Jump to content

Moto Zajednica

SIJALICE ZA MZ

Recommended Posts

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

A jel' mogu sijalice da budu u drugoj boji po ovom novom ZOBS-u ???

...da ne zezaju nesto, snam da su zezali za one zute "francuske" sijalice!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Ma ne pitam konkretno za te narandzaste, vec uopste...Da li novi ZOBS propisuje nesto u vezi sijalica...?

Ima raznih nijansi, npr.novi automobili imaju one LED sijalice koje daju specificnu boju, pa otkud znam, reko' da nisu i u tom pogledu nesto menjali!!?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ja sam negde pročitao da su u Hrvatskoj uveli to obavezno sijanje sijalica pa da su posle ukinuli ili trebali da ukinu, ne sećam se tačno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Ja sam savrseno zadovoljan sa klasicnom H 4. Jako lepo sija u MZ faru i lepo obasjava put i oko puta, ne vozim preterano brzo i nemam potreba za eksperimentisanjem !  :) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Ma pametno je to sa upaljenim svetlima, bar se motor lako uocava. Ja to ne bi' ukid'o. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Самарићанин, 794 postova
  • Lokacija: тамо где Дунав љуби небо
  • Motocikl: коњусина с педес' коњића

Prvo SREĆNA SVIMA NOVAAA GODINAAA!!!! Dugo i bezbedno se vozili i 2010. I da Bog da i ja sa svima vama.

 

Kod prave ksenon i "kvazi ksenon" sijalice cela fora je u tome što dodatno emituju plavi deo spektra svetlosti, a on je, naučno je dokazano, za čovečije oko najvidljiviji deo belog svetla. Belo svetlo, pored ostalih, sadrži i taj spektar (deo). Videli ste i sami dugu, koja je, u stvari, kroz veoma vlažan vazduh ili sitne kapljice kiše, razloženo belo svetlo na spektre raznih boja. A ljudski organizam je eonima unazad formiran tako da mu je plavi spektar najvidljiviji zbog neba iznad nas. Ne bih ovo širio više...

 

Znajući za tu činjenicu, čim sam video te pijačne kvazi ksenonke, identične kakve je uslik'o milos.pirke, momentalno sam ih, pre nekih 6 godina stavio na Astru, koju sam tada vozio. Rezultati su bili fantastični. Noć, sumrak, zora, kiša, pa čak i ne baš pregusta magla, nisu bili prepreka za svetlo iz njih. Kasnije sam stavio odgovarajuće i u maglenke na isti auto. Odlični rezultati! Čak i kad su mi farovi bili užasno štrokavi.

 

Išao na more sa njima nekoliko puta, po 10-11 sati puta i što kažu, stigao na odredište odmoran i obrijan. Sve se videlo odlično, iako se putovalo mahom noću, da bi sitna dečurlija lakše podnela put spavajući na zadnjem sedištu.

 

Ovakve sijalice traju duže ili kraće, što verovatno zavisi od kvaliteta određenog proizvodnog lota, ali svakako da se cenom isplate, a znatno povećavaju vidljivost. Garantovano! Ja isprobav'o i utvrdio da jeste tako.

 

Nosio sam se mišlju, onako napaljen kad sam ih prvi put video, da uzmem 90/100 W, ali me je u nameri omeo jedan drugar, koji se izuo za mnogo para zbog releja i raznih karabudženja po autu. Smatram da je dovoljna i 55/60 W.

 

E sad, ZOBS odrednica da svetlo farova motornih vozila mora da bude bele boje. Istina je da sijalice daju belo-plavičastu svetlost. Ta svetlost, je manje plava od pravih ksenonki i to sam utvrdio empirijski, gledajući vozila po saobraćaju. Lično smatram da nikoga neće da zaustavi policajac zbog toga što neki motor svetli plavičasto belo. Uostalom nemali je broj motora i kola sa fabrički ili naknadno ugrađenim pravim ksenonima.

 

Zato, ne brinite, braćo i sestre MZ-jdžij(k)e, trpajte to na vašu magarad i vozite se sa njima bezbednije i danju i noću, jer ćete sa njima bolje videti i biti bolje viđeni. Jedino je bitno da vam far bude pravilno podesen po horizontali i vertikali, jer kad nije, stvarno mnogo tuče po očima. Uverio sam se lično..

 

A kad budem sebi pazario jednog kakvog i vi vozite, ima da legi takva sijalička o'ma, br'te! Mis'im, realno!

 

'Aj' bezbedno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja