Jump to content

Moto Zajednica

Mala škola OFFroada...

Recommended Posts

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

5 osnovnih vestina

Stajanje

 

Sa sveukupnom popularizacijom OFFroad vožnje, trebalo bi i teroretski da se potrepimo znanjem jer se tehnike OFFroad vožnje umnogome razlikuju od ONroad vožnji. Kako se često pominjalo da na forumu manjka OFFroad teorije potrudiću se da vam prenesem neka svoja iskustva i znanja koja sam stekao proučavajući literaturu koja se bavi ovom tematikom. Nadam se da će se uključiti i iskusniji OFFroaderi te ćemo na kraju sastaviti jedno opšte-korisno štivo!

 

Kako je teorija obimna a moje vreme ograničeno, lekcije ću objavljivati kada i kako stignem tako da će između istih biti vremena i za diskusije, pitanja i naravno ispravke ukoliko negde pogrešim!

Dakle,

 

Lekcija br. 1

 

Prvo i osnovno kod OFFroad vožnje je stajanje na motociklu! Iako vaše magarence ima sedište, dok sedite na motociklu ne možete prebacivati svoju težinu u toku vožnje tako lako kao što bi radili stojeći. Takođe se ograničava i sloboda kretanja motocikla ispod vas kada ga pritisnete svojom težinom. No da krenemo redom, postoji 6 ključnih elemenata na koje treba da obratite pažnju kod pravilnog stava na motociklu:

 

- Na fudastere će te stati tačno unutrašnjom ivicom potpetice ili štikle tako da ne može noga da kliza po fudasteru ili nedaj bože sklizne sa njega. Ukoliko imate baš hard-core, zašiljene fudastere, unutrašnju ivicu pete ćete postaviti unutar fudastera. Ukoliko često idete na OFFroad vožnje, preporučio bih kupovinu ovih fudastera jer je sa njima maltene nemoguće da vam noga sklizne sa istih u toku vožnje, što može biti izuzetno opasno!

 

Pravilno postavljenim stopalom na fudasteru, na kome ćete provesti većinu vremena tokom offroad vožnje obezbeđujete čvrst stav na motoru i precizno upravljanje nožnim komandama – menjačem i zadnjom kočnicom.

 

- Kolena treba da budu blago savijena i isturena napred, tačnije njime treba da obuhvatite  i stegnete motor otprilike na satavu seišta i rezervoara – u zavisnosti od dimenzija i proporcija vašeg motocikla. Naravno, nećete besomučno, non-stop stezati motocikl, tako nećete izdržati ni 5 minuta vožnje! Motor ćete stezati po potrebi, u zavisnosti od terena po kome vozite ali svakako kolena trebaju biti priljubljena uz motor da isti zadrže ako krene da ispada iz ravnoteže. Kolenima ćete najviše i upravljati motociklom ali i o tome nešto kasnije...

 

Kolena su savijena kako bi njima ublažili sve neravnine terena kojim vozite. Primera radi ako prelazite preko izbočine, motor će poskočiti gore i vi ćete naravno u kolenima apsorgovati udarac motora. Znači nećete i vi sa motorom poleteti nagore već će gornji deo tela ostati u istoj ravni u kojoj je bio.

 

- Kičma treba biti blago savijena, da ne kažem pogrbljena kako ne bi trpela manja opterećenja prilikom udaraca. Pod udarcima naravno mislim na ritanje magarenceta ispod vas. Celo telo treba da radi kao amortizer, da se savija i izdužuje u zavisnosti od zahteva terena.

 

- Laktovi treba da budu izbačeni ka napred, znači voziti sa raširenim laktovima kako bi se lakše kretali i jače držali upravljač motocikla.

 

- Glava treba stajati u osti sa upravljačem, naravno vertikalnoj osi i pogled treba biti usmeren ka napred na stazu kojom vozite a ne u prednji točak kako bi to na prvi pogled izgledalo. Time omogućavate ravnomerniji raspored težine koji bi trebao da bude 50:50 zadnji i prednji točak.

 

- Uvek držite kažiprst i srednji prst na kvačilu i prednjoj kočnici. Time umnogome skraćujete vreme reakcije. Nikako nemojte celom šakom, sa sva četiri prsta stiskati ručice jer vam se upravljač može oteti iz šaka.

 

Pravilno držanje tela je nešto što treba vežbati. Najjednostavnija vežba je da na nekoj livadi postavite čunjeve u jednu liniju i vozite cik-cak između njih. Možda izgleda dosadno ali verujte da kada posle nekoliko minuta vežbanja počnete da povećavate brzinu i zabacujete zadnji kraj kod skretanja i magarence počne da driftuje po livadi – zabava baš tada počinje! Posle 15 minuta ćete iskopati baš svu travu i moraćete da premeštate čunjeve...

 

Sve vreme obratite pažnju na svih 6 gore navedenih tačaka pravilnog stava na motociklu i videćete posle par pomeranja čunjeva razliku u tragovima – biće širi i dublji od kopanja zadnjeg točka. Na kraju ćete se iznenaditi brzinom kojom prolazite poligon!

 

P.S.

Umesto čunjeva možete i možda je bolje postaviti automobilske gume...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Lekcija br. 2 – Kočenje


Jedna najbitnih stvari a to je bezbedno zaustavljanje! Motor će se sasvim drugačije ponašati na kočenju van asfalta jer je grip mnogo slabiji i točkovi mnogo lakše i nekontrolisano klizaju! Prvo što treba uraditi pre kočenja je izabrati što ravniju poveršinu za zaustavljanje ukoliko ste u mogućnosti. Sledeće je zabaciti zadnjicu što više pozadi i bliže sedištu ali i dalje u čučećem položaju - kako bi preneli težinu na zadnji točak. Ruke sada skoro ispružiti kako bi se više pomakli unazad i kako bi imali oslonac jer će telo po interciji da gura napred. Kažem skoro jer ruke ne treba ukrutiti – tako nećemo moći da amortizujemo vibracije koje nam prednji točak prenosi. Takođe kolenima stegnemo motor kako bi imali što jači oslonac i kako bi isiti bio stabilniji.

 

Koči se sa obe kočnice, prednjom i zadnjom, balansirano tako da ne točkvi ne zablokiraju. Uporedo sa kočenjem, kako smanjujemo brzinu treba i menjati brzine naniže kako bi smo mogli da posle brzog kočenja, brzo povratimo brzinu jer tu je i čar offroad vožnje u brzini!

 

Najbolje je da odete na vašu omiljenu livadu jer ako savladate bezbedno kočenje na travi, kočićete uspešno na skoro svim terenima jer je trava među klizavijim podogama a opet među mekanijim i imaće najviše razumevanja za mekano sletanje ako napravite grešku.

 

Jedna od najlakših i najjednostavnijih vežbi za početak je uzastopno stajanje i kretanje. Znači krenete oštro motorom par metara i onda zabacite telo nazad dok potpuno ne stanete. Tada prebacite telo napred, držeći motor u mestu u ravnoteži i krenete opet par metara i onda ponavljate kočenje. Motor je sve vreme u prvom stepenu prenosa i kočenje počinjete baš onda kada treba da promenite stepen prenosa. Tako ćete uvežbati koliku će silu istrpeti podloga pre nego točak prokliza i ući će vam u podsvest refleks da prebacujete težinu kod kočenja. Naravno kočite sa obe kočnice!

 

Sledeća vežba je malo teža i ako imate neki teži motor i ozbiljnije gume sa kramponima, najverovatnije da nećete uspeti da je izvedete na livadi. Cilj je podići zadnji točak u vis kočenjem prednjom kočnicom ili kako već nazivaju stoppie!

 

Sada pre kočenja treba sesti na sedište što bliže napred, takođe se nagnuti napred kako bi se što više težine prebacilo na prednji točak. Ako uspete da podignete zadnji kraj i preterate u istom, tj. previše podignete zadnji točak samo pustite prednju kočnicu i vraćate se u stabilan položaj sa ba točka na zemlji. Trudite se da to radite na što je moguće ravnijoj podlozi. Opet ponavljam da ćete u tome tešku uspeti bez guma sa doobrim kramponima! Cilj ove vežbe je što veća kontrola prednje kočnice i balansirenje motorom... uz dosta vežbe i upornosti moći ćete da vozite i po nekoliko metara na prednjem točku!

 

Sledeća vežba će vam pomoći da zadržite kontrolu na motociklom i kada prednja guma izgubi grip po pritiskom kočnica. Potrebno je da nađete malo rastresitiju podlogu, finu prašinu, plitak pesak ili sličnu klizavu podlogu. Vozite u drugom stepenu prenosa, znači ne sporo niti prebrzo sa telom zabačenim što više pozadi, držeći motor jako nogama kako bi ga što bolje kontrolisali! Kada obavimo sve radnje pred kočenje, stisnemo samo prednju kočnicu bez zadnje i bez kvačila, dovoljno jako da točak zablokira. U početku to raditi na kratko, kako bi videli šta se dešava u tom trenutku i kako se isti ponaša. Ono što je sigurno je da ćete morati balansirate i koristite kontra-upravljanje kako ostali u ravnoteži! Čim povratite upravljanje motociklom ponovo stisnite prednju kočnicu i balansirajte dokle god možete, čim primetite da više ne vladate motorom, pustite kočnicu i ponavljajte...

 

Vremenom ćete moći da duže skijate prednjim točkom ali nikako više od jednog metra. Isto možete raditi i sa zadnjim točkom, samo što težinu prebacite napred, kao kada radite stoppie, sednete na sedište i pritisnete zadnju kočnicu. Trudite se da klizanjem zadnjeg točka upravljate telom a ne kontriranjem na upravljaču. Ako već nemate osećaja, naginjete se na stranu suprotnu od one na koju hoćete da zabacite zadnji kraj. Ako pokušavate da kontrirate samo prednjim točkom, velika je verovatnoća da će zadnji točak sustići prednji i tada padate. Kada ubežbate kočenje zadnjom, radićete kontrolisane slalome i po desetak metara niz livadu!

 

Najbitnije je da naučite da kontolišete prednju kočnicu jer je ona najbitnija, kao i kod ONroad vožnje ali nikako ne zaboraviti zadnju kočnicu!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 953 postova
  • Lokacija: Bliski Istok

Drugovi crosserasi i gospodo endurasi evo azbuke ili abecede. Ko zeli da se opismeni na pravom je mestu. Ne dozvolite da vas sujeta prevari, trebace vam ovo znanje. Oni koji su na visem nivou znanja nadam se da ce dodati svoja zapazanja i sugestije u ovoj temi i time je poboljsati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1338 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

SStrujo, a de si ti do sad hebote !

 

S obzirom da sam na dosta tezak nacin saznao da cross ili cross/enduro cizma neophodna za voznju u off roadu,isto kao i kaciga.

 

Tako sto sam u voznji po pescari u nedelju pri padu imao kontakt prednjeg dela levog stopala sa peskom, tom prilikom se stopalo delimicno zabilo u pesak i doslo je do uvrtanja stopala u odnosu na potkolenicu na levu stranu, kao slag na tortu motor mi je poklopio nogu rezultat stopalo je bilo okrenuto za nekih 150-160 stepena na levu stranu u odnosu na normalan polozaj (cetvorostruki prelom).

Napomena ovom prilikomsam imao sam obicne turing cizme marke Forma.

Da skratim pricu,  cizma mora biti sledecih karakteristika:

 

Ivice djona i cizme da bude oblozen nekim materijalom koji prilikom kontakta sa zemljom ima minimalan *grip* da ne bi doslo do uvrtanja ili izvijanja stopala.

Velika otpornost na uvijanja i izvijanja stopala (nesto kao skijaske cipele) .

 

Pozeljno je imati gladijatora, jer kad sam tresnuo puklo mi je jedno rebro u spoju grudnog kosa.

 

Nek me neko dopuni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: VRSAC
  • Motocikl: Yamaha TT 600 S , Yamaha YZ 250

TEMA JE PRVOKLASNA I DAJTE DA JE MALO RAZRADIMO. MOLIM SVAKOGA KO ZNA NESTO O OFFROAD DA NAPISE-BILO TO IZ TEORIJE ILI IZ ISKUSTVA

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6390 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

 

Lekcija br. 1

 

 

Ovako nekako ?

HaKEd_picture029800x600st0.jpg

 

Odlican tekst i tema, verujem da ce mnogima koristiti

 

 

Savet za voznju po blatu enduro motorom koji nema adekvatne gume za offroad kao kros motori:

 

Kad naidjete na blato i baru, uvek vozite sredinom, tj najdubljim delom. Vecina pravi gresku pokusavajuci da sto manje isprska motor i sebe, pa vozi po ivici bare. Tu mu se desi da tocak sklizne ka dubljem delu i pad je skoro nemonovan. Dublje bare i vece blato nikad ne prolazite suvise polako - jos jedna greska pocetnika. Motor nema inerciju da izadje ako krene da se zaglavljuje, a i mnogo ste nestabilniji pri maloj brzini prolaska. Znaci gas bar 20-30 km/h i pravo kroz sredinu je najbolji recept za bezbedan prolazak :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova

Nema niko vise nista da kaze ? A bas je interesantna tema....

 

ja sve necu da prekidam struji postove sa lekcijama, valjalo bi da pobrise posle ove nase gluposti ... ja bih posle dodao jedan teren za vezbanje off-a i peska kod makisa :) za ove beogradjane da vezbaju na miru :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Konacno tema za mene  :D Ja sam skupila iz drugih tema neke savete za off-road voznju i evo ih:

 

- skinuti s motora kofer, retrovizore (ili olabavite ih), migavce (poneti negde rezervnu sijalicu za zadnju poziciju - moze da crkne od vibracija)

- sve što treba stavi u ranac koji najbolje da se veže pozadi na motor. Poneti vodu za piće.

- ENDURO ili CROSS cizma OBAVEZNO

- Zatvoriti sve ventilacione otvore na kacigi (to se vise odnosi na voznju po pesku)

 

- Ako se vozi u grupi (a to se preporucuje - da se ne ide sam) - Za vreme voznje neophodno je drzati rastojanje da u slucaju pada nekog od ucesnika ne dodje do naletanja. Na pesku je put zaustavljanja mnogo duzi nego na asvaltu!

- Benzina u rezervoaru mora da bude dovoljno

- Koncentracija u voznji mora biti 101 %

- rezervne majice, jakne za kisu i dukserice su neophodne kada se ide u pesak i blato.

 

A evo savete naseg clana ARI:

 

- ispumpajte gume bar na 1.5

- probajte da nadjete stitnike za ruke koji se kace na motor

- olabavite rucicu kvacila i kocnice da mogu da se malo okrecu

- nemojte da vozite po tragu motora ispred vas (o tome bih ja jos da diskutujem  ;) )

 

O voznji po snegu:

1.po mogucnosti skinite rep motora

2. po mogucnosti skinite spaner lanca ako nije od metala

3. skinite copavu,retrovizore,zmigavce

4.prednost motori sa alnaserom

5.zaboravite motore koji nemaju prednji kros branik i kros gume

6.zaboravite afriku,transalp,bmw(bilo koji),teneru,bilo koji super moto.

7.sto lakse to bolje. 125ccm svaki moze bolje da prodje  od 600ccm

8.najbolja vezba je na adi po sljunku i plicaku.

9.obavezna je voznja u paru

10.LAKO SE OBUCITE

 

 

A evo da vidite sta je pravi off (stavicu i ovde link, bas je fascinantno sta sve covek moze) http://www.redbullromaniacs.com/video/2008/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1338 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Kalina da te dopunim onim sto bi po mom misljenju jos trebalo

 

 

Navigacija (ko je ima obavezno) mnogo te lakse nadju ako si sam u nevolji (obavezno proveriti napunjenost baterija !).

Puna baterija na mobilnom telefonu.

Da neko iz grupe ima mali kompresor kad se prilikom vacanja sa off dopumpaju gume na normalan pritisak

Siroka ljepljiva traka za eventualnu imobilizaciju nekog nesretnika poput mene.

Neki veci set prve pomoci.

Sprej ili set za krpljenje guma.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

 

Sledeća vežba je malo teža i ako imate neki teži motor i ozbiljnije gume sa kramponima, najverovatnije da nećete uspeti da je izvedete na livadi. Cilj je podići zadnji točak u vis kočenjem prednjom kočnicom ili kako već nazivaju stoppie!

...

Cilj ove vežbe je što veća kontrola prednje kočnice i balansirenje motorom... uz dosta vežbe i upornosti moći ćete da vozite i po nekoliko metara na prednjem točku!

...

 

Eto...znao sam ja da je to za nesto korisno sto to stalno radim :D...doduse onroad...a sigurno i to sto vozim na zadnjem mogu da posmatram kao vezbu za bolju kontrolu gasa, zadnje kocnice i opet balansiranja motorom  ;D

 

E, sad kad me neko pita zasto to non-stop radim, ima da mu kazem  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

Nema niko vise nista da kaze ? A bas je interesantna tema....

ja bih posle dodao jedan teren za vezbanje off-a i peska kod makisa :) za ove beogradjane da vezbaju na miru :D

 

Pa govori...di je to? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova

Nema niko vise nista da kaze ? A bas je interesantna tema....

ja bih posle dodao jedan teren za vezbanje off-a i peska kod makisa :) za ove beogradjane da vezbaju na miru :D

 

Pa govori...di je to? :)

 

a kad smo vec urnisali coveku manual :)

 

dakleN :

 

kada se ide sa makiše strane uz reku, na adi, do samog kraja ima raskrsnica mala ... u ravni makiša ... tu se skrene i nemere se omašiti :)

 

inače do tamo je šljlunak-pesak pravac naizmenično i dosta je dobar za osnovne vežbe prašnjave(suve) offroad-voznje od ubrzanja, zaustavljanja, menjanja linije kretanja po takvom terenu u brzini,i naravno dostizanja brzine ... pravac koji bi trebali svi sa težim endurima da prelaze barem sa 80 na sat 100% sigurni u voznju ... pa onda polako u pesak :) ... igralište za decu nije veliko ali dovoljno da se mogu probati sve stvari ... jedino nema mesta za trkanje ...  :-\

 

http://www.wikimapia.org/#lat=44.7789564&lon=20.3701544&z=16&l=0&m=a&v=2&show=/10528468/sr/igrali%C5%A1te-za-decu

post-3295-1287901015094_thumb.jpg

post-3295-12879010151364_thumb.jpg

post-3295-12879010151775_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Lekcija br. 3 – Napredne vežbe


Ravnoteža je naravno najbitnija kod vožnje motocikla, bez ravnoteže nema vožnje motocikla! Najjednostavnija vežba balansiranja je spora vožnja. Znači, stav je kao iz prve lekcije, sa dosta težine na prednjem točku i trudite se da vozite što sporije koristeći kvačilo i obe kočnice. Trudite se da vožnja bude glatka koliko god je moguće!

 

Kada dosadi spora vožnja na pravcu, može se krenuti sa vožnjom u krug i vožnjom osmica! Kod vožnje u krug, korman treba da bude maksimalno zakrenut, pogled ka unutrašnjem delu kruga, tj. na stranu u koju se skreće a telo više nagnuto ka „spoljašnjosti“ kruga.

 

Kada se savlada balansiranje pri sporoj vožnji možete se posvetiti vežbanju takozvane policajke – meni omiljenog manerva. To je zanošenje zadnjeg kraja motocikla korišćenjem zadnje kočnice ako neko ne zna šta je policajka.

 

Stav je naravno stojeći, ne idite velikom brzinom u početku dok ne steknete osećaj, zatim stisnete kvačilo, malo se nagnete na jednu stranu, kao da hoćete da skrenete i pritisnete zadnju kočnicu jako da tačak zablokira momentalno.

 

Ako idete većom brzinom, potrebno je da se više nagnete ka unutrašnjem delu kako bi ostali u sedlu, tj u ravnoteži. U zavisnosti od podloge na kojoj vežbate, zadnji kraj će se različito ponašati - najviše će klizati na travi – to je sigurno! Ovo je više od vežbe, tu tehniku skretanja možete primenjivati i u vožnji, kada je krivina kratka, uska, kada nema dovoljno prostora za okretanje ili kada jednostavno želite da napravite vožnju atraktivnijom!

 

Ako nešto više volim od policajke to je dizanje na točak kvačilom! Nije to samo za pokazivanje, na terenu će te često  prepreke lakše prelaziti ako prednji točak prebacite kao npr oboreno deblo, oštrije uzvišenje gde bi prednji točak sam udario ili rupa gde bi upao i izazvao prevrtanje! Jako je zgodno jer se motor može podići na zadnji bukvalno iz mesta!

 

Počnite tako što ćete se kretati baš malom brzinom, za početak sedeći na motociklu, više ka zadnjem kraju, stisnuti kvačilo, malo dodati gas i oštrije pustiti kvačilo! Još jednom da napomenem da kvačilo kontrolišete sa najviše dva prsta, kažiprstom i srednjim, ostali su na ručici. Kada se motor ritne i kvačilo se prilepi, možete dodati još malo gasa kako bi se isti više propeo. VOMA bitno je da desnu nogu držite spremnu na kočnici kako bi brzo spustili motor ako preterate!

 

Nemojte odmah da dižete točak previsoko, kako se krećete malom brzinom potrebno je malo više umeća da ne padnete levo ili desno, tj. da održavate ravnotežu! Što se više povučete nazad, to će prednji kraj biti lakši i više i lakše će skakati!

 

Kada uvežbate malo dizanje i počnete visoko da dižete prednji kraj, uslediće logično pitanje koliko visoko mogu da podignem točak? Iako nema nekog praktičnog razloga da točak podignete maksimalno, osim razmetanja – posvetiću par rečenica i tome!

 

Kada se motor nađe u takozvnoj vagi, nije potrebno mnogo gasa da bi ostao na točku i onda se može baš dugo voziti na jednom točku i što je atraktivnije, može se baš polako voziti na točku, brzinom ljudskog hoda, oko 5-6km/h! Tada svojim telom, gasom i zadnjom kočnicom balansirate da motor ostaje u toj tačci kada je u ravnoteži!

 

Najlakši i najbezbolniji način da nađete „vagu“ je da okupite trojicu-četvoricu malo jačih da vam oni podignu prenji kraj motora dok ste vi na njemu i držite zadnju kočnicu. Naravno, motor je ugašen za to vreme. Vagu bi sami trebalo da osetite, trenutak kada se vaga napred-nazad, gde za malo naginjanje torza motor obarate ka napred ili nazad. Ako vam je lakše, nađite tačku na motoru koja vam je u ravni sa očima u tom trenutku kako bi znali koliko visoko sme da se podigne motor i tu tačku tražite kada samo budete podizali motor.

 

Još jednom napominjem da noga uvek bude pripravna na kočnici ako preterate da vas bezbedno vrati na zemlju. Da bi vam to ostao refleks, od početka vežbajte da kočnicom a ne puštanjem gasa spustate motor. Još jedan savet, u početku kada god pomislite da će se motor prevrnuti, uvek ima još do vage – naravno ako motor dižete postepeno!

 

Nije to nešto što se može naučiti za jedan dan ako uopšte zelite to da vežbate – ako ne, dovoljno je da uvežbate da prednji kraj izdignete jedno pola metra, što je neki maksimum prepreka koje možete da savladate, otprilike!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Mogao bi, s'time što većinu manevara treba da radi stojeći na motoru dok ovaj sve vreme sedi... i nikako se ne bih složio sa vožnjom između drugara na kraju, nije bezbedno!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5945 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Najlakši i najbezbolniji način da nađete „vagu“ je da okupite trojicu-četvoricu malo jačih da vam oni podignu prenji kraj motora dok ste vi na njemu i držite zadnju kočnicu. Naravno, motor je ugašen za to vreme. Vagu bi sami trebalo da osetite, trenutak kada se vaga napred-nazad, gde za malo naginjanje torza motor obarate ka napred ili nazad. Ako vam je lakše, nađite tačku na motoru koja vam je u ravni sa očima u tom trenutku kako bi znali koliko visoko sme da se podigne motor i tu tačku tražite kada samo budete podizali motor.

 

ko te ovo naucio,,neko ko zan znanje  ;) ;) :D :D ;D ;D ;Dp.s. mislim da je ipak pravilnije dici motor samo na gas,,,,,barem meni  ;) ;)

zamisli oce i afrika na tocak...... ;D ;D ;D doduse prvu i drugu,,dosta od nje  ;) ;) ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5945 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Drugu samo na gas ??? Oce, ali ako sedne slon na nosac kofera ;D

oce  ;) ;) ;) evo moz i da se uveris licno  ;) ;) ;) treba mal i znanja..mal cima iz ruke ramena kako hoces,,,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja