Jump to content

Moto Zajednica

Početnik sa V-Stromom

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

Nadji na youtube video kako se provjerava zategnutost lanca da sad rijecima ovdje ne objasnjavam. I nadji koliko treba da bude za tvoj motor. Jer nije za svaki motor isto. Zavisi koliki ti je hod zadnje viljuske. Provjeru treba vrsiti svakih 1500-2000 km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: Zvornik
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650

Drugari..juče sam malo moju mašinu vozio, utopljavao se slojevito jer još nisam odgovarajuću opremu našao..zimski vozac:takoje:i bogami oko 60km predjoh. Naravno, imao sam kacigu, novu sam uzeo LS2 čini mi se i problem..ubilo me maglenke vizira:stabre:Otvoreni su mi bili oni prednji lufteri i deluju oni ali slabo nekako, skoro pola puta sam ciljao kroz zamagljen vizir.Kako se to rešava?? Ii, uzeo sam Motul sprej za podmazivanje lanca, da ga sredim posle pranja..kako ga prvo čistiti,očistiti, sa čime ga srediti, preporuka više načina??

Hvala.:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 521 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650N, TDM900

Budi jako pažljiv jer zna ponegde da bude vrlo klizavo u ovo doba godine. Očas posla se omandaš. Maglenje vizira rešava se postavljanjem duplog vizira, odnosno dodavanjem još jednog sloja plastike koji se zove "pinlock, sa unutrašnje strane vizira. Da bi to postavio kaciga mora da ima pripremu za da se taj pinlock postavi, odnosno na viziru treba imati dva mala pina sa obe strane. Pogledaj na google slikama pa će ti biti jasno:

 

WWW.GOOGLE.COM

 

 

To je najefikasnije rešenje koje znam. Ukoliko tvoja kaciga nema pinlock, postoje neki sprejevi ili neke folije koje se lepe protiv maglenja ali o tome sam samo čuo i nemam iskustva sa tim.

 

Što se tiče lanca možeš naići na razno razne teorije. Neki ga uopšte ni ne čiste i tvrde da to ima vrlo mali uticaj na dugovečnost lanca i lančanika, dok ga ovi drugi peru pažljivije nego što peru sopstvene zube. U procesu od nekih sat vremena pa i više. Bilo kako bilo, najuvreženije i opšte prihvaćeno mišljenje je da ga valja očistiti i podmazati na 1000 km vožnje u standardnim uslovima, kao i posle duže vožnje po mokrom, po kiši, po prašnjavom terenu i slično.

 

Elem, kada se na taj korak odlučiš, postupak je sledeći: podigneš motor na centralni štender kako bi oslobodio zadnji točak. Ukoliko nemaš centralni štender fabrički onda kupi štender zadnjeg točka, izguglaj već negde. Može i bez toga ali je jako dosadno i moraš sto puta da pomeraš motor tamo amo. Kada si ga podigao, ubaci menjač u ler tako da zadnji točak možeš okretati rukom. Sada najpre ide čišćenje lanca. Postoje sprejevi za čišćenje lanca kojima se naprska lanac i masnoća i prljavština spada sa njega kroz nekoliko minuta. Nakon toga iščetkati lanac nekom četkom pa onda obrisati krpom. Uhvatiš ga krpom i okrećeš točak. Može i bez tog spreja. Dosta ljudi, pa i ja koriste petrolej. Dosta je jeftiniji. Kažu da nije preporučljivo da petrolej prskaš direktno na lanac, nego petrolej na krpu pa krpom čistiš. Kad ga dobro očistiš i osušiš, možeš ali nije obavezno, da odvozaš koji krug da se lanac malo zagreje. Zatim ga opet podigneš na štender, naprskaš sprej za podmazivanje i ostaviš da odstoji i stegne se. E sad, što se estetike tiče to je duga priča. Oće to podmazivanje da usvinji i felnu i lančanike i sve živo.. Ljudi se protiv toga bore tako što biraju proizvođače sprejeva koji se bolje stegnu, manje cure i razvlače, zaštićuju felnu nečim prilikom podmazivanja itd. To ćeš provaliti sam vremenom šta i kako ti odgovara.

 

I da, podmazivanje radi sa isključenim motorom dok točak vrtiš rukom. Nemoj da ti na pamet padaju genijalne ideje da ga upališ da on vrti lanac dok ti oko istog čačkaš.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2850 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

A pa zimi se vozi sa otvorenim vizirom. Sto se tice lanca, petrilej je najbolji za ciscenje i neka cetkica ali ne pretjerano pritiskati, posle sprej za lanac kada posusis krpom

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: Zvornik
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650
Pre 3 sati, Marek1987 je napisao:

Budi jako pažljiv jer zna ponegde da bude vrlo klizavo u ovo doba godine. Očas posla se omandaš. Maglenje vizira rešava se postavljanjem duplog vizira, odnosno dodavanjem još jednog sloja plastike koji se zove "pinlock, sa unutrašnje strane vizira. Da bi to postavio kaciga mora da ima pripremu za da se taj pinlock postavi, odnosno na viziru treba imati dva mala pina sa obe strane. Pogledaj na google slikama pa će ti biti jasno:

 

WWW.GOOGLE.COM

 

 

To je najefikasnije rešenje koje znam. Ukoliko tvoja kaciga nema pinlock, postoje neki sprejevi ili neke folije koje se lepe protiv maglenja ali o tome sam samo čuo i nemam iskustva sa tim.

 

Što se tiče lanca možeš naići na razno razne teorije. Neki ga uopšte ni ne čiste i tvrde da to ima vrlo mali uticaj na dugovečnost lanca i lančanika, dok ga ovi drugi peru pažljivije nego što peru sopstvene zube. U procesu od nekih sat vremena pa i više. Bilo kako bilo, najuvreženije i opšte prihvaćeno mišljenje je da ga valja očistiti i podmazati na 1000 km vožnje u standardnim uslovima, kao i posle duže vožnje po mokrom, po kiši, po prašnjavom terenu i slično.

 

Elem, kada se na taj korak odlučiš, postupak je sledeći: podigneš motor na centralni štender kako bi oslobodio zadnji točak. Ukoliko nemaš centralni štender fabrički onda kupi štender zadnjeg točka, izguglaj već negde. Može i bez toga ali je jako dosadno i moraš sto puta da pomeraš motor tamo amo. Kada si ga podigao, ubaci menjač u ler tako da zadnji točak možeš okretati rukom. Sada najpre ide čišćenje lanca. Postoje sprejevi za čišćenje lanca kojima se naprska lanac i masnoća i prljavština spada sa njega kroz nekoliko minuta. Nakon toga iščetkati lanac nekom četkom pa onda obrisati krpom. Uhvatiš ga krpom i okrećeš točak. Može i bez tog spreja. Dosta ljudi, pa i ja koriste petrolej. Dosta je jeftiniji. Kažu da nije preporučljivo da petrolej prskaš direktno na lanac, nego petrolej na krpu pa krpom čistiš. Kad ga dobro očistiš i osušiš, možeš ali nije obavezno, da odvozaš koji krug da se lanac malo zagreje. Zatim ga opet podigneš na štender, naprskaš sprej za podmazivanje i ostaviš da odstoji i stegne se. E sad, što se estetike tiče to je duga priča. Oće to podmazivanje da usvinji i felnu i lančanike i sve živo.. Ljudi se protiv toga bore tako što biraju proizvođače sprejeva koji se bolje stegnu, manje cure i razvlače, zaštićuju felnu nečim prilikom podmazivanja itd. To ćeš provaliti sam vremenom šta i kako ti odgovara.

 

I da, podmazivanje radi sa isključenim motorom dok točak vrtiš rukom. Nemoj da ti na pamet padaju genijalne ideje da ga upališ da on vrti lanac dok ti oko istog čačkaš.

Ookk!

Ovo što ne treba na pamet da mi padne i nije mi palo..;-)

Pažljivo inače vozim tako da nema vrdanja a za vizir..verovatno nemam ja tu opciju za doradu jer kaciga mi nije od 20-30000din.

Nista, brisacu kad treba, tražiti neka predložena rješenja.

Hvalaa!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: Zvornik
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650
Pre 3 sati, Bigor je napisao:

A pa zimi se vozi sa otvorenim vizirom. Sto se tice lanca, petrilej je najbolji za ciscenje i neka cetkica ali ne pretjerano pritiskati, posle sprej za lanac kada posusis krpom emoji6.png

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока
 

Druze..sa otvorenim vizirom:staa2:

Pa ja jest da sve ovde upijam ali..brate, ne bih u bolnici da završim..

Ovo za petrolej sam načuo i reko da vidim šta kažu ljudi ovde..:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 521 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650N, TDM900
2 minutes ago, Mikalenko said:

kaciga mi nije od 20-30000din.

Ima i dosta jeftinijih kaciga sa pinlock pripremom. Na primer ja sam moju MT Blade 2 platio oko 13.000. Sad vidim da je na sniženju oko 10.000 din. To je samo da ima pripremu. Pinlock se onda dodatno kupuje za nekih 4.000 din.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: Zvornik
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650
pre 6 minuta, Marek1987 je napisao:

Ima i dosta jeftinijih kaciga sa pinlock pripremom. Na primer ja sam moju MT Blade 2 platio oko 13.000. Sad vidim da je na sniženju oko 10.000 din. To je samo da ima pripremu. Pinlock se onda dodatno kupuje za nekih 4.000 din.

Ajd videcu..mada sumnjam. I neću srljati sa tim sad, jer neću sad ni vozati a svašta nešto već kupujem. To je bila prva neka vožnja i pasiva sad..a videcu možda neki jednostavniji recept da nadjem da se sad ne cimam oko ugradnji, plaćanja ako to može.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2850 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750
Druze..sa otvorenim vizirom:staa2: Pa ja jest da sve ovde upijam ali..brate, ne bih u bolnici da završim..

Ovo za petrolej sam načuo i reko da vidim šta kažu ljudi ovde..default_0takoje.gif

 

pa nisi valjda ozbiljno mislioSalim se malo, tako su prije pocetnicima koji voze kamione davali da drze rezernu gumu pozadi u galeriji. Moz misliti koji je to bio cirkus posle

 

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: Zvornik
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650
pre 1 minut, Bigor je napisao:

emoji23.pngemoji23.pngemoji23.pngemoji23.png pa nisi valjda otbiljno mislioemoji23.png
Salim se malo, tako su prije pocetnicima koni voze kamione davali da drze rezernu gumu pozadi u galeriji. Moz misliti koji je to bio cirkus posle emoji23.png

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока
 

Naravno da nisam:Djer sam nešto u loku probao na kratko bez vizira ii brije brate.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

ostaviš malko otvoren vizir, koliko samo da poboljšaš ventilaciju. Ja ga zatvorim do kraja, ali ne kliknem da uhvati žabica, tako da ne zadihtujem vizir, i bude dovoljno, a ne duva.. Po ovom vlažnom vremenu i uz pinlock ume da zamagli (ima deklarisano koliko vlažnog vazduha može da "istrpi" pre nego i pinlock krene da magli).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Fat and furios, 579 postova
  • Lokacija: Budva
  • Motocikl: bev 500 cruis

Majku mu, trebalo bi da pinlock funkcionise jednako na svakoj kacigi tj viziru. Meni na nolan n85 nije nikad maglio a na ls2 po kisi mi je bila katastrofa, vozio sam sa otvorenim vizirom. Naravno obije sa pinlockom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: Zvornik
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650

Ja ne znam..ali koliko je meni juče maglilo, taj kondez..i ispred usta na kacigi sve vodene kapljice..da li taj pinlock to uopšte može korigovati. Mislim, ne znam, kažem jer baš mi se čini da je to problem..Mali uski prostor, uduvavanje toplog vazduha a spolja hladno..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 901 postova
  • Lokacija: Backa Palanka
  • Motocikl: Suzuki VStrom 650XT M0

Ranije sam koristio petrolej za ciscenje lanca ali od ove godine sam prestao.

Kupio sam novog Stroma iz salona i na moje pitanje kako da odrzavam lanac Atila (vlasnik salona) mi rece da petrolej ne diram ni za zivu glavu. Pojede gumice i dosta skrati vek lancu. Kaze mi samo operi vodom kad peres i motor i posle osusi i podmazi.

I tako i bi. Presao sam 9.000 km od juna ove godine (par puta vozio po kisi), lanac redovno podmazujem i jos ga nisam ni jednom dotezao jer nema potrebe (potvrdio i majstor na zadnjem servisu). Verujem tim ljudima, prodali su gomilu motora otkad rade i ako oni kazu petrolej na lanac jok, ja sam onda sa petrolejom zavrsio.

U fabrickom manualu za Stroma 650 pise da se lanac cisti sa vodom, neutralnim deterdzentom i mekom cetkom.

 

Sprej za podmazivanje lanca na putovanjima duzim od 500 km je za mene obavezan .

 

 

20201217_154049.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

apropo pinlocka i vlažnosti, ovo je priča momaka u motolandu kad sam moj "reklamirao" da magli... Rekli su da ima određeni nivo koliko vlažnosti može da "koriguje" i da i njima magli i mora se osušiti (na vazduhu negde u toplom, izluftirati, kako bi bio ponovo funkcionalan) i da i oni ostavljaju odškrinut vizir..
Sad, možda Nolanka ima bolju ventilaciju pa se manje vlage zadržava unutar kacige i onda i pinlock "duže radi".
Ja onda tako vozim, spustim vizir al ga ne zabravim, koliko da ti ne duva vetar u facu, a da opet ima neki protok vazduha, na semaforu ili kad staneš, digneš vizir skroz da se izluftiraš i ne magli, evo prošli vikend 160 km po parohiji, bilo i magle na putu, pa sam bio "čist". :)

 

muke žive, leti vruće, zimi hladno... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1274 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Pin lock je jedino resenje, ali kao sto kolege rekose ni on nije svemoguc ali ipak mnogo pomaze. Cak i leti u jutarnjim casovima kaciga bez pinlocka zna da magli. Inace zaboravi na voznju motora u zimskim uslovima, prvo sto mozes da proklizas lako a drugo sto ces sa neadekvatnom opremom da navuces kostobolju i upalu sinusa garantovano. Sacekaj do marta i polako kreni..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: Zvornik
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650

Oko čišćenja lanca..voda, deterdžent, četkica..što reče @bane, to mu ga ispade i najjednostavnije..

Videcu taj pinlock u nekom periodu da li mogu uraditi. Kao što rekoh, ovo sam samo malo probao motor a i da se malo provozam jer sam u početnim koracima a i ne mislim se dalje vozati po zimi tako da neće biti kostobolje i sinusobolje. Možda ako opet malo zapalim na motorce, da probam to sa nezatvaranjem vizira do kraja. Uzeo sam novu kacigu, juče nove pantalone sa ulošcima baš dobre ali ih malo moram doraditi jer sam visociji, u skorije vreme ću i neku jaknu uzeti, rukavice stižu i eto..polako.

A i ne bi me čudilo da sa maskom sednem na vožnju..koliko ih nosamo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: Zvornik
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650

Opet pitanje, moram pitati, možda je glupo ali volim da mi kažu ljudi koji su dugo u motociklizmu i imaju iskustva..

Da li..vezano za mali vožnju i zagrevanje lanca pre podmazivanja može da se zameni sa tim da ga podignem na štender zadnji i pustim ga u brzini da onako u mestu okreće da se lanac zagreje? Ako tako može? Da ga ne vozam sad jer hladnije je baš a treba da ga sredim,lanac.

Ako sam lupio,jbg..ali deluje mi izvodljivo?:stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 116 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Yamaha 1200 Super Tenere

Benzin jede gumice i uopšte je agresivan prema gumi...petrolej nije,celoga života perem lanac petrolejom pre spreja i uvek je bio besprekoran...Petrolej je dizelska frakcija i zato nije agresivan...35 godina rafinerijski sam radnik.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 521 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650N, TDM900
20 hours ago, Mikalenko said:

Opet pitanje, moram pitati, možda je glupo ali volim da mi kažu ljudi koji su dugo u motociklizmu i imaju iskustva..

Da li..vezano za mali vožnju i zagrevanje lanca pre podmazivanja može da se zameni sa tim da ga podignem na štender zadnji i pustim ga u brzini da onako u mestu okreće da se lanac zagreje? Ako tako može? Da ga ne vozam sad jer hladnije je baš a treba da ga sredim,lanac.

Ako sam lupio,jbg..ali deluje mi izvodljivo?:stabre:

Ma ne brini oko toga. Slobodno ga naprskaj i bez zagrevanja.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 36 postova
  • Lokacija: Zvornik
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650

Pozz Drugari..proces je odrađen :-)

očistio lanac i podmazao..Koristio Motul klinker, očistio, isčetkao,posušio..onda na vožnjicu..zagrejao lanac i naprskao Motulovim sprejom za lanac..Zaštitio gumu i dole..i mislim da sam uspeo;-) 

Čudan ovaj sprej za lanac..ostavlja Belo na lancu ali valda je to tako..nestace.

Malo ističem sta sam radio, razumite..za mene je ovo ipak proces..pa čisto ako sam pogresio nešto da mi sugerisete.

Hvalaa na instrukcijama, svima.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja