Jump to content

Moto Zajednica

F650Gs: Cimanje Motora

Recommended Posts

  • U prolazu, 87 postova
  • Lokacija: Beograd

Ljudi imam problem...

Poceo je dami cima motor, nista mu ne fali ( mislim, vuce normalno i nema nikakve cudne zvukove) ali iz cista mira cimne. Imao sam taj problem i ranije ali sam ga resio zamenom svih filtera, svecice i kabla za svecicu (jedan cilindar). Posle zamene, nisam imao taj problem par stotina kilometara i evo, sada se pojavio ponovo. Sve ovo sam mu zamenio na kraju prosle sezone.

Opis problema je sledeci...

Na pocetku dana cimanje se nekad dogodi a (u principu,nikad), kako dan odmice ili voznja postane zahtevnija, pocne da cima ucestalije(na svakih 50km jednom,otprilike). Vuce normalno i odjednom cimne i posle nastavi normalno da ide. Nemam neku ideju sta bi to moglo da bude, cima na razlicitom broju obrtaja. ???

 

Molim vas, ako ima neko neku ideju sta bi to moglo biti, napisite.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Mislim da je bitno i da napises, da li cima na dodavanju gasa, ili pri konstantnoj brzini i mozda malo detaljnije opises taj momenat. Da li u tom momentu digne obrtaje za trenutak, da li deluje kao da preskoci takt recimo i sl.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

To se na engleskom zove surging.  Koje ti je godište motor?

 

Jel' se događa kada držiš konstantnu brzinu (ne ubrzavaš ni ne usporavaš)?

 

Jel' deluje kao da motor za trenutak ubrza ili kao da za trenutak izgubi snagu, ali traje bukvalno pola sekunde?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 87 postova
  • Lokacija: Beograd

Trzaj traje bukvalno pola sekunde, motor deluje kao da ubrza i onda posle normalno nastavi.

To se dogadje prilikom ubrzavanja, trzaj deluje kao da sam naglo dao gas i odmah ga pustio. Ovaj motor moze ovako da vas cimne u prvoj ili drugoj brzini ako mu naglo dodate gas, tesko da ce se to dogoditi u vecim brzinama. Dosta je lagan za voznju i predvidljiv je, linarno ubrzava, bez nekog iznenadjenja. Motor je 2000 god, prosele godine sam ga kupio i presao sa njim oko 5000 km bez ikakvi problema, oterao sam ga na servis, i posle toga je pocelo. Tada mo je pukla izduvna grana, pa sam rekao da se sve sredi o jednom trosku kod majstora,servis i grana, inace promenu ulja i filtera radim sam.

Hvala i Pozz

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: nbgd

To lako mogu da budu povratni gasovi....postoji mogucnosti da ti ispusni ventil ima problem ili dole negde na grani da vuce fals vazduh koji ga zagusi.

Ako je ventil u pitanju onda bi ti cesce cimao motor.  Pritom ovo sve pricam ako ti motor izgubi snagu a ne da naprosto u sekundi dobije snagu jer ako je problem veca snaga onda moze da bude kompjuter za gorivo...ne znam da li ti je model sa karburatorom ili injection.....

A TPS se ukljucuje u pricu zajedno sa ventilom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: nbgd

Throttle Position Sensor....stoji ti kod leptira i kontrolise koliko ti je gasa odvrnuto odnosno koliko si stisao gas...on ume da zablentavi. Kucaj u google pa ces da vidis. 

Ja sumnjam ili na to ali zajedno u sklopu sa ispusnim ventilom a moze i da je ignition  Pogledaj to kod nekoga.  Prljavstina u gorivu nije jer bi te zezao samo jednom ili u samo par navrata.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Trzaj traje bukvalno pola sekunde, motor deluje kao da ubrza i onda posle normalno nastavi.

To se dogadje prilikom ubrzavanja, trzaj deluje kao da sam naglo dao gas i odmah ga pustio. Ovaj motor moze ovako da vas cimne u prvoj ili drugoj brzini ako mu naglo dodate gas, tesko da ce se to dogoditi u vecim brzinama. Dosta je lagan za voznju i predvidljiv je, linarno ubrzava, bez nekog iznenadjenja. Motor je 2000 god, prosele godine sam ga kupio i presao sa njim oko 5000 km bez ikakvi problema, oterao sam ga na servis, i posle toga je pocelo. Tada mo je pukla izduvna grana, pa sam rekao da se sve sredi o jednom trosku kod majstora,servis i grana, inace promenu ulja i filtera radim sam.

Hvala i Pozz

 

 

Nema veze sa izduvnom granom ni sa TPS senzorom.

 

OK, pre nego što počnem da objašnjavam nadugačko i naširoko, koliko ti smeta ta pojava?  I koliko vremena i para hoćeš da uložiš da probaš da to popraviš?

 

U pitanju je BMS kompjuter i možda ubrizgivač goriva (fuel injector).

 

Ko ti je radio servis?  Jel' ovlašćeni BMW diler?

 

Jel' čačkao bilo šta sa BMS kompjuterom?

 

Koliko km ima tvoj motor na satu?  Jel' ranije održavan kod BMW dilera ili u kućnoj radinosti?

 

BMS kompjuter = kopjuter koji dobija informacije od svih senzora na motoru i šalje informacije ubrizgivaču goriva (nalazi se ispod sedišta, metalna četvorougaona kutijica sa debelim konektorom na vrhu).

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 87 postova
  • Lokacija: Beograd

Kupio sam ovaj motor prosle godine,polovan, naravno jer za novi nisam imao dovoljno para. Dok motor nije dosao u moje vlasnistvo (po serv.knjizici) je odrzavan kod ovl. servisera. Ja ga servisiram kod Spaleta u BG-u, ne znam koliko si upoznat, on vazi za jednog od boljih majstora za BMW, i njega preporucuje ovl. servis jer nece da se bahcu sa starijim motorima. Kada sam kupio motor oterao sam ga kod njega da ga pogleda i on je potvrdio da je motor u dobrom stanju, u odnosu na godiste, naravno (2000). Kada sam ga uzeo imao je 35 000 km na satu a sada je na 42 000, na oko 40 000 mi je pukla usisna grana i ja sam ga oterao kod Spaleta na zamenu grane i redovan servis. Posle toga je poceo da cima. Ne znam da li je dirao nesto oko kompa, ne bi trebalo.

Sto se tice vremena, imam ga dovoljno kao i volje, a sto se para tice...zavisi  ::)

 

Ne smeta mi ova pojava mnogo, ja dosta putujem sa motorom, i plasim se da nije nesto ozbiljno i da me ne ostavi negde u sred nicega. To je osnovni problem, i naravno zelim da znam sta se desava sa mojim clanom porodice  ;D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

oteraj ga na ovlašteni servis da ga priključe na kompjuter....ako ima neka greška, kompjuter obično to i pokaže....

BMS sahranjuje sve podatke i greške u sebi....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Kupio sam ovaj motor prosle godine,polovan, naravno jer za novi nisam imao dovoljno para. Dok motor nije dosao u moje vlasnistvo (po serv.knjizici) je odrzavan kod ovl. servisera. Ja ga servisiram kod Spaleta u BG-u, ne znam koliko si upoznat, on vazi za jednog od boljih majstora za BMW, i njega preporucuje ovl. servis jer nece da se bahcu sa starijim motorima. Kada sam kupio motor oterao sam ga kod njega da ga pogleda i on je potvrdio da je motor u dobrom stanju, u odnosu na godiste, naravno (2000). Kada sam ga uzeo imao je 35 000 km na satu a sada je na 42 000, na oko 40 000 mi je pukla usisna grana i ja sam ga oterao kod Spaleta na zamenu grane i redovan servis. Posle toga je poceo da cima. Ne znam da li je dirao nesto oko kompa, ne bi trebalo.

Sto se tice vremena, imam ga dovoljno kao i volje, a sto se para tice...zavisi  ::)

 

Ne smeta mi ova pojava mnogo, ja dosta putujem sa motorom, i plasim se da nije nesto ozbiljno i da me ne ostavi negde u sred nicega. To je osnovni problem, i naravno zelim da znam sta se desava sa mojim clanom porodice  ;D

 

 

 

:o Kakav je bre to ovlašćeni servis?

 

OK, nadugačko i naširoko, Part One:

 

1. Prvo proveri najprostiju stvar: skini plastike lažnog rezervoara, i pritegni minus kabl na akumulatoru.  Zatim sa desne strane agregata pronađi gde je mala crna žičica uzemljenja zašrafljena za gregat: pritegni i nju.  Problem rešen?  Ako ne, onda:

 

2. Tvoj motor ima poznatu osobinu da radi to što pominješ.  Kupio si prvu seriju, proizvedenu od 2000 do prve polovine 2001.  Tada je prvi put upotrebljen fuel injection na ovom modelu i nije odmah funkcionisao kako treba.  BMW je kasnije "tiho" rešio problem tako što je (a.) napravio novi softver za BMS kompjuter, i (b.) na motorima koji su imali izražen problem zamenjen je ubrizgivač (injector) u garantnom roku.  Dakle:

 

3. Otiđi kod dilera, i reci im da provere BMS kompjuter, i da ako nema najnoviju verziju softvera da ti je instaliraju.  To je 10 minuta posla.

 

4. Reci im da pogledaju kodove grešaka u kompjuteru i vide da li neki od senzora zajebava.  Ako ti je auspuh varen, moguće da je slučajno poremećen senzor izduvnih gasova (zove se lambda) koji se nalazi na njemu.  Još jedan senzor koji je mogući krivac je senzor pritiska vazduha koji se nalazi na usisniku vazduha (onaj plastični četvrtasti levak kod filtera za vazduh).

 

5. BMS kompjuter bi trebao i da detektuje da li injector zajebava.  Garancija ti je istekla, tako da novi nećeš dobiti za džabe.  Nemoj da im plaćaš da ti rasklapaju motor da provere injector, nego samo da vide da li je BMS kompjuter zabeležio neku grešku sa njim.

 

6. Ako si sve ovo uradio i problem i dalje postoji, javi se ovde pa da nastavimo.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

oteraj ga na ovlašteni servis da ga priključe na kompjuter....ako ima neka greška, kompjuter obično to i pokaže....

BMS sahranjuje sve podatke i greške u sebi....

evo da opet ponovim.....zaboravi bilokakvo štelovanje "na uvo"...ako neki senzor zajebava, to če se pokazati na kompjuteru....ako ne, onda je potreban nov softwer. Bilo bi interesantno prikačiti "data logger" na motor pa da se vidi, šta se tada dešava, kada motor pobrljavi....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 87 postova
  • Lokacija: Beograd

Hvala kolege,

idem do servisa danas, pa cu videti sta se moze i kada. Nisam danas bio kuci ceo dan, pa nisam mogao da proverim akumulator i uzemljenje.

Svakako cu proveriti BMS, zanima me u kakvom je stanju

 

Hvala vam jos jednom, papisem rezultate.

Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 87 postova
  • Lokacija: Beograd

Servis kaze da nije do kompa i da nema potrebe da se ista dira :(

 

Po njihovom misljenju to je filter za gorivo (regulator pritiska), a ja ga promenio pre 7 000km :(

 

jbg, ne znam sta da radim?

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja