Jump to content

Moto Zajednica

Savijanje aluminijuma

Recommended Posts

  • Drug član, 1465 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Pozdrav društvo,

da li ima nekoga ko se razume u ovu problematiku, ko bi mogao da pomogne, napiše tačan proces ?


Želim da savijem lim debljine 3mm pod pravim uglom, širina na mestima koje savijam je od 4 - 10 cm. Mislim da je legura koju imam 6061. Tražio sam 5025 koja se dosta lakše savija, ali ona se prodaje samo na table, što mi nije odgovaralo.
Čitao sam o ovoj temi, gledao klipove, gledao one radijuse pri savijanju, probao da grejem brenerom koristeći razne metode da odredim odgovarajuću temperaturu  ali nisam uspeo. I pored toga što deluje da sam pogodio temperaturu - lim i dalje ostaje čvrst. Da ne treba možda da pustim da se ohladi posle postizanja odgovarajuće temperature ? A ako nastavim sa grejanjem - promeni svojstva i počne da se lomi kao keks. Ako savijam na hladno - javljaju se pukotine i opasnost da se polomi.

Ni na kraj pameti mi nije bilo da je ovo ovako komplikovano kad sam počeo :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 958 postova
  • Lokacija: Beograd,Zvezdara,Ub
  • Motocikl: yamaha super tenere 1200

A da se uvari pod 90 stepeni.

Za savijanje, ja profile za građevinsku stolariju šaljem u ALMARK u Ćupriji ili TIMING u Kragujevcu

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 411 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Probar kod bravara koji prave kapije, ograde, gelendere... Evo kako je kod mene urađeno, u mom slučaju je lim debljine 3mm koji je čvršči od aluminijuma, gornja strana je dvostruko savijena, donja i bočne samo jednom. 

 

PXL_20210327_122209954.jpg.cb1993b7951e32a4db5b5ac7a160ab51.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2824 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Limari imaju te masine za motanje lima, cas posla i ne vjerujem da ce pucati 3mm, bio bi problem da je deblji. Najbolje ce te oni i posavjetovati jer imaju vise iskustva

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Hvala ljudi na odgovorima.
Ne žurim sa ovim što radim, a imam još nekoliko parčeta za probu pa ću probati još jednom kad sakupim još malo informacija.
Ipak je to sitnica da bih sad tražio neke velike prese ili slao ozbiljnim firmama.
I dalje mislim da je grejanje pravi način, ali mora se znati tačna temperatura na koju se greje i da li se i koliko dugo hladi. Koliko sam razumeo aluminijum tada menja unutrašnja svojstva, postaje mek, ali samo privremeno. Zavisno od vrste legure svojstva se vraćaju na različite načine.
Evo jednog videa na tu temu. Fora je da ova garež nestaje kada ploča dosegne tačnu temperaturu koja je potrebna za savijanje. Sad - koliko je verovati random likovima sa yt - ne znam ...

 



 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja