -Bela Crkva
  • Motocikl: kawasaki

bre prijatelju ti navalio za taj tecni metal >:(a nisi ni pogledao slike da vidis o kakvom se defektu radi , jer vidis da je odvaljeno parce a mozda i ne postoji deo koji je odlomljen i kako zapusiti tako veliku rupu tecnim metalom :lud:,,,,,,,, a i ako postoji deo vidis da je deo koji je odlomljen naleze na deklu od kvacila i bilo kakvo lepljenje ne moze da drzi vise od pola godine stalnim zagrevanjem aluminijskog dela i tecnog metala vremenom ce popustiti ......pricam iz iskustva jer sam nailazio na takve radove sa tecnim metalom pa posle majstore da li moze ovo da se zavari a onda je dupla cena jer mnogo vise zajebancija da se to sve lepo odmasti i pripremi za varenje nego kada je deo pukao ,a najbolji kontakt je onaj koji se sanira istim materijalom a to je jedino zavarivanje .................

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

Ja sam video a ti možeš da gledaš 100godina i nećeš znati šta gledaš kad pišeš takve nebuloze.Nemoj da zbunjuješ ljude na forumu kad očigledno nemaš pojma o čemu se radi :lud:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1022 postova
  • Lokacija: Weiss Kirchen -Bela Crkva
  • Motocikl: kawasaki

Ja sam video a ti možeš da gledaš 100godina i nećeš znati šta gledaš kad pišeš takve nebuloze.Nemoj da zbunjuješ ljude na forumu kad očigledno nemaš pojma o čemu se radi :lud:

ja sam video i koliko se razumem u ono sto radim vec duze godina..........................a kod nas ti je svaki Srbin majstor specijalista za sve koji znaju mnogo vise i bolje od nas profesionalnih majstora i sto mnogo bolje nego mi pojedini majstori sto je nama ta stvar rutina i da ne ulazimo vise u raspravu svako zna svoj posao sta ce uraditi najbolje za svoj deo koji treba da se opravi ..........

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 336 postova
  • Lokacija: Čelarevo
  • Motocikl: BMW 1150 GS

Ne pričajte napamet,malo proguglajte.Ljudi krpe elisu od vanbrodskog motora pa izdrži pritisak od pedesetak konja a neće blok koji nema nikakvo opterećenje :zbunjen:

Ali ima vrelo ulje koje ce pronaci i najmanju rupicu i poroznost izmedju zalepljenih delova.I malo proguglaj pritisak se nemeri u konjima.

 

 

 

Kakav pritisak u bloku ? Kad voziš po krivinama pritisak ulja na karter i blok je ogroman :lol:

Pritisak od 50 konja na elisu majstore kwiss si ti spomenuo a ne ja.Uporedjivati elisu u vodi i blok motora ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: RF600+
Pa sad, masina nije skinuta sa motora, ali je lako pristupacan dio kad se skine grana i poklopac dekla. Vise me brinuo sastav materijala, jer nisam siguran da li majstori mogu da zavare aluminijum koji ima u sebi magnezija i moze li se to rijesiti varenjem kao i obicni aluminijum, recimo od fuzastera. BTW, nakon varenja, svakako sam mislio preci komad sa donje strane sa tečnim metalom, jbg, što je sigurno sigurno je....

 

Mašinu ćeš svakako morati da skineš i rasklopiš, jer mora da postoji pristup sa obe strane, a moraju delovi da se obrade posle zavarivanja. To je jedino trajno rešenje, tečni metal je nepotreban. I ako nabaviš novi deo rasklapanje i sklapanje motora ti ne gine. Sastav legure neka te ne brine, to je odlivak koji uglavnom sadrži silicijum kao legirajući element, i lako se zavaruje. Legure Al-Mg, Al-Li koje se još mogu naći na motociklima se takođe zavaruju bez problema TIG postupkom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Sarajevo-BiH
  • Motocikl: Thunderace

Jos jednom hvala svima koji su se javili, obzirom da sam imao polomljeni dio bloka i koji je savrseno stao u otvor, mogao sam da ga zalijem tecnim metalom. Moja razmisljanja su bila da ako hocu duze da zadrzim motor, a planiram, da je varenje nekako sigurnije, ako nista onda u mojoj glavi. Stvarno neznam da je neko imao problema sa tecnim metalom, ali nekako sam mirniji sa varenjem. Dio sam zavario kod majstora, kaze da je to argonski aparat.

Uglavnom honda radi .... :) a ulje ne curi :)

Jos jednom hvala

P.S. Obzirom da nism skinuo masinu sa rama, zavarili smo samo iznutra, tako da je sa donje strane vrlo ruzna slika. U duhu pomirenja ima da sa donje strane zalijem pukotinu tecnim metalom.

Zeko

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider

Odlično što si zavario .Pritisak od 50 ks koga sam pomenuo a neki se uvatili za to ko Marica za kriv ..... ima smisla za poređenje,ako je blok puko na magistrali tu je max. pritisak 5 bara a pritisak na elisi ? Pošto blok nije pukao gde ima pritiska imali razloga variti :zbunjen:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja