Jump to content

Moto Zajednica

Restauracija TS-a 250 - Zuta Osa

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Otvaram ovu temu da mozete da pratite a i da mi pomognete, oko restauracije TS-a 250cc iz sedamdeset-i-neke.

Radimo drugar i ja struju mojoj Jawi u dvoristu kad naidje neki njegov komsija, rec po rec i maltene za rukav nas odvede da doguramo njegovog starog TS-a kog vise ne vozi  :)

Nenadani poklon - taman za klinca koji sad ima 16 god, da se malo zanima u narednom periodu  ;)

Zuta Osa u naslovu - znaci da cemo da ga farbamo u drecavo zutu (Einhell alati  :D  ) sa crnim linijama, u fazonu BMW-a  ;)

 

Za koji dan, kad zavrsimo Jawu, bacamo se na eMZu. Po prici ovog coveka, sklopio ga je iz gajbi s tim sto je agregat generalno sredjen pre toga.

Ima papire i kljuc, vodi se na nekog u Kikindi.

 

Stajao je ispod drveta dve godine, na travi. Pipnut nije.

Na prvi pogled, limarija je u zadovoljavajucem stanju - zapustena, izbledela farba, nema rdje. Rezervoar je unutra u solidnom stanju, bio mrak pa sam virnuo sijajuci mobilnim. Hrom na stapovima je perfektan, nigde ni najmanjeg ostecenja. Prednja guma (obe) za bacanje, zadnja napumpana i drzi pritisak. Obe kocnice su malo 'zapekle' od stajanja.

Koliko sam jos uspeo da vidim, fali desni poklopac akumulatora, akumulator, oba nosaca fara, svi migavci. Guvernal je od Ponike bicikle. Rucka gasa tesko ide i ne vraca se. Sauh jedva pomera, kvacilo razdvaja...nesto, menjac ubacuje u prvu, ler i drugu. Kad zakurblam, cuje se TUF-TUF-TUF i ima solidan otpor, treba je nagaziti solidno, sto znaci da ima relativno dobru kompresiju(?)...

Auspuh je secen pri kraju i stavljen je poklopac sa dva srafa sa strane, slicno kao na Jawi.

 

Danas je opran, sutra/prekosutra cemo da zamenimo mesavinu (ima 4-5L u rezervoaru bajate), svecicu, da proverimo filtere i (za sad bez diranja karburatora) da probamo da ga upalimo  :)

 

Slika jos nema, bio mrak. Hocu da ga lepo slikam po danu sa svih strana.

 

Pitanja :

 

1. da li smemo da palimo na punjac za akumulator umesto akumulatora i koju svecicu da stavimo?

2. kad stisnem kvacilo, kurbla nema nikakav otpor sem opruge (menjac je u neutrali). Kad pustim kv. onda tek pokrece klip. To tako treba?

3. gde u BG ili PA ima da se nadje jeftinih 6V/4A akumulatora?

4. na sta jos da obratimo paznju prilikom paljenja?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova
  • Lokacija: KRALJEVO
  • Motocikl: TS 250/3,ES 125 TROPHY , ,Yamasaki 150 skuter,

Ja sam palio moj na punjac 6 v 4A

 

Kurbla pogoni radilicu preko kvacila tako da kada stisnes kliza i to je znak da odvaja kako treba

 

Svecica bosna f 100  kratak navoj

 

Mislim da je akumulator 6 v 11 A ili  12 A fabricki predvidjen provericu

 

Skini svecicu sipaj dvotaktola malo u stublinu i tako ga prokurblaj malo da zamasti karike i klip i proveri dal ima ulja u menjacu posto se lezajevi radilice mazu sa njim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Da da, ulje u menjacu zaboravih.

Ispusticemo sta god da ima. Mozemo li da sipamo za probu moje staro SAE90, koje sam istocio u subotu ?

I koliko ulja ide unutra/kako se kontrolise nivo ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Лорде, извини ако сам груб: начини добро дело и дај чо'еку за клинца Јаворку, а узми себи ТС-а.  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Ulje ispustas na prvi sraf sdesne strane!! Drugi sraf sadrzi oprugu i kuglicu za ler!!!! Kontrola nivo sa leve strane sraf, curne kada je dovoljno. Staje 0,9 l SAE80/90.Kvacilo je "mokro" znaci kupa se u ulju.

Ipak posto je dugo stajao valjalo bi promeniti sve semeringe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Vujo, vlasnik ce da bude sin mog prijatelja koji mi pomaze oko Jawe sad. Zauzvrat, ja njemu da pomognem oko eMZe.

A posto cu raditi na njemu + poneka probna voznja, ispada da cu i ja da ga vozim  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ma to je to, stvar ide u pravom smeru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

U zdravlju ga restaurirali pa kasnije i vozili

...

Koliko sam jos uspeo da vidim, fali desni poklopac akumulatora, akumulator, oba nosaca fara,  ...

 

Ovo sto je podebljano imam...

 

Svanulo je da vidimo slike tog lepotana!!

 

P.S.Proveri platinsko dugme pre startovanja!!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Danas smo zamenili ulje u menjacu i 'podmazali' klip i karike dvotaktolom. Filter za vazduh je u raspadu i menjamo ga sutra.

Takodje cemo pokusati na punjac da ga upalimo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 634 postova
  • Lokacija: Beograd/Vozdovac
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F-SF,Honda CM 125 Custom,Benelli Adiva 150,MZ 250 ETZ,MZ 250 TS,Kinroad 200gy,Tomos 14 tls,

Odlicno je to !

 

Odvrnite i skinite glavu sa cilindra pre paljenja,vidi ima li sta unutra ako je toliko stajao...proveri kako stoji klip u cilindru pre paljenja,znas kako to ide,mrdaj ga malo ...cilindar ne dirajte,znaci samo glavu skini,posle to vrati i zategni....isto vazi i za karburator,sigurno ima onu skramu unutra od goriva i cudesa,odvrni dva srafa na usisnoj grani olabavi ga malo okreni u levo ka sebi i skini donji sud koji treba oprati a malo i dizne pogledaj kad su vec tu...sve to benzinom lepo polako...kada to uradis svecicu ocisti,neka je napolju,skini deklu od paljenja da vidis kako stoji platinska dugmad,i kada to bude nakaceno na punjac videces baca li varnicu na svecici i na platinama....e onda tek goriva malo u cilindar a malo u crevo od karburatora pa paljenje,ne forsirajte ga sa nekim velikim gasom,za pocetak,neka se ugreje malo,mesavina neka bude malo jaca...ulje u motoru obavezno proveriti a najbolje zameniti,sipaj ono tvoje za pocetak...neznam kakav punjac imas,vidi dali ti se greju zice prilikom paljenja....toliko od mene,za ostalo znas gde sam,pozzz

 

Napokon imas cast da uprljas ruke na pravom motoru  :D  :D  :D Gvozdenija ce biti ljubomorna !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Lep primerak TS - a , Za njegovih 49.000 km lepo ocuvan i manje vise kompletan. Sa desne strane ti osim poklopca fali i ceo nosac akumulatora.  Samo polako i nista na brzinu .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Prijatno sam iznenađen, dobar je motor, nisam očekivao takvo stanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Је  л' ово прва верзија ТС-а?

 

(Судим по хромираном кругу у дну тог поклопца на боку)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Је  л' ово прва верзија ТС-а?

 

(Судим по хромираном кругу у дну тог поклопца на боку)

Ovo je TS 250/1 petobrzinac...'78-'79 god. znaci jedna od kasnijih serija!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Bas mi je drago sto vam se dopada mopedic  :)

Cilj nam je da ga startujemo do petka, da bismo znali na cemu smo i sta i kako dalje.

Klinac se u petak vraca sa sela i onda ide mesec dana na more.

Kad se vrati sa mora recicemo mu da je motorce za njega i prepustamo mu dalje vodjstvo  ;D

inace nece izdrazati, ima da se pojede ziv dok se ne vrati !

 

Ulje smo juce sipali neko mineralno Modricino (moje staro pokislo u dvoristu) ali cemo i njega zameniti nesto kasnije, neka ga nek malo ispere unutra sve. Stara svecica je bila neka Isolator i bila je lepo usrafljena pa sumnjam da je nesto moglo da upadne u toku te dve godine stajanja. Palicemo ga sa Bosnom F100 i mojom mesavinom 3.5% (bezolovni + Bergoline TST). Oklevam da skinem glavu jer ne znam ide li neki dihtung ispod nje?

Ocisticemo lonce i dizne pre paljenja. Ispravljac kojim raspolazemo je neki univerzalni i za 6V daje 1A, nadam se da je to dovoljno?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja