Jump to content

Moto Zajednica

odrzavanje zimi

Recommended Posts

  • U prolazu, 89 postova
  • Lokacija: Beograd,Srbija

Postoje razlicita misljenja kako odrzavati svog ljubimca zimi,naravno ako se ne vozi.Kako se vi brinete o svom?Ja ga drzim u toploj garazi,s vremena na vreme upalim i zagrejem do "ventilatora".Neke preporuke?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 489 postova
  • Lokacija: Kraljevo<->Beograd

Kraj je Jeseni, temperature su oko nula stepeni Celzija, a pale su prve pahulje snega. Dakle, vreme je u kojeme se uglavnom ne vozimo motornim dvotoèkašima. Ako još niste motocikl ili skuter pripremili za zimski san, to morate odmah uèiniti. Naravno, govorimo to zato da bi poèetak sledeæe sezone prošao što bezbolnije, i za vozilo i za vaš džep.

 

Pre svega, važno je dobro oprati vozilo. Ako to ne možete obaviti kod kuæe, uputite se u autopraonicu, no budite oprezni. Naime, dovezete li se u praonicu, nije najpametnije odmah navaliti s pranjem. Prièekajte da se ohladi motor kako velika razlika u temperaturi agregata i vode ne bi nanela štetu. Da biste što bolje oprali motor od masnoæe i prašine, upotrebite i šampon, nakon èega ga je potrebno dobro isprati. Važno je nakon pranja celi motocikl obrisati, kako nigdje ne bi ostalo vode.

 

Valja provjeriti pritisak u gumama. Nije dobro imati preslabo napumpane gume, a isto tako nije ih pametno ni previše napumpati. Buduæi da æe motocikl duže vreme mirovati, savetujemo da se gume napumpaju 20 posto slabije nego što je potrebno u normalnim uvetima. Kako mnogi nemaju potreban alat, naš je savet da ostali posao prepustite iskusnom mehanièaru. On æe proveriti ulje za koènice i celi koèni sustav. Ako je potrebno nešto menjati, bolje je da se to uèini sada nego na poèetku sledeæe sezone jer bi se do tada veæ moglo zaboraviti što sve treba zameniti ili popraviti. Mehanièar æe takoðer proveriti ispravnost svetala. Nadalje, valja proveriti prenos, što ovisi o tome je li rijeè o lancu, kardanu ili variomatu. Bude li potrebno, oèistite ispušni lonac od èaðe i masnoæa. Isto tako potrebno je proveriti ulje u menjaèu. Preporuèujemo da ga zamenite, a ne da samo dolijete. Ne smeju se zaboraviti proveriti amortizeri i žmigavci. To bi bilo sve što je potrebno uèiniti kod mehanièara.

 

Motor spremite u suvoj i prozraènoj prostoriju i pokrijte ga starim æebetom ili plahtom. Savetujemo da s vremena na vreme upalite motor te da ga pustite da radi desetak minuta. Uèinite li sve to, na proleæe ne bi trebalo biti problema.

 

Izvor: AMS

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: underlittleforest
  • Motocikl: nekakvo motokros sokocalo

e evo jedna velika greshka , GUME NE ISPUMPAVATI ! jer se veoma lako od ispumpanog stanja i duzeg stojanja deformisu to da znate , a mislim da smo imali dosta tema i o ovome i da je enko dao chak odma u statru direktan link odrzavanja i spremanja motora zimi sa stranice motori.hr (izvinjavam se modovima ako misle da je reklma il shtogod sl. nije namjerno) tako da pogledaj to upotrijebi search na forumu i uzivaj tj mazi se sa ljubimcem imash cijelu zimu na raspolaganju il dodji u cg dje nema snijega (podgorica i primorje) i da se voikamo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
...il dodji u cg dje nema snijega (podgorica i primorje) i da se voikamo

Ali zato na primorju pada kisa cijelu prokletu zimu :cry:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Ja ništa ne pipam na motoru. Gume pumpam kad ih menjam i to je to. Sve što uradim je sunem novo ulje da se ne taloži štroka po motoru iz starog, a tekuæinu za hladnjenje ne trošim :) jer se ladim na vazduh.

Operem, osušim, i obaveznio isprskam bogato sa WD40. Standardno napunim rezervoar do vrha, a iz karburatora ispustim gorivo.

Kad poène da pada sneg i kad udari mraz, i kada je izvesno da vožnje više nema ni u ludilu, tada skinem akumulator i ostavim ga u stanu na toplo.

Pouèen do sadašnjim iskustvom, uvek ima neki lep dan zimi za vožnju pa ga provozam obavezno, i to mu kao i meni, najviše prija.

A narodna izreka - jebo ne jebo, qrcu vreme prolazi, nažalost, odnosi se i na motore.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Pa ovako :D

 

Podelimo na ono sto se radi svake zime, i na ono sto se radi, svake druge, moda trece zime...

 

 

Natankam gorivo do vrha. Ispustim gorivo iz karburatora. Pa pranje motora i lanca. Naprskam lanac. Onda poskidam sve plastike, operem ih iznutra, pa ih premazem sprejom za odrzaavnje plastike... Pa na scenu stupa WD 40 i sve metalne delove operem sa njim. Tako motor bude potpuno cist i zaticen. Posto radim jos stvari tokom zime, svaki put kad dodjem u garazu, jednom u 2-3 nedelje, preprskam ga opet WDom. Uzmem sundjer, natopim ga uljem i zacepim auspuh. Pre toga spricnem WD u auspuh. Motor ostaje na centralnom stenderu, tako da su i tockovi rastereceni. Poskidam plastike od zmigavaca i zadnjeg stop svetla, pa ih operem iznutra. Operem sve sajle i buzire i ponovo ih podmazem. Pred sezonu promenim ulje.

 

To je otprilike ono sto se radi svake zime.

 

E sad prosle zime sam rasklopio zadnji vilu, oprao i podmazao sve lezajeve. Ispustio kociono ulje, oprao instalaciju alkoholom i sipo novo kociono. Promenio sam i antifriz. Ove godine cu da rastavim kandze i da ih ocistim i podmazem. Sledece godine cu rastaviti karburator radi ciscenja. Videcu dal jos da perem i podmazujem lezajeve u volanu ove godine. Ako stignem.

 

Tako da je sve uvek spremno i funkcionalno, da moze da se stisne crveno dugmence i ide negde dalekoooo, dalekoooooooooooooooooo...

 

 

Ako sam nesto zaboravio dodacu.

 

A da akumulator izvadim, hvala Cope.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Ja koristim varijantu da ga jednom-dvaput nedjeljno upalim da radi par minuta. Cesto provozam oko garaze ili samo ga pomjerim zbog guma. A poslije zime jedna kontrola svega i promjena ulja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braveheart, 657 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bmw K1300s, Piaggio Madley 150.

Ok sve sam to znao samo me muci jedna muka kako ocistiti lanac i pripremiti za zimu u servisu vice uzmem cetkicu naftom ga premazem,drugi vicu nemoj to ni u ludilo samo znam da treba sprejom za lanac posle toga poprskati ! Voleo bih konacno da saznam kako da ocistim lanac pa cu lako da isprskam sprejom ! :roll: :oops:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
Ok sve sam to znao samo me muci jedna muka kako ocistiti lanac i pripremiti za zimu u servisu vice uzmem cetkicu naftom ga premazem' date='drugi vicu nemoj to ni u ludilo samo znam da treba sprejom za lanac posle toga poprskati ! Voleo bih konacno da saznam kako da ocistim lanac pa cu lako da isprskam sprejom ! :roll: :oops:[/quote']

Kupi Motul Chain Clean, vidjeces vrlo dobro obavlja posao :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir
WD40.

WD40? Aj proswetlite me' date='nisam upucen shta je WD40? Mislim,kakwa technost,sluzi za shta,cena. . . ?[/quote']

 

To je carobni sprej, sprej za sve xaxa. "Water Displacement, 40th attempt."

Napravljen je kao sredstvo za sprecavanje rjde, tako sto odvodi vodu. A vremenom je dobio milion i jednu upotrebu. Evo ima ovde http://www.twbc.org/wd40.htm 2000 uses for WD40.

U svakom slucaju, ne moze se zamisliti garaza bez ovog spreja.

Probaj, ako imas masno negde po bajku, naprimer, na felni od lanca, da vidis kao ce da ocisti. Bices odusevljen.

Kontakti koji slabo rade, ako auto nece da upali zbog mokrih kablova............................................................... sarke koje skripe...................

 

Moze i lanac na motoru da se pere sa njim...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braveheart, 657 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bmw K1300s, Piaggio Madley 150.
Ok sve sam to znao samo me muci jedna muka kako ocistiti lanac i pripremiti za zimu u servisu vice uzmem cetkicu naftom ga premazem' date='drugi vicu nemoj to ni u ludilo samo znam da treba sprejom za lanac posle toga poprskati ! Voleo bih konacno da saznam kako da ocistim lanac pa cu lako da isprskam sprejom ! :roll: :oops:[/quote']

Kupi Motul Chain Clean, vidjeces vrlo dobro obavlja posao :wink:

 

 

Hvala na odgovoru uzecu to !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir
Ok sve sam to znao samo me muci jedna muka kako ocistiti lanac i pripremiti za zimu u servisu vice uzmem cetkicu naftom ga premazem' date='drugi vicu nemoj to ni u ludilo samo znam da treba sprejom za lanac posle toga poprskati ! Voleo bih konacno da saznam kako da ocistim lanac pa cu lako da isprskam sprejom ! :roll: :oops:[/quote']

Kupi Motul Chain Clean, vidjeces vrlo dobro obavlja posao :wink:

 

 

Hvala na odgovoru uzecu to !

 

Ako nemas love, uzmi naftu i cetkicu za zube, pa udri. ima da sija ko da je iz fabrike. I kupi Eko dizel, jel ne smrdi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Honda Service Manual kaze da se za ciscenje lanca koristi gasoline. Misle li na naftu ili benzin? Dalje, Honda kaze samo ulje SAE 80 ili 90. Nista drugo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 528 postova
  • Lokacija: Novi Sad
Honda Service Manual kaze da se za ciscenje lanca koristi gasoline. Misle li na naftu ili benzin? Dalje' date=' Honda kaze samo ulje SAE 80 ili 90. Nista drugo.[/quote']

 

gasoline je na srpsakom benzin

imas 1 ko vrata iz engleskog :banned:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 116 postova
  • Lokacija: Beograd

Niti vakumiram motor, niti ispustam gume ja se jednostavno vozim i tokom zime. Malopre sam se vratio sa voznje, smrzo se ko pizda ali sam duhom ko mala beba... Motor je meni i za smirenje i za lepo raspolozenje i za uzivanje i zabole me sto je napolju -10!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv
Honda Service Manual kaze da se za ciscenje lanca koristi gasoline. Misle li na naftu ili benzin? Dalje' date=' Honda kaze samo ulje SAE 80 ili 90. Nista drugo.[/quote']

 

gasoline je na srpsakom benzin

imas 1 ko vrata iz engleskog :banned:

 

Jbg. nikad mi nije palo na pamet da obratim paznju u filmovima na to sta sipaju :)) U svakom slucaju, da ponovim sta Honda kaze: ciscenje lanca benzinom (gasoline :) , podmazivanje sa SAE 80-90 i to je to (sto kaze Djankarlo). Nigde ne pominju nikakve sprejeve, ni za ciscenje ni za podmazivanje. Cini mi se da sam negde pronasao naglaseno: NE NAFTA! Provericu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Lanac se peri prafinskim uljem, kerozinom ili dizelom. Benzinom ne treba prati. Sprejevi za pranje su sigurno dobri, jer su za to pravljeni, ali treba videti cenu pranja sa sprejom. Bitno je de se ono sa cim se pere ne utice na ringove. Moze da se podmazuje i sa obicnim ulje SAE 80 ili 90, ali sprejevi mnogo bolje obavljaju taj posao + ne maste okolo sve, pa cak i tebe.

Uzmi naftu i ne sekiraj se nista, samo uzivaj!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 89 postova
  • Lokacija: Beograd,Srbija
Poslao: Tue Nov 14, 2006 1:09 pm Naslov:

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Lanac se peri prafinskim uljem, kerozinom ili dizelom. Benzinom ne treba prati. Sprejevi za pranje su sigurno dobri, jer su za to pravljeni, ali treba videti cenu pranja sa sprejom. Bitno je de se ono sa cim se pere ne utice na ringove. Moze da se podmazuje i sa obicnim ulje SAE 80 ili 90, ali sprejevi mnogo bolje obavljaju taj posao + ne maste okolo sve, pa cak i tebe.

Uzmi naftu i ne sekiraj se nista, samo uzivaj!

Znaci kazes i kerozin je dobar?U mom manualu pise cerosene(eng.)ali kad sam potrazio u recniku prevod je "petrolej",i zato sam malo bio zbunjen ali posto jos imam vremena do prvog ciscenja onda sam to malo ostavio po strani ali sad kad ste se "uhvatili" toga setio sam se.A posto mogu da nabavim kerozin to mi se cini kao najbolja varijanta,samo se brinem da li kerozin utice na O ringove.Ako znas jos nesto o tome napisi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

@darkside:

 

Pazi, posto je tvoj motor nov, nemoj cekati da ti se lanac zaprlja vidno pa da ga cistis. Ja bih ti preporucio da svaki put prvo ocistis lanac Motulovim Clean-om po uputstvu pa opet zagrijes i onda naneses Motul sprej. Tako ce ti naneseni sprej mnogo duze ostati na lancu i isti ce ti biti uvijek besprjekorno cist. Jer ako se lanac zaprlja u vecoj mjeri trebace ti mnogo vise doze i prskanja nego sto kaze u uputstvu, a to kosta. Ako ti je skup Motul Chain Clean onda koristi ovo sto dane@ kaze jednom u 1000-2000 km. I lanac ce ti opet biti cist. Ponavljam, nemoj da dozvolis da se zaprlja masu, vec ga preduhitruj :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja