Jump to content

Moto Zajednica

Prvo pranje

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 116 postova
  • Lokacija: Beograd

Ljudi resih da sam, iz ko zna kavkvog meni zadovljstva, sam operem i ispoliram svog mezimca(motor). Prvo je problem sto to nikada nisam radio i nemam pojima sta smem a sta ne smem da kvasim vodom. Da li trebam i kako da operem lanac? kupio sam danas sprej i majstor mi je objasnio kako da ga podmazem. Ako nekog ne mrzi neka mi napise na sta bih trebao da obratim paznju. A moze i adresa neke dobre perionice da ga operu posle mene....

P.S. trazio sam po vecem delu foruma informacije koje su mi bile potrebne, ali nisam nasao pa sam morao da otvorim novu temu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Verovatno si našao postove sa iskustvima pranja motora po auto perionicama (nemamo te u cenovniku... šta tu ima da se pere...) Ono što ipak možeš da uradiš a to je da (meni su tako preporuèili iskusniji) kupiš žutu teènost za skidanje masnoæe Sgrasso, koja se prodaje po marketima a služi za pranje kuhinje, rerne i slièno. Vrlo je prijatnog mirisa i pakovanje je sa prskalicom. Sa njom naprskaš delove motora koji su masni a ne bi trebali da budu, svakako preksoèiš ležajeve, što reèe Cope, i lanac jer se lanac tretira posebnim metodama. (to si imao prilike d aproèitaš) Kada si naprskao sve što si planirao, kažeš onom baji što radi u perionici da ti sapunicom istrlja ostatak makine i da spere svu hemiju sa crevom, a ne kompresorom. (Tu se postavlja pitanje, da li uopšte iæi u perionicu zbog toga, al ajde...) Ja sam svoj KLR650 jednom oprao kod majstora, skinuo mu svaki i najmanji trag masnoæe, deèko ga je "ubio" kompresorom, i onda sam sedeo sat vremena dok se skroz nije osušio da bi mogao da upali, a to vreme sam iskoristio da ispraznim akumulator, tako da me pranje koštalo i nerva i kième (palilo se na gurku). Osnovna prednost perionice su usisivaèi, voda pod jakim mlazom i momci koji rade umesto tebe, ipak, ne vidim da je bilo koja od tih prednosti bitna pri pranju motora. Ja sam za varijantu sam svoj majstor. Posle sedneš sam sa sobom i popiješ pivo. Ili pozoveš nekog druga pa se obojica poèastite, gledajuæi u motor koji se sija.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 528 postova
  • Lokacija: Novi Sad
Posle sedneš sam sa sobom i popiješ pivo. Ili pozoveš nekog druga pa se obojica poèastite' date=' gledajuæi u motor koji se sija.

 

najzli[/quote']a mozes i nas da napijes pa da se divimo zajedno :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Eh kako bi ja samo vilio kada bi mi neko znao reci neku krstenu praonu da mi profesionalac opere i odmasti motor :cry: Vec je bila jedna tema i prosto mi je nevjerovatno da bas niko ne pere motor u praoni :roll: Ljudi, ja sam pokusavao u par navrata to sam, ribam ga dva sata i nije bas najsjajnije :? Ali zato imam drugara koji radi u jednoj praoni i za 15-20 minuta je motor kao da je iz salona izasao koliko god da je bio prljav, masan, prasnjav i glibav kada sam ga dovezao. Covjek je mag! Ali problem je sto je tip u Herceg Novom, a ja do ljeta u BG-u :( I sta sada da radim :?: Trazim jednog takvog ovdje. Na motoru imam masnoce od lanca, prasine i pijeska u talozima, mrtvih muva i krava... (prali smo YOman i ja jednom nedje i ne znaju ljudi nista ovo da srede!). Molim vas, ako vam je problem da javno postavljate i reklamirate praonu posaljite mi PM, bas mi pod hitno treba dobra praona i neko u njoj ko ce da sredi haos na mom motoru!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Motorradfahrer, 1733 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: Race Bike in a Tuxedo
... (prali smo YOman i ja jednom nedje i ne znaju ljudi nista ovo da srede!)

 

Slushaj Direktore....necesh naci nigde "praonu" za motore...pogotovu za pacijente!!! :twisted:

Ali da si sugerisao onom tipu shta trba da uradi a shta ne' date='za vreme i posle pranja, siguran sam da bi uradio posao korektno!!! I to za [b']150[/b] din. Pokazzesh mu prstom ...i on riba do besvesti! Kazzesh "ovde treba odmashcivach"...i on stavlja! Kazzesh " ovde nemoj jakim pritiskom"..."nemoj po usisnicima vazduha"...itd.

Pobogu,pa on nema pojma oko motora!!! Ako nisi zadovoljan uchinkom,a ti ga vratish...i tako opet,i opet,i opet,..... ili krpicu u ruke,pa sam!

 

ps.ja znam shta ti prichash i u pravu si ali....ili sugerishem ili me boli patak...pa dodjem drugi put...na doradu! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

za masne delevo mozes da koristis WD. E to skida ko ludo, a sigurno ne ostecuje metalne povrsine. Cak ih i stiti. Jedino posle toga prasina se malo lakse skuplja, ali ne moz' imat sve. Pricao sam sa drugarom, ing. iz JATa, imaju neku masnocu za zastitu metala koja ne lepi nista. E to je vrh.

Te stvari za rernu su jako opasne, moras biti obazriv, jer neke mogu da nagrizu aluminijum, ali ako je Najzli probo ovu na svom motoru i sve je bilo ok, mozes i ti. Nafta je isto tako dobra za osmascivanje, jos kupis Eko dizel, da ne smrdis posle dva dana :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
...Ali da si sugerisao onom tipu shta trba da uradi a shta ne' date='za vreme i posle pranja, siguran sam da bi uradio posao korektno!!! I to za [b']150[/b] din. Pokazzesh mu prstom ...i on riba do besvesti! Kazzesh "ovde treba odmashcivach"...i on stavlja! Kazzesh " ovde nemoj jakim pritiskom"..."nemoj po usisnicima vazduha"...itd.

Pobogu,pa on nema pojma oko motora!!! Ako nisi zadovoljan uchinkom,a ti ga vratish...i tako opet,i opet,i opet,..... ili krpicu u ruke,pa sam!...

Svaki detalj sam mu pokazao dva puta i naglasio da mi je to najvaznije i opet nista! :? Onaj lik konkretno je dobar i hoce da uradi, ali dzaba kad ne zna kako! Prisjeti se YO da sam na tvom motoru primjetio neke preskocene stvari pa si ga ti vracao opet i ovaj opet nije nista napravio i zato si i ti odustao...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ♥Amor Vincit Omnia♥, 1524 postova
  • Lokacija: Beograd/Kina
  • Motocikl: Fazer 600
...Ali da si sugerisao onom tipu shta trba da uradi a shta ne' date='za vreme i posle pranja, siguran sam da bi uradio posao korektno!!! I to za [b']150[/b] din. Pokazzesh mu prstom ...i on riba do besvesti! Kazzesh "ovde treba odmashcivach"...i on stavlja! Kazzesh " ovde nemoj jakim pritiskom"..."nemoj po usisnicima vazduha"...itd.

Pobogu,pa on nema pojma oko motora!!! Ako nisi zadovoljan uchinkom,a ti ga vratish...i tako opet,i opet,i opet,..... ili krpicu u ruke,pa sam!...

Svaki detalj sam mu pokazao dva puta i naglasio da mi je to najvaznije i opet nista! :? Onaj lik konkretno je dobar i hoce da uradi, ali dzaba kad ne zna kako! Prisjeti se YO da sam na tvom motoru primjetio neke preskocene stvari pa si ga ti vracao opet i ovaj opet nije nista napravio i zato si i ti odustao...

 

A bre lenchuge jedne!!! :D:lol: Sundjer i krpu u ruke i peri motor! Kako ja sama perem svoj! :D

Pa ako nisi zadovoljan kako je opran mozesh samo sebe da krivish :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Motorradfahrer, 1733 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: Race Bike in a Tuxedo
...pa si ga ti vracao opet i ovaj opet nije nista napravio i zato si i ti odustao...

To je zbog "bola na patki" :lol:

...ali dzaba kad ne zna kako!

 

Pa da je zavrshio Mash.Fakultet znao bi kako i gde ali ne bi radio u "praoni"!!! :twisted:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4272 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Ljudi vi od pranja motora napravili nauku :?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
Ljudi vi od pranja motora napravili nauku :?

...kavu nauku?.....komplikacije.....

lepo uzmeš sunðer,vodu,šampon,kafu,cigare i dalje je jasno....dok ti lepo piješ kafu i pušiš, bolja polovina lepo istrlja motor i pripremi ti material za veoma važno ispiranje..... :wink:

ajde reci da nije dobar sistem......samo nikako da je nagovorim, da to radi u bikiniju.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 116 postova
  • Lokacija: Beograd

Procitah sve i svasta i popizdeh a ponajvise zbog lanca sa kojim stvarno nisam znao sta cu:!:

Elem posto sam kupovao ceo dan kozmetiku za motor i tu se vec smorio ko puz, odlucio sam da ipak ja odem u auto-perionicu i da svoj problem dam njima na resavanje jer ako nesto krene po zlu da imam koga da savatam za gusu :wink: Posle teske debate o pranju lanca slozi smo se da ga isprskaju nekakvim sredstvom kojim peru motore automobila, zatim isperu to sredstvo onom puskom pod pritiskom onda operu ceo bajk crevom(nezno i lagano) i sve lepo izglancaju... posle par mojih sugestija i njihovo ponovno pranje i ribanje ja bejah zadovoljan. Motor cakli, lanac blista kisa prestala! Divota jedna! Krenuh krug po kraju da zagrejem lanac i onda da ga isprskam sprejem. Posle pet minuta sam se vratio kuci i podmazao lanac a posto nisam siguran da li je to ispalo kako treba ujutru cu ponovo da napravim koji krug i isprskam jos jednom... Mnogo naporan dan... :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

MARSHAL, reci mi, koje godiste je ova tvoja zvijer?

 

I mooooolim te reci mi koja je praona u pitanju???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Motorradfahrer, 1733 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: Race Bike in a Tuxedo

@Brka

"ZX-9R = 290km/h"

Ne znam ovo da reshim....Z i X u su dve nepoznate...hmmm i minus 9 ...a R je prechnik jel.... :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

...i sve to na 290 km/h :misli: :-k

 

#-o :retard::retard::retard:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Te stvari za rernu su jako opasne' date=' moras biti obazriv, jer neke mogu da nagrizu aluminijum, ali ako je Najzli probo ovu na svom motoru i sve je bilo ok, mozes i ti. Nafta je isto tako dobra za osmascivanje, jos kupis Eko dizel, da ne smrdis posle dva dana :D[/quote']

 

Upravo oko smrada je i poèela prièa. Operem ja moju Suzu sa onim Eko Clean sredstvom za odmašæivanje i sutradan završim u Solo-u. Tu doðe i jedan gospodin sa suprugom vozeæi devojaèki Strom. Dok smo sedeli, on upita: Šta to smrdi? Nije valjda neko prao onim Eko Clean-om motor. Ja priznam, a on mi kaže da Sgrasso bolje skida masnoæu, a miriše na limun. On sa tim tretira svoj motor, a Stromiæ izgleda kao bombona. Nije mi delovao kao neko ko je laik po tom pitanju. Odatle moje sugestije...

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Ja nemam problema sa masnoæom veæ sa blatom i prljavštinom, a tu ne pomaže ništa osim trljanja èetkom i sundjerom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Moje iskustvo...

 

Radio sam u servisu jedne radnje za iznajmljivanje motora na Kritu, i jedan od zadataka mi je bio da perem motore kada ih turisti vrate...

 

Prao sam kompresorom (podešen na slabiji pritisak, jelte) i ponešto ruèno/èetkicom, a kada turisti voze po svežem asfaltu, onda se riba benzinom i pominje se uža porodica dotiènog turiste, jer se one taèkice skidaju bolesno dugo... Poenta ovde je da, ako redovno pereš motor, manje æeš posla imati pri svakom pranju... ako pustiš da se nakupi koješta, onda je cimanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja